Ιταλία Κροατία Μαυροβούνιο Γύρος Αδριατικής

takola

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπάλαια 15/8-23/8
Η αποσταση budva-koter είναι γυρω στα 40Km απο οτι βλεπω στο Internet.Ο δρόμος είναι ανετος?Επειδη μου ανεφερες πως ειναι 20λεπτα. Εχεις αποψη απο τιμες ταξι?

thnx
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.962
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η αποσταση budva-koter είναι γυρω στα 40Km απο οτι βλεπω στο Internet.Ο δρόμος είναι ανετος?Επειδη μου ανεφερες πως ειναι 20λεπτα. Εχεις αποψη απο τιμες ταξι?

thnx
Ίσως ψάχνεις σε μη ενημερωμένο site. Η απόσταση (μέσω του νέου τούνελ) είναι 23Km (και οι δρόμοι αρκετά καλοί).

Routes Budva Kotor ViaMichelin: Route planner Budva Kotor

Ταξί εκεί δε χρησιμοποίησα, δεν ξέρω.
 

takola

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπάλαια 15/8-23/8
και εγω το viamichelin χρησιμοποιω γενικά αλλα στην παρουσα περιπτωση ειχα κοιταξει το google.maps....δεν περιμενα να ειναι τοσο ανενημερωτο...

Σε ευχαριστώ πολυ για τη διευκρίνηση..
 

takola

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπάλαια 15/8-23/8
Καταρχας πρεπει να αλλαξω τον τιτλο απο Γυρος Αδριατικης...σε Μαυροβούνιο-Δαλματικές ακτές...

Επίσης αποφασίστηκε οτί από τα σύνορα της Κακαβιάς θα μπούμε στην Αλβανία.
Το ερώτημα τώρα είναι πως πάς εκει?

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει το ταξίδι τον τελευταιο καιρό γιατι από αντίρριο εμαθα οτι γίνονται έργα .Άλλοι μου πρότειναν μέσω τρικάλων άλλοι μέσω Λάρισας.

Υπάρχει καποιος που εχει ταξιδεψει και γνωρίζει το συντομοτερο και πιο γρήγορο δρμο Αθήνα-Ιωάννινα?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπάρχουν εξαιρετικά ferries και στη γραμμή Split-Ancona,
εξαιρετικές οι ινφο που δίνεις για την περιοχή! έπεσα στο ποστ ψάχνοντας..
για τα ferries θα άλλαζα το επίθετο που τα χαρακτηρισες. υπερβολικός χαρακτηρισμός για τα υπέργηρα της Blu Line, Jadrolinija. κάτι λένε τα πανάκριβα ταχύπλοα της Snav.
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.962
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εξαιρετικές οι ινφο που δίνεις για την περιοχή! έπεσα στο ποστ ψάχνοντας..
για τα ferries θα άλλαζα το επίθετο που τα χαρακτηρισες. υπερβολικός χαρακτηρισμός για τα υπέργηρα της Blu Line, Jadrolinija. κάτι λένε τα πανάκριβα ταχύπλοα της Snav.
Η εμπειρία μου περιορίζεται στα ferries της Jadrolinja, και μάλιστα στα ανοικτού τύπου, τα οποία όμως συγκρινόμενα με τα αντίστοιχα Ελληνικά είναι κλάσεις ανώτερα. Όντως έχω κάνει γενίκευση και σε άλλη κατηγορία που δε γνωρίζω.
 

takola

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αστυπάλαια 15/8-23/8
Υπαρχει καποιος να προτεινει χαρτες για τις Περιοχες Αλβανια,Μαυροβουνιο και Κροατία?

Δε βρίσκω κατι δυστυχως.

Please Help!!!


Ο Καιρος Γαρ Εγγύς!!!! (28/8)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.962
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπαρχει καποιος να προτεινει χαρτες για τις Περιοχες Αλβανια,Μαυροβουνιο και Κροατία?

Δε βρίσκω κατι δυστυχως.

Please Help!!!


Ο Καιρος Γαρ Εγγύς!!!! (28/8)
Χάρτη της Michelin ή έστω του road για Δυτικά Βαλκάνια. (Για ηλεκτρονικό μην ψάχνεις, είναι ελάχιστοι, όλοι με τα ίδια αναξιόπιστα data - πέρισυ που το έψαξα τουλάχιστον).
 

pesto

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Αλβανια πηγα μονο στα πολυχρωμα Τιρανα, οποτε δεν μπορω να σου πω και πολλα πραγματα - περα απο το οτι μου αρεσε πολυ, οτι ο κοσμος ειναι πολυ φιλικος και πολλοι μιλανε ελληνικα.

Στο Μοντενεγκρο, ο κολπος του Κοτορ ειναι απλα εκπληκτικος, απο τα πιο ομορφα μερη που εχω δει. Εμεις μειναμε Budva, αξιζει να πατε μια βολτα αλλα δεν θα δειτε και τιποτα το ιδιαιτερο. Παραλια με beach bar με δυνατη μουσικη. Δεν μπορεσα να παω στο Perast, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια-για την ακριβεια, μου ελεγαν οτι ειναι πιο ωραιο απο το Κοτορ.

Σε συγκριση με Κροατια, θα ελεγα οτι προτιμω το Montenegro - η Κροατια δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση, μαλλον γιατι εχω συνηθισει τις εδω ακτες οποτε δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα. Το Dubrovnik το βρηκα πολυ τουριστικο για τα γουστα μου, το Kotor ειναι πιο αυθεντικο. Στο Ζανταρ μην ξεχασετε να δειτε το sea organ!!!

Προσωπικα, αν ξαναεκανα την ιδια διαδρομη, θα αφιερωνα χρονο να εξερευνησω τα χωριουδακια στο Bay of Kotor/Montenegro.

Αν θυμηθω κι αλλα, θα σου πω.
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Φίλε takola εγώ ήμουν πέρσυ 12 μέρες Κροατία - Βοσνία, πραγματικά αξίζει, αλλά μην περιμένεις να δεις πολύ διαφορετικά πράγματα στην Κροατία ειδικά, οι ακτές της και οι μικρες παραλιακές πόλεις μοιάζουν με ελληνικά τοπία και μέρη.

Ντουμπροβνικ αξίζει, όπως προαναφέρθηκε για 1-2 μέρες τείνοντας προς το 2ημερό για πιο χαλαρά. Το Σπλιτ μου άρεσε κυρίως όσον αφορά στο παλάτι του Διοκλητιανού και τις γύρω γειτονιές, είναι πολύ τουριστικό, αλλά αξίζει και έχει και νυχτερινή ζωή. Πα΄ζει πολύ το να νοικιάζεις δωμάτιο σε σπίτι, τσέκαρέ το στο τουριστικό γραφείο στο Σπλιτ, είναι αρκετά καλοί, ειδικά αυτοί στην αφετηρία των λεωφορείων κοντά στο παλάτι.

Το Brac και το Hvar από νησιά αξίζουν, ειδικά το δεύτερο για μπαράκια κλπ, αλλά και πάλι καμία φοβερή διαφορά από Ελλάδα. Εμείς μείναμε και στο Σίμπενικ 2 μέρες, αλλά εκτός από τον καθεδρικό και μια βόλτα δε λέει, άντε να πας και στο κάστρο. Προτιμότερο να πας στο Σκράντιν που είναι κοντά και είναι πιο γραφικό για μηχανοδιαδρομη.

Επίσης πιο βόρεια, τα νησιά Κορνάτι λένε πολύ, αλλά εμείς ήμασταν με ιστιοπλοικό, οπότε δεν νομίζω οτι παίζουν για εσάς. Ζαντάρ οκ, τπτ το εντυπωσιακό. Μια και θα είσαι στο δρόμο, προσοχή πολλή, οδηγούν σαν τρελοί και είναι γεμάτο από Κεντρο και Ανατολικοευρωπαίους που ο καθένας οδηγεί όπως του καπνίσει (Βοσνία ήμουν οδικώς και επίσης Σίμπενικ - Σπλιτ και Σπλιτ - Ζάγκρεμπ)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom