Γυμνισμος στο Παρισι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στη Γαλλια ο γυμνισμος σε δημοσιο χωρο μη οριοθετημενο για γυμνιστες τιμωρειται με προστιμο 15.000€ και μεχρι ενος ετους φυλακιση. Ναι, στη φιλελευθερη Γαλλια ο νομος ειναι ιδιαιτερα αυστηρος. Και μιλαμε και για την περιπτωση που δεν υπαρχει προσβολη δημοσιας αιδους.

Απο την αλλη σημερα στη Γαλλια υπολογιζεται πως υπαρχουν 2,6 εκατομμυρια γυμνιστες, περιπου το 4% του πληθυσμου. Δεν τους λες και λιγους. Επισης το ANP (Association des Naturists de Paris) ειναι απο τα πιο δραστηρια κινηματα γυμνιστων στην Ευρωπη. Οι Παριζιανοι γυμνιστες καταφεραν στις αρχες του περασμενου φθινοπωρου και για εξι εβδομαδες να αποκτησουν τη δικη τους περιοχη στο Bois de Vincennes.

Το Νοεμβριο ανοιξε στο Παρισι, το O'naturel, το πρωτο εστιατοριο στο Παρισι οπου τρως τελειως γυμνος. Ενω υπαρχει και η πισινα Roger Le Gall οπου Δευτερα-Τεταρτη οποιος θελει να κολυμπησει πρεπει να μην φοραει τιποτε. Επισης στο χωρο διοργανωνονται κατα καιρους διαγωνισμοι κολυμβησης και bowling.

Στις 5 Μαιου και μονο για μια μερα (απο τις 9 και μιση το πρωι μεχρι τα μεσανυχτα) το σπουδαιο μουσειο Palais de Tokyo θα ειναι ανοιχτο για τους γυμνους επισκεπτες.

Τελος στις 24 Ιουνιου το Παρισι θα γιορτασει την πρωτη παριζιανικη μερα γυμνιστων. Στο Bois de Vincennes θα διοργανωθει ενα μεγαλο πικ νικ γυμνιστων. Οι διοργανωτες φιλοδοξουν η τελευταια Κυριακη καθε Ιουνιου να καθιερωθει ως Ημερα Γυμνιστων.

Στο παρακατω λινκ η σελιδα της ANP και μελλοντικες εκδηλωσεις για οποιον ενδιαφερεται. Σε ολες (ή σχεδον σε ολες) τις εκδηλωσεις ειναι ευπροσδεκτα και τα παιδια που συνοδευονται απο τους γονεις τους.

https://naturistes-paris.fr/activites/sorties-et-evenements/
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στις 5 Μαιου και μονο για μια μερα (απο τις 9 και μιση το πρωι μεχρι τα μεσανυχτα) το σπουδαιο μουσειο Palais de Tokyo θα ειναι ανοιχτο για τους γυμνους επισκεπτες.
Με άλλα λόγια, αν επισκεφθείτε το μουσείο 6-7-8 Μαϊου, να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί που θα καθίσετε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
το πρωτο εστιατοριο στο Παρισι οπου τρως τελειως γυμνος.
Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα!!!Είσαι στο σπίτι σου,ντύνεσαι,πας στο εστιατόριο,ξεβρακώνεσαι,τρως,
ντύνεσαι και πας σπίτι.
Η ιδέα και μόνο ότι εκεί που κάθεσαι ξεβράκωτος είχε τον πισινό του κάποιος άγνωστος/η (με όλα τα πιθανά)
με δυσκολεύει λίγο.Εκτός αν οι σερβιτόροι κυκλοφορούν με απολυμαντικό .
Ίσως δεν κατάλαβα κάτι καλά.εγώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα!!!Είσαι στο σπίτι σου,ντύνεσαι,πας στο εστιατόριο,ξεβρακώνεσαι,τρως,
ντύνεσαι και πας σπίτι.
Η ιδέα και μόνο ότι εκεί που κάθεσαι ξεβράκωτος είχε τον πισινό του κάποιος άγνωστος/η (με όλα τα πιθανά)
με δυσκολεύει λίγο.Εκτός αν οι σερβιτόροι κυκλοφορούν με απολυμαντικό .
Ίσως δεν κατάλαβα κάτι καλά.εγώ.
Δεν ειναι μονο το κομματι της προετοιμασιας που γλιτωνεις. Ειδικα μια γυναικα μπορει να θελει ωρες για να ντυθει, να βαφτει κλπ. Ενω εδω βαζεις ο,τι να 'ναι κι ενα παλτο απο πανω και πας. Ειναι και η αισθηση ελευθεριας που εχεις. Συν οτι οι γυμνιστες συνηθως ειναι ανθρωποι που δεν ενδιαφερονται ιδιαιτερα για τα υλικα αγαθα και βρισκουν τις εξοδους στα συνηθη εστιατορια καπως βαρετες ή αβολες. Οπως εσυ μπορει να μη νιωθεις ανετα γυμνος ετσι κι ενας γυμνιστης μπορει να μην νιωθει ανετα ντυμενος.
Στα καθισματα μπαινουν καλυματα που αλλαζονται καθε φορα που αλλαζει πελατης. Το συγκεκριμενο εστιατοριο ειναι υποδειγμα καθαριοτητας για τα δεδομενα του Παρισιου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Οπως εσυ μπορει να μη νιωθεις ανετα γυμνος
Ενημερωτικά είμαι γυμνιστής από το 1977.Οι ποιο πολλοί εδώ μέσα δεν είχαν γεννηθεί.
Μου φαίνεται κάπως σαν δόλωμα για να γίνει ντόρος ,παρά ότι προάγει το κίνημα των γυμνιστών.
Δεν είμαι αντίθετος,αλλά δεν βλέπω το νόημα.Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε και στο χωριό μου. :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ενημερωτικά είμαι γυμνιστής από το 1977.Οι ποιο πολλοί εδώ μέσα δεν είχαν γεννηθεί.
Μου φαίνεται κάπως σαν δόλωμα για να γίνει ντόρος ,παρά ότι προάγει το κίνημα των γυμνιστών.
Δεν είμαι αντίθετος,αλλά δεν βλέπω το νόημα.Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε και στο χωριό μου. :)
Ναι, πριν γεννηθω εγω σιγουρα. Ουτε δολωμα ειναι, ουτε προαγει τιποτα. Ενας χωρος ειναι που σε οποιον αρεσει πηγαινει. Προσωπικα μου αρεσε και βρηκα την ατμοσφαιρα ευχαριστη και οικεια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
@panpan για 18χρονος ήσουν πολύ συνηδειτοποιημένος ώστε να κάνεις και γυμνισμό.. αν δεν ήσουν εσύ θάλεγα ότι αυτός ήταν ματάκιας :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ενημερωτικά είμαι γυμνιστής από το 1977.
Άαααα, ώστε εσύ ήσουν στο διπλανό αντίσκηνο! Κι εγώ έλεγα: "Ποιόν μου θυμίζει, ποιόν μου θυμίζει... αυτός στη φωτογραφία"! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αν είναι και η κουζίνα καλή,ίσως περάσω από εκεί την επόμενη φορά που θα έρθω Παρίσι.
Πηραμε τα vegan πιατα και δεν μπορω να πω πως ηταν ο,τι καλυτερο αλλα δεν το ελεγες και κακο φαγητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom