Γενικά Γυρος Ευρωπης!

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Καλησπερα παιδια!
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας για ενα λεπτο ''θεμα''
Τα Χριστουγεννα θα ερθει η θεια μου απο την Κολομβια μαζι με μια ξαδελφη:clap:!
Η θεια εχει ξαναερθει (Γαλλια- Ιταλια) ενω για τη μικρη ειναι πρωτη φορα. Θα μεινουν 3 βδομαδες με αρχη την Ισπανια κι απο κει και περα συνοδος θα ειναι η μαμα μου.

Θα ηθελα να με βοηθησετε να οργανωσουμε το ταξιδι τους αγαπητοι συμφορουμιτες!
Ποια ειναι τα must για εσας της Ευρωπης; Και ποσες μερες περιπου; Δεν εχουν προβλημα και για μετακινηση με αεροπλανα- εννοειται!

Θα σας στειλω το βασικο προγραμμα που εχουμε βγαλει

Ευχαριστω!
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δουν οπωσδήποτε κάτι από Ιταλία και πιο συγκεκριμένα τη Ρώμη..Αν και (ευτυχώς από ελάχιστους) έχω ακούσει αρνητικά σχόλια του τύπου "είναι σαν το μοναστηράκι της Αθήνας" και άλλες τέτοιες αηδίες, πιστεύω ότι θα περάσουν πολύ ωραία.Ολόκληρη η πόλη είναι ένα μουσείο.Φυσικά και η Βενετία και η Σιένα είναι κάτι που δεν το συναντάς αλλού, αλλά επειδή δεν ξέρω αν επαρκούν οι μέρες για όλα τα ταξίδια που θα σας προτείνουν εδώ :) μπορείτε απλά να οργανώσετε μίνι εκδρομές με τρένο εκεί!Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες άλλωστε!
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να δουν οπωσδήποτε κάτι από Ιταλία και πιο συγκεκριμένα τη Ρώμη..Αν και (ευτυχώς από ελάχιστους) έχω ακούσει αρνητικά σχόλια του τύπου "είναι σαν το μοναστηράκι της Αθήνας" και άλλες τέτοιες αηδίες, πιστεύω ότι θα περάσουν πολύ ωραία.Ολόκληρη η πόλη είναι ένα μουσείο.Φυσικά και η Βενετία και η Σιένα είναι κάτι που δεν το συναντάς αλλού, αλλά επειδή δεν ξέρω αν επαρκούν οι μέρες για όλα τα ταξίδια που θα σας προτείνουν εδώ :) μπορείτε απλά να οργανώσετε μίνι εκδρομές με τρένο εκεί!Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες άλλωστε!
Τα σιγουρα μας ειναι: Ισπανια- Μαδριτη, Κορδοβα, Βαλενθια, Βαρκελωνη
Γαλλια- Παρισι
Ιταλια- Μπολονια, Βενετια, Φλωρεντια
και μαλλον Αγγλια- Λονδινο

Στη Γαλλια υπαρχει καποια αλλη πολη που ειναι απαραιτητο να δουμε;
Στην Ιταλια θα αντεξουμε να παμε μεχρι τη Ρωμη για 3 βραδια και να γυρισουμε παλι προς τα πανω;

Α! Ελλαδα δε θελουν να ερθουν ακομα. Προτιμουν να ερθουν να μας δουν ξεχωριστα οποτε κι αν μοιαζει κατι με ελλαδα το θελουμε!

Δε θελουν τιποτα που να παραπεμπει σε ΗΠΑ. Το εχουν δηλωσει ρητα!
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Γεια σας και παλι!
Επανερχομαι...
Απο 13/12-7/1

Το αρχικο προγραμμα ειναι το εξης
13: Μαδριτη
14: Μαδριτη
15: Μαδριτη
16: Τολεδο, Το βραδυ Κουενκα
17: Κουενκα, το βραδυ Ταξιδι για Βαλενθια
18: Βαλενθια. Ταξιδι για Βαρκελωνη
19: Βαρκελωνη
20: Βαρκελωνη
21: Ταξιδι για Παρισι- Παρισι (αεροπλανο οποσδηποτε!)
22: Παρισι
23: Παρισι
24: Ταξιδι προς Λονδινο
25: Λονδινο
26: Λονδινο
27: Μιλανο (ή καλυτερα Ρωμη;)
28: Βενετια
29: Φλωρεντια
30: Μπολονια
31: Ρωμη
1: Ρωμη
2: Αεροπλανο για που;!

Και μετα και μετα;!!!
Η αλλη σκεψη μου ειναι να Παρουν απο τη Βαρκελωνη αεροπλανο και να πανε Ρωμη στις 22 και μετα να ανεβουν προς βορρα, αλλα θενε Λονδινο 24/25 του μηνα
Αααα και δεν εχω σκεφτει απο 1 /1/2009 τι θα κανουν...
Η προτιματε απο Βαρκελωνη Πραγα και να κανουμε ενα αλλο μεγαλο γυρο

Αχ!
Μπερδευτηκα παλι!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Συμφωνώ μαζί σου μέχρι το Λονδίνο..Μετά θα πήγαινα Μόναχο ή Βερολίνο, στη συνέχεια θα διάλεγα μία εκ των Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη και θα κατέληγα στην Ιταλία (θα άφηνα το καλύτερο για το τέλος δηλαδή)..τώρα στη Ιταλία..Βενετία και μετά Ρώμη με μια ημερήσια εκδρομή ίσως στη Φλωρεντία..δεν ξέρω... πως σου φαίνεται??
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Σκεφτομασταν να πηγαιναμε ημερησιες στη Βενετια κ Φλωρεντια, δηλ κατεβαινοντας η ανεβαινοντας

Οποτε παιδια Πρωτοχρονια που;!
Που ειναι πιο υπεροχα;

Ξερει κανεις αν Ουγγαρια κ Τσεχια ειναι στη Σενγκεν; Γιατι ειναι δυσκολο να βγαζουν βιζα... Αν δεν ειναι δε γινεται να παμε. Θα τους βγαλουν το λαδι!
Το μονο αρνητικο για Βουδαπεστη και Πραγα δηλαδη...
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Πρωτοχρονιά θα προτιμούσα Βερολίνο ή Λόνδίνο..βγαίνει το πρόγραμμα?

Για Λονδινο οχι, αλλα για Βερολινο ΝΑΙ!!!
Αν μεινουμε μια ακομα μερα στο Παρισι η παμε καποια εκδρομη στην εξοχη της Γαλλιας βεβαια!

Εξοχη;:roll: Χιονιζει εκει ετσι;

+1 μερα για Παρισι ειναι καλα; Ηπαλι θα τρεχουμε; Στο Παρισι ελπιζω να ειμαι κι εγω!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
και εγώ για τις ημέρες των εορτών θα πρότεινα οπωσδήποτε Πράγα και Βιέννη με ημερήσια στο Σαλτσμπουργκ. Από Ιταλία Ρώμη και Φλωρεντία είναι must. Πράγα και Βουδαπέστη αρκουν νέου τύπου ταυτότητες η διαβατήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom