Γερμανία Γιορτές στη Νυρεμβέργη?

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Καλή μέρα σε όλους, μετά από πολύ κόπο...και μπιρι-μπιρι...κατόρθωσα να πείσω τους γονείς μου να πάμε τις γιορτές στη Νυρεμβεργη.Και αυτό δίοτι υπάρχει σπίτι, άδειο συγγενικού προσώπου...που μας παρακαλάει να πάμε. Τρελαθήκατε?
Θα πάμε οδικώς, φαντάζομαι μεσω Ανκόνας? :roll: πέταξα κουφό μήπως?
Γι αυτό , λοιπόν, θέλω τη βοήθεια σας.Πως΄πάμε ?Από Ηγουμενίτσα?Πάτρα?΄Με ποιές γραμμές? τα εισιτήρια τσούζουν?4 άτομα συν αυτοκίνητο? και το βασικότερο.Θαρρώ , χωρίς να είμαι ειδική πως χρειάζονται ειδικά ελαστικά το αυτοκίνητο, για χειμώνα, χιόνια κλπ...ισχύει κάτι τέτοια?
Η Νυρεμβέργη είναι ωραία πόλη?
Για πείτε...να σπεύσω να το οργανώσω....τώρα που τους κατάφερα και είναι ζεστοί.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να απαντήσει πάραυτα ο τσάρος των ακτοπλοϊκών samion...

Η Νυρεμβέργη φημίζεται για τις Χριστουγεννιάτικες αγορές της... Απίθανος ο Δεκέμβρης εκεί πάνω...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Καλή μέρα σε όλους, μετά από πολύ κόπο...και μπιρι-μπιρι...κατόρθωσα να πείσω τους γονείς μου να πάμε τις γιορτές στη Νυρεμβεργη.Και αυτό δίοτι υπάρχει σπίτι, άδειο συγγενικού προσώπου...που μας παρακαλάει να πάμε. Τρελαθήκατε?
Θα πάμε οδικώς, φαντάζομαι μεσω Ανκόνας? :roll: πέταξα κουφό μήπως?
Γι αυτό , λοιπόν, θέλω τη βοήθεια σας.Πως΄πάμε ?Από Ηγουμενίτσα?Πάτρα?΄Με ποιές γραμμές? τα εισιτήρια τσούζουν?4 άτομα συν αυτοκίνητο? και το βασικότερο.Θαρρώ , χωρίς να είμαι ειδική πως χρειάζονται ειδικά ελαστικά το αυτοκίνητο, για χειμώνα, χιόνια κλπ...ισχύει κάτι τέτοια?
Η Νυρεμβέργη είναι ωραία πόλη?
Για πείτε...να σπεύσω να το οργανώσω....τώρα που τους κατάφερα και είναι ζεστοί.
καλήσπέρα, την Παρασκεύη ήμουν ημερήσια στη νυρεμβέργη πήγαμε από μόναχο, ετοιμάζουν να άνοιξουν την αγορά των χριστουγέννων, ο φίλος μου που οδηγούσε φορούσε χειμωνιάτικα λάστιχα ο δρομος από μόναχο ήταν πεντακάθαρος κατά διαστήματα στην επιστροφή είχε έντονη χιονόπτωση, δε μας είπες από που είναι η έδρα σου( η βόρεια ελλάδα ταξιδεύει από ηγ/τσα ενώ η νότια από πάτρα από θέσ/κη έχει η tuifly πτ΄σεις απευθείας για νυρ/ργη αλλά μπορείς να πας και μ΄ςσω μονάχου. μήπως σου βγει τελικά πιο οικονομικά 4 αεροπορικά εισητήρια? ψάξτο κι αυτό. τα ξαναλέμε.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
καλήσπέρα, την Παρασκεύη ήμουν ημερήσια στη νυρεμβέργη πήγαμε από μόναχο, ετοιμάζουν να άνοιξουν την αγορά των χριστουγέννων, ο φίλος μου που οδηγούσε φορούσε χειμωνιάτικα λάστιχα ο δρομος από μόναχο ήταν πεντακάθαρος κατά διαστήματα στην επιστροφή είχε έντονη χιονόπτωση, δε μας είπες από που είναι η έδρα σου( η βόρεια ελλάδα ταξιδεύει από ηγ/τσα ενώ η νότια από πάτρα από θέσ/κη έχει η tuifly πτ΄σεις απευθείας για νυρ/ργη αλλά μπορείς να πας και μ΄ςσω μονάχου. μήπως σου βγει τελικά πιο οικονομικά 4 αεροπορικά εισητήρια? ψάξτο κι αυτό. τα ξαναλέμε.

έδρα έχω θεσ/νίκη, από ό,τι είδα η tui δε μου δίνει για τις ημέρες αυτές διαθεσιμότητα, μετά λέει από 2/4/09...?? είναι δυνατόν τελευταία στιγμή να βρώ καλές τιμές σε αεροπορικά?παρα πολύ απίθανο το κόβω, ούτε το φτερό δε θα βρώ θέση.μόνο με 500 ευρώ το άτομο.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
λοιπον εγω φευγω γερμανια οδικως στις 19/12,φευγω απο ηγουμενιτσα μεσω ανκονας και γυρναω(δικια μου επιλογη)απο βενετια.εβγαλα τα εισιτηρια μεσω ανεκ,εχει προσφορα τωρα αν πας απο ανκονα πολυ καλη.εμενα μου βγηκαν 554 2 ατομα δικλινη εξωτερικη+αυτοκινητο.αν εχει επιστροφη παλι μεσω ανκονας εβγαινε 120 ευρω πιο φθηνα νομιζω.δες στο σαιτ τους.
για τα λαστιχα δεν μπορω να σε βοηθησω,εμεις εχουμε τζιπ και φοραει μισα μισα,αλλα θα παρουμε και αλυσιδες μαζι για παν ενδεχομενο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
έδρα έχω θεσ/νίκη, από ό,τι είδα η tui δε μου δίνει για τις ημέρες αυτές διαθεσιμότητα, μετά λέει από 2/4/09...?? είναι δυνατόν τελευταία στιγμή να βρώ καλές τιμές σε αεροπορικά?παρα πολύ απίθανο το κόβω, ούτε το φτερό δε θα βρώ θέση.μόνο με 500 ευρώ το άτομο.
φοβαμαι οτι για τις γιορτες ουτε κι ο γνωστος γκουρου δεν θα μπορεσει να σε βοηθησει. (αν και εκλεισα με αλιταλια για τις γιορτες!ακους traveller? ιεροσυλια!θα παω με αεροπλανο αλλα με 275 δεν μπορουσα να πω οχι βεβαια..)

αν αποφασισεις με πλοιο οπως εχουμε πει στις προσφορες παιζουν προσφορες για ankona.υπολογισε max. 550E για 4 ατομα σε καμπινα + car. 1η επιλογη προσωπικα μινοαν μετα superfast.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
λοιπον εγω φευγω γερμανια οδικως στις 19/12,φευγω απο ηγουμενιτσα μεσω ανκονας και γυρναω(δικια μου επιλογη)απο βενετια.εβγαλα τα εισιτηρια μεσω ανεκ,εχει προσφορα τωρα αν πας απο ανκονα πολυ καλη.εμενα μου βγηκαν 554 2 ατομα δικλινη εξωτερικη+αυτοκινητο.αν εχει επιστροφη παλι μεσω ανκονας εβγαινε 120 ευρω πιο φθηνα νομιζω.δες στο σαιτ τους.
για τα λαστιχα δεν μπορω να σε βοηθησω,εμεις εχουμε τζιπ και φοραει μισα μισα,αλλα θα παρουμε και αλυσιδες μαζι για παν ενδεχομενο.
ειχατε κοιταξει μινοαν με 359 τα 2 ατομα + αουτο? ή ειχαν παιξει το παιχνιδι της "διαθεσιμοτητας"?
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
ειχατε κοιταξει μινοαν με 359 τα 2 ατομα + αουτο? ή ειχαν παιξει το παιχνιδι της "διαθεσιμοτητας"?
οταν αρχικα ειχα κανει την κρατηση εβγαινε πιο ακριβα με μινοαν,τωρα που πηγα την δευτερα για να τα αγορασω το ειδα πιο μπροστα στο σαιτ τους,στο πηγαινε δεν εχει διαθεσημοτητα μονο αεροπορικου,και βγαινει πολλη πιο ακριβα με επιστροφη απο βενετια περιπου στα 700ευρω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οταν αρχικα ειχα κανει την κρατηση εβγαινε πιο ακριβα με μινοαν,τωρα που πηγα την δευτερα για να τα αγορασω το ειδα πιο μπροστα στο σαιτ τους,στο πηγαινε δεν εχει διαθεσημοτητα μονο αεροπορικου,και βγαινει πολλη πιο ακριβα με επιστροφη απο βενετια περιπου στα 700ευρω.
α οκ. πλησιαζουμε στις γιορτες, γεμιζουν τα πλοια..
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Γιορτές στη Νυρεμβέργη

elpihonmar said:
ούτε το φτερό δε θα βρώ θέση.μόνο με 500 ευρώ το άτομο.
βάζοντας μια ημερομηνία 26/12-2/1/2009
Welcome on board - cheap flights, great service
η TUI SKG-MUC βγάζει ?264 A/R. Είναι πια πολύ αργά για να κλείσεις οικονομικά για τις γιορτές. Κάπως πρέπει να βγάλουν κι αυτοί τα σπασμένα όταν προσφέρουν σε άλλες μέρες 30-50? την πτηση. Για Νυρεμβέργη η TUI ξεκινάει απο ΑΠΡ. Δεν έχει μείνει φαίνεται ικανοποιημένη απο πέρσι, και κατήργησε πολλά δρομολόγια το χειμώνα 2009 (Memmingen, Nuremberg, Hamburg).

Η Aegean πάλι για 23-30/12/2008 προσφέρει ?357 A/R.

Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις, αν θέλεις αυτοκίνητο εκεί, και το κόστος ενοικίασης, αν πας με αεροπλάνο.

Πάντως το ταξίδι με το αυτοκίνητο είναι αρκετά κουραστικό νομίζω για να γλυτώσεις 200-300?. Εκτός φυσικά αν νομίζεις ότι μπορείς να απολαύσεις (και όχι να κουραστείς απο) τη διαδρομή.

Κάνε κάτι γρήγορα γιατί νομίζω ότι θα έχουν ανέβει και όλα τα άλλα μέσα, και δεν θα βρίσκεις ούτε στη μαυρη αγορά εισιτήριο (δεν θα υπάρχει διαθεσιμότητα καθόλου). :xalara:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τον Ιούλιο που μας πέρασε πήγα οδικά μέσω Βενετίας στη Νυρεμβέργη. Φυσικά τώρα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Για να πάρεις μια ιδέα για τη διαδρομή αλλά και για την πόλη, που είναι πολύ, μα πολύ όμορφη δες εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E7%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7%F2.html#post33245
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E7-%F0%DC%ED%F9-%F3%E5-4-%F1%FC%E4%E5%F2.html
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.073
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom