Μαρόκο Για γευσιγνωσία ξεκινήσαμε, αλλού βρεθήκαμε.

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
ΜΑΡΟΚΟ λίγα χρόνια μετά το ταξίδι.
Αφορμή να γράψω τα παρακάτω είναι η παρέμβαση της αγαπημένης @evaT, τις ιστορίες της οποίας διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον, είμαι φανατικός αναγνώστης και τις αγαπώ πολύ. Ιδιαίτερα αυτήν της Αργεντινής – Ουρουγουάης, χώρες στις οποίες θα βρεθώ για άλλη μια φορά (σε λίγους μήνες – να χειμωνιάσει λίγο εκεί, αφού με τη ζέστη δεν τα πάω καλά).
Το ταξίδι στο Μαρόκο ήταν όμορφο. Πέρασα πολύ όμορφα, αλλά τα προληπτικά μέτρα τα είχα πάρει. Τις αποσκευές μου τις είχα γεμίσει αλκοόλ. Υποβοηθήθηκα και ως gold μέλος και τα κουβαλούσα στις αποσκευές τις οποίες παρέδιδα. (ΣΣ Παραδίδω αποσκευές μόνο σε ταξίδια στο Ισλάμ, για μεταφορά αλκοόλ. Και σιγά – σιγά θα κόψω τα ταξίδια προς τα κει. Γιατί; Γιατί δεν τους γουστάρω). Ούτε θα προσέχω συνεχώς τη γυναίκα που πιθανώς συνοδεύω, μην της τύχει τίποτα άσχημο, ούτε θα ξαναπληρώσω Cragganmore 21ευρώ. Σας στέλνω τη φωτογραφία του μ@@@@@ που πλήρωσε το ως άνω ποσό για να πιει ένα ποτό (Cragganmore) στο La Mamounia.

MOROCCO 064.JPG


Πάντως οι πληροφορίες που έδωσα για το Μαρόκο (στο Μαρακές έχω πάει και έχω ξαναπάει – μόνο νύχτες, τις ημέρες κοιμάμαι) εκτός από τη μια μέρα και τις χίλιες νύχτες στο Μαρακές, αξίζει το Rick's Café στην Καζαμπλάνκα.
Αξίζει και η Φες.
Σε πολλούς αρέσει και η έρημος (γούστα είναι αυτά).

Αλλά σας συμβουλεύω να μην υποτιμήσετε το κεφάλαιο 19 «Νυχτερινή στάση στη Λισαβόνα». Εκεί σας δίνω πληροφορίες για ένα εξαιρετικό μπαρ το Pavilhão Chinês, το οποίο βρίσκεται επί της οδού, R. Dom Pedro V 89.
Επίσης ρίξτε και μια ματιά στην αεροφωτογραφία της Μαδρίτης. Αξίζει.
Αυτά και άλλα πολλά μου θύμισες αγαπημένη @evaT.
Άλλωστε για αυτό είμαστε εμείς οι γέροι. Για να γράφουμε για εσάς τους νέους τις εμπειρίες μας.
Ήμουν προ δυο εβδομάδων στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας. Ήμουν στη θέση 1A. Βγήκα πρώτος και κοντοστάθηκα να πάρω ένα τηλέφωνο. Με πλησιάζει μια πανέμορφη γυναίκα και μου λέει ότι είναι η πρώτη της φορά στη Λισαβόνα. Και ότι με άκουσε να λέω στις αεροσυνοδούς τι να κάνουν το βράδυ. Ήταν προχωρημένο απόγευμα κι εγώ θα πήγαινα στο lounge της TAP και θα αναλάμβανα τα pasteis de nata, συνεχίζοντας το ταξίδι προς Πόρτο. Της απαντώ ότι η Λισαβόνα είναι υπέροχη πόλη με πολλές ανηφόρες κατηφόρες και κάποτε τη γύριζα με τα πόδια. Τώρα που γέρασα μόνο Uber. Αν δεν θες να ταλαιπωρηθείς – της είπα – να σου κατεβάσω την εφαρμογή. Και μου απαντά: «εσύ γέρος, εσύ είσαι άρχοντας». Μου ανέβασε το ηθικό. Αλλάξαμε τηλέφωνα. Μετάνιωσα προς στιγμή που θα πήγαινα προς Βορρά.
Δώσαμε ραντεβού στην επιστροφή. Θα επιστρέφαμε στην Αθήνα με το ίδιο αεροπλάνο. Ο καιρός μπροστά μας.
Και @evaT το ξαναγράφω. Μην την ξαναπατήσεις στο Ισλάμ. Για αυτό είμαστε εμείς οι γέροι. Για να σας μεταφέρουμε, σε εσάς τους νέους, τις εμπειρίες μας.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτά και άλλα πολλά μου θύμισες αγαπημένη @evaT.
Τιμή μου που διαβάζεις τις ιστορίες μου κ ευχαριστώ πολύ αλλά περισσότερο χαίρομαι που ένα σχόλιό μου έγινε αφορμή να έρθουν στην επιφάνεια όμορφες αναμνήσεις.


Για αυτό είμαστε εμείς οι γέροι. Για να σας μεταφέρουμε, σε εσάς τους νέους, τις εμπειρίες μας.
Καλό αυτό με έκανες κ γέλασα. Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πολλά πράγματα!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλη η παρέα σας είναι γερά ποτήρια!
Εγώ στο Πόρτο ντροπιάστηκα (όπως και σχεδόν παντού όπου υπάρχει καλό αλκοόλ) δύο ποτηράκια κρασί το απολαμβάνω, από κει κ έπειτα το χάος.
 
D

Delmem38110

Guest
ΜΑΡΟΚΟ λίγα χρόνια μετά το ταξίδι.
Πέρασα πολύ όμορφα, αλλά τα προληπτικά μέτρα τα είχα πάρει. Τις αποσκευές μου τις είχα γεμίσει αλκοόλ. Υποβοηθήθηκα και ως gold μέλος και τα κουβαλούσα στις αποσκευές τις οποίες παρέδιδα. (ΣΣ Παραδίδω αποσκευές μόνο σε ταξίδια στο Ισλάμ, για μεταφορά αλκοόλ. Και σιγά – σιγά θα κόψω τα ταξίδια προς τα κει. Γιατί; Γιατί δεν τους γουστάρω). Ούτε θα προσέχω συνεχώς τη γυναίκα που πιθανώς συνοδεύω, μην της τύχει τίποτα άσχημο, ούτε θα ξαναπληρώσω Cragganmore 21ευρώ. Σας στέλνω τη φωτογραφία του μ@@@@@ που πλήρωσε το ως άνω ποσό για να πιει ένα ποτό (Cragganmore) στο La Mamounia.

Μην την ξαναπατήσεις στο Ισλάμ. Για αυτό είμαστε εμείς οι γέροι. Για να σας μεταφέρουμε, σε εσάς τους νέους, τις εμπειρίες μας.
👎👎👎
κανονικά το σχόλιο μίσους όσων αφορά την ισλαμική κοινότητα θα έπρεπε να διαγραφεί ως λίαν ρατσιστικό.
για τα υπόλοιπα δεν μου πέφτει λόγος.
 
Last edited by a moderator:

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
👎👎👎
κανονικά το σχόλιο μίσους όσων αφορά την ισλαμική κοινότητα θα έπρεπε να διαγραφεί ως λίαν ρατσιστικό.
για τα υπόλοιπα δεν μου πέφτει λόγος.
Θα ήταν "σχόλιο μίσους" αν - ας πούμε - προέτρεπε σε βία εναντίον Μουσουλμάνων, κτλ. Το ότι 'δεν τους γουστάρει' είναι η γνώμη του. Τη γνώμη του μπορεί να την πει ελεύθερα (νομίζω... ;;). Είναι σαν να λέει ο άλλος ότι δεν του αρέσει να πηγαίνει στη Γερμανία γιατί έχουν πολλούς και αυστηρούς κανόνες και δεν του αρέσει βρε αδερφέ... Ή, ότι όταν ο άλλος έρχεται στην Ελλάδα δεν του αρέσει γιατί κάνουν πονηριές και μικροαπάτες (σε λογαριασμούς εστιατορίων, σε ταξί, κτλ.).

Άλλο ρατσισμός, άλλο political correctness και να μπορείς να λες τη γνώμη σου... Μάλλον έχουμε παρασυνηθήσει τη λογοκρισία...
 
D

Delmem38110

Guest
Θα ήταν "σχόλιο μίσους" αν - ας πούμε - προέτρεπε σε βία εναντίον Μουσουλμάνων, κτλ. Το ότι 'δεν τους γουστάρει' είναι η γνώμη του. Τη γνώμη του μπορεί να την πει ελεύθερα (νομίζω... ;;). Είναι σαν να λέει ο άλλος ότι δεν του αρέσει να πηγαίνει στη Γερμανία γιατί έχουν πολλούς και αυστηρούς κανόνες και δεν του αρέσει βρε αδερφέ... Ή, ότι όταν ο άλλος έρχεται στην Ελλάδα δεν του αρέσει γιατί κάνουν πονηριές και μικροαπάτες (σε λογαριασμούς εστιατορίων, σε ταξί, κτλ.).

Άλλο ρατσισμός, άλλο political correctness και να μπορείς να λες τη γνώμη σου... Μάλλον έχουμε παρασυνηθήσει τη λογοκρισία...
Μακάρι να ειναι έτσι όπως τα λες. Εγώ πρώτος ζητάω συγνώμη, αλλά διακρίνω ρητορική μίσους.δεν γουστάρω το Ισλάμ έγραψε…. Όχι ας πούμε δεν Μου αρέσει συγκεκριμένα Μαρόκο Αίγυπτο Τυνησία Ιορδανια ομαν Σιγκαπούρη Σεϋχέλλες Τουρκία……….. Αλλά όλο το Ισλάμ. Αλλα είναι κρίμα γιατί χαλάμε την όμορφη ιστορία της κυρίας ευας.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Τιμή μου που διαβάζεις τις ιστορίες μου κ ευχαριστώ πολύ αλλά περισσότερο χαίρομαι που ένα σχόλιό μου έγινε αφορμή να έρθουν στην επιφάνεια όμορφες αναμνήσεις.




Καλό αυτό με έκανες κ γέλασα. Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πολλά πράγματα!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλη η παρέα σας είναι γερά ποτήρια!
Εγώ στο Πόρτο ντροπιάστηκα (όπως και σχεδόν παντού όπου υπάρχει καλό αλκοόλ) δύο ποτηράκια κρασί το απολαμβάνω, από κει κ έπειτα το χάος.
Αστα! 2 ποτήρια μπύρα, 3 ποτηράκια ούζο με πολύ πάγο, 2 ποτήρια κρασί, 2 Aperol, 1 Bloody Mary, εννοείται το καθένα σε ξεχωριστή μέρα κι αμέσως αρχίζω να παραπατάω και να γελάω χαζά! ΄Οταν ήμουν πολύ νέα, έκανα την τύπισσα και με το μαρτίνι του Μπουνιουέλ! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom