Για το γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό ξεκίνησε 16χρονη

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Η 16χρονη Αυστραλή Τζέσικα Ουάτσον ξεκίνησε για το γύρο του του κόσμου με ιστιοπλοϊκό χωρίς βοήθεια.
Με φόντο την περίφημη γέφυρα του Σίδνεϊ η 16χρονη Αυστραλή, Τζέσικα Ουάτσον ξεκίνησε και επίσημα σήμερα, Κυριακή, το ταξίδι της, φιλοδοξώντας να γίνει το νεαρότερο άτομο που θα κάνει το γύρο του κόσμου με ιστιοπλοϊκό, χωρίς βοήθεια.
Αυτή είναι η δεύτερη προσπάθειά της Τζέσικα, αφού η πρώτη της είχε άδοξο τέλος. Από δικό της λάθος συγκρούστηκε με ένα φορτηγό πλοίο, και έμεινε στη στεριά επί τρεις εβδομάδες.
Η νεαρή Τζέσικα θα ταξιδέψει με ένα ιστιοπλοϊκό δέκα μέτρων και θα προσπαθήσει να σπάσει το ρεκόρ του επίσης Αυστραλού Τζέσε Μάρτιν, ο οποίος πραγματοποίησε τον περίπλου της γης σε 327 μέρες, 12 ώρες και 52 λεπτά, σε ηλικία 18 ετών, το 1999.
Η αντιπρόεδρος της αυστραλιανής κυβέρνησης, Τζούλια Γκίλαρντ, δήλωσε ότι πολλοί Αυστραλοί δεν αισθάνονται ιδιαίτερα άνετοι με την τολμηρή απόπειρα της Τζέσικα. «Το μόνο που έχω να της πω είναι να προσέξει πάνω από όλα την ασφάλειά της. Ακόμα και αν χρειαστεί να εγκαταλείψει στα μισά την προσπάθειά της» είπε η κα Γκίλαρντ.
kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ- ΜΠΕ

 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Αν ήμουν σκιτσογράφος, θα ζωγράφιζα τη γραμμή του ισημερινού όμοια με χοντρό σκοινί.
Από τη μια μεριά αυτής της ιδιόμορφης διελκυστίνδας θα τραβούσε η Τζέσικα.
Από την άλλη, θα τραβούσε με όλη της τη δύναμη η Ελληνίδα Μάνα...........

Καλή επιτυχία, Τζέσικα, κι ούριο άνεμο στα πανιά σου!:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν ήμουν σκιτσογράφος, θα ζωγράφιζα τη γραμμή του ισημερινού όμοια με χοντρό σκοινί.
Από τη μια μεριά αυτής της ιδιόμορφης διελκυστίνδας θα τραβούσε η Τζέσικα.
Από την άλλη, θα τραβούσε με όλη της τη δύναμη η Ελληνίδα Μάνα...........

Καλή επιτυχία, Τζέσικα, κι ούριο άνεμο στα πανιά σου!:D
Έτσι ακριβώς, Ρόζα μου, χωρίς άλλα λόγια...

ΥΓ. Στο έχω ξαναπεί ότι είσαι αστέρι :!:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν ήμουν σκιτσογράφος, θα ζωγράφιζα τη γραμμή του ισημερινού όμοια με χοντρό σκοινί.
Από τη μια μεριά αυτής της ιδιόμορφης διελκυστίνδας θα τραβούσε η Τζέσικα.
Από την άλλη, θα τραβούσε με όλη της τη δύναμη η Ελληνίδα Μάνα...........

Καλή επιτυχία, Τζέσικα, κι ούριο άνεμο στα πανιά σου!:D
Εγω αν ημουν η αυστραλη μανα της θα την ειχα προ πολλου μαντρωσει!
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
Εγω αν ημουν η αυστραλη μανα της θα την ειχα προ πολλου μαντρωσει!
και εγω αν ημουν πατερας της το ιδιο θα ειχα κανει!!εχει τρελλα στο κεφαλι της η κοπελα.ωραια εμπειρια αλλα πολυ ακραια μου φαινεται.καλη επιτυχια να εχει..;)
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Εγω αν ημουν η αυστραλη μανα της θα την ειχα προ πολλου μαντρωσει!

Και αλυσοδέσει χειροπόδαρα......μη σου πω και φιμώσει για να βγάλει και το ..σκασμό. Πέρα από κάθε πλάκα , έχοντας αρκετή ιδέα και επαφή με την ιστιοπλοϊα , το θεωρώ πολύ παρακινδυνευμένο ένα μικρό κορίτσι να επιχειρήσει τέτοιο ταξίδι...Η Ιστιοπλοία χρειάζεται μυαλό , εμπειρία και δύναμη ( εννοώ μυική) που είναι πολύ δύσκολο να τα έχει μία τόσο μικρή ιστιοπλόος και να κυβερνήσει ένα δεκάμετρο σκάφος μόνη της. Παρ΄όλα αυτά εύχομαι να πραγματοποιήσει το όνειρό της και να επιστρέψει σώα και αβλαβής.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Εγω αν ημουν η αυστραλη μανα της θα την ειχα προ πολλου μαντρωσει!
Εεετσσιιι... κορίτσι της παντρειάς. Άσε που θα'πρεπε να την είχες τάξει ήδη στο γιο του μπακάλη που έχει και κτήματα έξω απ'τό χωριό!! :haha::haha::haha:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Η μικρη εχει αρ...δια, μονο και μονο για αυτο τις αξιζει να τα καταφερει
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Α πα πα... χαρά στο κουράγιο της!! :shock:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εεετσσιιι... κορίτσι της παντρειάς. Άσε που θα'πρεπε να την είχες τάξει ήδη στο γιο του μπακάλη που έχει και κτήματα έξω απ'τό χωριό!! :haha::haha::haha:
Ε οχι και στο γιο του μπακαλη! Το κοριτσι μας ξερει ιστιοπλοια, εχει δικο του ροζουλι δεκαμετρο σκαφος να κοβει βολτες, μια χαρα εμφανισιμο ειναι και θα την δωσω σε μπακαλογατο ! Χαθηκαν οι γιοι των λορδων; (στην βρετανικη κοινοπολιτεια δεν ανηκει η Αυστραλια αλλωστε;) :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom