Κίμωλος Γνώμες για Κίμωλο

dimmi

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Είχα πάει πριν 5 χρόνια για 8-9 μέρες. Πολύ όμορφο το χωριό, ιδιαίτερα γραφικό, με πολύ όμορφα καφενεία και ταβερνάκια. Οι παραλίες καλές, με πιο ιδιαίτερη και ξεχωριστή αυτή στα Πράσσα όπου υπάρχει 'λευκή άμμος' από την κιμωλία με πράσινα νερά. Επίσης αξίζουν οι σπηλιές στον Γέρακα οι οποίες αποτελούν καταφύγιο φώκιας (αν έχετε την ίδια τύχη με μένα θα δείτε), η παραλία τα Ελληνικά όπου εκεί υπάρχουν αρχαίοι τάφοι ενώ αξίζει και μια εκδρομούλα στο μεγαλύτερο ακατοίκητο νησί, αυτό της Πολυαίγου.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω την γη απο ψηλα!!
Επαναφερω το θεμα μιας και ειναι ο καλοκαιρινος προορισμος μας!!
Παραλιες, αξιοθεατα και ολα τα σχετικα πιστευω τα γνωριζω..Αυτο που θα ηθελα απο εκεινους
που εχουν παει, ειναι στεκια για καλο φαγητο....και βεβαια τι θα προτεινατε!!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Επαναφερω το θεμα μιας και ειναι ο καλοκαιρινος προορισμος μας!!
Παραλιες, αξιοθεατα και ολα τα σχετικα πιστευω τα γνωριζω..Αυτο που θα ηθελα απο εκεινους
που εχουν παει, ειναι στεκια για καλο φαγητο....και βεβαια τι θα προτεινατε!!!
Απο ταβερνες,καλα εφαγα στον Μποχωρη στη Χωρα κοντα στο ταχυδρομειο και στο λιμανι στην πιο ακριανη {δεν θυμαμαι το ονομα,θυμαμαι την εντυπωσιακη και φιλικη ιδιοκτητρια τη Δομηνικη}.Για ακομα πιο απλα πραγματα,το ψητοπωλειο στο στενακι απεναντι απο την εκκλησια στη Χωρα ειναι μια χαρα.Εξαιρετικη λενε οτι ειναι η ταβερνα στην παραλια στο Καλαμιτσι,αλλα δεν ετυχε να φαω εκει.Αυτα για φαγητο.Κατα τα αλλα,το νησι ειναι πολυ ομορφο,ειναι και ησυχο αλλα εχει και κοσμο[καντε μια βολτα απο την πλατεια του Σαμπλου κατα τις 10 το βραδυ και θα καταλαβετε}.Στα must η θεα απο το Γυμνασιο της Χωρας λιγο πριν πεσει ο ηλιος.Καλα να περασετε!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Φέτος από την Μήλο πεταχτήκαμε μια μέρα και στην Κίμωλο. Από φαγητό είδαμε 4 εστιατόρια στο χωριό, 2 στο λιμάνι (δεν θυμάμαι τα ονοματα σε όλα) και την κυρία Μπέμπα στην Μπονάτσα. Σύν ένα σουβλατζίδικο που ανοίγει το βράδυ κι αυτό στο χωριό. Δεν ξερω αν υπάρχει κάτι άλλο...
Άρα αν μείνετε 4-5 μέρες, θα περάσετε από όλα και, κατά τη γνώμη μου, θα φάτε καλά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επαναφερω το θεμα μιας και ειναι ο καλοκαιρινος προορισμος μας!!
Παραλιες, αξιοθεατα και ολα τα σχετικα πιστευω τα γνωριζω..Αυτο που θα ηθελα απο εκεινους
που εχουν παει, ειναι στεκια για καλο φαγητο....και βεβαια τι θα προτεινατε!!!

Αν δεν έχεις φύγει ήδη διάβασε την ιστορία μου για την Κίμωλο
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κίμωλος-2012.41927/
 

elenacd

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
καλησπέρα

σκέφτομαι με το αγόρι μου να πάμε διακοπές τέλη αυγούστου και λέγαμε για μήλο αλλά ακόμα και τότε ακριβά μου φαίνονται τα δωμάτια(ψάχνουμε για πλάκα γιατί ο αδάμας μας φαίνεται χάλια) και πλέον σκεφτόμαστε και κίμωλο.προσωπικά ψάχνω ωραίες παραλίες ,καλό φαγητό και για βράδυ κανένα χαλαρό ποτάκι(όχι μπάχαλα).θα ήθελα απόψεις από άτομα που έχουν πάει και στα δύο νησιά για το πιο μου προτείνουν.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Αν δεν σου αρέσει ο Αδάμαντας, τότε Κίμωλο. Άλλωστε, στην περίπτωση που θές κι άλλες επιλογές σε παραλίες, το καραβάκι που σε πάει στη Μήλο, κάνει 25' . Κάλλιστα την ημέρα μπορείς να περνάς απένατι και το βράδυ να αράζεις στο Χωριό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν δεν σου αρέσει ο Αδάμαντας, τότε Κίμωλο. Άλλωστε, στην περίπτωση που θές κι άλλες επιλογές σε παραλίες, το καραβάκι που σε πάει στη Μήλο, κάνει 25' . Κάλλιστα την ημέρα μπορείς να περνάς απένατι και το βράδυ να αράζεις στο Χωριό.

Για μένα, στη Κίμωλος είναι πολύ καλύτερα από ό,τι στην Μήλο. Αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά. Για τις πληροφορίες που ζητάς διάβασε, αν θες, την ιστορία που έχω γράψει. Όσον αφορά στις τιμές υπάρχει περίπτωση να απογοητευτείς και στην Κίμωλο. Το έχεις ψάξει καθόλου;
 

elenacd

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Δεν έχω ψάξει καθόλου τιμές για κίμωλο αλλά θα το κάνω.τη διάβασα την ιστορία σου χθες :p.όπως και να έχει σας ευχαριστώ.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω την γη απο ψηλα!!
Καλημερα και καλως σας βρηκα και παλι....Για την Κιμωλο τα λογια ειναι περιττα!!!
Το νησι ειναι παρα πολυ ομορφο!!Πολυ καλο φαγητο, χαλαρες καταστασεις για ποτακι,αξιολογα μπαρακια, φιλοξενοι ανθρωποι που δεν τσιγγουνευονται την "καλημερα"!!
Εαν η φιλη που εγραψε παραπανω για Κιμωλο χρειαστει κατι, ευχαριστως να βοηθησω!!
 

Kimoliatis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλημέρα σε όλη την Παρέα,

Μόλις έκανα εγγαφή στο forum.

Όπως θα δείτε και από το nick μου είμαι από Κίμωλο και θα χαρώ να απαντήσω σε όλες σας τις απορίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom