Πολωνία Γύρος Πολωνιας

Μηνύματα
22
Likes
2
Ειπα και γω να κάνω το γύρο της Πολωνίας ..Ψάχνω ....ψάχνω και αφου σφίχτηκα που άλλου να ζητηςω Βοήθεια ;;τσουπ εμφανίστηκα μετα απο καιρό ..αλλα στην ανάγκη φαίνονται τα καλα παιδια χε !χε! Θα ήθελα ενα πλάνο στο περίπου αν υπάρχει ..φτάνω Βενετία και απο εκει ..οτι πειται εσείς ...μπορω να το συνδυάσω και με κάποια αλλη χώρα εκει κοντα Εκτος απο Αυστρία και δυτική Γερμανια εχω παει αρκετές φορές .....Ε;;;;τι λέτε θα βρούμε λύση ;;εγω πάντως τα εισητηρια για Βενετία τα εχω κλείσει ήδη ....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
.φτάνω Βενετία και απο εκει ..οτι πειται εσείς
Βενετία; o_O Από τη Βενετία θα ξεκινήσεις τον γύρο της Πολωνίας; :rolleyes-80:
Σε περίπτωση που εννοείς Βαρσοβία ρίξε μια ματιά σ' αυτό το ποστ όπου παραθέτω σε πολύ γενικές γραμμές το δικό μου πρόγραμμα. http://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Βαρσοβία-Κρακοβία.29135/page-5#post-585449
 
Μηνύματα
22
Likes
2
:cry:Ναι καλε ...γιατι με αγχώνεις τωρα;;;για πες;;;απο που πρέπει να τον αρχίσω και εχω κλείσει εισητηρια ....

Βενετία; o_O Από τη Βενετία θα ξεκινήσεις τον γύρο της Πολωνίας; :rolleyes-80:
Σε περίπτωση που εννοείς Βαρσοβία ρίξε μια ματιά σ' αυτό το ποστ όπου παραθέτω σε πολύ γενικές γραμμές το δικό μου πρόγραμμα. http://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Βαρσοβία-Κρακοβία.29135/page-5#post-585449
Ναι το ειδα ..πολυ καλο ..αλλα μωρε θα ήθελα ετςι περισσότερες λεπτομέρειες .....
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι καλε ...γιατι με αγχώνεις τωρα;;;για πες;;;απο που πρέπει να τον αρχίσω και εχω κλείσει εισητηρια ....
Ξέρεις, δε θέλω να σε αναστατώσω, αλλά η Βενετία βρίσκεται στην Ιταλία. :D Πώς ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις τον γύρο μιας χώρας ξεκινώντας από κάποια άλλη που δεν είναι καν όμορη; Για πες...
 
Μηνύματα
22
Likes
2
:xalara:
Ξέρεις, δε θέλω να σε αναστατώσω, αλλά η Βενετία βρίσκεται στην Ιταλία. :D Πώς ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις τον γύρο μιας χώρας ξεκινώντας από κάποια άλλη που δεν είναι καν όμορη; Για πες...
Δηλαδή έξυπνουλη μου ...ΕΣΥ αν ήσουν Πατρινός απο που θα έφευγες χα χα χα....βρε λέω αφου πρώτα ο θεός βγω Βενετία να πάω μια Μπρατισλάβα ...απο κει να ανέβω Πολωνία και στο κατέβασμα μια Τσεχία ...σε κούφανα...όντως θα το κάνω αυτο ...χε χε ...αλλα τωρα σοβαρά θα ήθελα να πάω βορειοανατολικά της Πολωνίας λιγο στα σύνορα Λιθουανιας λιγο στα σύνορα με την Λευκορωσία αλλαααα....,δε μπόρεσα να βρω ικανοποιητικές ταξιδιωτικές εμπειρίες για εκει ..
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι Πατρινιά. Όμως δεν έγραψες πουθενά πως θα ξεκινήσεις από Πάτρα για Βενετία, μετά Μπρατισλάβα κλπ. Δηλαδή θα πας με καράβι και με το αμάξι σου στη Βενετία; Εγώ πάντως όταν ακούω κάτι τέτοια με πιάνει ίλιγγος... Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. ;)
Για βορειοανατολικά της Πολωνίας πάντως δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Στα βόρεια εκτός από το Γκντανσκ και τα πέριξ, πιστεύω πως ενδιαφέρον θα έχει η χερσόνησος Hel και το εθνικό πάρκο Slowinski με τους αμμόλοφους. Φεύγοντας από το Γκντανσκ προς τα ανατολικά και μετά από την επίσκεψη στο κάστρο του Malbork, μπορείς να βρεθείς στις λίμνες της Μαζουρίας και κατόπιν στο εθνικό πάρκο Bialowieski στα σύνορα με τη Λευκορωσία που προστατεύεται από την Ουνέσκο. http://en.wikipedia.org/wiki/Białowieża_National_Park
Αυτά. :)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μάλλον εννοεί ότι θα πάει με πλοίο μέχρι Βενετία και μετά οδικώς μέχρι Πολωνία...νομίζω, όρκο δεν παίρνω.

Δηλαδή θα πας με καράβι και με το αμάξι σου στη Βενετία; Εγώ πάντως όταν ακούω κάτι τέτοια με πιάνει ίλιγγος...
Χωρίς ίχνος επίκρισης- άλλωστε εκτιμώ σε μεγάλο βαθμό το ήθος και το χιούμορ που έχεις (και το ύφος)- δοκίμασε ένα μακρινό οδικό ταξίδι, θα σε εκπλήξει ευχάριστα...κουραστικό σίγουρα αλλά θα έχεις την αίσθηση ότι έκανες 10 αεροπορικά μαζί.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
22
Likes
2
Μάλλον εννοεί ότι θα πάει με πλοίο μέχρι Βενετία και μετά οδικώς μέχρι Πολωνία...νομίζω, όρκο δεν παίρνω.


Χωρίς ίχνος επίκρισης- άλλωστε εκτιμώ σε μεγάλο βαθμό το ήθος και το χιούμορ που έχεις (και το ύφος)- δοκίμασε ένα μακρινό οδικό ταξίδι, θα σε εκπλήξει ευχάριστα...κουραστικό σίγουρα αλλά θα έχεις την αίσθηση ότι έκανες 10 αεροπορικά μαζί.
Να ορκιστείς ...να ορκιστείς ....ετςι θα πάω !!!!!!

:rolleyes-80:
Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι Πατρινιά. Όμως δεν έγραψες πουθενά πως θα ξεκινήσεις από Πάτρα για Βενετία, μετά Μπρατισλάβα κλπ. Δηλαδή θα πας με καράβι και με το αμάξι σου στη Βενετία; Εγώ πάντως όταν ακούω κάτι τέτοια με πιάνει ίλιγγος... Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. ;)
Για βορειοανατολικά της Πολωνίας πάντως δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Στα βόρεια εκτός από το Γκντανσκ και τα πέριξ, πιστεύω πως ενδιαφέρον θα έχει η χερσόνησος Hel και το εθνικό πάρκο Slowinski με τους αμμόλοφους. Φεύγοντας από το Γκντανσκ προς τα ανατολικά και μετά από την επίσκεψη στο κάστρο του Malbork, μπορείς να βρεθείς στις λίμνες της Μαζουρίας και κατόπιν στο εθνικό πάρκο Bialowieski στα σύνορα με τη Λευκορωσία που προστατεύεται από την Ουνέσκο. http://en.wikipedia.org/wiki/Białowieża_National_Park
Αυτά. :)
Μωρε με βοήθησες και με παραβοηθησες ....η αληθεια ειναι οτι σχεδόν όλα τα ταξίδια στην Ευρώπη τα εχω κανει με για αυτοκίνητο μου ...στην αρχή και ο άντρας μου ηταν διστακτικός έως αρνητικός ..μια φορα αρκούσε όμως για να μαγευτεί απο την διαδρομή παλι μέσω Ιταλίας Αυστρία κλπ..και τωρα ενώ του πρότεινα το ταξίδι μας στη Πολωνία να το κανουμε αεροπορικώς και να νοικιάσουμε εκει αυτοκίνητο μονο που δεν έπεσε στο μώλο ..χε .χε .χε.α!!και να σου πω απο ξενοδοχεία η πανσιόν κατα προτίμηση γνώριμης κατι
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μάλλον εννοεί ότι θα πάει με πλοίο μέχρι Βενετία και μετά οδικώς μέχρι Πολωνία...νομίζω, όρκο δεν παίρνω.
Κάτι τετοιο κατάλαβα κι εγώ τελικά.

Χωρίς ίχνος επίκρισης- άλλωστε εκτιμώ σε μεγάλο βαθμό το ήθος και το χιούμορ που έχεις (και το ύφος)- δοκίμασε ένα μακρινό οδικό ταξίδι, θα σε εκπλήξει ευχάριστα...κουραστικό σίγουρα αλλά θα έχεις την αίσθηση ότι έκανες 10 αεροπορικά μαζί.
Κατ' αρχάς δεν χωνεύω καθόλου τα πλοία, ειδικά όταν πρόκειται για πολύωρα ταξίδια. Επίσης δεν γουστάρω πια να είμαι πολλές ώρες στο αυτοκίνητο καθώς δεν οδηγώ καθόλου στα ταξίδια (ίσως να το απολαμβάνει κάποιος που του αρέσει η οδήγηση) κι επειδή έχω κάνει άπειρες φορές το Αθήνα - Χαλκιδική οδικώς, έχω φάει τόσα χιλιόμετρα με το κουτάλι που μου φτάνουν για 2 ζωές. :haha:
Πέρα όλων των παραπάνω θεωρώ, καθότι πρακτικός άνθρωπος, πως είναι πολύ πιο ξεκούραστο και οικονομικό να πάω στη χώρα που θέλω να επισκεφτώ αεροπορικώς κι από κει να νοικιάσω ένα αυτοκινητάκι ώστε να συνεχίσω το ταξίδι μου. Βέβαια όλα αυτά είναι δική μου "λόξα". ;)
 
Μηνύματα
22
Likes
2
Κάτι τετοιο κατάλαβα κι εγώ τελικά.



Κατ' αρχάς δεν χωνεύω καθόλου τα πλοία, ειδικά όταν πρόκειται για πολύωρα ταξίδια. Επίσης δεν γουστάρω πια να είμαι πολλές ώρες στο αυτοκίνητο καθώς δεν οδηγώ καθόλου στα ταξίδια (ίσως να το απολαμβάνει κάποιος που του αρέσει η οδήγηση) κι επειδή έχω κάνει άπειρες φορές το Αθήνα - Χαλκιδική οδικώς, έχω φάει τόσα χιλιόμετρα με το κουτάλι που μου φτάνουν για 2 ζωές. :haha:
Πέρα όλων των παραπάνω θεωρώ, καθότι πρακτικός άνθρωπος, πως είναι πολύ πιο ξεκούραστο και οικονομικό να πάω στη χώρα που θέλω να επισκεφτώ αεροπορικώς κι από κει να νοικιάσω ένα αυτοκινητάκι ώστε να συνεχίσω το ταξίδι μου. Βέβαια όλα αυτά είναι δική μου "λόξα". ;)
Αρκεί οτι κανης να σε ευχαριστεί και να σε ξεκουράζει τωρα τι να λέμε ..οπως λες και συ ο καθένας εχει τη δίκη του λόξα..γέροι να ειμαστε και όλα τα αλλα ....γίνονται

Πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα μας δε βλεπω και πολυ ενδιαφέρον για την Πολωνία απο τους Έλληνες ;ενώ ειναι ένας φθηνός προορισμός και πολυ όμορφος κατα τα αλλα;;;
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Άσε τους Έλληνες... δεν ξέρουν αυτοί! :p
Πέρα απ' την πλάκα, δεν έχω προσωπική άποψη για την Πολωνία καθώς κι εγώ για πρώτη φορά θα την επισκεφτώ φέτος τον Ιούλιο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.370
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα μας δε βλεπω και πολυ ενδιαφέρον για την Πολωνία απο τους Έλληνες ;ενώ ειναι ένας φθηνός προορισμός και πολυ όμορφος κατα τα αλλα;;;
Εγώ πάλι νομίζω ότι έχει γίνει αρκετά δημοφιλής για τους Έλληνες εδώ και μερικά χρόνια. Βοηθά βέβαια και η παρουσία της ryan.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom