Αυστρία Γερμανία Ελβετία Ιταλία Για μια βόλτα γύρω από τις Άλπεις τώρα τι ταξιδιωτικό να γράψεις ?? Ακόμα δεν το έχω

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
μακαρι...μακαρι να ζησω αυτο το ταξιδι που τοσο ονειρευομαι στις αλπεις...εχω χρονακια μπροστα μου κ μεγαλη υπομονη μεχρι να ερθει η μερα....να ξερεις ομως ταξιδεψαμε κ εμεις μαζι σας...να'στε παντα καλα και καλα ταξιδια!!!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
πολύ ωραία ταξίδι. με φοβερές εικόνες και εμπειρίες. το σκεφτόμαστε και εμείς ένα ταξίδι με μηχανές στις άλπεις και είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. με τι μηχανή πήγατε και αν επιτρέπεται ποιο είναι το κόστος αυτού του ταξιδιού;;; Ρωτάω γιατί εμείς που πήγαμε κυανή ακτή, το πλοίο μόνο από ηγουμενίτσα ήταν 1000 ευρώ , που σημαίνει ότι θέλει αρκετά χρήματα μία τέτοια εκδρομή. Εμείς τη φανταζόμαστε δεκαπενθήμερη και ρωτάω για να υπολογίζουμε. Και κα΄τι ακόμα, πόσα περίπου χιλιόμετρα κάνατε κάθε μέρα;
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
για την ακρίβεια ήταν 940 για δύο άτομα πήγαινε έλα σε τετράκλινη εσωτερική καμπίνα, και η μηχανή μέσα. πάλι αρκετά μου φαίνονται.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Tι εξωφρενική τιμη είναι αυτή?Δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει πανω από 600 κάτι ευρώ για αυτοκίνητο και δίκλινη εσωτερική και αυτό μια φορά που έκλεισα τελευταία στιγμή...και μάλιστα από Πάτρα ,όχι από Ηγουμενίτσα .Αρχές Αυγούστου που πήγαμε Ανκώνα με μινοικές,πληρώσαμε 456 (δικλινη εσωτερική +αυτοκίνητο).Πές μας με ποιά εταιρεία ταξίδεψες,γιατί μου φαίνεται περιεργο...Εκτός κι αν εννοείς ότι πήγες βενετία ....που και πάλι πολλά μου φαίνονται αλλά δεν έχω πάει με καράβι βενετία και δεν ξέρω ,ο Samion θα ξέρει.....

συγνώμμη για το off topic
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Tι εξωφρενική τιμη είναι αυτή?Δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει πανω από 600 κάτι ευρώ για αυτοκίνητο και δίκλινη εσωτερική και αυτό μια φορά που έκλεισα τελευταία στιγμή...και μάλιστα από Πάτρα ,όχι από Ηγουμενίτσα .Αρχές Αυγούστου που πήγαμε Ανκώνα με μινοικές,πληρώσαμε 456 (δικλινη εσωτερική +αυτοκίνητο).Πές μας με ποιά εταιρεία ταξίδεψες,γιατί μου φαίνεται περιεργο...Εκτός κι αν εννοείς ότι πήγες βενετία ....που και πάλι πολλά μου φαίνονται αλλά δεν έχω πάει με καράβι βενετία και δεν ξέρω ,ο Samion θα ξέρει.....

συγνώμμη για το off topic
Με ΑΝΕΚ και ΜΙΝΩΙΚΕΣ δεν υπάρχει διαφορά Πάτρα ή Ηγουμενίτσα. Η Βενετία είναι κατά τι περισσότερα από Ανκόνα. Σε καμμιά όμως περίπτωση τέτοιο εξωφρενικό ποσό για 4κλινη εσωτερική και μηχανή.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
εμεις χαλάσαμε 80 ευρω ανα ατομο, και απο φίλους που κάνουν παρεμφερείς βόλτες ξερω, οτι με 100 ευρώ κατ ατομο εισαι ΟΚ.
Χωρις σοβαρούς περιορισμους.
Με βενζίνες, διόδια, φαί, υπνο, ναυλα, μεσα!
ΣΥΝΟΛΟ
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πρώτ' απ' όλα να σου πω ένα μπράβο για την ιστορία σου. Ταξίδευα κι εγώ στην κεντρική Ευρώπη τον Αύγουστο και μάλιστα κάποιες από τις διαδρομές που περιγράφεις τις έκανα κι εγώ (φοβερό το μποτιλιάρισμα για Ζυρίχη. Δεν μου έχει τύχει ποτέ και πουθενά παρόμοιο).
Εγώ δεν έχω, και δεν είχα ποτέ καμιά σχέση με μοτοσυκλέτα. Μια κυριακή όμως που ξεκινούσα να ανεβαίνω τους στενούς, φιδωτούς ορεινούς δρόμους στο Μέλανα Δρυμό σκέφτηκα οτι αυτές οι διαδρομές είναι η χαρά του μοτοσυκλετιστή για να με επιβεβαιώσουν λίγο μετά δεκάδες μοτοσυκλέτες κυρίως με ελβετικές πινακίδες. Έτσι νομίζω οτι σε ένα βαθμό σε καταλαβαίνω. Όσον αφορά το κόστος εμείς ταξιδέψαμε για 3 εβδομάδες, τη μία φιλοξενηθήκαμε (χονδρικά ένα κέρδος γύρω στα 500 ΕΥΡΩ) και όλα μαζί μας κόστισαν κάτι λιγότερο από 2500 ΕΥΡΩ και για τα δύο άτομα. Μέσα όλα εκτός από τα ψώνια. Νομίζω πολύ φθηνότερα από ένα αντίστοιχο ταξίδι σε Ελληνικό νησί. Αναλυτικά πρόκειται να γράψω στο γκρουπ για τα ταξίδια με ΙΧ
Και πάλι μπράβο για την ιστορία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για την ακρίβεια ήταν 940 για δύο άτομα πήγαινε έλα σε τετράκλινη εσωτερική καμπίνα, και η μηχανή μέσα. πάλι αρκετά μου φαίνονται.
ας πούμε ότι στα 850 είναι η τιμή καταλόγου για Ανκόνα και 910 για Βενετία για δίκλινη εσωτερική. αν πήρατε τετράκλινη και πληρώσατε τα κενά κρεβάτια με 50% τότε φτάνεις στα 950. αλλά μιλάμε για κλοπή. αν βγάλεις τη μηχανή που είναι 50Ε όπου κι αν πας μιλάμε για 450Ε τη βραδιά!!!έλεος. στην Πάτρα κανείς δεν κανει την τιμή καταλόγου εκτός αν πας άυγουστο με >90% πληρότητα (ελάχιστες μέρες φέτος..) και λίγο καιρό πριν. στην Ηγουμενίτσα είναι πιο αρπακτικά τα πρακτορεία. η τιμή που είπε η Dafni είναι η συνηθισμένη, ο κανόνας. η δική σας είναι η εξαίρεση. με λίγα λόγια και σόρυ που το λέω έτσι: σας έγδαραν.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
εμεις χαλάσαμε 80 ευρω ανα ατομο, και απο φίλους που κάνουν παρεμφερείς βόλτες ξερω, οτι με 100 ευρώ κατ ατομο εισαι ΟΚ.
Χωρις σοβαρούς περιορισμους.
Με βενζίνες, διόδια, φαί, υπνο, ναυλα, μεσα!
ΣΥΝΟΛΟ
100 ευρω ολα αυτα?την ημερα εννοεις?μπερδευτηκα....:shock:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
tai σας ζηλεύω απίστευτα!! Το ταξίδι με μηχανή είναι απίστευτη εμπειρία και φέτος μου έλειψε πάρα πολύ...ειδικά σε χώρες σαν αυτές που πήγες.
Ελβετία δεν έχω περάσει οδικώς, αλλά στη Γερμανία, Αυστρία και Ιταλία στις οποίες έχω ταξιδέψει, τα τοπία είναι πραγματικά ονειρικά!!
Όσο για τους δρόμους...καταπληκτική άσφαλτος, έτσι? Τις ίδιες σκέψεις είχαμε κάνει κι εμείς, ειδικά όταν, μετά από 24 ημέρες έξω, βρεθήκαμε και πάλι στην Πάτρα και στην "καταπληκτική εθνική οδό" μας.
Πάντα τέτοια ταξίδια σας εύχομαι και πάντα όρθιοι! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom