Γενικά Γιβλαρτάρ - Μαρόκο...και τι άλλο?

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα σε όλους τους πολυταξιδεμένους του φόρουμ! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.. Μετά από έναν χρόνο πολύ δύσκολο λόγω θεμάτων υγείας ήρθε η ώρα επιτέλους και για μένα να κάνω ένα ονειρεμένο ταξίδι! Να βγω εκτός Ευρώπης είναι κάτι που το θέλω σαν τρελή και τώρα που έχω κατά 90% πείσει το έτερον ήμισυ είμαι έτοιμη να το πραγματοποιήσω.
Αφορμή για το ταξίδι είναι η εξαργύρωση bonus πόντων της Aegean και τελικός προορισμός το Μαρόκο. Το ταξίδι θα είναι περίπου 2 βδομάδες και θα έχει 2 σκέλη.

  1. Άφιξη σε Ευρωπαϊκή πόλη - (Πόρτο, Λισαβώνα ή Μαδρίτη??) και road trip μέχρι Γιβραλτάρ-(1 βδομάδα)
  2. Γιβραλτάρ - Ταγγέρη με πλοίο και περιήγηση στο Μαρόκο (Φέζ, Ραμπάτ, Μαρακές) - (1 βδομάδα)
Αυτό που χρειάζομαι είναι την πολύτιμη βοήθεια σας για το πρώτο σκέλος.. Αρχικά να πω ότι 1η βδομάδα είναι το «δόλωμα» για να πείσω τον σύντροφο μου να με συνοδεύσει στο δεύτερο σκέλος του ταξιδιού. Επειδή δεν έχουμε πάει καθόλου προς Ισπανία ή Πορτογαλία είναι ευκαιρία να το συνδυάσουμε με το πέρασμα στην Αφρική και θέλω να δούμε όσα περισσότερα γίνεται σε μια βδομάδα. Δεν είναι δηλαδή σκοπός να μείνουμε σε μια πόλη μόνο μια ολόκληρη βδομάδα. Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω τις προτάσεις σας!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλημέρα! 2 βδομάδες ίσως δεν είναι αρκετές. Πριν 2 μήνες περίπου ήμουνα Ανδαλουσία (Γραναδα,Κορδοβα και Σεβίλλη) . Πρέπει να αποφασίσετε τι ακριβώς θέλετε να δείτε και σε ποιές πόλεις. Σίγουρα δεν πρέπει να φορτώσετε το πρόγραμμα σας με πολλές πόλεις γιατί δέν βγαίνει. Στο Γιβραλτάρ ένα πρωινό μέχρι το απόγευμα είναι αρκετό. Απο εκεί θα πάτε με λεωφορείο μεχρι Αλχεθίρας και απο εκεί θα πάρετε πλοίο για Ταγγέρη. Εγω μέχρι Ταγγέρη πήγα για 2 μέρες να πάρω μια γεύση απο Μαρόκο λόγω έλειψης χρόνου. Δεν νομίζω να προλαβαίνετε να δείτε σε 1 εβδομάδα και τις 3 πόλεις που αναφέρεις.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλημέρα! 2 βδομάδες ίσως δεν είναι αρκετές. Πριν 2 μήνες περίπου ήμουνα Ανδαλουσία (Γραναδα,Κορδοβα και Σεβίλλη) . Πρέπει να αποφασίσετε τι ακριβώς θέλετε να δείτε και σε ποιές πόλεις. Σίγουρα δεν πρέπει να φορτώσετε το πρόγραμμα σας με πολλές πόλεις γιατί δέν βγαίνει. Στο Γιβραλτάρ ένα πρωινό μέχρι το απόγευμα είναι αρκετό. Απο εκεί θα πάτε με λεωφορείο μεχρι Αλχεθίρας και απο εκεί θα πάρετε πλοίο για Ταγγέρη. Εγω μέχρι Ταγγέρη πήγα για 2 μέρες να πάρω μια γεύση απο Μαρόκο λόγω έλειψης χρόνου. Δεν νομίζω να προλαβαίνετε να δείτε σε 1 εβδομάδα και τις 3 πόλεις που αναφέρεις.
Τις πόλεις του Μαρόκο εννοείς δεν προλαβαίνουμε? Για το Μαρόκο γενικά θεωρώ το έχουμε και έχω διαβάσει και πάρα πολλές ιστορίες εδώ στο φόρουμ, θα το βγάλουμε το πρόγραμμα, εξάλλου είμαι αρκετά ευέλικτη ως προς αυτό. Το κομμάτι που θέλω βοήθεια είναι το ευρωπαικό.. Δεν ξέρω από που να το πιάσω.. Δεν έχω συγκεκριμένες προσδοκίες αν και θα ήθελα να δω την Λισαβώνα ή την Μαδρίτη. Εσύ από το ταξίδι σου στην Ανδαλουσία τι εντυπώσεις έχεις? Πόσες μέρες σου πήρε?
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Τις πόλεις του Μαρόκο εννοείς δεν προλαβαίνουμε? Για το Μαρόκο γενικά θεωρώ το έχουμε και έχω διαβάσει και πάρα πολλές ιστορίες εδώ στο φόρουμ, θα το βγάλουμε το πρόγραμμα, εξάλλου είμαι αρκετά ευέλικτη ως προς αυτό. Το κομμάτι που θέλω βοήθεια είναι το ευρωπαικό.. Δεν ξέρω από που να το πιάσω.. Δεν έχω συγκεκριμένες προσδοκίες αν και θα ήθελα να δω την Λισαβώνα ή την Μαδρίτη. Εσύ από το ταξίδι σου στην Ανδαλουσία τι εντυπώσεις έχεις? Πόσες μέρες σου πήρε?
Ναι για το Μαρόκο μιλούσα 1 εβδομάδα 3 πόλεις είναι πολλές πιστεύω.
Η Ανδαλουσία ήταν κάτι ξεχωριστό σε σχέση με την υπόλοιπη ευρώπη ή άλλες περιοχές της Ισπανίας λόγω του έντονου αραβικού στοιχείου που έχει αφού ήταν σε αραβικά χέρια περίπου 700 χρόνια. Εγω έκατσα 2 βράδια Γρανάδα 1 Κόρδοβα και 1 Σεβίλλη , αλλά Σεβίλλη σίγουρα ήθελε πιο πολλές μέρες!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ναι για το Μαρόκο μιλούσα 1 εβδομάδα 3 πόλεις είναι πολλές πιστεύω.
Η Ανδαλουσία ήταν κάτι ξεχωριστό σε σχέση με την υπόλοιπη ευρώπη ή άλλες περιοχές της Ισπανίας λόγω του έντονου αραβικού στοιχείου που έχει αφού ήταν σε αραβικά χέρια περίπου 700 χρόνια. Εγω έκατσα 2 βράδια Γρανάδα 1 Κόρδοβα και 1 Σεβίλλη , αλλά Σεβίλλη σίγουρα ήθελε πιο πολλές μέρες!
Μμμ... αραβικό στοιχείο ακούω και μ' αρέσει... Θα κάνω research επ αυτού. Σε ευχαριστώ :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1 εβδομάδα Φεζ, Ραμπάτ, Μαρακές βγαίνει μια χαρά. Δεν έχει τόσα αξιοθέατα όσα φαντάζεσαι βασικά (πχ στα περισσότερα παλάτια, τζαμιά και μαντράσες η είσοδος απαγορεύεται ή δεν επιτρέπεται γενικά). Κάνε και μια στάση Μεκνές αφού φύγεις από Φεζ, είναι ευχάριστη έκπληξη, λιγότερο τουριστική και περισσότερο παραδοσιακή.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
1 εβδομάδα Φεζ, Ραμπάτ, Μαρακές βγαίνει μια χαρά. Δεν έχει τόσα αξιοθέατα όσα φαντάζεσαι βασικά (πχ στα περισσότερα παλάτια, τζαμιά και μαντράσες η είσοδος απαγορεύεται ή δεν επιτρέπεται γενικά). Κάνε και μια στάση Μεκνές αφού φύγεις από Φεζ, είναι ευχάριστη έκπληξη, λιγότερο τουριστική και περισσότερο παραδοσιακή.
Ναι το ξέρω, το εχω υπολογίσει, τι καλά που το επιβεβαιώνεις και εσύ! Και εννοείται Μεκνές στάση είναι στο πρόγραμμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom