Δίπλωμα οδήγησης και διαβατήριο Κοστα Ρικα

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-Bora
2 ερωτήσεις που δεν εχω βρει την απαντηση:

1. Το Ελληνικό δίπλωμα οδήγησης (στυλ πιστωτικής κάρτας με λατινικούς χαρακτήρες) περνά στην χώρα ή θα πρέπει να βγάλω international licence?
2. Το διαβατήριο μου λήγει Μαρτιο 22 και το ταξίδι μου ειναι αρχές Δεκεμβρη (1-15) θα έχω κάποιο πρόβλημα μιας και είναι < 6 μήνες πριν την λήξη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
2 ερωτήσεις που δεν εχω βρει την απαντηση:

1. Το Ελληνικό δίπλωμα οδήγησης (στυλ πιστωτικής κάρτας με λατινικούς χαρακτήρες) περνά στην χώρα ή θα πρέπει να βγάλω international licence?
ποια χωρα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
2 ερωτήσεις που δεν εχω βρει την απαντηση:

1. Το Ελληνικό δίπλωμα οδήγησης (στυλ πιστωτικής κάρτας με λατινικούς χαρακτήρες) περνά στην χώρα ή θα πρέπει να βγάλω international licence?
2. Το διαβατήριο μου λήγει Μαρτιο 22 και το ταξίδι μου ειναι αρχές Δεκεμβρη (1-15) θα έχω κάποιο πρόβλημα μιας και είναι < 6 μήνες πριν την λήξη?
Για το 2, υπάρχουν διάφορες πληροφορίες, είναι λίγο ρίσκο το τι ισχύει:

Αυτός εδώ λέει αρκεί μια μέρα διάρκεια διαβατηρίου: https://migracion.go.cr/Documentos ...NGRESO Circular DG-004-2021-UI-AJFEB 2021.pdf

Αυτό εδώ λέει τρείς μήνες διάρκεια:
Maximum stay of 90 days and the passport has to be valid for at least 3 months | Embajada de Costa Rica en DC

Τείνω να πιστέψω τον πρώτο, αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

Και θες και health pass : https://www.ict.go.cr/es/documentos...ully-vaccinated-tourists-and-minors/file.html

Αλλά δε θα διακτινιστείς στην Κόστα Ρίκα, λογικά από κάπου θα περάσεις για να φτάσεις. Πρέπει να δεις κι εκεί τι validity χρειάζονται, και φοβάμαι ότι κάπου θα πέσεις πάνω στο εξάμηνο. Θα σου πρότεινα να βγάλεις ένα καινούργιο διαβατήριο έτσι κι αλλιώς.

Καλά να περάσεις, και δώσε κάνα tip, θα είμαι εκεί ένα μήνα μετά από σένα :)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Εγω εβγαλα international διπλωμα κ εκει μου ζήτησαν το παλιό το ελληνικό το ροζ -- το international ουτε να το φτύσουν. Με το καινουριο ευρωπαικο θα εισαι μια χαρα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στην Κόστα Ρίκα έχουμε επίτιμη πρόξενο την κ. Αικατερίνη Δημάδη .
Το email της είναι [email protected]
Θα σου δώσει τις απαντήσεις που θέλεις.
Κανένα απολύτως προξενείο της Ελλάδας δεν έχει λόγο ή ευθύνη να απαντήσει για τις απαιτήσεις τρίτων χωρών. Πουθενά στον κόσμο και ποτέ._
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Έχω πάρει πολλές και σωστές απαντήσεις. Δεν χάνεις τον χρόνο σου με ένα email.
Και σίγουρα η απάντηση (αν πάρεις) είναι πιο έγκυρη από ένα ανώνυμο φόρουμ.
Ο καθένας έχει τις μεθόδους του και τις απόψεις του. Σεβαστό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχω πάρει πολλές και σωστές απαντήσεις. Δεν χάνεις τον χρόνο σου με ένα email.
Και σίγουρα η απάντηση (αν πάρεις) είναι πιο έγκυρη από ένα ανώνυμο φόρουμ.
Ο καθένας έχει τις μεθόδους του και τις απόψεις του. Σεβαστό.
Όχι βέβαια. Είναι ακριβώς το ίδιο έγκυρη με ένα ανώνυμο φόρουμ. Ο/η πρόξενος, αν απαντήσει, μιλάει από προσωπική γνώση και εμπειρία κι όχι ως εκπρόσωπος του Ελληνικού κράτους (και σίγουρα όχι ως εκπρόσωπος της Κόστα Ρίκα). Μάλιστα, απαντώντας χωρίς να το διευκρινίζει, παίρνει στο λαιμό του αδαείς που νομίζουν ότι παίρνουν έγκυρη απάντηση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Συνήθως οι πρόξενοι επί τιμή είναι άμισθοι και δε διαθέτουν γραμματεία.
Οι πρόξενοι επί τιμή είναι πάντα άμισθοι. Επειδή έχουν τις δουλειές τους έχουν τις περισσότερες
φορές γραμματεία. Είμαστε οφ τόπικ και επέτρεψε μου να γνωρίζω κάτι παρά πάνω.
Αν θέλεις κάποια διευκρίνιση στο messenger.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom