Γνώμες για Γύθειο;

ΠΓΓ

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Καλησπέρα...Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Είμαστε 4μελής οικογένεια, λίγο του χύμα - λίγο του οργανωμένου. Λοιπον λέμε να πάρουμε το πλοίο απο την Κίσσαμο τέλος Αυγούστου και να φτάσει η χάρη μας στο Γύθειο και να μείνουμε στο camping gytheio bay σε ενοικιαζόμενο τροχόσπιτο και μετά από 10 ημέρες να φύγουμε από Καλαμάτα.

Έχει κάποιος άποψη για το camping αυτό; Απο Γύθειο μονοήμερες εκδρομές; Παλιότερα είχαμε πάει Σπάρτη και Μυστρα αλλά θέλουμε να ξαναπάμε,τώρα που τα παιδιά μεγάλωσαν. Μονεμβασιά, Μάνη; Τι είναι αυτό που μας συστήνετε να μην χάσουμε;

Ευχαριστώ:lol:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πολύ καλή η ιδέα την οποία έχω κι εγώ στα υπ όψιν.... Γύθειο παραλία Μαυροβούνι . Μετά από Γύθειο τραβάτε νότια για το σπήλαιο, να μείνετε Μάνη και από νότια παράλια για Καλαμάτα. Επισης μονοήμερη στη Μοναβασιά.
Η Κική θα σου πει περισσότερα
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Θα πας φυσικά στα σπήλαια του Δυρού και μια καλή ημερήσια είναι Γερολιμένας - Βάθεια - Λιμένι - Πόρτο Κάγιο - Ταίναρο. Θα πας από το δρόμο του Μεσσηνιακού κόλπου που είναι πιο κοντά. Φυσικά μια ημερήσια στη Μονεμβασιά, που όμως δεν έχει παραλίες, τα αμπελάκια είναι μια μετά το χωριό και η παραλία Πορί 5χλμ πριν φτάσεις. Διάθεσε και μια ολόκληρη μέρα για Ελαφόνησο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εννοειται θα πας Μανη!!!!! Και μαλιστα η Αδουλωτη δεν ειναι για μονοημερη. Κοιταξε να μεινεις ενα βραδυ στο δρομο για Καλαματα. Συμφωνω οτι η Ελαφονησος ειναι μαγικη. Απο Γυθειο υπολογισε μιαμιση ωρα μεχρι την Πουντα που ειναι το πλοιαριο. Οσο εισαι Γυθειο να πας στην παραλια που ειναι το σκουριασμενο καραβι.... Φαινεται απο την πολη, ειναι ακριβως απεναντι. Μετα το Μαυροβουνι ειναι η παραλια Βαθυ- Αγερανος, με τα η τεραστια παραλια Καμαρες κ τελος το Σκουταρι με τρεις διαφορετικες παραλιες. Αναζητηστε το χωριο Δροσοπηγη πανω απο το Σκουταρι.Υπαρχει εκει ταβερνα με ωραιο φαγητο κ θεα καταπληκτικη!!!
 

ΠΓΓ

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα μείνουμε 11 ημέρες (μας κανονίζει το καράβι) αρχικά στο Γύθειο και βλέπουμε. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε των αποστάσεων, αλλά δεν ξέρω πως θα οργανωθούμε. Γιατί θα θέλαμε να πάμε: Ελάφόνησσο, Μάνη, Μονεμβασιά, Μυστρά, Κορωνη - Μεθόνη, Σπήλαιο Διρρού, Αρχ. Ολυμπία και στη Βοϊδοκοιλιά...:eek: Μάλλον δύσκολο. Ότι αντέξουμε. Τα υπόλοιπα την επόμενη φορά. Η Αρεόπολη αξίζει; Επίσης για Ελαφόνησσο παίρνουμε καραβάκι; Που θα βρω πληροφορίες; Αχ περιμένω πως και πως τις διακοπές. Εδώ στην Κρήτη έχει σήμερα απίστευτη ζέστη...Δεν κρατιέμαι!!!!

Πολύ καλή η ιδέα την οποία έχω κι εγώ στα υπ όψιν.... Γύθειο παραλία Μαυροβούνι . Μετά από Γύθειο τραβάτε νότια για το σπήλαιο, να μείνετε Μάνη και από νότια παράλια για Καλαμάτα. Επισης μονοήμερη στη Μοναβασιά.
Η Κική θα σου πει περισσότερα
Ποια είναι η Κική;
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Κικη ειναι μελος του φορουμ που μενει Γυθειο. Ξεκινηστε νωρις μια μερα κ πατε πρωτα Μονεμβασια κ μετα Ελαφονησο για μπανιο. Περνας στο νησι απο την Πουντα με καραβακι ειναι γυρω στο ενα ευρω το ατομο κ οχτω με δεκα το αμαξι. Κανει κανενα τεταρτο να περασει. Πυλο Μεθωνη Κορωνη κ Βοιδοκοιλια θα πατε οταν φτασετε Καλαματα. Και η Αρεοπολη αξιζει τρελα αλλα κυριως βραδυ. Μην μεινετε στην κεντρικη πλατεια αλλα να περπατησετε προς τα κατω στα στενα.

Και Λιμενιιιιιιιιιιι μην ξεχασεις
 
Last edited by a moderator:

ΠΓΓ

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
KLEOPATRA σε ευχαριστώ...:lol:
Μα πρέπει να πάρουμε το αμάξι στην Ελαφόνησο; Εγώ φανταζόμουν ότι είναι κάτι σαν το δικό μας Ελαφονήσι...χα χα!!! Ξέρετε ποιοι είναι οι πλέον αγεωγράφητοι άνθρωποι στην Ελλάδα.....τα κρητικάτσια!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Βέβαια η Μάνη έχει ξεχωριστή γοητεία, Αν θ άχει ξεστεριά θα δεις από κει τα Λευκά Όρη!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καπετανιε μου ανεβηκα σε πολλα βουνα της Μανης αλλα δυστυχως δεν τα δα. Τα ειδα ομως καλα οταν επισκεφθηκα το πανεμορφο νησι σας το 2009. Οσο για την Ελαφονησο θελει αμαξι γιατι οι δυο παραλιες Σιμος κ Μεγαλη παραλια απεχουν καποια λιγα χιλ απο το λιμανι. Εκτος αν παρετε ταξι η κανετε κανενα ωτοστοπ.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Θα έλεγα πως δεν χωράνε σε μια μέρα και Ελαφόνησος και Μονεμβάσια, για την Ελαφόνησο θα πρότεινα μια ολόκληρη μέρα (21€ το αμάξι πήγαινε-έλα για μιά βουτιά;) και συνδύασε τη Μονεμβάσια με τις παραλίες της Πλύτρας ή της Ελαίας, ή και μια επίσκεψη στο Γέρακα (το ελληνικό φιορδ).
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
KLEOPATRA σε ευχαριστώ...:lol:
Μα πρέπει να πάρουμε το αμάξι στην Ελαφόνησο; Εγώ φανταζόμουν ότι είναι κάτι σαν το δικό μας Ελαφονήσι...χα χα!!! Ξέρετε ποιοι είναι οι πλέον αγεωγράφητοι άνθρωποι στην Ελλάδα.....τα κρητικάτσια!!!!
Μηπως να μοιράζατε τις διανυκτερευσεις για να μην σας φάνε οι δρόμοι? δεν είναι και οι βέλτιστοι .

Κατα τη γνώμη μου

1 επιλογή.
μείνετε Γύθειο στο κάμπινγκ που θέλετε τις μισές μέρες (για να επισκεφτείτε Μονεμβάσια, Γερολιμένα, Λιμένι, σπήλαια, Αρεόπολη, πύργους Βάθειας κ.τ.λ και κατευθυνθείτε προς Καλαμάτα τις υπόλοιπες μέρες, θα βρείτε πιστευω κατι ανάλογο και εκεί ( για να πατε Μεθώνη, Κορώνη, βοιδοκοιλιά, Καρδαμύλη κ.τ.λ) .

2η επιλογή.
Μείνετε 5-6 μέρες Γύθειο για να γυρίσετε τη Μάνη και 3-4 νότια λακωνία π.χ απέναντι απο Ελαφόνησο ή Μονεμβάσια (για να επισκεφτείτε, Ελαφόνησο, καβο Μαλέα,απολιθωμένο δάσος, Μονεμβασια, Ιέρακα, Αρχάγγελο, Πλύτρα).

3η επιλογή
Να σταματήσετε Κύθηρα αν δεν έχετε πάει, νομίζω είναι το ίδιο καράβι. Να μείνετε 4-5 μέρες στο καμπινγκ στο Καψάλι (αν θέλετε κάμπινγκ, αλλιώς νομίζω θα βρείτε οικονομικά δωμάτια τέλος αυγούστου) και να δείτε το νησί, το οποίο θα σας ενθουσιασει και μετά να πάτε να μείνετε τις υπολοιπες μέρες γύθειο και να περιηγηθείτε απο εκεί. (Εχει κάθε μέρα πλοίο για νεάπολη αν δε βολευει το πλοίο για γυθειο και μπορείτε ίσως να συνδιάσετε ελαφόνησο ή Μονεμβάσια με μια διανυκτέρευση σε ένα απο τα δυο και μετά να πάτε γύθειο) Την καλαμάτα, βοιδοκοιλια κ.τ.λ την αφήνετε για διαφορετικό ταξίδι.

Αναλογα τι θέλετε να κάνετε.Το κάθε μέρος είναι διαφορετικό και έχει πολλά να επισκεφτείτε , καλύτερα να μην τα περάσετε επιφανειακά. Να μείνετε Γύθειο και να πηγαινοέρχεστε απο εκει δεν το βρίσκω πολυ πρακτικό προσωπικά.

Για την ελαφόνησο χρειάζεστε αμάξι (κόστος για το αμάξι 10,5 ευρω η μία διαδρομή και 1 ευρώ το ατομο) αλλιώς δε μπορείτε να φτάσετε στις παραλίες. Έχετε 3 επιλογές για μπάνιο, τη μεγάλη παραλία που βρίσκεται το καμπινγκ(αποφύγετε τα σκ λόγω πολυκοσμίας) την μικρή παραλία του σίμου και τα Νησιά της παναγίας (την οποία προσωπικά προτιμώ) αλλα δεν είναι τόσο εντυπωσιακή ισως. Επίσης αξίζει για ολοημερη, δε θα θέλετε να φύγετε απο τη θάλασσα και μετά έχει και μπόλικα ταβερνάκια στο χωριό για συνέχεια.
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με ωραια ψαρικα και θαλασσινα τα ταβερνακια.Δυστυχως νομιζω καπου ειπε οτι εχουν εντεκα μερες μονο ατη διαθεση τους για να στριμωξουν κ τα Κυθηρα. Αγαπητε κυριε Μαρινο Μαζη δωστε ακριβεις συντεταγμενες για το φιορδ του Γερακα. Λεω να παω μονοημερη τωρα το Πασχα που θα κατεβω στη Μανη. Ποσην ωρα ειναι απο Αρεοπολη;Παω προς Μονεμβασια κ στριβω προς τα πανω ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom