Γουατεμάλα, Ονδούρα και Μεξικό

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Είμαι μόνο 7 μήνες μακριά από τη Λατινική Αμερική και ένοιωσα κάτι σαν λιγούρα, κάτι σαν πόνο στο στομάχι
Επειδή αυτά τα συμπτώματα, μόνο με ταξίδι αντιμετωπίζονται, είπα να πάρω πάλι τους ουρανούς, για να βρεθώ στο τσίλι, τις ζούγκλες και τα κουνούπια.
Αν όλα πάνε καλά, την άλλη εβδομάδα φεύγω τια Γουατεμάλα, Ονδούρα και Μεξικό
Το ότι δεν κρατιέμαι, δεν χρειάζεται να το πω, ε?!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλή προσοχή στη Γουατεμάλα (κυρίως) και την Ονδούρα (λιγότερο). Καλό ταξίδι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Φαντάζομαι ότι με συμβουλεύεις να προσέχω, ως προς τις κλοπές, σωστά?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ως προς όλα. Έχω δει αστυνόμους να μπουκάρουν σε ξενοδοχείο απέναντι από το Υπ. Δημόσιας Τάξης και να κλέβουν τις αποσκευές όλων των ενοίκων "για έλεγχο ναρκωτικών", με έχουν ληστέψει με πιστόλι στον κρόταφο σε δημόσιο λεωφορείο στις 12 το μεσημέρι (με τον οδηγό μέσα στο κόλπο), όταν ήμουν Αντίγουα την πρώτη φορά εκτέλεσαν εν ψυχρώ 4 επιχειρηματίες το προηγούμενο βράδι της άφιξης, γνώρισα μια κοπέλα που πήγε στην τράπεζα να εξαργυρώσει μια επιταγή και της επιτέθηκε ο ίδιος ο υπάλληλος μόλις την υπέγραψε και την κοπάνησε, ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου που έμενα μέχρι να μου στείλουν χρήματα μου έλεγε ότι είχε τουλάχιστον 2-3 άτομα την εβδομάδα που κατεφευγαν εκεί μετά από ένοπλη ληστεία, στην πόλη της Γουατεμάλας δεν είναι να κυκλοφορείς μετά τη δύση, στη λίμνη Ατιτλάν θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή αν πας για trekking. Στα σύνορα με το Μεξικό γίνεται της Πόπης με το λαθρεμπόριο και τους λαθρομετανάστες που πάνε για ΗΠΑ, το Λίνινγκστον θέλει προσοχή ακόμη και την ημέρα... η λίστα δεν έχει τελειωμό. Μια φίλη που έχω και της ήρθε η φαεινή ιδέα να αγοράσει hostel στην Αντίγουα το πούλησε στο εξάμηνο λόγω της "προστασία" που έπρεπε να πληρώνει. Όταν πήγε στην αστυνομία να καταγγείλει ότι της έστελναν σφαίρες στο σπίτι... τα άκουσε από τον αρχιαστυνόμο "γιατί δεν τους πληρώνεις κυρά μου;".

Δε θέλει υστερία, προσοχή θέλει, αλλά η διαφθορά είναι τέτοια που ακόμη κι αν σου συμβεί κάτι, καλό είναι να μην απευθυνθείς στην αστυνομία, μιλάω εκ πείρας.

Στα συν ότι στο Τικάλ συνέλαβαν τη σπείρα που βίαζε τουρίστριες (ήταν εργαζόμενοι του ιστορικού πάρκου) και μέχρι πέρυσι τουλάχιστον πλέον επιτρεπόταν να γυρνάς ανέμελα στα μνημεία. Η χώρα είναι φανταστική, τρομερή ποικιλία στα πάντα, φτηνή, τρελά αρχαία, ειδικά τα πιο δύσβατα, οι φυλές είναι αμέτρητες και η κουλτούρα των μάυρων στα παράλια πολύ ενδιαφέρουσα. Δυστυχώς συμβαίνουν πολλά σε backpackers κάθε χρόνο, ακόμη και οι ανεξάρτητοι οδηγοι προειδοποιούν αλλά πολύς κόσμος δεν το παίρνει στα σοβαρά, νομίζοντας ότι πρόκειται για χώρα στιλ Μεξικού. Διάβασε το βιβλίο της Rigoberta Menchu...ανατριχιαστικό. Παρακολούθησα την τελευταία προεκλογική εκστρατεία όπου η γυναίκα κατέβηκε ως υποψήφιος και στα debate δεν την άφηναν να μιλήσει, την προσέβαλαν συνεχώς κι όταν ζήτησε να κάνει μια έκκληση στη γλώσσα της της αφαίρεσαν το μικρόφωνο. Παραδόξως ο δεξιός πρόεδρος μπήκε στην ALBA (!!), πριν λίγους μήνες είχε αγκαλιές και φιλιά με Τσάβες, Μοράλες, Φερνάντες και σία καταγγέλοντας τον αμερικάνικο ιμπεριαλισμό, αλλά έχει πολύ δρόμο η χώρα για να φτιάξει.

Στην Ονδούρα έχω πάει μια φορά για δουλειές για τρεις ημέρες, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Το Μεξικό είναι ΟΚ στα τουριστικά σημεία και γενικώς το κακό όνομα που έχει είναι υπερβολικό κατά την άποψή μου, αλλά δεν είναι και Κούβα.

Αν πας οργανωμένα δε θα έχεις πρόβλημα, ισχύουν τα συνήθη περί κοινής λογικής.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Γιωργή μου, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ναι, θα πάω οργανωμένα, και πιστεύω ότι θα κρατηθώ στα όρια του λογικού και δεν θα κάνω τρέλες και ταρζανιές.
Πάντως πήρα μια ιδέα τι με περιμένει.
Το κακό όμως είναι ότι η αγάπη μου για τις αρχαιότητες είναι τέτοια, που ακροθετεί κάθε κίνδυνο. Αυτό όμως είναι που μου δημιουργεί προβλήματα.
Είθε να πάνε όλα καλά
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θησαυρος οι συμβουλες του Γιωργου , ειχα ακουσει κι εγω πολλα για τη Γουατεμαλα και μαλιστα οταν βρεθηκα στο Μπελιζ ειχαν ηδη γινει καποιες επιθεσεις και εκει απο Γουατεμαλεζους που περνουσαν τα συνορα , οποτε αφησα το Τικαλ για αλλη φορα..
Αλλα εγω τριγυρναω μονη οπως ξερεις , ειχα και το παιδι μου μαζι οποτε δεν το ρισκαρισα καθολου.
Εσυ δε νομιζω να εχεις προβλημα με το γκρουπ. Μια χαρα θα πανε ολα!
Καλα θα σε περιμενω με φοβερη αγωνια!!

Ειναι φοβερη η αναμονη για ενα ταξιδι που επιθυμουμε πολυ και τους ξερω αυτους τους πονους , τα φτερουγισματα - ας φαω αλλο ενα σοκολατακι μεχρι τη μερα της απογειωσης :haha:! Δυστυχως οπως πολυ καλα γνωριζεις , ο πονος στο στομαχι δε θα περασει ουτε με αυτη την επισκεψη..
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Έχεις απόλυτο δίκιο, Ζωή
Είμαι έτοιμη να κατεβάσω όλη την ΙΟΝ, αλλά και πάλι δεν θα μου περάσει
Τώρα θα ήθελα να είμαι ήδη επάνω στο πτηνό και να με πηγαίνει, να με πηγαίνει, να με πηγαινει.....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ζηλευω!Πολυ θα ηθελα να ειμαι κι εγω στο πτηνο καθ'οδον για τους δρομους των Μαγια!
Τι προγραμμα θα ακολουθησετε? Θα εχει και τιποτα νησακια αραγε ή μονο ζουγκλες-κουνουπια-τσιλι?
Ετσι κι αλλιως ειναι φοβερος συνδυασμος!:clap:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Και νησάκια, και νησάκια καλή μου Ζωή
Θα σου στέλνω συχνές αναφορές, όταν μπορώ
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Στέλλα καθυστερείς την αναφορά σου,
μη μας αφήνεις τόσες μέρες στην αναμονή,:(
αφού ξέρεις η Γουατεμάλα είναι προορισμός όνειρο!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΝΤΙΝΑ δεν εχει παει ακομα..αυτες τις μερες φευγει η Stellanna. Πιστευω οτι θα εχουμε και λαιβ ανταποκριση αν μπορεσει. Ουτως ή αλλως θα περιμενουμε υπομονετικα και με την επιστροφη θα εχει να μας διηγηθει πολλα!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Βιάστηκα πολύ περισσότερο, ακόμα και απ τη Στέλλα.
Ακούω Γουατεμάλα και τα χάνω.
Στέλλα τις ευχές μου για όμορφο και ασφαλές ταξίδι.
Το νου σου να μας ενημερώνεις:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom