Γερμανία Ελβετία Ιταλία Δίλημμα για ταξίδι Πάσχα: Βαυαρικές Άλπεις και Μέλανας Δρυμός ή Ελβετικές Άλπεις και λίμνη Κομό;

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Χαιρετίζω την ευχάριστη ταξιδιάρικη παρέα! :clap::clap::clap:
Θα ήθελα την βοήθειά σας όσον αφορά την επιλογή του ταξιδιού μας την περίοδο του Πάσχα. Είμαστε ένα ζευγάρι και είμαστε στη φάση αναζήτησης πληροφοριών για το που και πιο ακριβώς θα είναι το ταξίδι μας αυτό, με μοναδικό κριτήριο το να πάμε σε κάποιο μέρος όπου να απολαύσουμε φύση και όμορφες εικόνες, νοικιάζοντας αυτοκίνητο βέβαια. Οι διαθέσιμες ημέρες είναι 6-7 και το μπάτζετ όχι πάνω από 1500 ευρώ το ζευγάρι. Έχοντας κάνει μια αρχική έρευνα, με την βοήθεια βέβαια και των ιστοριών του Travelstories, είμαι ανάμεσα στα εξής:
1) Με αφετηρία το Μόναχο, να κατευθυνθούμε νότια, να πάρουμε μια γεύση από τις Βαυαρικές άλπεις, έπειτα να πάμε δυτικά στον Μέλανα δρυμό για 2-3 μέρες και - αν βγαίνει το πρόγραμμα- να πάρουμε και μια γεύση από Αλσατία, αποχωρώντας τελικά από Στουτγάρδη.
2) Αφετηρία το Μιλάνο, πρώτες μέρες στη λίμνη Κομό και περίχωρα, έπειτα δυτικά για Ελβετία και Ζερμάτ, Μάτερχορν για άλλες 2-3 μέρες, κι επιστροφή Μιλάνο για αποχώρηση.
Ποιο από τα παραπάνω προτείνετε; :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
Θα ήθελα βέβαια την βοήθειά σας και για διορθώσεις στο πρόγραμμα ή λεπτομέρειες που θα έπρεπε να προσέξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικάααααα!!!!:lol:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Και οι δύο εκδρομές είναι πολύ καλές.
Η δεύτερη πιστεύω πως θα είναι πιο ακριβή λόγω Ελβετίας.
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Όσο το ψάχνω κι εγώ τελικά μάλλον κλίνω προς την πρώτη εκδοχή...
Κατά την γνώμη σας, θα προλάβουμε σε 6 βράδια να δούμε όλα όσα αναφέρω;;;:rolleyes-80:
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Σύμφωνα με το μπάτζετ πού αναφέρεις, μάλλον πρέπει να αποκλείσεις την Ελβετία.
Το πρόγραμμα 1 το έχω κάνει καί είναι καταπληκτικό. Αν δεν μείνεις καθόλου στο Μόναχο μπορείς να το βγάλεις σε έξι μέρες.
Μην χάσεις με τίποτα την λίμνη Κένινγκζε καί το κάστρο Νοϊσβοστάϊν στην Βαυαρία καί την λίμνη Τίτιζε στο Μέλανα Δρυμό.
Στα κρασοχώρια της Αλσατίας (Κολμάρ, Ρίμποβιλ, Ρ'έϊκιαβιρ) τα κάναμε μονοήμερα από Μέλανα Δρυμό καί ήταν το ωραιότερο κομμάτι τού ταξιδιού.
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ πολύ kalove, μάλλον ψιλοκαταλήξαμε στο σενάριο του Μέλανα Δρυμού πια και τώρα ψάχνω πτήσεις και εξερευνώ ιντερνετικά την περιοχή για να μοιράσω τις στάσεις.
Όποιος έχει κατά νου κάποιο αξιόλογο αξιοθέατο στην περιοχή, πέρα από τα πολύ γνωστά, ή κάποιο tip για διαμονή, φαγητό και διαδρομές, θα μας ήταν πολύ χρήσιμος!!! Εννοείται βέβαια ότι θα σκανάρω όλες τις ιστορίες και τις πληροφορίες εντός Travelstories...
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλησπέρα. Προσπαθώ να προγραμματίσω ένα παρόμοιο ταξίδι μέσα στον Μάιο....Το δίλημμα που έχω είναι : Μόναχο (Βαυαρικές Άλπεις) - Ίνσμπουργκ -Σάλτσμπουργκ( με Χάλστατ) ή Στουγκάρδη - Μέλανας Δρυμός - Δρόμος του Κρασιού ; Γιατί μου φαίνεται πως να ξεκινήσω από Μόναχο για Μέλανα Δρυμό και Δρόμο του Κρασιού αρκετά χρονοβόρο.....

Antouan για διαδρομές κλπ ψάχνεις μέσω google maps ή και μέσω sites κλπ ;;;;;
 
Last edited by a moderator:

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Καλησπέρα. Προσπαθώ να προγραμματίσω ένα παρόμοιο ταξίδι μέσα στον Μάιο....Το δίλημμα που έχω είναι : Μόναχο (Βαυαρικές Άλπεις) - Ίνσμπουργκ -Σάλτσμπουργκ( με Χάλστατ) ή Στουγκάρδη - Μέλανας Δρυμός - Δρόμος του Κρασιού ; Γιατί μου φαίνεται πως να ξεκινήσω από Μόναχο για Μέλανα Δρυμό και Δρόμο του Κρασιού αρκετά χρονοβόρο.....

Antouan για διαδρομές κλπ ψάχνεις μέσω google maps ή και μέσω sites κλπ ;;;;;
Μαλλον ολο το φορουμ Μελανα Δρυμο θα ειμαστε το πασχα!
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα. Προσπαθώ να προγραμματίσω ένα παρόμοιο ταξίδι μέσα στον Μάιο....Το δίλημμα που έχω είναι : Μόναχο (Βαυαρικές Άλπεις) - Ίνσμπουργκ -Σάλτσμπουργκ( με Χάλστατ) ή Στουγκάρδη - Μέλανας Δρυμός - Δρόμος του Κρασιού ; Γιατί μου φαίνεται πως να ξεκινήσω από Μόναχο για Μέλανα Δρυμό και Δρόμο του Κρασιού αρκετά χρονοβόρο.....

Antouan για διαδρομές κλπ ψάχνεις μέσω google maps ή και μέσω sites κλπ ;;;;;
Για τις διαδρομές, τους προορισμούς και τα χιλιόμετρα συνδυάζω αυτά που είπες. Δηλαδή εντοπίζω τα αξιοθέατα από το travelstories και άλλα site, τα σταμπάρω στο googlemaps και μετά τα συνδυάζω, ανάλογα με την απόσταση μεταξύ τους και τις διαμονές μας βέβαια. Ακόμα βέβαια στο ψάξιμο είμαι κι εγώ, δεν έχω καταλήξει στην ακριβή διαδρομή που θα ακολουθήσουμε.
Πάντως dark_elf, εμείς τελικά θα συνδυάσουμε τον Μέλανα δρυμό και την Αλσατία, με τις Βαυαρικές άλπεις. Εμένα μου βγαίνουν καμιά 300αριά χλμ, οπότε κρίναμε ότι αξίζει να κάνουμε τη διαδρομή αυτή αλλά να δούμε και 1-2 μέρες τις Βαυαρικές άλπεις.
 

antouan28

Member
Μηνύματα
41
Likes
210
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας δρυμός, Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Απορία: Οδηγώντας μεταξύ των χωρών της ΕΕ και συγκεκριμένα Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία και Αυστρία, τι θα συναντήσουμε στα σύνορα μεταξύ τους; Θα σταματάμε κάθε που περνάμε τα σύνορα για έλεγχο; Κάπου διάβαζα για τα vignette που κολλάμε στο τζάμι του αυτοκινήτου αντί διοδίων. Τι ισχύει τελικά;;;:rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Απορία: Οδηγώντας μεταξύ των χωρών της ΕΕ και συγκεκριμένα Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία και Αυστρία, τι θα συναντήσουμε στα σύνορα μεταξύ τους; Θα σταματάμε κάθε που περνάμε τα σύνορα για έλεγχο; Κάπου διάβαζα για τα vignette που κολλάμε στο τζάμι του αυτοκινήτου αντί διοδίων. Τι ισχύει τελικά;;;:rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
Η Γερμανια δεν εχει διόδια ,περνάς ελεύθερα παντού δεν υπάρχουν σύνορα παρά μόνο σήματα που σου λένε ότι μπαίνεις σε άλλη χώρα.Τωρα μόλις μπεις στην Αυστρία σταματά στο πρώτο βενζινάδικο και πάρε με οκτώ ευρώ περίπου το σήμα (vignette) και είσαι εντάξει.Στην Ελβετία το ίδιο μόνο που εδώ κάνει περίπου 40 ευρώ.Στην Γαλλια εχει διόδια αλλά κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει πουθενά έλεγχος.Προσεξε μόνο να μη. Τρέχεις διότι εχει πολύ ακριβά πρόστιμα ειδικά στην Ελβετία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom