Γνώμες τρίτων για δικά μας ταξίδια

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Γενικά ένα θέμα υπάρχει όταν μοιράζεσαι σε κάποιους ότι θα πας ταξίδι. Και για μένα το χειρότερο είναι το οικονομικό θέμα που όντως κάποιοι νομίζουν ότι είμαι τουλάχιστον ο Ωνάσης και κανω 2-3 ταξίδια και όταν (και είναι αλήθεια γιατί δεν είμαι) θα πω ότι πάω μόνο με εξαργυρώσεις με 50-60€ εισιτήρια που δε πας ούτε Καλαματα με το αυτοκίνητο αρχίζουν καλα εντάξει και και και
Απλά το αστείο είναι όταν μου το λένε άτομα που βγάζουν περισσότερα από μένα αλλά ψωνίζουν τα άντερα τους σε επώνυμα ρούχα παπούτσια που εγώ δε θα το κανω και δε θες να μπεις σε μια ατέρμονη συζήτηση για το που τα ξοδεύει ο καθένας για να μη χαλάσεις τις καρδίες σου.
Απλά κι εγώ τελευταία χρόνια δεν αναφέρω καν ότι έκλεισα να πάω κάπου μέχρι να πάω αλλά και πάλι αρχίζει μια συζήτηση ότι είμαι κρυψίνος και δε θα με ματιάσουν γιατί να μη το πω.
Οπότε είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα πια
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.370
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αλλα δεν εχω δει ταξιδιωτη να μην το ανακοινωνει για να προκαλεσει θαυμασμο και οταν εισπραττει σκεπτικισμο, τον τσουζει. Προς γνωση και συμμορφωση. Δεν ειναι υποχρεωτικο να προκαλει θαυμασμο η επιλογη του καθενα.
Κάτσε ρε συ, επειδή τώρα αυτό που λες είναι πολύ αφοριστικό. Γνωρίζω πολλά άτομα που όταν "ανακοινώνουν" ένα "εναλλακτικό" ταξίδι ούτε που τα νοιάζει να προκαλέσουν θαυμασμό, με μένα να ανήκω σε αυτά. Συμφωνώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πουλήσουν γαματοσύνη ή και άνθρωποι που "χρησιμοποιούν" τα ταξίδια για να εκφράσουν μια ταυτότητα που τα κάνει ξεχωριστά (όπως άλλα θα χρησιμοποιήσουν τη δουλειά τους, το ντύσιμό τους, τις σπουδές τους κλπ κλπ). Όμως θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα άτομα είναι η μειοψηφία στην ταξιδιωτική κοινότητα.

Προσωπικά έχω προγραμματίσει (καλά να είμαστε) ήδη δύο ταξίδια για off the beaten path προορισμούς για την επόμενη χρονιά. Ναι, δεν συζητάω λεπτομέρειες για την οργάνωσή τους με άτομα που δεν ασχολούνται με τα ταξίδια γενικά, αλλά δεν είναι ότι θα βρεθώ σε μια συζήτηση με φίλους, οικογένεια, συνεργάτες και να μην το πω για να μη θεωρήσουν ότι το παίζω ιστορία.

Επιπλέον προσωπικά τη μεγαλύτερη χλεύη/ειρωνεία δεν την έχω εισπράξει για τα ταξίδια μου σε μακρινούς ή/και ακριβούς προορισμούς, αλλά για κάτι Αλβανίες και Βόρειες Μακεδονίες που είχα πάει πριν γίνουν in, όταν θεωρούνταν μπατιροπροορισμοί. Σιγά μην κάτσω να ενδιαφερθώ για τη γνώμη του καθενός, είτε με χαρακτηρίσει ψώνιο, είτε με θεωρήσει απένταρη. Ο, τι και να κάνουμε σε αυτή τη ζωή κάτι κάποιος θα βρει να πει, δε χρειάζεται να κρατάμε ως επτασφράγιστα μυστικά πτυχές του εαυτού μας προκειμένου να μη φανεί ότι θελουμε να αποδείξουμε κάτι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εκτος από κάποια συγκεκριμένα άτομα (δεν μιλάω για εδώ μέσα φυσικά) πάντα άκουγα διαφορα σχόλια για τα ταξίδια

ενδεικτικά...
καλά μεξικό θα πάτε? θα σας σκοτώσουν τα καρτέλ
Ταυλάνδη? εκεί πάνε μονο παιδεραστές
Πάλι στα βουνά θα πάτε? καλά έγινες 35 (40..45..κλπ) ποτε θα βάλεις μυαλό
Πολυνησία? εκεί έχει κανίβαλους k καρχαρίες μονο
k πολλά αλλα...

μην αναφέρω το θεϊκό από μάνα k πεθερά που έγραψε ιστορία "με μικρά παιδιά θα πας στα χιονια? καλά τι πατέρας είσαι εσύ"

εγώ από ένα σημείο k μετά σταμάτησα να λέω το οτιδήποτε...κάνα SMS όταν με έψαχνε κάποιος k τέλος...

η ζωή είναι μικρή να ασχολείσαι με αυτά k να προσπαθείς 5 ώρες να πείσεις κάποιον ότι τα μικρά παιδιά περνάνε k στα χιονια καλά, η ότι αν κλείσεις αεροπορικό νωρίς βρίσκεις πολύ καλές τιμές , η δεν ξέρω τι άλλο...οποιος ενδιαφέρεται ρωτάει. αλλιώς ρε άντε γεια που έλεγε ο Τσουκαλάς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Κάτσε ρε συ, επειδή τώρα αυτό που λες είναι πολύ αφοριστικό. Γνωρίζω πολλά άτομα που όταν "ανακοινώνουν" ένα "εναλλακτικό" ταξίδι ούτε που τα νοιάζει να προκαλέσουν θαυμασμό, με μένα να ανήκω σε αυτά. Συμφωνώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πουλήσουν γαματοσύνη ή και άνθρωποι που "χρησιμοποιούν" τα ταξίδια για να εκφράσουν μια ταυτότητα που τα κάνει ξεχωριστά (όπως άλλα θα χρησιμοποιήσουν τη δουλειά τους, το ντύσιμό τους, τις σπουδές τους κλπ κλπ). Όμως θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα άτομα είναι η μειοψηφία στην ταξιδιωτική κοινότητα.

Προσωπικά έχω προγραμματίσει (καλά να είμαστε) ήδη δύο ταξίδια για off the beaten path προορισμούς για την επόμενη χρονιά. Ναι, δεν συζητάω λεπτομέρειες για την οργάνωσή τους με άτομα που δεν ασχολούνται με τα ταξίδια γενικά, αλλά δεν είναι ότι θα βρεθώ σε μια συζήτηση με φίλους, οικογένεια, συνεργάτες και να μην το πω για να μη θεωρήσουν ότι το παίζω ιστορία.

Επιπλέον προσωπικά τη μεγαλύτερη χλεύη/ειρωνεία δεν την έχω εισπράξει για τα ταξίδια μου σε μακρινούς ή/και ακριβούς προορισμούς, αλλά για κάτι Αλβανίες και Βόρειες Μακεδονίες που είχα πάει πριν γίνουν in, όταν θεωρούνταν μπατιροπροορισμοί. Σιγά μην κάτσω να ενδιαφερθώ για τη γνώμη του καθενός, είτε με χαρακτηρίσει ψώνιο, είτε με θεωρήσει απένταρη. Ο, τι και να κάνουμε σε αυτή τη ζωή κάτι κάποιος θα βρει να πει, δε χρειάζεται να κρατάμε ως επτασφράγιστα μυστικά πτυχές του εαυτού μας προκειμένου να μη φανεί ότι θελουμε να αποδείξουμε κάτι.
Αν μας επηρεαζουν οπως τη θεματοθετρια προκαλωντας εκνευρισμο, τοτε ειναι θεμα αυτοπροστασιας της ψυχης μας να το διαχειριζομαστε αναλογα. Δεν ειναι αφοριστικο, αφου για οσους δεν τους καιγεται καρφι, μπορουν να το λενε.
Εμενα δεν με πειραζει αν με θεωρουν παμπλουτη, βασικα επειδη ειμαι μισανθρωπος, οχι παμπλουτη, δεν με νοιαζει καθολου η αποψη των αλλων
. Για τον γιο μου που οι φιλοι του λογω ανωριμοτητας βγαζουν λαθος συμπερασματα και τον νοιαζει η γνωμη τους, του ειπα να ειναι συμμαζεμενος.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Αν μας επηρεαζουν οπως τη θεματοθετρια προκαλωντας εκνευρισμο, τοτε ειναι θεμα αυτοπροστασιας της ψυχης μας να το διαχειριζομαστε αναλογα. Δεν ειναι αφοριστικο, αφου για οσους δεν τους καιγεται καρφι, μπορουν να το λενε.
Εμενα δεν με πειραζει αν με θεωρουν παμπλουτη, βασικα επειδη ειμαι μισανθρωπος, οχι παμπλουτη, δεν με νοιαζει καθολου η αποψη των αλλων
. Για τον γιο μου που οι φιλοι του λογω ανωριμοτητας βγαζουν λαθος συμπερασματα και τον νοιαζει η γνωμη τους, του ειπα να ειναι συμμαζεμενος.
Όπως ξαναείπα εκνευρίστηκα όχι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ που 10 άνθρωποι που δουλεύουν σε μια εταιρεία σχετική με τουρισμό εκφράζουν τόσο λανθασμένες απόψεις για έναν τουριστικό προορισμό. Εκνευρίστηκα στο πλαίσιο του ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα έχει τη γεωγραφία υποχρεωτικό μάθημα μόνο στο δημοτικό και υπάρχουν μεγάλοι μορφωμένοι άνθρωποι που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.370
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν μας επηρεαζουν οπως τη θεματοθετρια προκαλωντας εκνευρισμο, τοτε ειναι θεμα αυτοπροστασιας της ψυχης μας να το διαχειριζομαστε αναλογα. Δεν ειναι αφοριστικο, αφου για οσους δεν τους καιγεται καρφι, μπορουν να το λενε.
Εμενα δεν με πειραζει αν με θεωρουν παμπλουτη, βασικα επειδη ειμαι μισανθρωπος, οχι παμπλουτη, δεν με νοιαζει καθολου η αποψη των αλλων
. Για τον γιο μου που οι φιλοι του λογω ανωριμοτητας βγαζουν λαθος συμπερασματα και τον νοιαζει η γνωμη τους, του ειπα να ειναι συμμαζεμενος.
Η διαφωνία μου έγκειται σε αυτό που ανέφερες ότι όσοι ταξιδιώτες αναφέρουν πού θα ταξιδέψουν το κάνουν για να εισπράξουν θαυμασμό. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω.
Από εκεί και πέρα ναι, αν κάποιο άτομο επηρεάζεται τόσο πολύ ψυχολογικά από τα σχόλια των άλλων ας μη το μοιράζεται. Δεν κατάλαβα όμως να συνέβη κάτι τέτοιο στη θεματοθέτρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Όπως ξαναείπα εκνευρίστηκα όχι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ που 10 άνθρωποι που δουλεύουν σε μια εταιρεία σχετική με τουρισμό εκφράζουν τόσο λανθασμένες απόψεις για έναν τουριστικό προορισμό. Εκνευρίστηκα στο πλαίσιο του ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα έχει τη γεωγραφία υποχρεωτικό μάθημα μόνο στο δημοτικό και υπάρχουν μεγάλοι μορφωμένοι άνθρωποι που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα!
Δεν ειναι μονο στο δημοτικο αλλα και στη β βαθμια.
Εγω εμαθα γεωγραφια μετα τα 25 που αρχισα να τη διδασκω υποχρεωτικα.
Δεν ειναι σημαντικο μαθημα, οχι σημαντικοτερο απο τα μαθηματικα. Τελος παντων ποιος οριζει τι ειναι σημαντικο, ας ξερει ο,τι ενδιαφερει τον καθεναν. Αλλος δεν ξερει αρχαια κι ειναι μια χαρα ατομο.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Τα ταξίδια για εμένα είναι η νούμερο ένα συζήτησή μου όταν βρίσκομαι σε ένα τραπέζι με φίλους - γνωστούς - αγνώστους - οτιδήποτε.

Δεν συζητάω τα ταξιδιωτικά μου πλάνα για να εντυπωσιάσω ή να αποσπάσω θετικά σχόλια, αλλά γιατί τα ταξίδια είναι από τα λίγα θέματα συζητήσεων τα οποία πραγματικά απολαμβάνω! Επίσης, θεωρώ πως οι επιλογές των ταξιδιών μου φανερώνουν στοιχεία του χαρακτήρα μου για κάποιον που δεν με ξέρει.
Αρκεί βέβαια να μην είναι...αταξίδευτοι.Γιατί υπάρχουν και αρκετοί τέτοιοι.Που όντως,νομίζουν ότι θέλεις να κάνεις φιγούρα λέγοντάς τους για τα ταξίδια σου.Και όχι για να τους ξεσηκώσεις μπας και αρχίσουν να πηγαίνουν κι αυτοί...
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
264
Likes
4.450
Οι νέες γενιές ( επειδή βλέπω τα ενήλικα πλέον παιδιά και ανήψια μου) δεν έχουν τέτοια θέματα. Ίσως συνέβαλε η ευχέρεια στη χρήση του internet , το Instagram και όλα αυτά αλλά και από φθηνά εισιτήρια γνωρίζουν και από low cost αεροπορικά.. μόλις βρουν έξτρα χαρτζιλίκι θα πάνε και θα το πούνε ακομπλεξαριστα. Οι δικές μας γενιές έχουν το θέμα νομίζω που επειδή δεν γνωρίζουν, νομίζουν ότι αν πει κάποιος πως πάει ταξίδι ουσιαστικά περηφανεύεται για τα φράγκα που διαθέτει. Κάποτε ανελυα σε φίλους και συγγενείς ότι είναι θέμα επιλογών και όχι κατ' ανάγκη κάτι ακριβό, τώρα πλέον δεν μπαίνω στη διαδικασία. Αν δεν με ρωτήσουν που θα πάω δεν το λέω καν , αν ρωτήσουν θα πω μεν αλλά σε πολλές περιπτώσεις, ακόμη και από αγαπημένα άτομα αντιμετωπίζω το ...βλέμμα ( βλέμμα τύπου "άντε πάλι ,ψωνάρα")
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεκέμβρης του 2004, δυο μέρες μετά το τσουνάμι στον ινδικό κι εγώ ετοιμάζομαι για Κούβα. Κάνοντας μια τελευταία βόλτα πέφτω πάνω σε γνωστούς. Μετά τα τυπικά έρχεται η ερώτηση:
-Για πού ετοιμάζεσαι φέτος;
-Φεύγω αύριο για Κούβα.
-Τι; εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα! (φρίκη στο βλέμα)
(εγώ νομίζοντας ότι θα το πάει στα πολιτικά, περιμένω την επόμενη ατάκα)
-Δεν είδες τι έγινε με το τσουνάμι, ο κόσμος πνίγεται!
-Μα... η Κούβα είναι στην άλλη άκρη της γης από εκεί...
-Δεν έχει σημασία, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Εκεί λοιπόν, κάπου είκοσι χρόνια πίσω, αποφάσισα ότι ο καθένας λέει ό,τι θέλει, τζάμπα είναι. Αυτοί θα λένε τα δικά τους, εγώ τα δικά μου και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Εγώ πάλι θέλω λίγο να σχολιάσω την κριτική που γίνεται για τα ταξιδιωτικά γραφεία vs οργάνωση μόνος γιατί την κριτική τρίτων που κράζουμε, εν τέλει την κάνουμε και εμείς με διαφορετικό τρόπο.

Ποτέ δεν κατάλαβα πραγματικά την υποτίμηση των γραφείων και την επιλογή κάποιων ανθρώπων να ταξιδέψουν με αυτά (μιλώντας για καλά γραφεία, όχι αισχροκερδή).

Εγώ πρώτη φορά χρησιμοποίησα φέτος να μου κάνει τα κλεισίματα για ένα μακρινό και πραγματικά ήταν ό,τι καλύτερο. Απορώ πού θα έβρισκα το χρόνο να κάνω όλα τα ψαξίδια και τα κλεισίματα και με τέτοιο μυαλό μπουγάδα, όλα λάθος θα τα έκανα. Επίσης με μία εκτίμηση που είχα κάνει, το γραφείο μου εξοικονόμησε κόστος και επίσης όταν χρειάστηκα μία αλλαγή, έγινε εύκολα και ανώδυνα για μένα.

Δεν είναι κάποιο badge of honor η ατομική οργάνωση.

Γενικά άμα σταματούσαμε συλλογικά να μας νοιάζει τόσο πολύ τι κάνει και επιλέγει ο δίπλα, θα ήταν όλα πολύ καλύτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Εγώ πάλι θέλω λίγο να σχολιάσω την κριτική που γίνεται για τα ταξιδιωτικά γραφεία vs οργάνωση μόνος γιατί την κριτική τρίτων που κράζουμε, εν τέλει την κάνουμε και εμείς με διαφορετικό τρόπο.

Ποτέ δεν κατάλαβα πραγματικά την υποτίμηση των γραφείων και την επιλογή κάποιων ανθρώπων να ταξιδέψουν με αυτά (μιλώντας για καλά γραφεία, όχι αισχροκερδή).

Εγώ πρώτη φορά χρησιμοποίησα φέτος να μου κάνει τα κλεισίματα για ένα μακρινό και πραγματικά ήταν ό,τι καλύτερο. Απορώ πού θα έβρισκα το χρόνο να κάνω όλα τα ψαξίδια και τα κλεισίματα και με τέτοιο μυαλό μπουγάδα, όλα λάθος θα τα έκανα. Επίσης με μία εκτίμηση που είχα κάνει, το γραφείο μου εξοικονόμησε κόστος και επίσης όταν χρειάστηκα μία αλλαγή, έγινε εύκολα και ανώδυνα για μένα.

Δεν είναι κάποιο badge of honor η ατομική οργάνωση.

Γενικά άμα σταματούσαμε συλλογικά να μας νοιάζει τόσο πολύ τι κάνει και επιλέγει ο δίπλα, θα ήταν όλα πολύ καλύτερα.
Εισαι καινουρια στο φορουμ. Η παλια γενια εχει υποστει και το "πως πετατε με low cost" και το "εκει πανε οι πλεμπες, οποιος εχει λεφτα παει Παρισι και μονο" απο ινφλουενσερς του φορουμ, το "πτησεις απο τα καλαθια" και αλλα πολυ ωραια που λενε οι ταξιδευτες μεταξυ τους :D.
Ηραν κατι σαν τελετη μυησης για να μεινουν μονο οι χαλκεντεροι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom