Αυστραλία Γιε μου που πας? Πατέρα θα πάω Αυστραλία!!

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
''Πατερα εκλεισα εισιτηρια για αυστραλια...''.

Σιωπη,ο father σταματαει να τρεχει(διαλεξα και γω ωρα να του το πω) και το βλεμμα του απλανες.

Ηταν η πρωτη φορα που θα πηγαινε καποιος απο την οικογενεια στους συγγενεις μας στο μακρυνο αυτο μερος.
Γιαυτο και ακολουθησε η ερωτηση ''με ποιον θα πας?'' και η αμηχανια μετα την απαντηση ''μονος μου''.Τον προηγουμενο μηνα ειχα καταστρωσει ενα υπεροχο σχεδιο,εχοντας μαζεψει τα λεφτα που απαιτουνται,να κανω εκπληξη στην θεια μου.

Εχοντας ενημερωσει τα ξαδερφια και γενικα τους παντες,η αγωνια και η ανυπομονησια για ενα τετοιο ταξιδι ειναι μεγαλη,εκτος απο την θεια μου και τον θειο μου,βρηκαμε μαζι ημερομηνιες που να βολευουνε ολους.

Ετσι λοιπον ξεκιναει μια ιστορια για την πρωτη περιπετεια στην αυστραλια με βασικο προορισμο τη μελβουρνη και με εξορμησεις σε sydney την κινεζικη πρωτοχρονια,μια βολτα στον great ocean road,στο lorne με ολιγον τι απο 12 apostles,μια εξορμηση στο Mornington Peninsula και στα θαυμασια wineries και γενικα ενα ταξιδι σε μια χωρα που δεν θα ηθελες ποτε να τελειωσει και ποτε δεν εχεις αρκετες μερες για να το χαρεις.

Επιλεγοντας λοιπον την εξαιρετικη singapore airlines,οταν ακομα πετουσε απευθειας απο athens για singapore και οχι τωρα που εχουμε μετατραπει σε κομπαρσους της istanbul,στην θαυμασια τιμη των 1.040 ευρω,ημουν ετοιμος για το μεγαλο ταξιδι.

Εφτασε η πολυποθητη μερα,ετοιμα τα δωρα για τους συγγενεις,προσοχη παντα στα κιλα,νωρις στο ελ.βενιζελος για να μην τρεχουμε,παντα μαζι η πιστωτικη που εχουμε κλεισει τα εισιτηρια,και το λεω αυτο διοτι εγω την ειχα ξεχασει,και ευτυχως μια κοπελα απο τα γραφεια της εταιρειας με θυμοταν,μιας και ειχα μιλησει τηλεφωνικως επειδη το σαιτ δεν μου εκλεινε το εισιτηριο και μου το ειχε κλεισει εκεινη!!

Φτανει και το boeing 777-200 της εταιρειας και φυσικα να τρεχουν ολοι να το φωτογραφισουν.
Ολα ετοιμα λοιπον για την απογειωση,το αεροπλανο αδειο,αν θυμαμαι καλα 1 φεβρουαριου εφυγα,μια πολυ ωραια πτηση μεχρι σιγκαπουρη,με απιστευτη εξυπηρετηση απο το πληρωμα και 12 ωρες να περνανε ευχαριστα.
Προσγειωση στο Changi.Ολα υπεροχα,λιγο free ιντερνετ πισω απο το hard rock cafe με θεα τα αεροπλανο για να ενημερωσουμε οτι φτασαμε,κατι να φαμε και ξεκουραση στο rest area γιατι σε 3 ωρες,αν θυμαμαι καλα 09.55 φευγαμε για μελβουρνη.

Επιβιβαση στο,εχω την εντυπωση boeing 777-300er,αν και δεν ειμαι σιγουρος,προσπαθω δυο χρονια να βρω μια φωτο με την safety card αλλα τιποτα.Γεματο αυτη τη φορα το αεροπλανο.Διπλα μου ενα παλικαρι απο τη σρι λανκα,ειχαμε γνωριστει νωριτερα στο rest area,και παραδιπλα μια ελληνιδα γιαγια που η ατακα της κοντεψε να με ξερανει!!''Αντε παιδακι μου και ελπιζω αυτη,να ειναι η τελευταια φορα που πεταω''!!Θεα η grandmother,που λεγανε και τα εγγονια της απο πισω!!
Τωρα,ο Ι-5 ψυχολογικο,εγω δηλαδη,εφαγα και κοιμηθηκα,και ενω ειχε καταπληκτικο καιρο,καταφερα και δεν ειδα τιποτα απο ολοκληρη την ηπειρο στο ταξιδι προς την μελβουρνη.Πως αλλιως θα μπορουσα να με χαρακτηρισω!!
Προσγειωση στο tullamarine airport.Αυστηρος ελεγχος,σε σημειο να μας σταματησουν και να φερουν σκυλια να μας μυρισουν τις τσαντες,την ωρα που περναμε τις αποσκευες.Σπιτι,φαγητο και ξεκουραση γιατι απο την επομενη μερα ξεκινουσαμε!!

Δεν ξερω ποσοι εχουν παει στη μελβουρνη,αλλα εγω τη βρηκα μια υπεροχη πολη.Μια πολη που ειναι για να πας να ηρεμησεις,μια πολη που νιωθεις ασφαλεια,χωρις κινηση,αγχος.Ενα περιστατικο που μου συνεβει την πρωτη μερα.Ξεκιναω να παω για τρεξιμο και οπως παω να περασω απο το ενα πεζοδρομιο στο αλλο κοιταω αριστερα αντι για δεξια,μιας και στην αυστραλια οδηγανε αναποδα.Απο δεξια λοιπον ερχοτανε ενα αυτοκινητο,που επειδη δεν ετρεχε προλαβε και σταματησε για τον οτι ναναι ελληνα που φυσικα δεν περασα απεναντι απο τη διαβαση πεζων.
Στην ιδια επεισοδιακη μερα,την ωρα που ετρεχα σκονταφτω σε ενα πεζοδρομιο,βγαινει η γυναικα απο το σπιτι,και να μου ζηταει συγνωμη που δεν εχει ενημερωσει τον δημο για να ερθει να το φτιαξει,καγκελο εγω.Δεν με αφηνε να φυγω.Τελος παντων,με τα πολλα φευγω και μετα απο λιγη ωρα,που ξαναπερναω,ειχαν ερθει απο το δημο και εφτιαχναν το πεζοδρομιο!!Οχι με μπαλωμα,αλλα ολοκληρη την τσιμεντενια πλακα.Σοκ και δεος ο μητσαρας!!

Εντυπωσιακος ο Yarra River με τον κοσμο να καθεται να διαβαζει,τα παιδια να παιζουν,ολα ωραια και καλα.Κατι για τη βλαστηση και οτι δεν εχουν νερα μου λεγανε,αλλα παντου εβλεπα παρκα,πολυ προσεγμενα,γηπεδα γκολφ,αλλα πολλα γηπεδα γκολ,παλι καλα που ειδα το γηπεδο της ελλας μελβουρνης γιατι θα νομιζα οτι ολοι παιζουν γκολφ εδω!!Παντως στα σπιτια δεν σπαταλανε αλογιστα το νερο,μου ειπανε οτι εχουν καποιες απαγορευσεις,και γιαυτο και εχουν και δεξαμενες για να μαζευουν το νερο,οπως και το νερο απο το πλυσιμο των πιατων το μαζευουν,και με ενα φιλτρο καθαριζεται και το χρησιμοποιουνε για ποτισμα.Καθολου ασχημα!

Πολυ ωραιο και το φαγητο.Γενικως,πολλα εστιατορια με οτι κουζινα θελει ο καθενας.Ε, σε ενα απο αυτα,εφαγα,χωρις να το ξερω φυσικα,φιλετο καρχαρια με τηγανιτα φυκια!!Και αν σας φαινεται παραξενο,ηταν οτι καλυτερο εφαγα.
The Edge...Το ψηλοτερο κτηριο στην αυστραλια και ενα απο τα ψηλοτερα στον κοσμο,το Eureka Tower,σας δινει την ευκαιρια να δειτε την μελβουρνη πανοραμικα.Εκει, παρολο που θα γνωριζεται οτι ειστε σε μια μεγαλη πολη,στο μεγεθος της αθηνας,συνειδητοποιησα οτι πιο πολυ μοιαζει η μελβουρνη με ενα μεγαλο χωριο,μιας που μονο στο κεντρο εχει ουρανοξυστες και παντου μονοκατοικιες,παρκα,γηπεδα.Το the edge που γραφω πιο πανω ειναι,αν θυμαμαι καλα,στον 88 οροφο του eureka tower,και ειναι στην ουσια ενα κουτι,που βγαινει εξω απο τον ουρανοξυστη,και μολις βγει εντελως εξω,το γυαλι ''χανεται'' κατω απο τα ποδια και γυρω σου και εισαι στον αερα!Καλη εμπειρια,τωρα σας ειπα την εκπληξη,γιατι εμενα η ξαδερφη μου,η εξυπνη γελουσε μαζι μου με την τρομαρα που πηρα!!

''Σου αρεσει το κρασι?''Ακουστηκε μια φωνη πρωι πρωι.''αν,ναι ετοιμασου γιατι σε λιγο φευγουμε για Mornington Peninsula''.Τι ειναι αυτο?Οπως λεει και η λεξη ειναι μια χερσονησος,ευφορη,οπου υπαρχουν παρα πολλα αμπελια.Και υπαρχουν μικρες επιχειρησεις,οπου παραγουν κρασι,το πουλανε εκει, και μπορεις να καθησεις στα μαγαζια που εχουν φτιαξει και να φας.Βεβαια ποτε δεν καταλαβα,γιατι οι περισσοτεροι τρωγανε πιτσα και επιναν κρασι μαζι.Τελος παντων,ωραια μαγαζακια,με το ξυλο να κυριαρχει.Επισης διπλα ειναι και το phillip island,οπου μπορεις να δεις πιγκουινους.Δεν πηγα.Τους ειχαμε δει νωριτερα στο aquarium της μελβουρνης.
Στο οποιο aquarium εκει που ημουν χαλαρος και τραβουσα με καμερα τα διαφορα μικρα ψαρακια,και φυσικα καποιους μικρους καρχαριες,ξαφνικα στο πλανο μπαινει ενας τεραστιος και τα δοντια τα ειχα σε πρωτο πλανο.Εκεινη ακριβως τη στογμη ακουστηκε και η φωνη της αγαπημενης μου ξαδερφης ''εχω κλεισει να ταισουμε τα ψαρια,παμε μας περιμενουν!!!''.
Στην αρχη ειπα,απο μεσα φυσικα,''παμε ρε μητσαρα,τι θα φοβηθεις,ηρεμα θα ειναι''.Στη συνεχεια ειδα στην ακρη σε μια απο τις δεξαμενες,οτι εγραφε πως τα ψαρια φαινονται κατα 2/3 μικροτερα απο οτι ειναι στην πραγματικοτητα.Εκει ο μητσαρας υποχωρησε,εκανε τον κινεζο,γιατι οπως λεει και η παροιμια,του κιοτη η μανα δεν εκλαψε ποτε!!!


Sydney!!
Οι μερες περνουσαν ηρεμα,με καλο φαγητο,με βολτες στην πολη και τραπεζια σε ολους τους συγγενεις,οπου εφτασε η στιγμη να αναχωρησουμε για το sydney!!Κινεζικη πρωτοχρονια,αν θυμαμαι καλα,πρεπει να ηταν παραμονη ή του αγιου βαλεντινου.Λεπτομερεια.Το σημαντικο ηταν οτι εκεινη την ημερα επαιζαν και οι AC/DC,στη μελβουρνη και γω θα ημουν αλλου!!Παρεπιμπτωντος,πουθενα αφισες στην πολη για το γεγονος.Τουλαχιστον σε οσα σημεια ειχα παει εγω.Ακριβως οτι γινεται και εδω!!
Ξανα πτηση,virgin blue,boeing 737-800.Ωραιο ταξιδι,ωραια επισης να παρατηρεις και το sydney απο ψηλα.Παραλαβη απο αεροδρομιο,κατευθειαν στο ξενοδοχειο,και αμεσως για βολτα και για φαγητο που αλλου,στο sydney harbour!

Ενας πανικος εκει,κοσμος,πολλα εστιατορια,με οτι ειδους κουζινα θελει ο καθενας.Κοσμος να μπαινει σε πλοια για να κανει βαρκαδα,ζευγαρια να περπατανε,παιδια να τρεχουνε,ελευθερες κοπελες να ψαχνονται και εγω να μην ξερω προς τα που να κοιταξω.Το βραδυ ποτακι με θεα τη γεφυρα και την οπερα.Επρεπε να κοιμηθουμε νωρις μιας και την επομενη ημερα ειχαμε bridge climb!!
Ποιος δεν εχει δει τη γεφυρα του sydney.Ποιος δεν εχει δει την οπερα?Αλλα αλλο πραγμα ομως να τη βλεπεις απο ψηλα.Ακομα ενα δωρο απο τους συγγενεις,η αναβαση λοιπον.Αντροπαρεα ομως τωρα μιας και οι γυναικες πηγαν να απολαυσουν την αγορα του sydney.
Καλη φαση η αναβαση.Πολυ οργανωμενη.Πηγαινεις σε ενα μερος κατω απο τη γεφυρα,σου δινουν στολη,και αδιαβροχο οταν βρεχει,και εμεις πετυχαμε σε βροχη(!!),ακουστηκα για να ακους τον ξεναγο και διαφορα αλλα,σου εξηγουνε τι θα κανεις,πως θα το κανεις και σιγα σιγα ξεκιναει η αναβαση.Πολυ εντυπωσιακο να βλεπεις ενα απο τα πιο γνωστα σημεια του κομου απο ψηλα.Επισης σου βγαζουν και φωτογραφιες και μπορεις να τις παρεις μετα.Ενταξει τουριστικο πολυ,αλλα αξιζει για εμενα.Να σας πω την αληθεια,επειδη εβρεχε κιολας,μην με πειτε τρελο,αλλα το απολασα παραπανω.Να το κανετε ετσι και πατε!Γυρω στα 100 ευρω αν θυμαμαι καλα.Το βραδυ φαγητο σε ενα κινεζικο εστιατοριο,οπου μας περικυκλωσανε δρακοι,διαφοροι τυποι με διαφορα κρουστα και γενικα ενα ωραιο εορταστικο κλιμα.Βεβαια οι δρακοι δεν επαψαν λεπτο να παρελαζουν στους δρομους του sydney,ουτε η μουσικη και μεχρι τις 5 το πρωι τους ακουγα απο το δωματιο μου,στον 15 οροφο του ξενοδοχειο μου,συγνωμη ομως που δεν θυμαμαι το ονομα του!!Επιστροφη στη βαση μας την επομενη ημερα.

Οι ημερες περνουσαν,και οι εικονες τις μελβουρνης γινοντουσαν ολο περισσοτερες,με τα θετικα της και τα αρνητικα της.
Ενα βραδυ λοιπον πηγαμε για ενα ποτακι,κυριολεκτω για το ενα.Γιατι εαν η ξαδερφη μου ειχε πιει παραπανω απο ενα βλεπω να την τσουβαλιαζανε.Φευγοντας απο ενα μαγαζι πανω στην federation square,οδηγωντας στον st Kilda rd βγαινει η αστυνομια και μας σταματανε ολους,εντελως η κυκλοφορια,σε ολους τους οδηγους γινεται αλκοοτεστ,γερανοι περνουν τα αυτοκινητα αυτων που εχουν πιει και λεωφορεια της αστυνομιας περιμενουν τους παραβατες.Ενα ''εξυπνος'' πηγε να γλυτωσει το μπλοκο,και εστριψε σε ενα δρομο νωριτερα απο το μπλοκο αλλα και εκει περιμενε η αστυνομια.Απιστευτη οργανωση και για εμενα καλα κανουν!!
Ενα αρνητικο ειναι ομως οτι στους δρομους οπως μου ειπανε,η αστυνομια ζηταει απο τον κοσμο να βαλει κρυφη καμερα στο αυτοκινητο του,να καθισει σε εναν δρομο τυχαιο,σε ενα δρομο γειτονιας και αν εσυ τρεχεις λιγο παραπανω,σε τσακωσανε.Περιεργο ε?

Κυλουσαν οι μερες,και φτασαμε στην ημερα της προγραμματισμενης μας εκδρομης,στο lorne που βρισκεται πανω στον great ocean road!!Μετα απο ενα 3ωρο ταξιδι απο τη μελβουρνη βρισκετε αυτο το μικρο παραθαλασσιο χωριο.Ωραιο μερος,ηρεμο,οτι πρεπει για οικογενειακες διακοπες.Εκει για πρωτη φορα πηγα να κανω σερφ!Δεν ειχε μεγαλα κυματα,και ειπα να δοκιμασω.Σαν τη μυγα μες το γαλα προσπαθουσα με τη βοηθεια του γαμπρου μου να ανεβω στη σανιδα.Τα πηγα τελεια μπορω να πω.Προσπαθουσα 3 ωρες και καταφερα και σταθηκα για 2 λεπτα και αν!!Ετσι ολοι οι αυστραλοι διπλα μου ειχανε να λενε για τον ελληνα σερφερ!!Ωραια φαγητα και μαλιστα φαγαμε σε εναν ελληνα που ειχε μαγαζι στην ακρη του χωριου προς το apollo bay.Ωραια η βολτα στον great ocean road,ωραιο μερος και το apollo bay και εντυπωσιακοι οι 12 apostles.Εκει μπορεις να δεις τη δυναμη της θαλασσας μιας και αυτες οι πετρες εγιναν ετσι λογω της διαβρωσης απο τα κυματα.Μπορειτε να κανετε και βολτα με ελικοπτερο και να δειτε ολα οσα περιλαμβανει αυτο το εθνικο παρκο.Χωρια οτι μπορειτε να δειτε και πολλα κοαλα στις γυρω περιοχες.Να μην ξεχασω επισης να αναφερω και για τους παπαγαλους,που με το που σε επερναν χαμπαρι να ιεσαι στο μπαλκονι και να τρως,μαζευοντουσαν γυρω σου.Νομιζω μετρησα 20 σιγουρα.Απιστευτη εμπειρια!!

Μετα απο αυτη την εξορμηση,σειρα ειχαν και αλλα οικογενειακα τραπεζια και αλλα δωρα και συνεχως βολτες σε διαφορα μερη της μελβουρνης.St.kilda,απο οσα ειδα και μου ειπαν πρεπει να ειναι η διασημοτερη παραλια της μελβουρνης,μια βολτα απο τη Flinders Street,οπου θα βρει κανεις πολλα μαγαζια,τον καθεδρικο του αγιου Παυλου,το aquarium της μελβουρνης με κατι μικρα ψαρακια μεσα!!Επισης πανω στη federation square βρισκεται το transit bar,πολυ ωραιο και με ταρατσα,με θεα σε ολη την κεντρικη μελβουρνη,και με πολυ καλες τιμες.Απο τη federation square μπορεις να κανεις και βαρκαδα και να δεις την πολη με αλλο ματι.Επισης πολυ ωραια φαγαμε και στο restaurant Melba,του The Langham Melbourne hotel.Δηλαδη τι πολυ ωραια,το καλυτερο φαγητο ever.Και να σας πω την αληθεια μονο που δεν εκανα βουτια στο συντριβανι σοκολατας!!!Δεν πρεπει να ξεχασω οτι η βολτα στο Oakleigh,την ελληνικη συνοικια της μελβουρνης,ειναι ενα must.Ετσι για να δεις λιγη παραπανω ζωντανια,αν σου λειπει ιδιαιτερα η πατριδα.Καφε για τους ελληναρες,γυρος για τους παραδοσιακους καλοφαγαδες και ολα καλα!!Αλλα εκεινο που ευχαριστηθηκα ηταν οταν πηγαμε για φαγητο σε ενα μαγαζι teppanyaki.Ηταν η πρωτη φορα που εβλεπα κατι τετοιο και ειχα εντυπωσιαστει πολυ.Ειναι και ολο το σοου μαζι,ο σεφ να πεταει στον αερα τα μαχαιρια,να μας πεταει πιατα με ρυζι και μεις να προσπαθουμε να τα πιασουμε στον αερα,να μας ταιζει στο στομα,κοβοντας γρηγορα την ομελετα και να μας την πεταει γυρω στα 3 μετρα και να μας πετυχαινει στο στομα.Σαμουραι ηταν αυτος,οχι σεφ!!


Καθως πλησιαζε ο καιρος για την επιστροφη και τα τραπεζια για φαγητο στους συγγενεις ολο και αυξανονταν ηρθε η ωρα για μερικα ψωνια!!Chadstone...Ειχα περασει εξω απο αυτο νυχτα,οδηγωντας για το σπιτι και ειχα ρωτησει ''καλα τοσο μεγαλο νοσοκομειο ειναι αυτο''?Η απαντηση ''θα δεις στο μελλον'' με αφησε με απορια αλλα μπορω να πω οτι οταν το ειδα μερα δεν με ενοιαζε πλεον.Αν ενας αντρας εκφραζει θαυμασμο για ενα εμπορικο κεντρο,φανταστειτε οι γυναικες τι εχετε να πειτε!!Πολυ καλες τιμες,τεραστιο το μερος,με οτι ειδους μαγαζι θελει ο καθενας.Η χαρα του καταναλωτη!!
''Διπλα πουλανε ενα σπιτι,θες να πας να δεις τον τροπο?''.Ερωτηση,στην οποια ημουν σιγουρος οτι ηξερα την απαντηση,αλλα κατι δεν πηγαινε καλα.Για οποιον λοιπον δεν το ξερει,στην αυστραλια τα σπιτια πωλουνται και με δημοπρασια.Ετσι ζητανε μια τιμη μεσω του μανατζερ,και μαζευονται την ημερα της δημοπρασιας ολοι οι ενδιαφερομενοι και ανεβαζουν την τιμη.Καλη μαγκια για τον ιδιοκτητη!!


Δυστυχως ολα τα ωραια εχουν και ενα τελος.Τελος συγκινητικο γιατι δεν ξεραμε ποτε θα ξαναβρεθουμε,γιατι περασαμε καλα και γιατι δεν ειχαμε και αλλες μερες μπροστα μας να δουμε και αλλα μερη.Μερη που στην αυστραλια δεν τελειωνουν ποτε.Που πρεπει να ξαναπας και να ξαναπας για να δεις καποια απο αυτα.

Μια ηρεμη πολη η μελβουρνη,πολη που δεν σε ενοχλει κανεις,πολη για να ζησεις με ολη την σημασια της λεξης και με καθε προνοια απο το κρατος προς εσενα.Ποιοτητα ζωης πολυ καλη,πολη γεματη παρκα,σχολεια με μεγαλες αυλες,με κολυμβητηρια.Οι τιμες καθολου ακριβες,σιγουρα σε μερικα προιοντα,οπως λαχανικα και αλλα ειναι λιγο πιο ακριβα σε σχεση με εμας,αλλα ολα τα αλλα φθηνοτερα.Δεν θα μιλησω καν για βενζινη.Βεβαια ειχε λιγο τρελο καιρο και θυμαμαι οταν προσγειωθηκαμε ο κυνερνητης ειπε ''καλωσηρθατε στην μελβουρνη,την πολη που σε μια μερα αλλαζει 4 εποχες''!!Ε,μπορει να μην ειδα 4 εποχες αλλα τις 3 τις ειδα χαλαρα!!

Η ημερα της επιστροφης ηταν λιγο δυσκολη.Δυσκολος ο αποχαιρετισμος.Αλλα ειναι ωραιο να φευγεις απο καπου οπου εχεις περασει υπεροχα και να ξερεις οτι εχεις δικους σου ανθρωπους να σε περιμενουν και συ να ανυπομονεις να τους δεις ξανα.Αυτο νομιζω κανει τα ταξιδια ακομα καλυτερα και τους αποχαιρετισμους ευκολοτερους.

Στο αεροδρομιο της μελβουρνης χαμος απο κοσμο.Δεν ξερω πως εγινε αλλα θα πρεπει να εφευγαν ταυτοχρονα ολοι οι αραβες μαζι.Και οπου αραβας σημαινει και 10 βαλιτσες μαζι του!Ενα προβληματακι με τα κιλα ξεπεραστηκε αμεσως κανοντας τα γλυκα ματια σε μια κοπελα,ασιατικης καταγωγης,υποσχομενος για αψογη φιλοξενια σε περιπτωση που ερθει ελλαδα και με την ανταλλαγη mail για επιβεβαιωση!!Ναι,ουτε εγω δεν το πιστευα οτι επιασε!!

Η πτηση μεχρι σιγκαπουρη θα γινονταν με ενα airbus A-380,πραγμα για το οποιο ο γαμπρος μου,λατρης των αεροπλανων,ηθελε να με σκοτωσει,και να ψαχνει να βρει θεση για το ταξιδι μεχρι σιγκαπουρη,''ετσι για τη φαση'',το ανιψακι μου να μας κοιταει περιεργα και η γυναικα του να προσπαθει να τον συνεφερει!!Για μια ακομη φορα αψογο σερβις,εντυπωσιακο το αεροπλανο,σχεδον αθορυβο στην απογειωση.Παλι changi,ψωνια για το αντιο,τοτε το ευρω ηταν 1,90 δολλαρια σιγκαπουρης,και επιστροφη στην ελλαδα με τους συγγενεις να περιμενουν να ακουσουν απο πρωτο χερι πως ζουν τα αδερφια/ξαδερφια/γιοι/κορες και γενικα ολοι τους,ειναι και πολλοι εκει βλεπετε απο την οικογενεια,και γω να μην ειμαι αντικειμενικος απεναντι τους γιατι ειχα ξετρελαθει με την αυστραλια,με τα λογια του ''αφεντικου'' μου να ηχουν στα αυτια μου,λογια που μου ειχε πει πριν φυγω...''αν θες να μην γυρισεις πισω θα σε καταλαβω.Θα σου κανω εγω τα χαρτια της παραιτησης...''.

Ενα ταξιδι που συστηνω σε ολους να κανετε,που χρεαζεται λεφτα,χρονο και καλη οργανωση.Αλλα πιστευω οτι θα σας αφησει ικανοποιημενους.

Ευχαριστω για το διαβασμα και μακαρι να συνεχισουμε να ταξιδευουμε!!

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά προέλευσης - Παρόμοια Διανομή 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-SA 3.0)
 

Attachments

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να'σαι καλά και στα επόμενα εύχομαι!
Πόσο καιρό έμεινες;
Όσο για το σέρφ...άσε...έχει μια παραλία εδώ, που έχουν σανίδες για σέρφ (δεν ξέρω γιατί τις έχουν-η θάλασσα είναι πάντα ήρεμη εκεί) και προσπαθούσαμε το καλοκαίρι να ανέβουμε, αλλά τίποτα. Μιά φίλη ανέβηκε για 5 δευτερόλεπτα και τη θεοποιήσαμε...Οπότε εσύ τα πήγες πολύ καλά!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ μου αρεσε ο τιτλος της ιστοριας σου!!!Να σαι καλα να ξαναπας .
Εχεις και καλο αφεντικο ..που τον ψωνισες βρε?:D
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
_antonis_,2 λεπτα λεω εγω.Φανταζομαι ο πραγματικος χρονος θα ηταν πολυ μικροτερος!!Εμενα μου φανηκε,σαν αιωνας.Εσυ που εισαι τωρα και δοκιμαζεις να κανεις σερφ?

Ειχα μεινει γυρω στον ενα μηνα.Λιγες μερες παντως.Αλλα προσπαθεις να τα προλαβεις ολα και συνεχεια κατι αλλο εμφανιζεται!!

KLEOPATRA,εχω ξαναπαει απο τοτε!!Απλα ηθελα να μοιραστω την πρωτη φορα!!Ειναι ξεχωριστη ετσι δεν λενε?Το αφεντικο μου ειναι το καλυτερο στον κοσμο και το μισει παρα πολυ το δντ!!!χαχαχαχαχαχα

Παντως απο την επομενη εβδομαδα,μολις βρω χρονο θα ανεβασω και καποιες φωτο,απλα στις φωτο στη γεφυρα του συδνευ ειμαι και με αλλους παρεα και δεν ξερω αν θα θελουν να εμφανιστουν καπου δημοσια.
Και επισης δεν εχω πολλες φωτο,πως να το πω,μονο τα τοπια,γιατι ολοι ηθελαν να μπουνε μεσα.
Οσες μπορω παντως θα τις ανεβασω.

Εχω και μερικα βιντεο,και απο μεσα απο τα αεροπλανα.Θα προσπαθησω και αυτα.Χρονο να δω ποτε θα βρω,ελπιζω να τα προλαβω ολα την επομενη εβδομαδα!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
_antonis_,2 λεπτα λεω εγω.Φανταζομαι ο πραγματικος χρονος θα ηταν πολυ μικροτερος!!Εμενα μου φανηκε,σαν αιωνας.Εσυ που εισαι τωρα και δοκιμαζεις να κανεις σερφ?

Ειχα μεινει γυρω στον ενα μηνα.Λιγες μερες παντως.Αλλα προσπαθεις να τα προλαβεις ολα και συνεχεια κατι αλλο εμφανιζεται!!

Δεν δοκιμάζω. Στην Κάρπαθο είμαι και φημίζεται για το wind surf, αλλά το περασμένο καλοκαίρι σε μια παραλία είχε σανίδες σερφ και λέμε, ας ανέβουμε (νομίαζμε ότι είναι παιχνιδάκι!) αλλά πού ν'ανέβεις...Μόνο ξαπλωμένοι μπορούσαμε να μείνουμε και πάλι με το ζόρι!!!

Ε, βέβαια, ολόκληρη Αυστραλία είναι αυτή...και 3 μήνες να μείνεις, πάλι δε θα τα χεις δει όλα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω λατρευω το τριπτυχο skateboard -surfboard-snowboard αλλα με τη χαρα θα μεινω .Πολυ δυσκολα !

Και υπαρχει κ νεα τρελα ..την εβλεπα σε ντοκυμαντερ για τη Ναμιμπια ...το sandboard κουτρουβαλας με τη σανιδα στους αμμολοφους.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Στην Κάρπαθο είμαι και φημίζεται για το wind surf...
Αμάν ζημιά που μας έκανες... Είναι το αγαπημένο μου ελληνικό νησί, χωρίς να έχω κανενός είδους δεσμούς εκεί. Να σε τσιγκλίσω με όλη τη θρασύτητα του νέους μέλους :D για ταξιδιωτική ιστορία, πληροφορίες ή ό,τι άλλο σου κάνει κέφι;

:D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αμάν ζημιά που μας έκανες... Είναι το αγαπημένο μου ελληνικό νησί, χωρίς να έχω κανενός είδους δεσμούς εκεί. Να σε τσιγκλίσω με όλη τη θρασύτητα του νέους μέλους :D για ταξιδιωτική ιστορία, πληροφορίες ή ό,τι άλλο σου κάνει κέφι;

:D

Αν και αλλάζουμε θέμα, ότι άλλο θες, εκεί: :D:D

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...EA%DE-%EA%E1%E9-%EC%EF%ED%E1%E4%E9%EA%DE.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom