Γκλομπαλίστας όλου του κόσμου ενωθείτε!

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γειά σας!

Πού μου ήσαστε κρυμένοι τόσο καιρό; Θα μου πείτε "πού ήσουν εσύ;" Ταξίδευα... Πού καιρός για σερφάρισμα... Αφού ώρες-ώρες σκέφτoμαι ότι θα έπρεπε να με είχαν βαφτίσει "Ιπτάμενο Ολλανδό" και όχι Μπίλλι (από την Μπίλλι Χαλλιντέη :D).

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, με μια βαλίτσα στο χέρι είμαι -εντάξει, στην αρχή ήταν βαλιτσούλα και "παγουρίνο" κρεμασμένο στο λαιμό... Καλοκαίρια ατελείωτα να κάνουμε οικογενειακώς τον γύρο της Ελλάδας, τον γύρο της Ευρώπης, τον γύρο του Κόσμου... Γύρω-γύρω όλοι δηλαδή από τα γενοφάσκια μου!Ε, κόλλησα το μικρόβιο, δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς! Σπουδές από δω, μεταπτυχιακά από κει... Μετά ήρθε ο έρωτας. Ήρθε και με βρήκε πού λέτε εσεις; Ναι, ναι! Στο αεροδρόμιο της Πράγας παρακαλώ! (Όχι πως εκλπήσεταi κανείς...) Και έσονται οι δυο ταξιδιώτες εις αποσκευήν μίαν -παραφράζοντας το Ευαγγέλιο... Και μέσα σε όλα τ' άλλα να συνηγορεί και η δουλειά (μεταφραστρια/διερμηνέας) για ακόμα περισσότερα ταξίδια -εκεί που το καθήκον με καλεί!:lol:

Έχοντας ζήσει σε Βέλγιο, Ελλάδα, Γαλλία, Πορτογαλία, Ταιλάνδη και ταξιδέψει σχεδόν σε όλη τη υφήλιο, εδώ και 4 χρόνια έχουμε επιστρέψει (η υπογράφουσα μετα του συζύγου) στην Θεσσαλονίκη και με ορμητήριο την Νυφούλα του Θερμαϊκού συνεχίζουμε την ταξιδιωτική θητεία μας ακάθεκτοι, διότι ο κόσμος τελικά είναι μικρός και η ζωή ακόμα μικρότερη για να κάθεσαι κλεισμένος στους 4 τοίχους.

Αυτά για την ώρα. Πάω να κλέισω ξενοδοχείο τώρα!

Φιλιά σε όλους και καλά ταξίδια!

Υ.Γ. Ντροπή μου που καθυστέρησα τόσο... Νομίζω ότι θα το χαρώ πολύ αυτό το μέρος!
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Καλως ήρθες στο forum. Καλά, εσύ δεν παίζεσαι. Μπήκα στο χάρτη και είδα ότι έχεις καλύψει την μισή υδρόγειο. Εύγε!!!!!!Θα είσαι πολύ χρήσιμη...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ΒΡΕ BILLY, ευτυχως που μας βρηκες να μαθουμε κατι κι απο τα ταξιδια σου, κοκκινος ο κοσμος ολος:shock::shock::shock:!!!!! και να θελω να σε φτασω, :airplane:δεν μπορω.... αντε συντομα την αφηγηση σου οκ?????
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Γειά σας!

Πού μου ήσαστε κρυμένοι τόσο καιρό; Θα μου πείτε "πού ήσουν εσύ;" Ταξίδευα... Πού καιρός για σερφάρισμα... Αφού ώρες-ώρες σκέφτoμαι ότι θα έπρεπε να με είχαν βαφτίσει "Ιπτάμενο Ολλανδό" και όχι Μπίλλι (από την Μπίλλι Χαλλιντέη :D).

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, με μια βαλίτσα στο χέρι είμαι -εντάξει, στην αρχή ήταν βαλιτσούλα και "παγουρίνο" κρεμασμένο στο λαιμό... Καλοκαίρια ατελείωτα να κάνουμε οικογενειακώς τον γύρο της Ελλάδας, τον γύρο της Ευρώπης, τον γύρο του Κόσμου... Γύρω-γύρω όλοι δηλαδή από τα γενοφάσκια μου!Ε, κόλλησα το μικρόβιο, δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς! Σπουδές από δω, μεταπτυχιακά από κει... Μετά ήρθε ο έρωτας. Ήρθε και με βρήκε πού λέτε εσεις; Ναι, ναι! Στο αεροδρόμιο της Πράγας παρακαλώ! (Όχι πως εκλπήσεταi κανείς...) Και έσονται οι δυο ταξιδιώτες εις αποσκευήν μίαν -παραφράζοντας το Ευαγγέλιο... Και μέσα σε όλα τ' άλλα να συνηγορεί και η δουλειά (μεταφραστρια/διερμηνέας) για ακόμα περισσότερα ταξίδια -εκεί που το καθήκον με καλεί!:lol:

Έχοντας ζήσει σε Βέλγιο, Ελλάδα, Γαλλία, Πορτογαλία, Ταιλάνδη και ταξιδέψει σχεδόν σε όλη τη υφήλιο, εδώ και 4 χρόνια έχουμε επιστρέψει (η υπογράφουσα μετα του συζύγου) στην Θεσσαλονίκη και με ορμητήριο την Νυφούλα του Θερμαϊκού συνεχίζουμε την ταξιδιωτική θητεία μας ακάθεκτοι, διότι ο κόσμος τελικά είναι μικρός και η ζωή ακόμα μικρότερη για να κάθεσαι κλεισμένος στους 4 τοίχους.

Αυτά για την ώρα. Πάω να κλέισω ξενοδοχείο τώρα!

Φιλιά σε όλους και καλά ταξίδια!

Υ.Γ. Ντροπή μου που καθυστέρησα τόσο... Νομίζω ότι θα το χαρώ πολύ αυτό το μέρος!
Μα να μήν έχεις πάει Ρωσία; Ντροπή!!!:bash: Δεν μπορώ να βλέπω το χάρτη σου. Κοκκινίζει το μάτι μου:haha:
Πάντως :welcome2:. Καλώς να σε έχουμε συχνά κοντά μας!! Και καλή συνέχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Εγώ τώρα τι να πω.
Τίποτε άλλο, παρά :welcome2: και φυσικά καλά ταξίδια.
Οι ενότητες με τις ταξιδιωτικές ιστορίες σε περιμένουν να τις γεμίσεις.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Και εγω με τη σειρα μου σε καλωσοριζω στην παρεα μας και ευχομαι να μεινεις κοντα μας πολυ καιρο γιατι οι εμπειριες απο τα ταξιδια σου σιγουρα θα μας φανουν πολυ χρησιμες.;)
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σας ευχαριστώ βρε, κατσικάκια! Και ντορπή μου άλλη μια φορά... Κι εγώ μια έκπληξη την επάθα όταν είδα τον χάρτη... Μα να μην έχω παέι Ρωσία...; (Και με τόσο κόκκινο στον χάρτη...) Αυτό το μετρό της Μόσχας εφιάλτης μου έχει γίνει! "Στη Μόσχα, αδερφές μου! Στη Μόσχα..." Αλλά κοντά είναι ο καιρός και θα σας τα γράψω όλα χαρτί και καλαμάρι!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τα πρώτα 100 κράτη είναι δύσκολα κι εσύ έπιασες τα 96. Αν δεν τιμήσεις τη Ρωσία με ως 100στο κράτος κάντο για την Αλβανία.
Καλωσήρθες και περιμένουμε εντυπώσεις...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
:welcome2:Billie, είσαι έμπνευση για όλους μας. Αλήθεια από τα ταξίδια που έκανες μικρή με την οικογένειά σου θυμάσαι τίποτα? Με ενδιαφέρει γιατί λέω να αρχίσω να παίρνω τη μεγάλη μου κόρη μαζί (7) αλλά φοβάμαι ότι δεν θα της μείνει τίποτα.
Έχω και μερικές παραγγελιές:
Είδα ότι έχεις πάει και στο Καμερούν όπου γεννήθηκε ο καλός μου. Πες κανένα story από κει να τρελλαθεί!
Με ενδιαφέρει και η Κόστα Ρίκα Θα φύγει ένας φίλος μου σε κανά μήνα για κει.
Αυτά προς το παρόν:LOL:.
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
:welcome2:Billie, είσαι έμπνευση για όλους μας. Αλήθεια από τα ταξίδια που έκανες μικρή με την οικογένειά σου θυμάσαι τίποτα? Με ενδιαφέρει γιατί λέω να αρχίσω να παίρνω τη μεγάλη μου κόρη μαζί (7) αλλά φοβάμαι ότι δεν θα της μείνει τίποτα.
Έχω και μερικές παραγγελιές:
Είδα ότι έχεις πάει και στο Καμερούν όπου γεννήθηκε ο καλός μου. Πες κανένα story από κει να τρελλαθεί!
Με ενδιαφέρει και η Κόστα Ρίκα Θα φύγει ένας φίλος μου σε κανά μήνα για κει.
Αυτά προς το παρόν:LOL:.
Κατ' αρχήν ευχαριστώ!

Κατά δεύτερον μια χαρά ηλικία έχει η κορούλα σου (και να την χαίρεσαι!) για να αρχίσει στα ταξίδια! Εγώ από τα 7 μου θυμάμαι τα περιστέρια στην πλατεία του Αγίου Μάρκου στη Βενετία και την Παέζε ντει Μπαλοκίνι (κάτι σαν ντίσνευλαντ αλλα ιταλικά).

Νομίζω -χωρίς να υποσχομαι όμως είναι και η δουελιά στη μεση- ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα έχετε τις πρώτες ταξιδιωτικές μου περιπέτειες (ίσως από Καμερούν και Κόστα-Ρίκα, αν και ο Δρόμος του Μεταξιού ρομάντζο-σε-συνέχειες μου αρέσει ως ιδέα εξίσου)

Καλά ταξίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.576
Μέλη
38.997
Νεότερο μέλος
Chryspapage

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom