Για τη βαρεμάρα τις μέρες της καραντίνας v2

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ανοίξτε ένα παράθυρο στον κόσμο

Βαρεθήκατε αυτό που βλέπετε κάθε μέρα από το δικό σας παράθυρο; Κι όμως, μπορεί η θέα σας να είναι συναρπαστική για κάποιον άλλον, όπως και για εσάς η δική του θέα.

Η εφαρμογή Window Swap κάνει εφικτή αυτήν την «ανταλλαγή παραθύρων».
Πατώντας ένα κουμπί «τηλεμεταφέρεστε» τυχαία κάπου στον κόσμο και βρίσκεστε να κοιτάτε απο το παράθυρο ενός άγνωστου σπιτιού. Μαθαίνετε το μικρό όνομα όποιου κατοικεί εκεί, καθώς και το μέρος όπου βρίσκεται το σπίτι.
https://www.window-swap.com/window
Εγω μενω Νικαια καλη μου, χτες σκοτωνονταν μια οικογενεια, βρισιδια οχι αστεια σηκωσαν ολη τη γειτονια στο ποδι (λαοθαλασσα κατω απο το σπιτι μου, βγηκα στο μπαλκονι κι εκανα τον Ανδρεα στην χαρακτηριστικη ποζα να χαλαρωσει λιγο το κλιμα αλλα δεν :) ) και δωσαν ξανα ραντεβου για σημερα, τις προαλλες εδινε χαστουκια η κορη ενος ηλικιωμενου που πεθανε, στην κουτσομπολα της γειτονιας επειδη διεδιδε οτι πεθανε απο κορωνοιο. Δεν παει πολυς καιρος που πιαστηκαν στα χερια δυο τυποι για μια θεση παρκινγκ. Τι να μου πουν τα ηλιοβασιλεματα κι αλλα στατικα τοπια οταν μενω σε μια τοσο διαδραστικη γειτονια! :p
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Εγω μενω Νικαια καλη μου, χτες σκοτωνονταν μια οικογενεια, βρισιδια οχι αστεια σηκωσαν ολη τη γειτονια στο ποδι (λαοθαλασσα κατω απο το σπιτι μου, βγηκα στο μπαλκονι κι εκανα τον Ανδρεα στην χαρακτηριστικη ποζα να χαλαρωσει λιγο το κλιμα αλλα δεν :) ) και δωσαν ξανα ραντεβου για σημερα, τις προαλλες εδινε χαστουκια η κορη ενος ηλικιωμενου που πεθανε, στην κουτσομπολα της γειτονιας επειδη διεδιδε οτι πεθανε απο κορωνοιο. Δεν παει πολυς καιρος που πιαστηκαν στα χερια δυο τυποι για μια θεση παρκινγκ. Τι να μου πουν τα ηλιοβασιλεματα κι αλλα στατικα τοπια οταν μενω σε μια τοσο διαδραστικη γειτονια! :p
Σκηνές απείρου κάλλους !:clap:
Κι εγώ Νικολή μου που νομίζεις μένω; Στην Εκάλη ή σε καμιά παραλιακή βιλάρα με θέα στη θάλασσα;
Γεννήθηκα στο κέντρο της Αθήνας και έζησα το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου εντός δήμου Αθηναίων και σε ακτίνα το πολύ 4-5 χλμ από το Σύνταγμα. Οι εικόνες που περιγράφεις όπως καταλαβαίνεις μου είναι πολύ οικείες και μου φαίνονται απολύτως "φυσιολογικές" για τον λεγόμενο Αθηναϊκό ιστό και όχι μόνο.

Ο λόγος που παρέθεσα το παραπάνω πρόγραμμα φυσικά και δεν ήταν για να μοιραστούμε τα ειδυλλιακά ηλιοβασιλέματα και τα εξαιρετικά τοπία που βλέπουμε από μπαλκόνι της πανάκριβης βίλας μας με θέα που κόβει την ανάσα. Προσωπικά το δικό μου μπροστινό μπαλκόνι βλέπει σε λεωφόρο με ότι αυτό συνεπάγεται και το πίσω στον ακάλυπτο με θέα τις πολύχρωμες μπουγάδες των γύρω πολυκατοικιών.
Βρήκα όμως πολύ ενδιαφέρον να έχω τη δυνατότητα σε αυτους τους καιρούς που στερούμαστε τα ταξίδια να μπορώ να πάρω "μάτι" από τα μπαλκόνια άλλων ανθρώπων σε όλο τον κόσμο όπου και αν αυτά κοιτάζουν δίνοντάς μου μια γεύση από τον εκάστοτε προορισμό.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Εγω μενω Νικαια καλη μου, χτες σκοτωνονταν μια οικογενεια, βρισιδια οχι αστεια σηκωσαν ολη τη γειτονια στο ποδι (λαοθαλασσα κατω απο το σπιτι μου, βγηκα στο μπαλκονι κι εκανα τον Ανδρεα στην χαρακτηριστικη ποζα να χαλαρωσει λιγο το κλιμα αλλα δεν :) ) και δωσαν ξανα ραντεβου για σημερα, τις προαλλες εδινε χαστουκια η κορη ενος ηλικιωμενου που πεθανε, στην κουτσομπολα της γειτονιας επειδη διεδιδε οτι πεθανε απο κορωνοιο. Δεν παει πολυς καιρος που πιαστηκαν στα χερια δυο τυποι για μια θεση παρκινγκ. Τι να μου πουν τα ηλιοβασιλεματα κι αλλα στατικα τοπια οταν μενω σε μια τοσο διαδραστικη γειτονια! :p
χαχαχαχα θεουλης εισαι εγω μεγαλωσα κερατσινι,κι ειχα παρομοιες θεες απ το μπαλκονακι μου,ξερεις τι εκανα;εβλεπα την σκια που κανει το μπαλκονι πανω σε μια μπλε μπλουζα,εμοιαζε απο ενα συγκεκριμενο σημειο σαν να ειναι θαλασσα,τα παρδαλα πλακακια του πατρικου μου εμοιαζαν με βοτσαλα,προσεξε ομως μονο απο ενα συγκεκριμενο οπτικο πεδιο...εβαζα ακουστικα στα αυτια,ακουγα τοτε το ''κρουαζιερα θα σε παω'' και νοερα ταξιδευα...και ξερεις κατι;μενω πατμο 25 χρονια,οτι ονειρευεσαι γινεται καμια φορα...(τουλαχιστον σε θεμα θεας δεν εχω παραπονο).
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μόλις σήμερα ανακάλυψα στην ΕΡΤ3 μια νέα σειρά ντοκιμαντέρ με τον τίτλο ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ, ΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ (το βιολί του ο Καραγιάννης) μια ενδιαφέρουσα σειρά ντοκιμαντέρ 16x26’ επεισοδίων (Α’ και Β’ Κύκλος), παραγωγής MFP σε συνεργασία με το Food Sweet Food.
Το σημερινό 7ο επεισόδιο ήταν αφιερωμένο στην κουζίνα του Περού. (Ακούς @Yorgos?)
Τα επεισόδια είναι διαθέσιμα για 14 μέρες μετά την προβολή τους στα ψηφιακά μέσα της ΕΡΤ.
https://program.ert.gr/webtv-frame/details.asp?pid=3706790&chid=10
https://www.ertflix.gr/category/xena-docs/ena-taxidi-mia-koyzina/
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πριν την καραντινα,κι εφοσον ταξιδια φετος δεν προβλεπονται ειχα παει και γραφτηκα στο τοπικο ΕΠΑΛ πρωτον γιατι δεν προλαβα να τελειωσω το σχολειο,ειχα μεινει εγκυος στην κορη μου,και δευτερον για να βγει και κατι καλο απ αυτη την ιστορια. πρωτακι κι εγω φετος και διαδικτυακα μαθηματα απο αυριο,για να δουμε...αλλη ωραια ιδεα ειναι οι σποροι βιολογικης καλλιεργειας τους οποιους προλαβα και πηρα,δωρεαν ειναι,πριν την καραντινα,ειναι ομαδες στο ΦΒ οι οποιες διανεμουν σπορους ελληνικους με την προυποθεση οτι οταν θα φυτεψεις θα στειλεις κι εσυ σπορους,το βρηκα ενδιαφερον και το εκανα, δειτε κι εδω...αν καποιος ενδιαφερεται https://www.facebook.com/groups/485631011503204. αλλη ιδεα που θα την εφαρμοσουμε με τα συμμαθητακια μου ειναι να ζωγραφισουμε ενα μεγαλο γκραφιτι,κι εφοσον σχολειο πλεον δεν...θα την κανουμε στον εξωτερικο τοιχο του σπιτιου μου,απ την πισω μερια γιατι μπροστα πρεπει να ειναι λευκο(νησι βλεπεις)...αλλη ιδεα εχω βαλει μια μπασκετα απ το περσυνο λοκ νταουν στον τοιχο,και ερχονται και μπαπα μπουπα ολη μερα οι πιτσιρικαδες κι ο γιος μου μαζι,κι εγω μαζι γιατι προλαβα πριν την καραντινα να μπω στην ομαδα μπασκετ του σχολειου...καποιοι θα γελασετε αλλα εχει πλακα και δεν χοντραινω να τρωω ολη μερα μπροστα σε μια οθονη....αλλη ιδεα να ταιζεται τα αδεσποτα γατονια της γειτονιας σας....(εγω προσωπικα το κανω χρονια)...κι αλλη ιδεα να φτιαξετε ενα τραγουδι,εμεις απ το ΕΠΑΛ φτιαξαμε ενα απλα πρεπει να το ηχογραφησουμε στο στουντιο ενος συμμαθητη...εχουν ακρες ομως τα πιτσιρικια οποτε οκ...οσο για ταξιδια,πηρα επιστροφη 1,80 λεπτα απ ολα τα ακυρωμενα απ την εταιρια ταξιδια και το φυσαω και δεν κρυωνει που λενε...αυτα τα νεα μας,αν εχετε καποια ιδεα παραπανω πολυ ευχαριστως!
Αψογη ! Μπραβο σου.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) οργανώνει, την Παρασκευή 13 Νοεμβρίου (ώρα 16:00-17:00), διαδικτυακό εικαστικό εργαστήρι origami (ιαπωνική τέχνη διπλώματος χαρτιού), για ενήλικες.

Οι συμμετέχοντες, με τη βοήθεια της Ιφιγένειας Λελοβίτη, θα γνωρίσουν την ιστορία και τη φιλοσοφία που περικλείει η τέχνη του origami. Χρησιμοποιώντας υλικά που έχουν στο σπίτι τους (χαρτί A4, φυλλάδια, περιοδικά κ.λπ.), με απλές οδηγίες και υπομονή θα έχουν την ευκαιρία να δημιουργήσουν τις δικές τους όμορφες κατασκευές.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής.

https://www.piop.gr/el/Activities/ekdiloseis-mouseia/IA-diadiktiako-ergastiri-origami-2020.aspx
Μάλλον είχε μεγάλη ζήτηση και μου στείλανε μόλις mail για τις 23/11.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μάλλον λόγω μεγάλης συμμετοχής θα αποφάσισαν να το επαναλάβουν.Στο επίσημο σύνδεσμο δεν βρήκα κάποια σχετική ανάρτηση για τις 23/11. Βρήκες κάτι εσύ?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
'Οχι δε βρηκα, απλά μου ήρθε αυτό το mail

1605692202296.png
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλά νέα για τους θατρόφιλους εν μέσω καραντίνας.
Το θέατρο «Πορεία», έχει ανακοινώσει ένα πρόγραμμα παραστάσεων live streaming που ξεκίνησε ήδη στι 8/11 αναζητώντας άλλους τρόπους να φτάσει το θεάτρο στο κοινό του.
Τα επόμενα Σαββατοκύριακα έχουμε την δυνατότητα να αγοράσουμε διαδικτυακό εισητήριο και να παρακολουθήσουμε τις μαγνητοσκοπημένες παραστάσεις.

«Ευριδίκη» σε σκηνοθεσία Δημήτρη Τάρλοου, Κυριακή 22/11, 9μ.μ.

«Το Θείο Τραγί»
, σε σκηνοθεσία Αρη Μπινιάρη, Σάββατο 28/11, στις 9μ.μ.

«Αρίστος»
μια παράσταση βασισμένη στο μυθιστόρημα του Θωμά Κοροβίνη «Ο γύρος του θανάτου» σε σκηνοθεσία Γιώργου Παπαγεωργίου, Κυριακή 29/11 στις 9μ.μ.
https://poreiatheatre.com/blog/article/385/live-streaming-parastaseis-programma-noembrioy/
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
To Εθνικό Θέατρο παρουσιάζει ζωντανά τις νέες παραστάσεις του μέσω live streaming

Τις παραστάσεις της νέας καλλιτεχνικής περιόδου που διακόπηκαν λίγες μόνον ημέρες μετά την έναρξή τους, λόγω των έκτακτων μέτρων για τον κορωνοϊό, παρουσιάζει το Εθνικό Θέατρο μέσω live streaming. Δεδομένου ότι είναι άγνωστο πότε ακριβώς θα επαναλειτουργήσουν οι θεατρικές σκηνές, ελήφθη η απόφαση να δοθεί η ευκαιρία στο κοινό να απολαύσει, ζωντανά, τις καινούργιες παραγωγές του από τα σπίτια τους, κρατώντας, με αυτόν τον τρόπο, ζωντανή την πολιτιστική επικοινωνία.

H πρώτη μετάδοση σε πραγματικό χρόνο θα γίνει το Σάββατο, 21 Νοεμβρίου απευθείας από τη Σκηνή «Νίκος Κούρκουλος», στις 20:30, με το έργο της Λούλας Αναγνωστάκη «Σ΄ εσάς που με ακούτε», σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Αβρανά.
Η απευθείας μετάδοση θα είναι διαθέσιμη με αγορά ηλεκτρονικού εισιτηρίου - κωδικού πρόσβασης το οποίο κοστίζει 8 ευρώ.
https://www.n-t.gr/el/news/?nid=33801
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom