Γιατι ψηφιζουμε Σκανδιναβια?

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Τι ειναι αυτο που σας αρεσει τοσο στη Σκανδιναβια? Τι ειναι αυτο που σας εκανε να επισκεφθειτε μια η περισσοτερες σκανδιναβικες χωρες? Η φυση? Η ιστορια? Οι ανθρωποι? Κατι αλλο ισως? Ποιο μερος θα θελατε να (ξανα)επισκεφθειτε?

Ας αρχισω εγω λεγοντας οτι απο μικρος ειχα ακουσει για τα νορβηγικα φιορδ απο ενα φιλο στο σχολειο. Μου ειχε κανει εντυπωση η περιγραφη του και ετσι ειχα φανταστει τη Νορβηγια ως εναν πολυ ωραιο προορισμο. Αργοτερα στο γυμνασιο/λυκειο ασχοληθηκα με μουσικη που προερχοταν απο τη Νορβηγια με αποτελεσμα να μαθω αρκετα για την ιστορια και τη μυθολογια της. Εφτιαξα στο μυαλο μου μια εικονα γι αυτη τη χωρα και παντα ονειρευομουν να την επισκευθω. Τελικα το εκανα και ειναι αποριας αξιο το πως τελικα οχι μονο καλυψε τις προσδοκιες μου αλλα με ενθουσιασε περισσοτερο! Η απιστευτη φυση, η γραφικοτατες πολεις και χωρια, η ηρεμια. Υπαρχει κατι στην ατμοσφαιρα, κατι διαφορετικο, δεν ξερω τι ειναι αλλα με εκανε να νιωθω καλα. Γραφω μια ιστορια στο φορουμ γι αυτο το ταξιδι, ελπιζω να την ολοκληρωσω συντομα.

Επειδη ομως σκανδιναβια δεν ειναι μονο η νορβηγια σκεφτομαι στο αμεσο μελλον να παω Δανια και Σουηδια. Δε με μαγευουν εξισου σαν προορισμοι, αλλα με καλουν κι αυτοι!

Για πειτε!:D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
δυστυχώς δεν έχω πάει ακόμα Σκανδιναβία. Σκοπεύω όμως να πάω σχετικά σύντομα. Πέρυσι έπρεπε να το ακυρώσω λόγω δουλειάς και οικογενειακών υποχρεώσεων:(

Χαίρομαι που σου άρεσε ακόμα περισσότερο από ό,τι περίμενες, και τώρα θα περιμένω να διαβάσω την ιστορία σου, να δω αυτές τις περιοχές και μέσα από τα δικά σου μάτια;)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
ειναι απο τους προορισμους που θα ηθελα να παω
πιστευω συντομα να τα καταφερω
 

isis

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Το υπόλοιπο 95% που μένει
Τι ειναι αυτο που σας αρεσει τοσο στη Σκανδιναβια? Τι ειναι αυτο που σας εκανε να επισκεφθειτε μια η περισσοτερες σκανδιναβικες χωρες? Η φυση? Η ιστορια? Οι ανθρωποι? Κατι αλλο ισως? Ποιο μερος θα θελατε να (ξανα)επισκεφθειτε?

Ας αρχισω εγω λεγοντας οτι απο μικρος ειχα ακουσει για τα νορβηγικα φιορδ απο ενα φιλο στο σχολειο. Μου ειχε κανει εντυπωση η περιγραφη του και ετσι ειχα φανταστει τη Νορβηγια ως εναν πολυ ωραιο προορισμο. Αργοτερα στο γυμνασιο/λυκειο ασχοληθηκα με μουσικη που προερχοταν απο τη Νορβηγια με αποτελεσμα να μαθω αρκετα για την ιστορια και τη μυθολογια της. Εφτιαξα στο μυαλο μου μια εικονα γι αυτη τη χωρα και παντα ονειρευομουν να την επισκευθω. Τελικα το εκανα και ειναι αποριας αξιο το πως τελικα οχι μονο καλυψε τις προσδοκιες μου αλλα με ενθουσιασε περισσοτερο! Η απιστευτη φυση, η γραφικοτατες πολεις και χωρια, η ηρεμια. Υπαρχει κατι στην ατμοσφαιρα, κατι διαφορετικο, δεν ξερω τι ειναι αλλα με εκανε να νιωθω καλα. Γραφω μια ιστορια στο φορουμ γι αυτο το ταξιδι, ελπιζω να την ολοκληρωσω συντομα.

Επειδη ομως σκανδιναβια δεν ειναι μονο η νορβηγια σκεφτομαι στο αμεσο μελλον να παω Δανια και Σουηδια. Δε με μαγευουν εξισου σαν προορισμοι, αλλα με καλουν κι αυτοι!

Για πειτε!:D
μαγικη σκανδιναβια!εγω εχω ταξιδεψει τοσο λιγο,κι ομως 3 απο τα ταξιδια μ ηταν 3 σκανδιναβικες.κ μαλιστα σχεσιαζω το πολυ σε 2 χρονια(μεχρι να μαζεψω τα χρηματα ;)) να οργανωσω ενα μεγαλο ταξιδι σε 4 απο αυτες!κ δεν ξερω αν θα μπορεσω να γυρισω πισω...παντως ειναι η φυση,ειναι οι ανθρωποι,ειναι μια αισθηση περιεργη οταν βρισκομαι εκει που με κανουν να θελω να μεινω....!νομιζω πρεπει καποιες χωρες να σ ταιριαζουν στον χαρακτηρα,στην προσωπικοτητα....κ τοτε απλα νιωθεις οτι εισαι εκει που πρεπει να εισαι...αυτο που λες κ συ, κ γω ενιωθα καλα!κ αυτο με τη μουσικη που λες ως προς τη νορβηγια(αλλα κ τη σουηδια,αν λεμε το ιδιο ειδος)ειναι ενας λογος παραπανω που νομιζω εχει κανει πολλους να γοητευονται με αυτες ακομα πριν τις επισκεφθουν!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Αν και το ταξίδι μου στη Φινλανδία (μερικοί τη θεωρούν Σκανδιναβία, άλλοι όχι, αλλά τέλος πάντως πιστεύω ότι δεν απέχει πολύ - από άποψη τοπίων και φυσικού κάλλους τουλάχιστον) ήταν σχετικά τυχαίο, δηλαδή προέκυψε λόγω κάποιας προσφοράς που εντόπισα, με τράβαγε λίγο η Σκανδιναβία λόγω φυσικού κάλλους κυρίως. Απέραντα παρθένα δάση, εθνικοί δρυμοί και η επαφή του κόσμου με τη φύση (σε αντίθεση με όσα συμβαίνουν εδώ), μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Γι'αυτό φρόντισα να επισκεφθώ όσο πιο πολλά δάση και σημεία φυσικού κάλλους μπορούσα. Με εντυπωσίασε που ακόμα και γύρω από το Ελσίνκι με μισή ώρα δρόμο βρισκόσουν μέσα στην ανέγγιχτη φύση. Πολύ σπάνιο στην Ελλάδα, ακόμα και όταν τα πιο πολλά δάση ήταν ακόμα όρθια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν και το ταξίδι μου στη Φινλανδία (μερικοί τη θεωρούν Σκανδιναβία, άλλοι όχι, αλλά τέλος πάντως πιστεύω ότι δεν απέχει πολύ - από άποψη τοπίων και φυσικού κάλλους τουλάχιστον)....
Κατά την αγγλόφωνη θεώρηση νομίζω ότι η Φινλανδία νοείται nordic country αλλά όχι scandinavian. Όπως και η Ισλανδία.
Ας όψεται η ακρίβεια στη Νορβηγία και δεν έχω πάει ακόμα. Κάποιος που έχει πάει μπορεί να μας βοηθήσει σ'αυτό το θέμα. Η Ισλανδία μια μαγεία και πλέον όχι απαγορευτικά ακριβή με την υποτίμηση. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Πέρυσι είχα πάρει απόφαση, πήρα πληροφορίες, αλλά στο τέλος βλέποντας το κόστος μετάνοιωσα, πολλά λεφτά για μία οικογένεια, πάντως είναι ένας προορισμός που θα τον ονειρεύομαι και κάποια φορά θα τον πραγματοποιήσω.
Ας πάω τώρα Κάιρο 23/4 και την επόμενη φορά βλέπουμε.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Eνταξει μωρε ''κουτσοβολεψου'' με το Καιρο προς το παρον και η Σκανδιναβια εκει ειναι δε φευγει!:D

Η Αιγυπτος ειναι ψηλα στη λιστα των υποψηφιοτητων μου, αλλα προτεραιοτητα εχει προς το παρον (ξανα) η σκανδιναβια... ειναι υπερανω των δυναμεων μου, δε μπορω να το αποφυγω;)

Καλα να περασετε!
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Καταφερα να κανω το ταξιδιωτικο μου ονειρο πραγματικοτητα.Η πραγματικοτητα ειναι πολυ καλυτερη απο τα ονειρα τελικα...
Αδυνατο να δεις εστω και τα βασικα σε ενα μονο ταξιδι,τουλαχιστον πηρα μια γευση και θα κανω τις επιλογες μου για τα επομενα που ελπιζω και θελω να ειναι πολλα.Μακραν καλυτερη η Νορβηγια σε φυσικα καλη,μακραν καλυτερη επισης η Στοκχολμη σαν πολη.Η Φινλανδια αφηνει περιεργα ομορφα συναισθηματα,λιγο αποκοσμα...Η Δανια με ενθουσιασε λιγοτερο απο τις τεσσερεις χωρες αν και ο χρονος που της αφιερωσα ηταν ελαχιστος.
Λεω να αλλαξω τον επομενο προορισμο μου στο profile μου........
ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ!
Α και για τους φιλους Zephyrous kai Isis: οι μουσικες επιρροες ειναι δεδομενες και απο τις τεσσερεις χωρες ακομα και σε λιγοτερο "ακραια" ειδη! ;)
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τι ειναι αυτο που σας αρεσει τοσο στη Σκανδιναβια? Τι ειναι αυτο που σας εκανε να επισκεφθειτε μια η περισσοτερες σκανδιναβικες χωρες? Η φυση? Η ιστορια? Οι ανθρωποι? Κατι αλλο ισως? Ποιο μερος θα θελατε να (ξανα)επισκεφθειτε?

Ας αρχισω εγω λεγοντας οτι απο μικρος ειχα ακουσει για τα νορβηγικα φιορδ απο ενα φιλο στο σχολειο. Μου ειχε κανει εντυπωση η περιγραφη του και ετσι ειχα φανταστει τη Νορβηγια ως εναν πολυ ωραιο προορισμο. Αργοτερα στο γυμνασιο/λυκειο ασχοληθηκα με μουσικη που προερχοταν απο τη Νορβηγια με αποτελεσμα να μαθω αρκετα για την ιστορια και τη μυθολογια της. Εφτιαξα στο μυαλο μου μια εικονα γι αυτη τη χωρα και παντα ονειρευομουν να την επισκευθω. Τελικα το εκανα και ειναι αποριας αξιο το πως τελικα οχι μονο καλυψε τις προσδοκιες μου αλλα με ενθουσιασε περισσοτερο! Η απιστευτη φυση, η γραφικοτατες πολεις και χωρια, η ηρεμια. Υπαρχει κατι στην ατμοσφαιρα, κατι διαφορετικο, δεν ξερω τι ειναι αλλα με εκανε να νιωθω καλα. Γραφω μια ιστορια στο φορουμ γι αυτο το ταξιδι, ελπιζω να την ολοκληρωσω συντομα.

Επειδη ομως σκανδιναβια δεν ειναι μονο η νορβηγια σκεφτομαι στο αμεσο μελλον να παω Δανια και Σουηδια. Δε με μαγευουν εξισου σαν προορισμοι, αλλα με καλουν κι αυτοι!

Για πειτε!:D
Ξεκινώ από την τελευταία σου παρατήρηση. Δανία δεν έχω πάει ακόμα παρόλο που έχω φίλους που με έχουν προσκαλέσει εκεί πολλές φορές. Φοοβάμαι πως ενώ οι πόλεις θα είναι όμορφες το τοπίο δε θα με ενθουσιάσει. Κι αυτό για δύο λόγους. Πρώτον είναι 100% πεδινή χώρα και δεύτερον δεν υπάρχουν δάση παρά μόνο απέραντες καλλιεργήσιμες εκτάσεις. Γι αυτό και μου κάνει εντύπωση η επανεμφάνιση λύκων στα νότια της χώρας για πρώτη φορά μετά από 4 αιώνες (αρσενικά άτομα προερχόμενα από τη Γερμανία σε μια προσπάθεια να κατοχυρώσουν επικράτεια).

Νορβηγία βρέθηκα φέτος την άνοιξη για 1 μήνα. Πραγματικά πανέμορφη χώρα.Πέρα από τα φιορδ που είναι θαύματα της φύσης, η χώρα έχει το πλεονέκτημα να συνδυάζει τα δάση με τα βουνά. Τα μοναδικά βουνά της Σκανδιναβίας, γεγονός που δίνει μια αγρια ομορφιά στη χώρα. Κάτι άλλο που με γοητεύει στη χώρα αυτή είναι η οργάνωσή της. Από τον τεχνικό-επιστημονικό τομέα, την κοινωνική οργάνωση, το επίπεδο και την ποιότητα των κατοίκων. Ίσως κάποιος θεωρήσει πως αυτός δεν είναι λόγος να επισκεφθείς ένα μέρος. Πιθανών. Όμως μετά το ταξίδι μου έχω πλέον αποφασίσει να βρεθώ για 2-3 χρόνια μόνιμα στη χώρα αυτή. Πολύ όμορφο για μένα είναι και το Όσλο παρά τις αντίθετες απόψεις πολλών. Στα αρνητικά του η σχετική αύξηση της εγκληματικότητας από τη είσοδο στη χωρα της βιετναμέζικης μαφίας καθώς και η μη απαγκύστωση των ανθρώπων από τους αγώνες που έλαβαν χώρα στο Λιλεχάμερ.

Τέλος, να πω και δύο λόγια για το ομορφότερο θέαμα που είδα στη ζωή μου και ήταν στη Νορβηγία. Και μιλάω φυσικά για το βόρειο σέλας το οποίο είχα την τύχη να θαυμάσω πετώντας προς το Τρόμσο. Είναι μια εμπειρία που εύχομαι να τη ζήσουν όλοι. Απίστευτη ομορφιά.
 

marilenafilinh

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τι ειναι αυτο που σας αρεσει τοσο στη Σκανδιναβια? Τι ειναι αυτο που σας εκανε να επισκεφθειτε μια η περισσοτερες σκανδιναβικες χωρες? Η φυση? Η ιστορια? Οι ανθρωποι? Κατι αλλο ισως? Ποιο μερος θα θελατε να (ξανα)επισκεφθειτε?

Ας αρχισω εγω λεγοντας οτι απο μικρος ειχα ακουσει για τα νορβηγικα φιορδ απο ενα φιλο στο σχολειο. Μου ειχε κανει εντυπωση η περιγραφη του και ετσι ειχα φανταστει τη Νορβηγια ως εναν πολυ ωραιο προορισμο. Αργοτερα στο γυμνασιο/λυκειο ασχοληθηκα με μουσικη που προερχοταν απο τη Νορβηγια με αποτελεσμα να μαθω αρκετα για την ιστορια και τη μυθολογια της. Εφτιαξα στο μυαλο μου μια εικονα γι αυτη τη χωρα και παντα ονειρευομουν να την επισκευθω. Τελικα το εκανα και ειναι αποριας αξιο το πως τελικα οχι μονο καλυψε τις προσδοκιες μου αλλα με ενθουσιασε περισσοτερο! Η απιστευτη φυση, η γραφικοτατες πολεις και χωρια, η ηρεμια. Υπαρχει κατι στην ατμοσφαιρα, κατι διαφορετικο, δεν ξερω τι ειναι αλλα με εκανε να νιωθω καλα. Γραφω μια ιστορια στο φορουμ γι αυτο το ταξιδι, ελπιζω να την ολοκληρωσω συντομα.

Επειδη ομως σκανδιναβια δεν ειναι μονο η νορβηγια σκεφτομαι στο αμεσο μελλον να παω Δανια και Σουηδια. Δε με μαγευουν εξισου σαν προορισμοι, αλλα με καλουν κι αυτοι!

Για πειτε!:D
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΥΣΚΟΚΕΥΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.......
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΥΣΚΟΚΕΥΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.......
σε παρακαλω διορθωσε το μηνυμα σου γιατι δεν επιτρεπονται τα κεφαλαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.441
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom