Δάσκαλος στην Αυστραλία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Προφανώς εννοεί μετανάστευση η επαναπατρισμό (οποίο θέλει διαλέγει) και εργασία εκεί σαν εκπαιδευτικός.
Θα πρέπει να ζητήσει ενημέρωση και καθοδήγηση από το αρμόδιο αυστραλιανό υπουργείο για αναγνώριση πτυχίου (εφόσον απαιτείτε), κάτι σαν το ΔΙΚΑΤΣΑ το δικό μας.
Από την στιγμή που είναι αυστραλιανή υπήκοος μπορεί να εργαστεί και να εξασκήσει το επάγγελμα της.
Αν είναι ήδη εκπαιδευτικός στο ελληνικό δημόσιο είναι σχεδόν αδύνατον να πάρει μια θέση στο εξωτερικό, ειδικά σε τέτοιες περιοχές οπού ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
Και το Μάξιμουμ που μπορεί να μείνει αν καταφέρει να πάει (έκτος αν άλλαξε κάτι) είναι 5 χρόνια με διπλό μισθό.
Συγγενικό μου πρόσωπο έκανε το ίδιο (και το σ.......ο του παξιμάδι) στο Βερολίνο για να μπορεί να χτίσει το σπίτι τους. Και φυσικά τα καταφέρανε μετά από 5 χρόνια επιστροφής στην Ελλάδα είχανε δικό τους σπίτι με τους ελληνικούς μισθούς να μένουν άθικτοι και να πάνε αποκλειστικά στην κατασκευή.
Αυτα που λεγαμε, οτι πλεον δεν αξιζει τον κοπο
Πώς ζει ένας Ελληνας εκπαιδευτικός στο πανάκριβο Παρίσι
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα από το λινκ που ποσταρες από την άποψη ότι ο μισθός που παίρνει ο συγκεκριμένος Έλληνας εκπαιδευτικός όσο παράξενο κι αν σου φανεί είναι υψηλότερος από αυτών που παίρνουν οι νεοδιορισμενοι Γάλλοι εκπαιδευτικοί. Είναι από τις πιο κακοπληρωμενες δουλειές στη Γαλλία. Αν πρέπει να πάνε σε μεγάλη πόλη έπαιξαν κι έχασαν. Κλασσική δημοσιογραφια φυσικά δεν το αναφέρει για να το κάνει πιο δραματικό.

Από εκεί και πέρα η ασταμάτητη ελληνοψυχη κλάψα του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού τον κάνει να φαίνεται γραφικός. Με όλο τον σεβασμό στον συγκεκριμένο εκπαιδευτικό φυσικά.
 

Αβοριανή

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα σας, ζητώ απεγνωσμένα τα φώτα σας!!

Είμαι 25 ετών, δασκαλα με Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή.. σε λίγους μήνες θα έχω στην κατοχή μου και σεμινάριο "τα ελληνικά ως ξένη ή δεύτερη γλωσσα".. Θέλω να διδάσκω σε σχολείο στην Αυστραλία (έχω υπηκοοτητα). Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
Ζω Αυστραλια, τι ακριβως θελεις να μαθεις?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα από το λινκ που ποσταρες από την άποψη ότι ο μισθός που παίρνει ο συγκεκριμένος Έλληνας εκπαιδευτικός όσο παράξενο κι αν σου φανεί είναι υψηλότερος από αυτών που παίρνουν οι νεοδιορισμενοι Γάλλοι εκπαιδευτικοί. Είναι από τις πιο κακοπληρωμενες δουλειές στη Γαλλία. Αν πρέπει να πάνε σε μεγάλη πόλη έπαιξαν κι έχασαν. Κλασσική δημοσιογραφια φυσικά δεν το αναφέρει για να το κάνει πιο δραματικό.

Από εκεί και πέρα η ασταμάτητη ελληνοψυχη κλάψα του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού τον κάνει να φαίνεται γραφικός. Με όλο τον σεβασμό στον συγκεκριμένο εκπαιδευτικό φυσικά.
Οταν λεω οτι δεν αξιζει τον κοπο, εννοω για μεταναστευση, ειδικα για οικογενεια με παιδι.
Αυτος ειναι προφανες οτι παει να τη βγαλει μονο με το επιμισθιο 1400 ευρω και ο μισθος στην Ελλαδα να μενει αθικτος. Αυτα γινονταν πριν 20 χρονια.

Η κλαψα ειναι χαρακτηριστικο του κλαδου. Πχ τα εισιτηρια μεταβασης και επιστροφης οπως και η μετακομιση πληρωνονται, αργουν πολυ αλλα πληρωνονται απο τη διακρατικη συμφωνια. Τα εξοδα του ΕΟΠΥΥ που δεν αποζημιωθηκε μπορει γιατι ειναι ουφο αυτος, κι εδω για εμας ειναι εξοντωτικη η γραφειοκρατια.

Το οτι θα μεινει κι αλλο χωρις επιμισθιο μοιαζει με το ανεκδοτο :
-Που ησουν ρε γυναικα?
-Αστα, φρικη, με επιασε ενας και με βιαζε 3 μερες.
-Αφου λειπεις μονο δυο
-Θα παω κι αυριο
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
"Κάποιοι γονείς πρέπει να πω ότι δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα. Γράφουν τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο, αλλά αν διαπιστώσουν ότι το παιδί ζορίζεται, το σταματούν αμέσως."

Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ. Όχι γιατί φταίνε οι εκπαιδευτικοί αλλά γιατί το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι τόσο ξένο και τόσο βαρετό και κουραστικό για ένα παιδί που έχει συνηθίσει το γαλλικό ή το αγγλικό που ακολουθούν τα παιδιά μου.

Είμαι υπέρμαχος της νέας ζωής των Ελλήνων στο εξωτερικό και έχουν παρακινήσει αμέτρητους ανθρώπους να δοκιμάσουν την τύχη τους. Και η αρχή είναι πάντα δύσκολη και χρειάζεται υπομονή. Δεν φεύγεις όμως εξωτερικό για να μπλέξεις πάλι με το ελληνικό δημόσιο. fatal error
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
"Κάποιοι γονείς πρέπει να πω ότι δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα. Γράφουν τα παιδιά τους στο ελληνικό σχολείο, αλλά αν διαπιστώσουν ότι το παιδί ζορίζεται, το σταματούν αμέσως."

Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ. Όχι γιατί φταίνε οι εκπαιδευτικοί αλλά γιατί το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι τόσο ξένο και τόσο βαρετό και κουραστικό για ένα παιδί που έχει συνηθίσει το γαλλικό ή το αγγλικό που ακολουθούν τα παιδιά μου.

Είμαι υπέρμαχος της νέας ζωής των Ελλήνων στο εξωτερικό και έχουν παρακινήσει αμέτρητους ανθρώπους να δοκιμάσουν την τύχη τους. Και η αρχή είναι πάντα δύσκολη και χρειάζεται υπομονή. Δεν φεύγεις όμως εξωτερικό για να μπλέξεις πάλι με το ελληνικό δημόσιο. fatal error
Απορω γιατι περασατε εστω και μια μερα εκει. Εκτος απο το να παρουν επαρκεια γραφης και αναγνωσης στη γλωσσα, ειναι τελειως αχρηστη η εκπαιδευση. Αυτο μπορει να γινει και στο σπιτι.
Χρησιμευει μονο για παιδια Διπλωματων και στρατιωτικων που θα γυρισουν πισω. Η στη Γερμανια που τα παιδια δυσκολευονται να σπουδασουν σε Γερμανικα πανεπιστημια και χρειαζονται ελληνικο απολυτηριο. Δεν ειναι για παιδια που δεν θα επιστρεψουν Ελλαδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απορω γιατι περασατε εστω και μια μερα εκει. Εκτος απο το να παρουν επαρκεια γραφης και αναγνωσης στη γλωσσα, ειναι τελειως αχρηστη η εκπαιδευση. Αυτο μπορει να γινει και στο σπιτι.
Χρησιμευει μονο για παιδια Διπλωματων και στρατιωτικων που θα γυρισουν πισω. Η στη Γερμανια που τα παιδια δυσκολευονται να σπουδασουν σε Γερμανικα πανεπιστημια και χρειαζονται ελληνικο απολυτηριο. Δεν ειναι για παιδια που δεν θα επιστρεψουν Ελλαδα.
Πήγαμε τον μεγάλο για να μάθει γραφή και ανάγνωση καθώς μιλάει τέλεια τη γλώσσα, διαβάζει με δυσκολία (τότε δεν διάβαζε καθόλου αλλά ήταν μικρός) και δεν ξέρει καθόλου να γράφει. Ήταν επίσης επιθυμία του παππού και της γιαγιάς να μάθει τις παραδόσεις.

Απ' έξω όπως το έβλεπα μου φάνηκε κάτι σαν συνδυασμός κατηχητικού και φροντιστηρίου για την ιστορία και την ανωτερότητα των Ελλήνων. Ένας αχταρμάς Περικλή, Μέγα Αλέξανδρου, Μέγα Κωνσταντίνου, Κολοκοτρώνη και Χριστού. Όπως ακριβώς το σχολείο που πήγαινα εγώ 35 χρόνια πριν. Αλλά επειδή ο γιος μου έπαιζε με άλλα παιδάκια και του άρεσε δεν είπα τίποτα. Ο κύριος με το μαύρο φόρεμα που τους έλεγε ιστορίες για τον Χριστούλη ήταν ο αγαπημένος του (σημειωτέο τότε πήγαινε παράλληλα και σε Καθολικό (αγγλικό) σχολείο.

Άρχισα να τρομάζω όταν στα 6 του μου ζήτησε για δώρο γενεθλίων μία εικόνα. Ευτυχώς λίγο καιρό μετά άρχισε να δυσφορεί και να διαμαρτύρεται για το πόσο βαρετά είναι στο ελληνικό σχολείο όταν δεν παίζουν. Το ποτήρι του ξεχείλισε όταν η δασκάλα τους έκανε παρατήρηση γιατί έγραφαν τα γράμματα ενωμένα (στα αγγλικά και στα γαλλικά σχολεία μαθαίνουν καλλιγραφία, όχι απλώς γραφή και οι λέξεις γράφονται με ενωμένα γράμματα χωρίς να σηκώνεται το στυλό) και ζήτησε να μην ξαναπάει. Πήγε στο επόμενο μάθημα, πήρε ένα παιχνίδι δικό του που είχε εκεί για να παίζει, χαιρέτισε τους φίλους του και φύγαμε. Πλέον όχι απλά δεν ζητάει εικόνα για δώρο, αλλά δηλώνει άθεος και γαλλικής καταγωγής πολίτης του κόσμου.
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
699
Για να λύσουμε την απορία της φίλης σαν δασκάλα από την Ελλάδα αποσπασμένη δεν μπορεί να δουλέψει.Σαν Αυστραλή δε γνωρίζω.
Τώρα για όσους/ες δουλεύουν αποσπασμένοι από την Ελλάδα , έχω να πω ότι το επιμίσθιο είναι χαμηλό και φυσικά δεν καλύπτει τα έξοδα.Για παράδειγμα το επιμίσθιο του Συντονιστή(που πληρώνεται και καλύτερα!) για το Λονδίνο δεν φτάνει για να νοικιάσει ούτε ένα σπίτι. Γνωστή μου πήγε στην Αυστραλία με τον σύζυγο και δούλευε και 2η δουλειά και φυσικά ζορίστηκε μέχρι να βρει δουλειά και ο σύζυγος .Γνωστός μου παπαδάσκαλος είναι τώρα στην Αυστραλία αλλά λειτουργεί κιόλας.
Γιατί όμως κάποιοι/ες συνεχίζουν να αποσπούνται στο εξωτερικό; Γιατί είτε γεννήθηκαν εκεί και έχουν εκεί την οικογένεια τους ή έχουν παντρευτεί ξένη είτε γιατί το ωράριο που δουλεύουν είναι πολύ ελαστικό (κυρίως Σάββατα) και έτσι μπορούν άνετα να βρουν μια δεύτερη δουλειά μαύρη ή άσπρη. ή πηγαίνουν όταν τα παιδιά τους είναι στο Λύκειο για να δώσουν Πανελλήνιες με τους Ομογενείς. Μόνο έτσι αξίζει.

Φυσικά οι δυσκολίες είναι πολλές όπως σε κάθε Έλληνα που πηγαίνει να μείνει σε ένα άγνωστο μέρος ειδικά αν δεν μιλάει και την γλώσσα.π.χ με Αγγλικά στη Γαλλία..
Ακόμη οι ελληνικές κοινότητες σε κάποια από αυτά τα μέρη είναι υπερσυντηρητικές και πολλές φορές δημιουργούν και προβλήματα σε κάποιους/ες εκπαιδευτικούς.
Φυσικά έχει και πολλά θετικά αλλά σίγουρα τον πρώτο χρόνο έχει πολλά ζόρια κυρίως γραφειοκρατικά.Π.χ στην Ελβετία δεν σου ανοίγουν εύκολα ούτε τραπεζικό λογαριασμό κι έτσι δεν μπορείς ούτε να πληρωθείς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Για τις ελληνικες κοινοτητες κι εγω εχω ακουσει τραγικα πραγματα.
Δευτερη δουλεια μονο μαυρη. Ασπρη απο που κι ως που, απαγορευεται.
Στο ερωτημα γιατι πανε, τα μαυρα ιδιαιτερα πληρωνονται χρυσα σε πολεις με γερο κυκλωμα ελληνων αξιωματουχων. Αλλου δεν αξιζει καθολου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom