Vameap

Member
Μηνύματα
9
Likes
28
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Αγαπητή Grerena,
σε "ανακάλυψα" τυχαία πέρσι για το road trip στο Kings Landing( για εμένα έτσι λέγεται ;);) ). Διαβάζω όλα τα road trips και ο λόγος είναι η πετοφοβία μου. Όμως, οι ιστορίες σου είναι Α Π Ο Λ Α Υ Σ Η, υπέροχη γραφή, φανταστικές πληροφορίες και σε ευχαριστούμε όλοι πολύ! Σου χρωστάω ενα τεράστιο προσωπικό "ευχαριστώ" διότι, ένα απόγευμα διάβαζα ένα μέρος απο τη φετίνη σου ιστορία, περιμένοντας καρτερικά για το επόμενο κομμάτι, το αγόρι μου με ρώτησε τί στο καλό διαβάζω με τέτοια προσήλωση!Και του έδειξα! Και τρελάθηκε! Και θέλει να το πραγματοποιήσουμε και εμείς! Να είμαστε καλά τον Σεπτέμβρη και ίσως σου ζητήσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να χρειαστώ εν καιρό, εαν δεν σε κουράζω. Έχω ξεκινήσει και κλείνω ξενοδοχεία απο τώρα, είναι νωρις σιγουρά, αλλά θα έχουμε και το αυτοκίνητο parking κλπ. Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι υγεία και υπέροχα ταξίδια για όλη την οικογένεια.
Με εκτίμηση
Μαρία
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
. Έχω ξεκινήσει και κλείνω ξενοδοχεία απο τώρα, είναι νωρις σιγουρά, α
Καλη μου, ποτε δεν ειναι ... αρκετα νωρις! Το ταξιδι δεν ξεκιναει οταν φευγουμε απο το σπιτι μας αλλα οταν αρχιζουμε να το σχεδιαζουμε! :)
Και τελειωνει οταν φυσικα γραφουμε την ιστορια μας στο φορουμ! ;)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Αγαπητή Grerena,
σε "ανακάλυψα" τυχαία πέρσι για το road trip στο Kings Landing( για εμένα έτσι λέγεται ;);) ). Διαβάζω όλα τα road trips και ο λόγος είναι η πετοφοβία μου. Όμως, οι ιστορίες σου είναι Α Π Ο Λ Α Υ Σ Η, υπέροχη γραφή, φανταστικές πληροφορίες και σε ευχαριστούμε όλοι πολύ! Σου χρωστάω ενα τεράστιο προσωπικό "ευχαριστώ" διότι, ένα απόγευμα διάβαζα ένα μέρος απο τη φετίνη σου ιστορία, περιμένοντας καρτερικά για το επόμενο κομμάτι, το αγόρι μου με ρώτησε τί στο καλό διαβάζω με τέτοια προσήλωση!Και του έδειξα! Και τρελάθηκε! Και θέλει να το πραγματοποιήσουμε και εμείς! Να είμαστε καλά τον Σεπτέμβρη και ίσως σου ζητήσω κάποιες πληροφορίες που μπορεί να χρειαστώ εν καιρό, εαν δεν σε κουράζω. Έχω ξεκινήσει και κλείνω ξενοδοχεία απο τώρα, είναι νωρις σιγουρά, αλλά θα έχουμε και το αυτοκίνητο parking κλπ. Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι υγεία και υπέροχα ταξίδια για όλη την οικογένεια.
Με εκτίμηση
Μαρία

Τι να πω εγώ τώρα για τα τόσα καλά λόγια που είπες; Πολλά, πολλά ευχαριστώ.
Πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσαν τα οδικά μου.

Όταν άρχισα στην αρχή να γράφω δειλά δειλά τις ιστορίες των ταξιδιών μου δεν φανταζόμουν τη χαρά, που θα μου έδινε η περίπτωση οι “περιπέτειές” μου να αποτελούν έναυσμα για το ταξίδι κάποιου άλλου.
Έχω λοιπόν άλλο ένα κίνητρο για να …. συνεχίσω να ταξιδεύω… ;););)

Είναι υπέροχο που αποφασίσατε να κάνετε και εσείς κάτι παρόμοιο και πολύ σωστό που ξεκίνησες ήδη την οργάνωσή του (εγώ τα ξενοδοχεία για το ταξίδι το του Σεπτεμβρίου τα είχα κλείσει από πέρυσι το Μάρτιο).

Θα συμφωνήσω με την @Dina Z ότι το ταξίδι ξεκινά από το σχεδιασμό του και θα συμπληρώσω ότι τη μισή χαρά την παίρνεις από αυτόν.
Γι’ αυτό ξεκίνα να σχεδιάζεις και να ξέρεις ότι οτιδήποτε χρειαστείς … είμαι διαθέσιμη και με πολύ μεγάλη χαρά να βοηθήσω όπου χρειαστεί. :)

Και …Καλώς ήρθες στο travelstories…. :welcome:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για όποιον ενδιαφέρεται το Αβαείο βρίσκεται πάνω στο λόφο πίσω από τη συστάδα αυτή των δέντρων, στο τέλος αυτού του μικρού δρόμου.... :):):)
Όταν έρθει η ώρα θέλω τα πλήρη στοιχεία της μονής! Η μάλλον στέιλτα και τώρα, όποτε μπορείς με μήνυμα. Τα θέλω!!!
Το να μένεις στην Ιταλία, σε ένα τέτοιο κατάλυμα, πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία....ατμόσφαιρα που σε γυρίζει σε καιρούς Μεσσαίωνα και δεν συμαζεύεται...!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αφού κατάφερα και διάβασα όλη την ιστορία επιτέλους....νομίζω οτι και να πώ θα είναι λίγο!!!!
Και εις ανώτερα, προς ικανοποίηση των νέων αποθημένων ;)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Όταν έρθει η ώρα θέλω τα πλήρη στοιχεία της μονής! Η μάλλον στέιλτα και τώρα, όποτε μπορείς με μήνυμα. Τα θέλω!!!
Το να μένεις στην Ιταλία, σε ένα τέτοιο κατάλυμα, πρέπει να είναι μοναδική εμπειρία....ατμόσφαιρα που σε γυρίζει σε καιρούς Μεσσαίωνα και δεν συμαζεύεται...!!!
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού αυτού και διασχίζοντας την Ιταλία μου δημιουργήθηκε το απωθημένο της Umbria. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το Μοναστήρι που μείναμε και η Περούτζια που δεν "έβγαινε" στο πρόγραμμα να πάμε.
Το κατάλυμα αυτό το βρήκα ψάχνοντας να μείνουμε το βράδυ κάπου στην Umbria, ώστε να μοιράσω κάπως τα χιλιόμετρα. Το επέλεξα λόγω της ατμόσφαιράς του, που διακρινόταν και από τις φωτογραφίες, της καλής τιμής του και του ότι ήταν πολύ κοντά στη Ρώμη.
Εκ των υστέρων όταν μελέτησα που ακριβώς βρίσκεται στο χάρτη ... εξεπλάγην γιατί κατάλαβα ότι βρίσκεται στο κέντρο μιας περιοχής που κάποτε σχεδίαζα να πάω για tour και ακόμα δεν το έχω καταφέρει.
Το Abbazia Ortodossa di San Martino, όπως είναι το πλήρες όνομά του μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ορμητήριο για πολλές εκδρομές, γιατί έχει πολύ κοντά του μέρη όπως: στα δυτικα το Bagnoregio, Pitigliano και οι πηγές Saturnia, στα νότια τους καταρράκτες Marmore και προς τα βόρεια το Gubbio, την Perugia και Assisi και βέβαια βρίσκεται μιαν ανάσα από την Τοσκάνη με τις πανέμορφες Arezzo και Cortona.
Χωρίς να το καταλάβω ... έκανα πρόταση Ιταλικού road trip. Χα, χα! ;);):rolleyes::rolleyes:

Η διεύθυνσή του Μοναστηριού είναι: Castello di Petroro localita Due Santi, Vocabolo Petroro 8, 06059 Petroro, Ιταλία

Θέλω να συμπληρώσω ότι επειδή είναι ένα μεσαιωνικό κάστρο του 12ου αι. έχει σαφώς ατμόσφαιρα, αλλά δεν έχει κάποιες ψιλοανέσεις του 20ου, που ενδεχομένως περιμένει κάποιος από ένα σύγχρονο κατάλυμα, όπως ψυγείο, τηλεόραση και λόγω των πολύ φαρδιών τοίχων έχει πολύ αδύνατο σήμα για το Wifi.
Άλλο tip: στην περιοχή έχει πολλά οινοποιεία...

Για μας πάντως ήταν μια όμορφη εμπειρία. :)

Και ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις ευχές σου περί ...απωθημένων :)
Εύχομαι και εγώ την εκπλήρωση και των δικών σου....:)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού αυτού και διασχίζοντας την Ιταλία μου δημιουργήθηκε το απωθημένο της Umbria. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το Μοναστήρι που μείναμε και η Περούτζια που δεν "έβγαινε" στο πρόγραμμα να πάμε.
Το κατάλυμα αυτό το βρήκα ψάχνοντας να μείνουμε το βράδυ κάπου στην Umbria, ώστε να μοιράσω κάπως τα χιλιόμετρα. Το επέλεξα λόγω της ατμόσφαιράς του, που διακρινόταν και από τις φωτογραφίες, της καλής τιμής του και του ότι ήταν πολύ κοντά στη Ρώμη.
Εκ των υστέρων όταν μελέτησα που ακριβώς βρίσκεται στο χάρτη ... εξεπλάγην γιατί κατάλαβα ότι βρίσκεται στο κέντρο μιας περιοχής που κάποτε σχεδίαζα να πάω για tour και ακόμα δεν το έχω καταφέρει.
Το Abbazia Ortodossa di San Martino, όπως είναι το πλήρες όνομά του μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ορμητήριο για πολλές εκδρομές, γιατί έχει πολύ κοντά του μέρη όπως: στα ανατολικά το Bagnoregio, Pitigliano και οι πηγές Saturnia, στα νότια τους καταρράκτες Marmore και προς τα βόρεια το Gubbio, την Perugia και Assisi και βέβαια βρίσκεται μιαν ανάσα από την Τοσκάνη με τις πανέμορφες Arezzo και Cortona.
Χωρίς να το καταλάβω ... έκανα πρόταση Ιταλικού road trip. Χα, χα! ;);):rolleyes::rolleyes:

Η διεύθυνσή του Μοναστηριού είναι: Castello di Petroro localita Due Santi, Vocabolo Petroro 8, 06059 Petroro, Ιταλία

Θέλω να συμπληρώσω ότι επειδή είναι ένα μεσαιωνικό κάστρο του 12ου αι. έχει σαφώς ατμόσφαιρα, αλλά δεν έχει κάποιες ψιλοανέσεις του 20ου, που ενδεχομένως περιμένει κάποιος από ένα σύγχρονο κατάλυμα, όπως ψυγείο, τηλεόραση και λόγω των πολύ φαρδιών τοίχων έχει πολύ αδύνατο σήμα για το Wifi.
Άλλο tip: στην περιοχή έχει πολλά οινοποιεία...

Για μας πάντως ήταν μια όμορφη εμπειρία. :)

Και ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις ευχές σου περί ...απωθημένων :)
Εύχομαι και εγώ την εκπλήρωση και των δικών σου....:)
Ευχαριστώ πολλάκις!!! :hug: Σου βγάζω το καπέλο κυρία μου.-
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καρακίτς δεν το συζητώ, αλλά αν έβλεπες τη Νις, όπως την είδα εγώ περνώντας τον Δεκέμβριο του 1976, θα έφριττες. Φτώχια, μιζέρια, χωματόδρομοι, άνθρωποι σκυφτοί. Αυτή η εικόνα, δεν έφυγε ποτέ απ΄το μυαλό μου. Υπέροχο το ταξίδι σας!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Σλοβενία και ξερό ψωμί! Ενθουσιάστηκα! Ενθουσιάστηκα με τις λίμνες, με τα σπήλαια, με τα τοπία. Τι όμορφη και άγνωστη μέχρι πριν λίγο χώρα για μας! ΄Οσο για τον καιρό, δες το κι αλλιώς, έκανε τις λίμνες πιο ατμοσφαιρικές πιο νεραιδένιες! 🧚‍♂️🧚‍♀️

Και είχα αγωνία αν αγγίζουν κανέναν οι διάφορες λεπτομέρειες που... παρασύρομαι και γράφω.
Ευτυχώς, ησύχασα! Άγγιξα τουλάχιστον ... μία!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Αν είναι να ...:cry: όταν διαβάζουμε ιστορίες, τότε με κάτι Νορμανδίες σου και κάτι Σκωτίες σου, θα ...:cry: εβδομάδες...
άγγιξαν κι εμένα οέο!!! :clap:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Αχ! Αυτοί οι διαγωνισμοί τι μου θυμίζουν … τα χρόνια που ταξιδεύαμε … τότε που περνούσαμε τα σύνορα … «αέρα». Τι όμορφα που ήταν.

Αγαπητή @Smaragda53,
ευτυχώς που πέρασα τότε από τα Σκόπια και όχι από τη Nis. Τουλάχιστον μέχρι τώρα που μιλάμε δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να τα επισκεφτώ, ενώ τη Nis την είδα σε επόμενο ταξίδι, αφού ήταν πολύ εύκολο ως «πέρασμα» που είναι.
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο η πόλη, αλλά ευτυχώς δεν είδα ότι είδες εσύ το 1976. Έμεινα σε ένα πολύ όμορφο κατάλυμα, έκανα μια βόλτα στο πάρκο του κάστρου, έφαγα ελληνικά σουβλάκια και ήπια έναν καφέ σε ένα όμορφο Ιρλανδικό μαγαζί πάνω στο ποτάμι και … κάτω από τα πλατάνια. Είναι ότι πρέπει για ένα stop over σε οδικό.

Η Σλοβενία πράγματι αξίζει. Είναι πάρα πολύ όμορφη. Δεν έχω καταφέρει να πάω Λιουμπλιάνα ακόμα, της οποίας ο καημός μπορεί να μετριαστεί λίγο αν καταφέρω να δω το Maribor της Σλοβενίας φέτος αν τελικά πραγματοποιήσω ένα πολλά υποσχόμενο οδικό ταξίδι. :rolleyes-80:

Χαίρομαι που σε άγγιξαν οι λεπτομέρειες της ιστορίας μου. :rolleyes-80: Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για το χρόνο που αφιέρωσες για να διαβάσεις την ιστορία μου, η οποία δεν μπορώ να κρύψω ότι είναι η αγαπημένη μου.

Να ‘μαστε καλά και να ξαναρχίσουμε να ταξιδεύουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom