Ινδία Νεπάλ Γύρω γύρω στην Ινδία

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Απο τη Goa, Rajastan με μια μικρη σταση Μομβαη....

Απο τα πολλα νερα, τους μουσωνες, τις βροχες τους φοινικες το προγραμμα του ταξιδιου για τη συνεχεια περιλαμβανει το αλλο ακρο, ερημο και ξεραιλα....Φευγουμε λοιπον με προορισμο το Rajastan!

Το ταξιδι μας περιελαμβανει και λιγες ωρες σταση στη Μομβαη....ιασα ισα για να αλλαξουμε σταθμο και τρενο!

Απο τη Γκοα ξεκινησαμε το απογευμα στις 5 ...Αυτη τη φορα ειχαμε κοψει εισιτηριο σε χαμηλοτερη θεση...η λεγομενη sleeper class...η διαφορα με τα προηγουμενα τρενα ηταν στην ελλειψη εξαερισμου και επισης τα παραθυρα δεν ειχαν τζαμια...απλα καποια σιδερα για να εμποδισουν τους λαθρεπιβατες!

με το που κατσαμε και ξεκινησε το τρενο βλεπουμε εναν τυπο που οπλοφορουσε...σοβαρα! αλλα κανεις δε φαινοταν να ανησυχει...Ισως επειδη το οπλο του ηταν καπως αρχαιο η ισως αχρηστο καθως πηγαινε περα δωθε και το ειχε στη μεση σα να προσπαθουσε να το δειξει και γελουσε...τελοσπαντων τον ξεχασαμε γρηγορα!
Το καλο επισης σε αυτη τη θεση ειναι οτι δε ταξιδευουν στρατιωτικοι και πλουσιοι ινδοι, ετσι τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα και μπορεις να κανεις και ενα τσιγαρακι στην ανοιχτη πορτα! Επισης ακους περισσοτερη βαβουρα και βλεπεις πιο κοινο κοσμο, σε αντιθεση με τις πιο ακριβες θεσεις που συνηθως ταξιδευουν στρατιωτικοι και γενικα πιο πλουσιοι και τουριστες...

Πλησιαζωντας στη Μομβαη κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οι τραβεστι... Μπαιναν μεσα στο τρενο, πηγαιναν σε αντρες μεγαλυτερης ηλικιας κυριως και ζητουσαν λεφτα...Αυτοι εδιναν λεφτα χωρις δευτερη σκεψη...Μαθαμε ο,τι αν δε τους δωσουν χρηματα, αρχιζουν και τους χαιδευουν και απο το φοβο και τη ντροπη τους μη γινει κατι τετοιο δινουν χρηματα για να τους ξεφορτωθουν οσο πιο γρηγορα γινεται.....

Στις 7 το πρωι φτανουμε στο σταθμο της Μομβαης στο κεντρο της πολης....Στις 2 εφευγε το αλλο τρενο μας με κατευθυνση Ρατζασταν απο ενα σταθμο πιο εξω....Αρχικα ειχαμε σκοπο να κλειδωσουμε τις βαλιτσες στο σταθμο και να κοψουμε μια βολτα στο κεντρο...Για να μπορεις να αφησεις τις βαλιτσες ομως πρεπει να χεις εισιτηριο οτι φευγεις για καπου....και μεις δεν ειχαμε, φευγαμε απο αλλου!

Τελικα βγηκα εξω απο το σταθμο για 5΄, ειδα τον γνωστο Victoria Terminal απο τη μια πλευρα του και ξαναμπηκα μεσα για να παρουμε μια αστικη γραμμη τρενου προς τον αλλο σταθμο....Τα βαγονια του τρενου θυμιζαν κατι απο αλλη εποχη...



Απο τα παραθυρα του τρενου ειχε ενδιαφερον ο τροπος που σταδιακά αλλαζε η πολη...Απο τις πολυκατοικιες και τα μεγαλα κτιρια βγαινωντας απο το κεντρο εβλεπες ολο και πιο πολλες παράγκες , ιδιαιτερα κατα μήκος των γραμμων του τρενου ή μεγάλων αρτηριών και στο τελος σχεδόν μόνο παράγκες...

Φτανουμε στο σταση και βρισκομαστε μπροστα σε εναν δρομο....Στο βαθος το κτιριο με τις αιθουσες αναμονης του σταθμου και αριστερα , δεξια, παραγκες...Απο τη κεντρικη νησιδα λοιπον και βουρ για το σταθμο.....και φυσικα ολοι μας κοιταγαν περιεργα...στα κρυφα, γιατι δεν ηθελα να προκαλω βγαζωντας τη φωτογραφικη εξω, τραβηξα μια απο μακρια λιγο πριν μπω στο σταθμο...



φτανουμε στο σταθμο και εκει μια και αυτη τη φορα ειχαμε κοψει καλυτερη θεση AC2 αποφασισαμε να εκμεταλλευτουμε και το προνομιο της ξεχωριστης κλιματιζομενης αιθουσας αναμονης.....Στην αιθουσα ειχε πολυ ενδιαφερον καθως ολοι φερονταν σα να ηταν σπιτι τους....με αποκορυφωμα το παππου στο διπλανο καναπε...Αφου εκανε ντους και ξυριστηκε ( η αιθουσα εχει και τουαλετες, ντους) ξεκινησε σκυμμενος να λεει δυνατα προσευχες...Οκ, σεβαστο, ο ανθρωπος ειναι θρησκος...Στη συνεχεια σηκωθηκε και αρχισε να γυμναζεται...Διατασεις , χοροπηδηχτα τα οποια στη συνεχεια συνδιαζε με περιεργες αναπνοες...Εμεις με τα βιας κρατιομασταν να μη πεσουμε κατω απο τα γελια....το ιδιο και οι υπολοιποι Ινδοι μες το δωματιο! Σιγα σιγα αναπνοες, γυμναστικη, υμνοι, προσευχες , γιογκα συνδιαστηκαν και το θεαμα εγινε ακομα πιο αστειο...Ενας ενας τη καναμε απο το δωματιο, μη προσβαλουμε το παππου...

Καθως η ωρα να φυγει το τρενο ερχεται, αποφασιζουμε να παμε προς τις αποβαθρες που ηταν κανα τεταρτο περπατημα μακρια....Βλεπουμε και το παππου με τη γυναικα του διπλα...Μας πιανει κουβεντα και μαθαινουμε οτι ο λογος που τα εκανε ολα αυτα ειναι γιατι εχει καρκινο στο κεφαλι....και θεωρει οτι ο καλυτερος τροπος να γιατρευτει ειναι να παει στο Ρατζασταν για γιογκα αντι για να παει στο νοσοκομειο....Εκει λυπηθηκα πολυ που γελαγα μαζι του πριν και ακομα περισσοτερο που θα πηγαινε για γιογκα αντι για γιατρο, αλλα απλα του ευχηθηκαμε οτι καλυτερο .....

Το τρενο ηρθε και μπηκαμε μεσα....Αρκετα πιο ανετη η θεση αυτη, απλωθηκαμε , βγαλαμε το υπολοιπο τσιπουρακι και χαλαρωσαμε στα κρεββατακια μας...Ηδη ημασταν 20 ωρες στο δρομο και θα φταναμε σε αλλες 17 Jodhpur........
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Τελικα αργησα λιγο να φτασω ερημο...αλλα καλλιο αργα παρα ποτε...

το τελευταιο κομματι του ταξιδιου μας περιελαμβανε 2 πολεις του Ρατζασταν, δυτικη περιοχή της Ινδιας, στα συνορα ,με Πακισταν.....

Απο τη στιγμη που πατησαμε στη Τζοντπουρ η αντιθεση με τις καταπρασινες περιοχες της Κεραλας και της Γκοα ηταν εμφανης....Ουτε φοινικες ουτε κανενα αλλο ειδος εντον ης βλαστησης....Η περιοχη του σταθμου λιγο μουντη, αλλα σε αυτο μπορει να εφταιγε και το γεγονος οτι φτασαμε στις 5.00 το πρωι....

Αμεσως πηραμε ταξι και κατευθυνθηκαμε στη κεντρικη πλατεια οπου ειναι το ρολοι ..Το χρωμα της πολης σταδιακε αλλαξε προς το γαλαζιο...Η Τζοντπουρ αλλωστε λεγεται και Μπλε πολη λόγω του χρωματος των παλιων σπιτιων, τα περισσοτερα σε αποχρωσεις του μπλε...



...Τιποτα εκεινη την ωρα δε κινουταν αλλα οι σωροι απο φρουτα, η βρωμα, οι αδειοι παγκοι σε προιδεαζαν για το τι θα γινοταν σε λίγες ωρες....
Πραγματι μεχρι οι δυο της παρεας που ειχαν την αποστολη να βρουν δωματιο επιστρεψουν, οι μικροπωλητες αρχιζαν να ετοιμαζουν τους παγκους τους και συντομα ολη η περιοχη μετατραπηκε σε ενα τεραστιο παζαρι...

Αρχικα πηγαμε στο επισης γαλαζιο ξενοδοχειο μας ...Στο ρατζασταν πολλα παλια αρχοντικα του 15ου αιωνα εχουν μετατραπει σε μικρα ξενοδοχεια οπως αυτο που μειναμε...Αρχικα μπαινεις σε εναν κλειστο κηπο , ακολουθει το ισογειο που παλια γινονταν οι δουλειες του σπιτιου και πανω βρισκονταν οι σαλες , τωρα δωματια ξενοδοχειου...



Το δωματιο μας βρισκοταν στο τριτο οροφο και ειχε θεα προς το καστρο...Επισης ειχε θεα και προς τις ταρατσες των χαμηλοτερων σπιτιων..Οι ταρατσες με τα τα μικρα δωματιακια, τα ανοιγματα τψν κατοικιων μου εφερναν λιγο στο μυαλο κυκλαδιτικα σπιτια, απλα σε αλλο χρωμα...Επειδη ηταν ακομα νωρις πολλες οικογενειες κοιμουνταν ακομα στις ταρατσες ...Οι πρωτες ακτινες χτυπουσαν εκεινη την ωρα και αγουροξυπνημενες μαμαδες με μωρα σηκωνονταν σιγα σιγα...

Μετα απο 2 μερες στα τρενα, με οτι βρωμα συνεπαγεται αυτο, τρεξαμε για ενα γρηγορο μπανακι....Η τεραστια ομως μπανιερα του δωματιου, χωρις υπερβολη για 2 ατομα, μας υπεχρεωσε να την εκμεταλλευτουμε μετατρεποντας το ντους σε ιεροτελεστια.
Ξεκουρασμενοι απο το μπανακι και ανανεωμενοι αποφασισαμε να επισκεφτουμε το φρουριο Μεχαρανγκάρχ που βρισκεται πανω απο τη πολη ...

Μπηκαμε σε 2 τουκ τουκ και ανηφορισαμε προς τα κει.....Το ονομα του σημαινει το φρουριο του ηλιου....To συγκροτημα στεκεται 122 μετρα πανω απο τη πολη , περικλειεται απο ενα τερατιο τειχος και ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα της χωρας..Ειναι φημισμενο και για τις εφτα του πυλες ...Η κατασκευη του ξεκινησε το 1459 αλλα το μεγαλυτερο κομματι του κατασκευαστηκε γυρω στο 1650...Μεσα στο φρουριο βρισκονται τα Moti Mahal (Pearl Palace), Phool Mahal (Flower Palace), Sheesha Mahal (Mirror Palace) και αλλα κτιρια...





Η θεα της πολης απο πανω ειναι υπεροχη....








Φυσικα αφου γυρισαμε ολο το καστρο καναμε και τις απαραιτητες γνωριμιες με ντοπιους τουριστες ,οι οποιοι ηθελαν πολυ να τους φωτογραφισω και εγω σα καλο κοριτσι δε τους χαλασα το χατιρι...:haha:

 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Ετσι οπως διαβαζα ταξιδιωτικες ιστοριες, ανακαλυψα και τη δικη μου ατελειωτη ιστορια που ειχα βαλει στο χρονοντουλαπο....Ο καιρος περασε , οι αναμνησεις και τα συναισθηματα ειναι πολυ διαφορετικα....Για να κλεισει επιτελους αυτο το στορυ ηθελα να αναφερθω στη τελευταια εμπειρια απο το ταξιδι.....

Μετα τη πανεμορφη Τζαιπουρ ο τελευταιος προορισμος μας ηταν η πολη της Τζαισαλμερ.....Και ο πιο τρελος προορισμος μας!

Τα τρελα ξεκινησαν μεσα απο το τρενο....Η τζαισαλμερ ειναι η πιο τουριστικη απο ολες τις περιοχες που επισκεφτηκαμε...Πραγμα που σημαινε οτι 3 ωρες πριν φτασουμε εκει, κατα τις 3-4 τα ξημερωματα και ενω ριχναμε κατι τρελους υπνους ατομα αρχισαν να μπαινουν στο τρενο για να μας πουλησουν σαφαρι με καμηλες, να μας πανε σε ξενοδοχεια, να μας πανε στην ερημο.....Αφηστε μας σας παρακλαω φωναζα μες τον υπνο μου, βρισιες ριχναμε, τπτ Εκει, ακαθεκτοι...Για 2 ωρες...

Φτανουμε και πεσαν ολοι πανω μας....Με τα πολλα καταφεραμε να βρουμε τον απεσταλμενο του Ηοτελ....Το ξενοδοχειο πολυ ομορφο...αλλα εμας αλλο μας εκαιγε....

να βρουμε το Bhang Shop..... Η ιστορια ειναι ακαταλληλη για ενηλικους καθως αφορα χρηση απαγορευμενων στην ελλαδα ουσιων...Οχι ομως στο συγκεγκριμενο κρατιδιο της Ινδιας....Και τα συγκεγκριμενα καταστηματα σερβιρουν ροφηματα, μπισκοτα και κεηκ με καποια περιεκτικοτητα , σε φαση ολλανδικου coffee shop με πιο παραδοσιακο χαρακτηρα...

Χαραματα λοιπον, χωρις χρηματα και ακριβα πραγματα ξεκιναμε για το μαγαζακι. Παραγγελνουν τα αγορια ροφηματα εχτρα στρονγκ, γιατι θελαν τη πληρη εμπειρια, καταναλωνω εγω 2-3 πεντανοστιμα μπισκοτακια και η συνεχεια ηταν διασκεδαστικη....Περισσοτερα για τα ροφηματα παρακατω...

Bhang - Wikipedia, the free encyclopedia
Bhang Lassi Recipe - How To Make Bang Lassi - How To Prepare Bhang Lassi Recipe

Μια ωρα μετα δινουμε ραντεβου στο δωματιο....Εγω μια χαρα, εκανα ττις βολτες μου,ειδα τους ναους, τρυγυρισα, επιστρεφω στο χοτελ ενα διωρο μετα...Η πορτα του δωματιου ανοιχτη, ενας στο πατωμα να κοιμαται, ενας στο κρεββατι, ενας στο τραπεζι....Να μαζεψω τα ασσυμαζευτα, θελαν και τη στρονγκ εμπειρια....Ταυτοχρονα ειχαν καταναλωσει ενα ινδικο τζιν....δηλαδη σκετο οινοπνευμα!!!Η επηρεια ειχε πολλαπλασιαστει...

Παραγγελνω φαγητα καθως τα ροφηματα προκαλουσαν μεγαλη πεινα και να ερχονται καλοντυμενοι απο το ξενοδοχειο με δισκους στα χερια...Η παραγγελια για 5 ατομα, 13-14 πιατα....Δισκοι ερχονταν και εφευγαν, οι αλλοι ακομα στα πατωματα και εγω να νιωθω σα πρωταγωνιστρια σε σουρεαλ ταινια.....

12 ωρες μετα , εμφανιστηκαν τα πρωτα σημαδια ανακαμψης.....

την εμπειρια την αναφερω για παραδειγμα προς αποφυγιν η εστω προσοχης...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Tην επομενη μερα ξεκινησαμε για το σαφαρι στην ερημο που ευτυχως ειχαμε κλεισει ενω ειμασταν ακομα νηφαλιοι....Ειχαμε διαβασει απο πριν τα καλυτερα για τον mr dessert....πασιγνωστος γενικοτερα και επισης ο μονος που εξαρχης μας ειπε , εγω τοσα θελω παζαρια δεν εχει και ταυτοχρονα μας εδωσε τη μιση τιμη απο ολους τους αλλους που εκανα σαφαρι.....

Εξαρχης ειχαμε ζητησει να ειμαστε μονοι μας, οχι με αλλους 1000 τουριστες και να μην διανυκτερευσουμε στο Σαμ, μερος σαςν στρατοπεδο συγκεντρωσης που πανε τα περισσοτερα γκρουπ....Ευτυχως ο mr dessert ειχε 2 δικες του καλυβες στην ερημο....

Με τζιπακι φτανουμε σε ενα χωριο , πολυ μικρο και φτωχικο....5 καμηλες και 2 οδηγοι,3 αν λαβουμε υποψι μας και ενα πιτσιρικι που μαλλον μολις εβγαινε στο βιοπορισμο μας περιμεναν.....
Η αληθεια ειναι οτι η σκεψη της καμηλας με τρομαζε....Και εκει που ημουν τρομαγμενη μου λεει ο οδηγος, εσυ θα παρεις αυτη τη καμηλα, ειναι νεα και ατακτη και θελει μικρο βαρος....Α ωραια σκεφτομαι, θα παρω και τη ζωηρουλα! Ο οδηγος βαζει τη καμηλα να κατσει, μου λεει ανεβα και κανε προς τα πισω, δινει μια εντολη και τσουπ αυτη σηκωνεται, και εγω τα ειδα ολα, ζαλαδα, σκοτοδινη.....Δεκα λεπτα μετα , του λεω, θα προτιμουσα να κατεβω, να απερπατησω.....Δεν εχει μου λεει ο οδηγος, θα σε προσεχω....Μη φοβασαι...Τελικα ειχε δικιο, και ο Ρομπερτος η καμηλα μου, ενταξει δεν ηταν τοσο ατακτη.....

Μια ωρα μετα σταματαμε σε ενα πηγαδι, ειχε λιγα δεντρα γυρω...Παιδακια απο ενα διπλανο χωριο ηρθαν κοντα μας....Ο οδηγος μας προτεινε αν εχουμε καποιο αδειο μπουκαλι να το δωσουμε, ειναι πολυ απαραιτητα εκει για να ακουβαλανε νερο σπιτια τους....Εμεις συμπαθησαμε τοσο τα παιδακια που βρηκαμε οτι στυλο, χαρτι, μαρκαδορο ειχαμε και τους τα χαρισαμε....Και καταχαρηκαν!!

Αλλες 2 ωρες πανω στις καμηλες και στασαμε σε ενα σημειο που το ματι βλεπει μονο αμμολοφους....Η δυση του ηλιου πλησιαζε και ολα φαινονταν καταπληκτικα....Κυλιομασταν στην αμμο, περναμε βιντεο τους σκαραβαιους που χωνονταν στην αμμο, καναμε τσουληθρα στους αμμολοφους....





Η δυση μας βρηκε ακινητους και χαμμενους στο μαγευτικο θεαμα....Μια θαλασσα απο αμμο, και καθε χρωμα στον ουρανο.....

Το βραδακι μετα απο μιση ωρα καμηλοπορεια φτασαμε στη κατασκηνωση....2-3 καλυβες υπηρχαν για οποιον ηθελε, αλλα μας ειχαν στρωσει 5 κρεββατακια εξω.....

Ηρθε η ωρα του φαγητου και εκει εμφανιστηκε ο Mr desert, η αλλιως μεγαλη ψωναρα.....Σοβαρα, ο ανθρωπος ηταν τρομερος, ασχετα με το οτι μιλουσε για τον εαυτο του ηταν απιστευτα διασκεδαστικος και ενδιαφερων........Η αληθεια ειναι οτι εζησε μια καταπληκτικη ζωη , ειχε ευκαιριες πολλες και γυρισε στο χωριο του και κανει σαφαρι....

Περισσοτερα για αυτον

mr desert - Αναζήτηση Google

good safari: Sahara travels (Mr. Desert) - Jaisalmer Forum - TripAdvisor

Θυμαμαι ακομα μια απιστευτη ιστορια που μας διηγηθηκε...Καποτε λεει πηγαινε μια τουριστρια απο τη Πραγα επι μερες στο γραφειο του και του λεγε θα ερθω μαζι σας σαφαρι...Τελικα εξαφανιστηκε χωρις να παει ποτε εκεινο το σαφαρι...Την επομενη χρονια που ο κυριος ερημος ειχε παει ευρωπη, και συγκεγκριμενα Πραγα την βλεπει μπροστα του, αυτη τον αναγνωριζει και του λεει μα καλα δεν ειστε ο κυριος απο τη Τζαισαλμερ, τι κανετε εδω...Και αυτος της απαντησε οτι θυμασαι που μου λεγες θα ρθεις για σαφαρι και δεν ηρθες, ηρθα να σε βρω....Το βαλε αυτη στα ποδια και ακομα τρεχει μας ειπε....Δε ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια, αλλα ετσι περασε η βραδια....

Ωρα για υπνο και χωθηκαμε στα παπλωματα...Ο ουρανος πεντακαθαρος και τοσα αστερια δε ξερω αν εχω ξαναδει σε ολη μου τη ζωη......:)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
το επομενο πρωινο , 35η μερα στην Ινδια και μια απιστευτη θλιψη μας ειχε κυριευσει.....Το απογευμα θα περναμε τρενο για Δελχι, μια διανυκτερευση εκει και μετα πισω Ελλαδα.....Στο ακουσμα της λεξης ελλαδα ανατριχιαζαμε, δε θελαμε με τπτ να φυγουμε....

Περιτρυγυρισαμε στη πολη, εγω αποφασισα να κανω σε μια κυρια ενα τατουαζ χενας, απο αυτα που καλυπτουν σα κεντημα ολη τη παλαμη....Φτανω σε ενα σπιτι απεξω, βλεπω διαφημιση για χενα και χτυπαω...Ανοιγει ενα κοριτσακι δεκα χρονων, αυτη ηταν της συννενοησης, ερχεται η μανα του, γυρω στα 35, η γιαγια του γυρω στα 55 και η προγιαγια του γυρω στα 80....Η τελευταια χωρις δοντια και δεν εβλεπε καλα....Με βαζει κατω η μαμα και αρχιζει να μου κανει τη χενα...Η προγιαγια ηθελε ομως να επιβλεπει...Ετσι καποια στιγμη και ετσι οπως ημουν με τη φρεσκεια χεννα , αρπαζει το χερι μου, να δει, τι να δει δεν εβλεπε η καημενη και τη πασαλειβει ολη....Ξανα χεννα απο την αρχη.....Το μισαωρο ομως εκει, με τις 4 γενεων γυναικες μου αφησε μια υπεροχη αναμνηση....

Το απογευμα φτανουμε στο σταθμο, το τρενο μας εφευγε στις 5....Μπαινουμε μεσα, αυτη τη φορα ειχαμε κοψει και δευτερη θεση για καλυτερα, επειδη το ταξιδι θα κρατουσε 17 ωρες....17 ωρες μαρτυριου τελικα....Απο τη πρωτη ωρα αρχισαν να εμφανιζονται απο παντου μικροσκοπικα κατσαριδακια, ενα δυο , τρια, σκοτωσε το, τεσσερα, πεντε ,ε εξι....ε δεν εχει νοημα....Πανικος αρχικα , σταδιακα συνηθιζω στη παρεα , που ολο μεγαλωνει.....Χαιρομαι παντως που ηταν η σειρα μου να κοιμηθω στο πανω κρεββατι, εκει σαφως η κινηση ηταν μικροτερη, ως ανυπαρκτη.....

Κατι περναει στραπιαια κατω απο τα ποδια μας...Αχου το μωρε, ενα χαριτωμενο ποντικακι! :D Κατεβαζουμε τα υπολοιπα μπισκοτα, πινουμε και το τσιπουρο που μας εχει μεινει, βγαζουμε και ενα μουσικο οργανο , κατι σα βιολι που ειχαμε παρει, ξεχνιομαστε για λιγο.....

Εκει ομως η παρεα να επιμενεει, κατσαριδες ευτυχως μικρες αριστερα, δεξια, κατω, πανω....Ερχεται η ωρα του υπνου, κλεινω το σλιπινγκ μπαγκ απο παντου και σκεφτομαι.....Αν ισχυει αυτο που λενε οτι καθενας μας τρωει καποιο ποσοστο εντομων στον υπνο του, εγω θα το δεκαπλασιασω αποψε....Ευχομαι καλη χωνεψη στους αλλους και κοιμαμαι...με το στομα ερμητικα κλειστο!!!!

Η φιλη μου η Μ , ατυχη κοιμοταν στα κατω κρεββατακια, ολο το βραδυ στρυφογυριζε και φωναζε φυγε, σηλωνοταν, τιναζοταν κ.τλ

Απο τα πολλα, φτανουμε, τιναζουμε καλα ρουχα και ξανα δελχι....

36 μερες μετα, εχωντας τρυγυρισει γυρω γυρω Ινδια, πεταχτηκαμε και Νεπαλ...ποσο διαφορετικα μας φανηκαν ολα....Ειχαμε αλλαξει και μεις οι ιδιοι σε πολλα πραγματα πιστευω....Και οταν φτανεις στο σημειο που ξεκινησες, με τοσες πλεον νεες εμπειριες ειναι που σου ρχονται ολα και συνειδητοποιεις ενα σωρο πραγματα....

Για εκεινη τη μερα ειχαμε αφησει κατι εκρεμμοτητες, καποια ψωνια καθως και να επισκεφτουμε τη μουσουλμανικη αγορα γυρω απο το τζαμι....Εκει ψωνισε και ο Μ. ενα υπεροχο σιταρ, παραδοσιακο οργανο....τεραστιων διαστασεων..

Αφου τιμησαμε ενα τελευταιο Ινδικο γευμα , με ολα τα κομφορ αναζητησαμε τον Α. ενα παιδι που γνωρισαμε τυχαια στο δελχι, τη δευτερη μερα και εμενε ηδη 3 μηνες Ινδια.....Πολυ ευγενικος και καλος, μας φιλοξενησε για το τελευταιο βραδυ, καθως πετουσαμε χαραματα και δεν ειχαμε κλεισει ξενοδοχειο....

Ο δρομος για το αεροδρομιο ηταν η χειροτερη στιγμη του ταξιδιου, δε μιλουσαμε, σκεφτομασταν...απλα και ποτε θα ξαναρθουμε....

Την αλλη μερα φτανωντας ελλαδα, δε μπορουσα να συνελθω....Οταν με ρωτουσαν πως περασα δε μπορουσα να μιλησω, και ακομα δε μπορω να εξηγησω... ειναι μια χωρα με ιδιαιτερο πολιτισμο, ανθρωπους και πανεμορφη φυση...Δεν ειναι μια χωρα που θα πεις περασα καλα, διασκεδασα, πηγα σε μπαρακια...Αυτα που σου μενουν δε μπορεις να τα εξηγησεις , ειναι πραγματα που περισσοτερο σε αλλαζουν, καταστασεις μακρια απο καθε τι που πιστευα και γνωριζα πριν...


end of story
 

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερικη
Kαλημέρα!

Ενδιαφέρουσα η ιστορία σου! Κάπου είδα την ημερομηνία 24/7 και επειδή σκέφτομαι να πάω στην Ινδία απο τις 25 Ιουλ-25 Αυγούστου θα ήθελα να σε ρωτήσω πως ήταν ο καιρός..Έχω ακούσει διάφορα του στυλ οτι κολάει η σκόνη πάνω σου, είναι ανυπόφορα, θα θελεις να αλλάξεις το εισητήριό σου και να φύγεις κτλ...

Η πληροφορία που δίνεις για τα εισητήρια του τρένου στο Δελχί είναι ιδιαίτερα χρήσιμη!

Να είσαι και να περνάς καλά!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ισως ειναι η πληρεστερη ιστορια που εχω διαβασει για την Ινδια.Γιατι οι υπολοιπες ιστοριες επικεντρωνονται σε 2-3 πολεις ή μερη της χωρας.
Πραγματικα τα ειδατε σχεδον ολα σε αυτο το ΜΑΓΙΚΟ ταξιδι!!!!
Η Γκοα και η Κεραλα εχουν μεινει στην καρδια μου!
Να σαι καλα που μας μετεφερες αυτες τις εικονες και σου ευχομαι να μπορεσεις να ξαναπας συντομα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Πραγματικα τα ειδατε σχεδον ολα σε αυτο το ΜΑΓΙΚΟ ταξιδι!!!!
Η Γκοα και η Κεραλα εχουν μεινει στην καρδια μου!
Να σαι καλα που μας μετεφερες αυτες τις εικονες και σου ευχομαι να μπορεσεις να ξαναπας συντομα.
Και εγω ελπιζω να ξαναπαω συντομα.....:D Σιγουρα κερδισα πολλα απο αυτο το ταξιδι....

Μη νομιζεις αυτα που ειδαμε ηταν απλα μια μικρη γευση, για να ξερουμε τι θα εξερευνησουμε καλυτερα τη δευτερη φορα ....Αλλωστε η χωρα ειναι τοσο τεραστια, θες 3 ζωες να τη γυρισεις...:D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
αρχισα να βαζω σε ταξη τα αρχεια μου και βρηκα μερικα βιντεακια απο Ινδια...θα ανεβασω λιγα σιγα σιγα...

Για αρχη ενα βιντεακι απο μια γιορτη στην Αgra...Ολη η πολη ειχε γεμισει για ενα διημερο με ηχεια που επαιζαν ασταματητα ποπ ινδικα τραγουδια ...ακομα και το βραδυ....Μονο οι αντρες της πολης περπατουσαν απο τη δυση του ηλιου ως την ανατολη πινωντας και χορευωντας...


:D:D:D
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: GTS

Kingston

Member
Μηνύματα
64
Likes
15
Φοβερο ταξιδι!Αυτα ειναι!Διαβασα την ιστορια του ταξιδιου σας πινοντας τζαμαικανικο ρουμι Appleton και ακουγοντας αφρικανικες μουσικες(K.Frimpong & his orchestra, το Hwehwe mu na yi wo mpena σε επαναληψη)και καταγουσταρα!Respect!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Mfish διάβασα απνευστί την ιστορία σου για την Ινδία! Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα! Μου άρεσε πολύ ο χαλαρός τρόπος γραφής σου, καθώς και το γεγονός ότι διάνθιζες το κείμενό σου με πανέμορφες φωτογραφίες...
Πάντως μπράβο σας! Και τι δεν σας έτυχαν...Βδέλες, ληστεία στο τρένο, ιώσεις, γρίπες, έντομα, ποντίκια! Εσείς όμως δεν το βάλατε κάτω και αυτό σας κάνει πραγματικούς "ταξιδιώτες"!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom