Ισλανδία Νορβηγία Φινλανδία Δίλημμα: Ισλανδία, Νορβηγία ή Φινλανδία;

Journeyer

Member
Μηνύματα
10
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Γκάρντα-Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ - Λάος - Καμπότζη
Γεια σας και από μένα!

Εδώ και καιρό έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε με την παρέα μου να πραγματοποιήσουμε ένα ταξίδι σε κάποια από τις βόρειες χώρες και καταλήξαμε (ή, τουλάχιστον, κατέληξα :) ) στις εξής επιλογές: Ισλανδία, Νορβηγία και Φινλανδία. Έχω ψάξει αρκετά στο Ιντερνετ και φυσικά εδώ στο travel stories (βέβαια, έχω πολλά περιθώρια ακόμη γιατί είμαστε ακόμη στο πολύ αρχικό στάδιο αναζήτησης) για το τί μπορούμε να δούμε σε κάθε χώρα, ο βασικός λόγος για τον οποίο καταλήξαμε σε αυτές τις 3 είναι ο ο διακαής πόθος μου να δω το Βόρειο Σέλας.

Πέρα από αυτό, όμως, για το οποίο θα φροντίσουμε να πάμε σε περίοδο που θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να το δούμε σε οποιαδήποτε από τις 3 χώρες, θα ήθελα και τη δική σας άποψη σχετικά με το τι "προσφέρει" η κάθε χώρα από αυτές. Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ σε προηγούμενα ταξίδια μου στο εξωτερικό μέσα από τις συμβουλές και τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχω διαβάσει και είμαι σίγουρη ότι οι συμβουλές σας θα είναι σημαντικές και στο σχεδιασμό αυτού του ταξιδιού!

Αυτό που θέλω βασικά είναι να μου πείτε με λίγα λόγια τα βασικά "σημεία", αν μπορώ να το πω έτσι, τι δηλαδή μπορώ να δω και τις δραστηριότητες που μπορώ να κάνω σε κάθε χώρα (π.χ. για τη Φινλανδία, διάβασα την υπέροχη βόλτα με τα χάσκι) έτσι ώστε να μας βοηθήσετε να καταλήξουμε κάπου με σιγουριά, γιατί δεδομένου ότι θέλουμε να ταξιδέψουμε παντού στον κόσμο δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουμε ξανά την ευκαιρία από άποψη οικονομικής κατάστασης να ταξιδέψουμε για δεύτερη φορά σε μια βόρεια χώρα, αν θέλουμε να πάμε λόγου χάρη και σε κάποιες χώρες της Ασίας ή της Αφρικής στο μέλλον.

Σκεφτόμαστε το ταξίδι να διαρκέσει γύρω στις 10 μέρες συνολικά και η περίοδος να είναι κάπου μεταξύ Φεβρουαρίου και Απριλίου (του 2019, ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς αλλά των φρονίμων τα παιδιά...και επίσης έχω σχεδιάσει ήδη το επόμενο ταξίδι μας στο εξωτερικό - Ιταλία - οπότε τώρα προχωρώ στο επόμενο :) )

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά και περιμένω τις προτάσεις σας (και συγγνώμη αν σας κούρασα) !
 

Nick1

Member
Μηνύματα
18
Likes
156
Η κάθε χώρα είναι διαφορετική. Στη Νορβηγία υπάρχουν παντού απόκρημνα βράχια, βουνά και γενικά το τοπίο είναι όμορφο αλλά η χώρα είναι πανάκριβη, ακόμα και σε σύγκριση με την υπόλοιπη Σκανδιναβία. Η Ισλανδία είναι πολύ απομονωμένη (ακριβές πτήσεις) και αν πας χειμώνα, νομίζω ότι θα δυσκολευτείς στις μετακινήσεις.
Η Φινλανδία είναι η χώρα που θα σου πρότεινα, αν φυσικά σου αρέσουν τα απέραντα χιονισμένα δάση. Είναι φθηνότερη από τις σκανδιναβικές χώρες και οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Μπορείς να επιλέξεις ως βάση το Rovaniemi στη Λαπωνία, για να δεις το χωριό του Αγίου Βασίλη και να δοκιμάσεις δραστηριότητες όπως το έλκηθρο που ανέφερες, ψάρεμα στον πάγο ή μπάνιο σε παγωμένη λίμνη (με ειδική στολή). Φυσικά η επιλογή είναι δική σου και εξαρτάται από τι σου αρέσει περισσότερο. Να ξέρεις πάντως ότι οποία χώρα και να επιλέξεις θα περάσεις υπέροχα με την παρέα σου.
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η κάθε χώρα είναι διαφορετική. Στη Νορβηγία υπάρχουν παντού απόκρημνα βράχια, βουνά και γενικά το τοπίο είναι όμορφο αλλά η χώρα είναι πανάκριβη, ακόμα και σε σύγκριση με την υπόλοιπη Σκανδιναβία. Η Ισλανδία είναι πολύ απομονωμένη (ακριβές πτήσεις) και αν πας χειμώνα, νομίζω ότι θα δυσκολευτείς στις μετακινήσεις.
Η Φινλανδία είναι η χώρα που θα σου πρότεινα, αν φυσικά σου αρέσουν τα απέραντα χιονισμένα δάση. Είναι φθηνότερη από τις σκανδιναβικές χώρες και οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Μπορείς να επιλέξεις ως βάση το Rovaniemi στη Λαπωνία, για να δεις το χωριό του Αγίου Βασίλη και να δοκιμάσεις δραστηριότητες όπως το έλκηθρο που ανέφερες, ψάρεμα στον πάγο ή μπάνιο σε παγωμένη λίμνη (με ειδική στολή). Φυσικά η επιλογή είναι δική σου και εξαρτάται από τι σου αρέσει περισσότερο. Να ξέρεις πάντως ότι οποία χώρα και να επιλέξεις θα περάσεις υπέροχα με την παρέα σου.
Ελπίζουμε να πέρασε υπέροχα με την παρέα του όπου και αν πήγε το μακρινό πλέον 2019 που προγραμμάτιζε το ταξίδι του :p. Το μήνυμα του συμφορίτη ήταν το 2018!
Κρατάμε όμως ως πληροφορία το μήνυμά σου. ;)
 

Nick1

Member
Μηνύματα
18
Likes
156
Ελπίζουμε να πέρασε υπέροχα με την παρέα του όπου και αν πήγε το μακρινό πλέον 2019 που προγραμμάτιζε το ταξίδι του :p. Το μήνυμα του συμφορίτη ήταν το 2018!
Κρατάμε όμως ως πληροφορία το μήνυμά σου. ;)
Είδα την ημερομηνία του μηνύματος, αλλά δεν πρόσεξα ότι το ταξίδι είχε προγραμματιστεί για το 2019. Παρόλα αυτά, έχεις δίκιο ότι η απάντησή μου μπορεί να χρησιμοποιηθεί απλά ως πληροφορία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom