Γύρος της Εύβοιας. Συμβουλές

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Φέτος σκέφτομαι να κατέβω να κάνω τον γύρο της Εύβοιας για 7-8 ημέρες.

Επειδή βλέπω οι αποστάσεις είναι τεράστιες, τις πρώτες 4-5 μέρες θα γυρνάω και θα μένω σε διαφορετικά μέρη μέχρι που τις υπόλοιπες ημέρες θα μείνω καπου στα νότια της Εύβοιας για σιγουρα 3 βράδυα (ίσως και κάπου κοντά στην Χαλκίδα ωστε να ζήσουμε και λίγο βραδινή ζωή με την κοπέλα μου) .

Επειδή δεν έχω ιδέα απο Εύβοια, μονο μια φορά επισκέφτηκα τα λιχαδονησια απο καμένα βούρλα, πως θα μπορούσα να ξεκινήσω, ποια μέρη να επισκεφτώ; ποιες παραλίες να παω;

Εχω κούρσα και όχι κάποιο 4χ4 οπότε αε δύσβατες παραλίες θα προσπαθήσω να τις αποφύγω.
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Μια γενική συμβουλή είναι να μείνετε και να κάνετε μπάνια από την "έξω" μεριά, αυτή που κοιτάζει το Αιγαίο.
Η άλλη μεριά, έχει όμορφα μέρη (όπως η "Λίμνη"), αλλά οι θάλασσες είναι πολύ κατώτερες από τις 'άλλες.

Ψαροπούλι και Βασιλικά (παραλία), Αγκάλη με Αγία Άννα, είναι τεράστιες παραλίες που θα χαρείτε τα μπάνια σας και θα έχετε (αν θέλετε) την ησυχία σας. Πιο κάτω, υπάρχουν και άλλες όπως η παραλία Οξυλιθου και της Μουρτερής.

Ενδιαμέσως υπάρχουν δεκάδες μικρότερες με μερικές πολύ ιδιαίτερες όπως αυτή του Λιμνιώνα (που μαζεύει πολλούς κατασκηνωτές, που όμως δεν ενοχλούν καθώς είναι μαζεμένοι στο δεύτερο μισό της παραλίας που χωρίζεται από έναν βράχο)

Αν κινηθείτε σε αυτά τα μέρη, δεν θα κάνετε λάθος. Όλα τα πιο πάνω είναι με άσφαλτο και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείτε σε χωματόδρομους και δύσβατες παραλίες.

Παντού υπάρχουν δωμάτια, ταβέρνες και μινι μάρκετ.

Και αν θέλετε και κάτι εκτός από θάλασσα, η Εύβοια έχει εξαιρετικά μέρη για περπάτημα και εξερεύνηση, όπως για παράδειγμα, οι καταρράκτες του Δρυμώνα

Για το νότιο τμήμα ας μιλήσει κάποιος άλλος που να γνωρίζει γιατί εγώ, χρόνια τώρα, γυρίζω στα μέρη που πρότεινα. Ούτε και για night life πέριξ της Χαλκίδας γνωρίζω κάτι.

:)
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Φέτος σκέφτομαι να κατέβω να κάνω τον γύρο της Εύβοιας για 7-8 ημέρες.

Επειδή βλέπω οι αποστάσεις είναι τεράστιες, τις πρώτες 4-5 μέρες θα γυρνάω και θα μένω σε διαφορετικά μέρη μέχρι που τις υπόλοιπες ημέρες θα μείνω καπου στα νότια της Εύβοιας για σιγουρα 3 βράδυα (ίσως και κάπου κοντά στην Χαλκίδα ωστε να ζήσουμε και λίγο βραδινή ζωή με την κοπέλα μου) .

Επειδή δεν έχω ιδέα απο Εύβοια, μονο μια φορά επισκέφτηκα τα λιχαδονησια απο καμένα βούρλα, πως θα μπορούσα να ξεκινήσω, ποια μέρη να επισκεφτώ; ποιες παραλίες να παω;

Εχω κούρσα και όχι κάποιο 4χ4 οπότε αε δύσβατες παραλίες θα προσπαθήσω να τις αποφύγω.
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με διανυκτέρευση στο Λευκαντί 8 km από Χαλκίδα που ενδείκνυται για βραδυνή ζωή.
Από κει και πέρα μια εκδρομουλα περνώντας από Ερέτρια, διανυκτέρευση σε Κάρυστο ώστε να πάρετε μια γεύση.
Επιστρέφοντας παράκαμψη για Κύμη.
Για Βόρεια Εύβοια έγραψε ο φίλος παραπάνω.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Γύρος Εύβοιας 7-8 ημέρες μόνο λίγο μου φαινεται.
Να σημειώσεις πως κάποιοι δρόμοι ειδικά νότο π.χ. προς Καβο Ντόρο είναι άθλιοι χωματόδρομοι με πέτρες κ χωρίς σήμανση,αλλά θα σου προσφέρουν τρομερά παρθένας ομορφιάς μέρη, εκπληκτική θεά κ φύση,σχεδόν ανόθευτη από τουρισμό. Πανέμορφα χωριά,δρακόσπιτα,πεζοπορίες...

Φωτό από πρόσφατη εξόρμηση
DSC07407 (2).JPG
DSC07416 (2).JPG
DSC07423 (2).JPG
DSC07413 (2).JPG
DSC07414 (2).JPG
DSC07376 (2).JPG
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το Βόρειο κομμάτι έχει χάσει αρκετή από την αίγλη του λόγω της φωτιάς του 2021. Πήγα πέρυσι το καλοκαίρι στο καταρράκτη του Δρυμώνα και με έπιασε θλίψη θυμούμενος το μέρος πως ήταν και πως έγινε.

Το κομμάτι που μένει ζωντανό και πανέμορφο είναι η διαδρομή από Αιδηψό μέχρι Λιχαδονήσια, εάν έχεις πάει Λιχαδονήσια από καμένα βούρλα μόνο, τότε αξίζει να την κάνεις την διαδρομή κι ας μη κάνεις το τουρ στα Λιχαδονήσια.

Όπως είπαν και παραπάνω, η μεριά του Αιγαίου αξίζει πολύ περισσότερο.

Εκτός από κάτι παραλίες που έχω πάει μονοήμερες με σκάφος από Νέα Μάκρη δεν έχω πάει από Χαλκίδα και προς τα κάτω και δεν έχω άποψη, αλλά όντως οι 7-8 μέρες για να καλύψεις όλο το νησί είναι πολύ λίγες.

Επικρατέστερες 2 επιλογές:

1) Άφιξη Εύβοια από Αιδηψό και κάνετε το βόρειο και κεντρικό κομμάτι του νησιού μέχρι Κύμη και τις γύρω παραλίες και από εκεί να γυρίζατε Χαλκίδα και πίσω Αθήνα
2) Φέρι για Μαρμάρι από Ραφήνα, να κάνετε όλο το νότιοκεντρικό κομμάτι του νησιού και να γυρίζατε από Χαλκίδα
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε ένα ΣΚ με το αγόρι μου (2 διανυκτερεύσεις) σε κάμπινγκ στη βόρεια Εύβοια.

Σίγουρα θέλουμε να πάμε Λιχαδονήσια, οπότε για κάμπινγκ σκεφτόμαστε τις Ροβιές. Έχει πάει κανένας;

Δεν έχουμε πάει ποτέ Βόρεια Εύβοια, οπότε, εκτός απο Λιχαδονήσια, τι άλλο προτείνετε να δούμε;

Ευχαριστώ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε ένα ΣΚ με το αγόρι μου (2 διανυκτερεύσεις) σε κάμπινγκ στη βόρεια Εύβοια.

Σίγουρα θέλουμε να πάμε Λιχαδονήσια, οπότε για κάμπινγκ σκεφτόμαστε τις Ροβιές. Έχει πάει κανένας;

Δεν έχουμε πάει ποτέ Βόρεια Εύβοια, οπότε, εκτός απο Λιχαδονήσια, τι άλλο προτείνετε να δούμε;

Ευχαριστώ
Αιδηψός(τα τελευταία χρόνια η νεολαία αυξάνεται τρελά,δεν έχει μόνο μεγάλους όπως παλιά),καταρράκτες Δρυμώνα,βόλτες σε Πευκί,Ιστιαία κ ό,τι άλλο προλάβετε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom