ΗΠΑ ΔΥΤΙΚΕΣ ΑΚΤΕΣ-Ν.Υ. σε 11 μέρες

LinaT

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα κ από εμένα. Έχω κάνει το ίδιο ταξίδι 2 χρόνια πριν για δουλειά και έμεινα τόσο εκστασιασμένη που αποφάσισα να το επαναλάβω με την παρέα μου αυτή τη φορά! Σχεδιάζουμε λοιπόν το ταξίδι, 4 άτομα στο σύνολο, για μέσα Αυγούστου. Έχουμε κανονίσει αεροπορικά και ξενοδοχεία. Παρακάτω παραθέτω το πρόγραμμα όπως το έχω σχεδιάσει. Αν κάποιος γνωρίζει τις περιοχές, η βοήθειά του θα ήταν πολύτιμη. Οι συμβουλές και τα σχόλια ευπρόσδεκτα.

21/8 ΑΘΗΝΑ- ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
22/8 ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ- Σ. ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
24/8 Σ.ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ- ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ (αυτοκίνητο)
27/8 Λ.ΑΝΤΖΕΛΕΣ- ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ (λεωφορείο)
28/8 ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ- Ν.ΥΟΡΚΗ (αεροπλάνο)
01/9 Ν.ΥΟΡΚΗ- ΑΘΗΝΑ (άφιξη 2/9)

Στο Σ. Φρανσίσκο έχουμε 2 μέρες ολόκληρες τις οποίες θα αφιερώσουμε σε βόλτες, μουσεία κτλ.
Στις 24/8 θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο το πρωί και θέλουμε να πάμε ως τα Muir Woods για να δούμε τα τεράστια δέντρα και τη φύση και στη συνέχεια θα ξεκινήσουμε με το αυτοκίνητο για Σαν Φρανσίσκο. Στη διαδρομή λέμε να κάνουμε τις εξής στάσεις:
Monterey και μέσω του 17 mile drive Carmel
Θα πάρουμε τον Highway 1 για να διασχίσουμε το Big Sur και θα σταματήσουμε στο Piedras Blancas μήπως και πετύχουμε τις ορδές των θαλάσσιων ελεφάντων.
Συνεχίζουμε να κατεβαίνουμε και σταματάμε San Luis Obisipo για ξεκούραση και φαγητό.
Τελευταία μας στάση, εντός Λος Άντζελες πια, το Malibu όπου αν δεν αφήσουμε τα κόκαλά μας από την κούραση θα κάνουμε μια βραδινή βόλτα και θα πάμε στο ξενοδοχείο μας στο L.A. Downtown αργά το βράδυ.

Η επόμενη μέρα θα είναι αφιερωμένη στις βόρειες περιοχές της πόλης και στα Universal Studios και η μεθεπόμενη στις διάφορες παραλίες της και το San Diego.
Στη συνέχεια θα αφήσουμε το αυτοκίνητο (καθώς για να αλλάξουμε πολιτεία με το αυτοκίνητο η Hertz ζητάει τα κέρατά της) και θα πάρουμε λεωφορείο για το Λας Βέγκας. Θα έχουμε 2 μέρες για shopping και βόλτες στα θεματικά ξενοδοχεία της πόλης και μετά πετάμε για Ν.Υ. όπου θα έχουμε 3 διανυκτερεύσεις σε διαμέρισμα που έχω βρει μέσω airbnb στα όρια Brooklyn- Queens, δίπλα σε μετρό.

Θα με βοηθούσε πολύ η συμβουλή κάποιου που έχει κάνει τη διαδρομή San Francisco - Los Angeles με αυτοκίνητο, καθώς είναι το κομμάτι για το οποίο έχω τις περισσότερες αμφιβολίες. Θα μας φτάσει μία μέρα με τις στάσεις?Αξίζει, ή να πάρουμε τον γρήγορο δρόμο? Επίσης αν υπάρχει κάτι άλλο στη διαδρομή που αξίζει να δούμε και δε το έχω συμπεριλάβει?
Και τέλος αν υπάρχει κάποια εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων που να μη μας χρεώσει το fee για αλλαγή πολιτείας και γλιτώσουμε την ταλαιπωρία του λεωφορείου?
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μια μικρη παρατηρηση...στο Λας Βεγκας,δεν θα μεινετε 2 μερες,αφου πατε 27 και φευγετε 28...υποθετω,βεβαια,οτι θα παρετε μια ιδεα... :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα με βοηθούσε πολύ η συμβουλή κάποιου που έχει κάνει τη διαδρομή San Francisco - Los Angeles με αυτοκίνητο, καθώς είναι το κομμάτι για το οποίο έχω τις περισσότερες αμφιβολίες. Θα μας φτάσει μία μέρα με τις στάσεις?Αξίζει, ή να πάρουμε τον γρήγορο δρόμο? Επίσης αν υπάρχει κάτι άλλο στη διαδρομή που αξίζει να δούμε και δε το έχω συμπεριλάβει?
Και τέλος αν υπάρχει κάποια εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων που να μη μας χρεώσει το fee για αλλαγή πολιτείας και γλιτώσουμε την ταλαιπωρία του λεωφορείου?
Η διαδρομή από το highway 1 είναι από τα highlights του ταξιδιού σας και ΠΡΕΠΕΙ να την κάνετε. Ο χρόνος που δίνετε, όμως είναι πολύ λίγος. Γενικά, στριμώχνετε πάρα πολλά σε λίγο χρόνο. Το ταξίδι που περιγράφεις (χωρίς τη ΝΥ) είναι για 2 εβδομάδες πάνω κάτω.
Αν έχετε τη δυνατότητα, θα σας πρότεινα να αλλάξετε το εισιτήριο, και να αφήσετε τη ΝΥ για άλλο ταξίδι. Έτσι κι αλλιώς, 3 μέρες στη ΝΥ δε φτάνουν ούτε για ζήτω...

Δε χρειάζεται να ΠΕΙΤΕ στην εταιρία εννοικίασης ότι θα βγείτε για λίγο από το state και θα επιστρέψετε. Εγώ πάντως, εννοικιάζοντας από τη National/Alamo, ούτε τους είπα τίποτα, ούτε με ρώτησαν...

Ρίξε μια ματιά στην ταξιδιωτική ιστορία που είχα γράψει τότε... Είναι λίγο κακογραμμένη, αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες για το τι να κάνεις.... http://www.travelstories.gr/2009/10/19/california-uber-alles/
 
Last edited by a moderator:

LinaT

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Μια μικρη παρατηρηση...στο Λας Βεγκας,δεν θα μεινετε 2 μερες,αφου πατε 27 και φευγετε 28...υποθετω,βεβαια,οτι θα παρετε μια ιδεα... :)
Δική μου παράλειψη! Θα φτάσουμε 27 μεσημέρι και θα φύγουμε 28 γύρω στις 12 το βράδυ, ώστε να φτάσουμε στη ΝΥ ξημερώματα 29.
 

LinaT

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Η διαδρομή από το highway 1 είναι από τα highlights του ταξιδιού σας και ΠΡΕΠΕΙ να την κάνετε. Ο χρόνος που δίνετε, όμως είναι πολύ λίγος. Γενικά, στριμώχνετε πάρα πολλά σε λίγο χρόνο. Το ταξίδι που περιγράφεις (χωρίς τη ΝΥ) είναι για 2 εβδομάδες πάνω κάτω.
Αν έχετε τη δυνατότητα, θα σας πρότεινα να αλλάξετε το εισιτήριο, και να αφήσετε τη ΝΥ για άλλο ταξίδι. Έτσι κι αλλιώς, 3 μέρες στη ΝΥ δε φτάνουν ούτε για ζήτω...

Δε χρειάζεται να ΠΕΙΤΕ στην εταιρία εννοικίασης ότι θα βγείτε για λίγο από το state και θα επιστρέψετε. Εγώ πάντως, εννοικιάζοντας από τη National/Alamo, ούτε τους είπα τίποτα, ούτε με ρώτησαν...

Ρίξε μια ματιά στην ταξιδιωτική ιστορία που είχα γράψει τότε... Είναι λίγο κακογραμμένη, αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες για το τι να κάνεις.... http://www.travelstories.gr/2009/10/19/california-uber-alles/
Δυστυχώς αλλαγή δε μας παίρνει να κάνουμε, άσε που οι υπόλοιποι έχουν φαγωθεί να πάμε και Ν.Υ.
Σχετικά με το αυτοκίνητο, δε μπορώ να το κάνω αυτό γιατί αν κάνουμε pick up από San Francisco και drop off Las Vegas η αλλαγή πολιτείας φαίνεται.
Την ιστορία σου την έχω διαβάσει και ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:
- Είχατε international driving license ή κάποια μετάφραση του διπλώματος?
-Πιστεύεις οτι αν ξεκινήσουμε στις 9 και με στάσεις σε Carmel,Monterey, Piedras Blancas και San Louis Obisipo θα είμαστε στο L.A. (downtown) ως τις 12 το βράδυ?
-Πόσα δώσατε για την πτήση στο Grand Canyon?

Eυχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δυστυχώς αλλαγή δε μας παίρνει να κάνουμε, άσε που οι υπόλοιποι έχουν φαγωθεί να πάμε και Ν.Υ.
Σχετικά με το αυτοκίνητο, δε μπορώ να το κάνω αυτό γιατί αν κάνουμε pick up από San Francisco και drop off Las Vegas η αλλαγή πολιτείας φαίνεται.
Την ιστορία σου την έχω διαβάσει και ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:
- Είχατε international driving license ή κάποια μετάφραση του διπλώματος?
-Πιστεύεις οτι αν ξεκινήσουμε στις 9 και με στάσεις σε Carmel,Monterey, Piedras Blancas και San Louis Obisipo θα είμαστε στο L.A. (downtown) ως τις 12 το βράδυ?
-Πόσα δώσατε για την πτήση στο Grand Canyon?

Eυχαριστώ
Είχαμε international driving license, αλλά για την εννικοίαση τουλάχιστον δεν χρειάστηκε. Δεν ξέρω τι θα χρειαζόταν αν μας σταματούσε η αστυνομία στο δρόμο.
Νομίζω το πρόγραμμα αυτό δε βγαίνει σε μονοήμερο. Οι στάσεις θα είναι περισσότερες (κάθε τόσο στο πλάι του highway...). Τώρα αν κόψετε το San Louis Obispo, ξεκινήσετε πιο νωρίς (π.χ. 7 πμ), και το πάτε γρήγορα, μπορεί και να βγεί.
- Tο πακέτο στο G.C. (αεροπλάνα, ελικόπτερα, βάρκες, λεοφωρεία, φαγητό, hotel shuttle, όλα) πήγε τότε $304 στον καθένα. Έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ξερει κανεισ να μου πει, που ειναι ποιο ωραια να περασεις την 4η ιουλιου απο θεμα εκδηλωσεων, βεγγαλικων κλπ?σαν φραντσισκο ή λας βεγκας?
επισης αν καποιος εχει παει στο γιοσεμιτι παρκ αν ειναι πιο ομορφα να διανυκτερευσω εντος του παρκου και που ακριβως?σε σκηνες ή στο ξενοδοχειο?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ακολουθώντας πρόγραμμα με διανυκτερεύσεις διαδοχικά σε Λος Άντζελες,Λας Βέγκας,Σαν Φραντζίσκο στις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη θα δούμε τίποτα σχετικό με την highway 1?
Εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια τον taver όταν λέει η highway 1 είναι από τα highlights του ταξιδιού.Οι δικές μου πτήσεις είναι ATH-LAX και επιστροφή SFO-ATH.
 

LinaT

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Aν δεν πάρετε τον γρήγορο δρόμο, μπορείτε από Vegas να βγείτε στο San Luis Obispo και να πάρετε τον highway 1 προς Σαν Φρανσίσκο. Βέβαια προσθέτεις 3 ώρες παραπάνω οδήγηση και απ'ότι γνωρίζω προτείνεται να κάνεις τον Highway 1 από πάνω προς τα κάτω για να έχεις εύκολη πρόσβαση στα vista points κτλ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
αν υπήρχε η δυνατότητα να επιλέξετε αλλαγή του έτους ανάμεσα σε san francisco,las vegas ή los angeles τι θα επιλέγατε?
Επίσης στο los angeles τέλος Δεκεμβρίου ή αρχές Ιανουαρίου μπορείς να κάνεις μπάνιο στον ωκεανό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.448
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom