Γενικά Γύρος της Ευρώπης με Ι.Χ.

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Εγώ και δυο φίλοι μου συμφωνήσαμε για ένα Ταξίδι στην Ευρώπη με το αυτ/το μου. Λέμε να ξεκινήσουμε "χύμα", χωρίς να κλείσουμε ξενοδοχεία, δωμάτια κτλ, για να μπορέσουμε να κατανείμουμε το χρόνο των 12 ημερών όπως μας αρέσει. Το γενικό πλάνο του Ταξιδιού είναι:
Ηγουμενίτσα - Ανκόνα - Μιλάνο - Λίμνη Κόμο - Mont-blank [chamonix] - Βαρκελώνη - Μασσαλία - Μονακό - Γένοβα - Φλωρεντία - Ρώμη - Ανκόνα.
Αν βγάλουμε τις 2 νύχτες στο πλοίο, μένουν άλλες 10 για εκτός. Ρωτάω λοιπόν:
- Θα συναντήσουμε προβλήματα στην αυθημερόν αναζήτηση διαμονής;
- Κάποια "μυστικά" για το ταξίδι με Ι.Χ.? [εκτός από τη διαδικασία με τα έγγραφα του αυτ/του και τις κάρτες κυκλοφορίας στους αυτοκινητοδρόμους κάθε χώρας]
- Κάποια συμβουλή για την κατανομή των διανυκτερεύσεων;
[σίγουρα καποιοι θα το έχουν κάνει...]:xmas_wink:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σε γενικές γραμμές (έκανα δύο φορές παρόμοιο ταξίδι στην περιοχή) : Είναι πρακτικότερο να πάτε πρώτα στο πιο απομεμακρυσμένο σημείο του ταξιδιού σας (Βαρκελώνη) και να επιστρέφετε σταδιακά. Έτσι ρυθμίζετε τον χρόνο που σας απομένει και δεν κινδυνεύετε να χάσετε το πλοίο της επιστροφής. Φροντίστε κατʼ αρχήν να ταξιδέψετε με φέρρυ που φτάνει Αγκόνα πρωί. Έτσι θα έχετε όλη την ημέρα στη διάθεσή σας. Η απόσταση μέχρι τη Βαρκελώνη είναι 1370 km περίπου. Είναι άσκοπο να οδηγήσετε του σκοτωμού και να φτάσετε μεσάνυχτα. Κάνετε μια διανυκτέρευση στα 1000 km στην Γαλλία και την άλλη μέρα με το πάσο σας θα είστε νωρίς το μεσημέρι Βαρκελώνη. Μπορείτε να βγείτε από τον αυτοκινητόδρομο στην Nimes και να πάτε προς Montpellier από τον επαρχιακό δρόμο όπου θα βρείτε εύκολα οικονομικό ξενοδοχείο πάνω στο δρόμο ή σε κάποιο χωριό. Στην Βαρκελώνη σας προτείνω να μείνετε 3 βράδια αλλά εδώ θα πρέπει να κλείσετε από πριν ξενοδοχείο (η πόλη έχει τουρισμό όλο το χρόνο) γιατί το πιθανότερο να ταλαιπωρηθείτε και να το ακριβοπληρώσετε (τιμές πόρτας). Μετά επιστρέφετε σταδιακά σταματώντας στα μέρη που σας ενδιαφέρουν. Αποφύγετε την διανυκτέρευση στο Μονακό, τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα και μηδέν νυκτερινή ζωή (εκτός του καζίνο). Μείνετε στην γειτονική Νίκαια και επισκεφθείτε το μέρα. Είναι εύκολο ταξίδι και θα ευχαριστηθείτε οδήγηση.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Πιστεύω πως θα μας φτάσουν οι 10 μέρες. Βέβαια, συζητάμε να κόψουμε κάποιο προορισμό, όμως η διαδρομή θα είναι αυτή σε γενικές γραμμές. Άλλωστε είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η μιση απόλαυση μιας εκδρομής είναι η διαδρομή..
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πιστεύω πως θα μας φτάσουν οι 10 μέρες. Βέβαια, συζητάμε να κόψουμε κάποιο προορισμό, όμως η διαδρομή θα είναι αυτή σε γενικές γραμμές. Άλλωστε είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η μιση απόλαυση μιας εκδρομής είναι η διαδρομή..
Γενικά οι μέρες που λες δεν είναι πολλές. Έκανα κάτι παρόμοιο το καλοκαίρι που μας πέρασε, 12 μέρες , 3 διανυκτερεύσεις Σιένα/Τοσκάνη/Φλωρεντία, 3 Νίκαια, 1 Μονπελιέ, 4 Βαρκελώνη. Τοσκάνη είχα ξαναπάει οπότε δεν ήθελα να "χάσω" πολύ χρόνο, ακόμη και έτσι ήταν λίγο βιαστικά τα πράγματα.
Γενικά είναι πολλά τα μέρη που μπορείς να δεις ενδιάμεσα Ανκόνα-Βαρκελώνη, Ιταλική Ριβιέρα, Γαλλική ριβιέρα, θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιες προτεραιότητες.
Δεν είχα κλείσει όλα τα ξενοδοχεία μόνο τα 2-3 πρώτα βράδυα, είχα laptop μαζί μου και τα έκλεινα το προηγούμενο βράδυ, είναι λίγο χάσιμο χρόνου να ψάχνεις την ώρα που φτάνεις σε μια πόλη.
Επίσης, μην κινείσαι συνέχεια σε αυτοκινητόδρομους, βγες από αυτούς τουλάχιστον σε κάποια κομμάτια της διαδρομής. Επιλέξαμε να κάνουμε το πήγαινε Βαρκελώνη με περισσότερες στάσεις και την επιστροφή με 2 διανυκτερεύσεις, μπορείς να το κάνεις και με μια αν έχεις περισσότερους από έναν οδηγούς.
Τα διόδια Ιταλία και Γαλλία είναι ακριβούτσικα. Ειδικά στη Γαλλία, εκτός από τον αυτοκινητόδρομο(με πράσινη σήμανση), υπάρχουν και "σχετικά παράλληλοι" αυτοκινητόδρομοι (με μπλε σήμανση και μπαριέρα στη μέση) όπου τα διόδια είναι βάσει χρήσης και όχι της χιλιομετρικής απόστασης, πχ στο κομμάτι από Νίκαια για Μασσαλία.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Τελικά το ταξίδι δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω έλλειψης χρημάτων από την παρέα. Έτσι ξέμεινα και ψάχνω προορισμό για ταξιδάκι με τη γυναίκα στο εξωτερικό.. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Τελικά το ταξίδι δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω έλλειψης χρημάτων από την παρέα. Έτσι ξέμεινα και ψάχνω προορισμό για ταξιδάκι με τη γυναίκα στο εξωτερικό.. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
πηγαινε μιλανο με την ευκολη και μετα νοικιασε αυτοκινητο και διαλεξε που θελεις να πας. θα σου κοστισει σχεδον τα ιδια. επισης υπαρχουν και αλλα μεσα να κινηθεις.
 

danisg

Member
Μηνύματα
33
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
καπου στην Ευρώπη..
Εύκολη φαντάζομαι εννοείς μάλλον την easyjet :roll:! Το ψάχνω, γενικότερα και με πιέζει ο χρόνος. Το θέμα είναι ότι θέλω να το οργανώσω μόνος [χωρίς ταξ. γραφείο κτλ] και είναι η πρώτη φορά. Θα βγάλω prepaid, θα κλείσω εισητήρια, δωμάτια από το διαδίκτυο κτλ..
- Το μιλάνο έχω διαβάσει ότι έχει πολύ κίνηση, μήπως το αυτ/το εκει δεν είναι καλή λύση? Σκέφτομαι Ρώμη - Φλωρεντία, 5 μέρες.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
- Το μιλάνο έχω διαβάσει ότι έχει πολύ κίνηση, μήπως το αυτ/το εκει δεν είναι καλή λύση? Σκέφτομαι Ρώμη - Φλωρεντία, 5 μέρες.
Για αυτοκίνητο προφανώς εννοεί για να φύγεις από το Μιλάνο και να πας πχ. λίμνες όχι για να μείνεις. Μια εναλλακτική είναι και η Τοσκάνη.
Για 5 μέρες που λες Ρώμη-Φλωρεντία είναι λίγες, δε θα δεις πολλά πράγματα...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εύκολη φαντάζομαι εννοείς μάλλον την easyjet :roll:! Το ψάχνω, γενικότερα και με πιέζει ο χρόνος. Το θέμα είναι ότι θέλω να το οργανώσω μόνος [χωρίς ταξ. γραφείο κτλ] και είναι η πρώτη φορά. Θα βγάλω prepaid, θα κλείσω εισητήρια, δωμάτια από το διαδίκτυο κτλ..
- Το μιλάνο έχω διαβάσει ότι έχει πολύ κίνηση, μήπως το αυτ/το εκει δεν είναι καλή λύση? Σκέφτομαι Ρώμη - Φλωρεντία, 5 μέρες.
Nαι easyjet , αλλα και αλλες αν εχουν καλες τιμες και βασικα ωρες αναχωρησης.
Το αυτοκινητο θα το παρεις και θα φυγεις απο την πολη. Εγω χρησιμοποιω την avis που και καλα αυτοκινητα εχει και το συμβολαιο στο δινει στα ελληνικα, ασε που εχει σταθμους σε διαφορετικα σημεια της πολης, οποτε καποιο θα ειναι κοντα στο ξενοδοχειο.
Αν παλι μεινεις σε δυο πολεις , το αυτοκινητο ειναι περιττο. οι μετακινησεις ειναι ευκολες και γρηγορες με το τρενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom