Γκρινιάζουν οι κάτοικοι της «υποδειγματικής» Βιέννης..

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Πηγαινω δανεικος για 1 χρονο και με οψιον αγορας μετα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πηγαινω δανεικος για 1 χρονο και με οψιον αγορας μετα.
:haha::haha::haha:

Πιστέυω οτι η Ραπίντ και η Αούστρια θα σφαχτούν ποια θα σε πρωτοπάρει...

Σοβαρά τώρα... εγώ θα την εξομολογηθώ την αμαρτία μου...παρόλο που η Βιέννη και όμορφη είναι και πάρκα έχει και πολλές επιλογές στα πολιτιστικά, τη θεωρώ πολύ καθαρή και αποστειρωμένη για τα γούστα μου και θα το χοντρύνω κι άλλο δηλώνοντας πως προτιμώ την Αθήνα...:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.079
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:haha::haha::haha:

Πιστέυω οτι η Ραπίντ και η Αούστρια θα σφαχτούν ποια θα σε πρωτοπάρει...

Σοβαρά τώρα... εγώ θα την εξομολογηθώ την αμαρτία μου...παρόλο που η Βιέννη και όμορφη είναι και πάρκα έχει και πολλές επιλογές στα πολιτιστικά, τη θεωρώ πολύ καθαρή και αποστειρωμένη για τα γούστα μου και θα το χοντρύνω κι άλλο δηλώνοντας πως προτιμώ την Αθήνα...:D
Δε θα το 'λεγα για τη Βιέννη. Είναι ίσως η λιγότερο "αποστειρωμένη" από τις πόλεις της κεντρικής Ευρώπης που έχω δει (μετά τη Δρέσδη) - και έχω δει αρκετές.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δε θα το 'λεγα για τη Βιέννη. Είναι ίσως η λιγότερο "αποστειρωμένη" από τις πόλεις της κεντρικής Ευρώπης που έχω δει (μετά τη Δρέσδη) - και έχω δει αρκετές.
Μα το διευκρίνησα αγαπητέ οτι πρόκειται για ένα σχόλιο σύμφωνα πάντα με τα δικά μου προσωπικά γούστα. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες απλά υπάρχουν πόλεις που είτε μας κάνουν είτε όχι και για μένα η Βιέννη για μόνιμη κατοικία δε μου κάνει σίγουρα...ούτε μια αξιόλογη μπύρα δεν έχει...:D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
εγω παλι προτιμω την Βιεννη απο την αισχρη Αθηνα..
ας ζουσα εκει κι ας ημουν μεσα στο μετρο σαν σαρδελα.μα κι αυτο τους πειραζει?
εμεις η μονη μειωση που ξερουμε ειναι των μισθων,συνταξεων κτλ..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Είναι στη νοοτροπία τους παιδιά, δεν έχει να κάνει με το ότι δε τους αρέσει η πόλη τους ή κάτι τέτοιο. Έχω φίλους Αυστριακούς και ήταν από τα πρώτα πράγματα που μου εξομολογήθηκαν, ότι είναι τρία τα στερεότυπα για τους Αυστριακούς (και ειδικά τους Βιεννέζους): γκρίνια, black χιούμορ και σνομπισμός απλά για τις εντυπώσεις (όχι από κακία ή πεποίθηση). Και τα κρατάνε ζωντανά με νύχια και με δόντια, πήγα μια μέρα με έναν φίλο σε εστιατόριο βιεννέζικο και ο σερβιτόρος δε μας είχε δει και εκείνος πείσμωσε και δε σήκωνε το χέρι του να κάνει νόημα. Μετά από μισή ώρα παραγγείλαμε, μόνο και μόνο επειδή σερβιτόρος και αυστριακός πελάτης 'θέλαν να κάνουν το καπρίτσιο τους! Αλλά γενικά όλοι μιλάνε με πολλή αγάπη για την πόλη τους, ειδικά την άνοιξη και το καλοκαίρι που, κακά τα ψέματα, είναι πολύ πιο όμορφη και ευχάριστη η ατμόσφαιρα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Eπίσης να μη ξεχνάμε ότι το 99,99999% των Βιεννέζων είναι πάνω από 145 ετών. Οπλισμένοι με ακριβά αδιάβροχα οι άντρες και με καπελάκια αλά Ελισάβετ οι γυναίκες, αμολιούνται στους δρόμους, στα σούπερ-μάρκετ (για να ζητιανέψουν κουπόνια από πελάτες που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν), ενίοτε και σε σκουπιδοτενεκέδες (για να ψαρέψουν καμιά πρόσφατη εφημερίδα).
Λογικό είναι τέτοιοι άνθρωποι να γκρινιάζουν.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Και γω πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος που η Βιέννη σε αφήνει άφωνο από θέμα ποιότητας ζωής, γιατί οι κάτοικοι προσέχουν τα πάντα. Αφήστε που άμα δεν έχεις και κανέναν λόγο για να αντιδράσεις και να εναντιωθείς σου σαλεύει και γκρινιάζεις για το οτιδήποτε.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.491
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom