Δαλματικές Ακτές

Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
ανατολία
Γειά σας.....καλώς σας βρήκα....καλή χρονιά να έχουμε....θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο μέλος που να ξέρει και να έχει διάθεση να με πληροφορήσει ,για την Κροατία-Δαλματικες Ακτές ....εννοώ να μπορούσα να έχω μια καλή διαδρομή από Αθήνα-Κροατία-Αθήνα....θα πάω με μηχανή και θέλω να περπατήσω όλες τις καλές διαδρομές της...και βέβαια θέλω να ταξιδέψω ακτινωτά μέσα στην κροατία....(εάν υπάρχουν και άλλες τοποθεσίες-διαδρομές, όμορφες εκτός Κροατίας δεν με πειράζει).....σας ευχαριστώ πολύ....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλώς ήρθες Χρήστο!Δεν ξέρω να σε πληροφορήσω για το ταξίδια που σκοπεύεις να κάνεις,σίγουρα θα βρεθούν άτομα να σ ενημερώσουν,αλλά και μέσα από ταξιδιωτικές ιστορίες θα βρείς σχετικό υλικό.
Καλά ταξίδια νά έχεις!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Οδικώς δεν έχω πάει ποτέ, αυτό όμως που ξέρω με σιγουριά να σου πω είναι ότι αν πας μέσω Αλβανίας να περιμένεις οι δρόμοι να ναι λίγο κακοτράχαλοι. Η χώρα έχει οδικό δίκτυο αρκετά πεπαλαιωμένο και το οποίο αυτή τη στιγμή ανανεώνεται, με αποτέλεσμα μεγάλες καθυστερήσεις. Μια καλή λύση ίσως να ήταν αν θες να αποφύγεις αυτή την ταλαιπωρία να πας με πλοίο και τη μηχανή σου μέχρι Ιταλία και από εκεί με άλλο πλοίο Κροατία. Αν και το Μαυροβούνιο δεν είναι καθόλου άσχημη χώρα και ίσως του άξιζε μια επίσκεψη, αλλά θα μπορούσες να πας και από Κροατία νότια σαν ημερήσια μια μέρα στην περιοχή του Κότορ (πανέμορφος κόλπος που αποτελεί και το νοτιότερο φιορδ της Ευρώπης).

Επίσης από Κροατία αξίζουν πολύ Ντούμπροβνικ και Σπλιτ, αλλά και τα νησάκια Μλιέτ και Χβαρ. Όλα αυτά είναι καλές ημερήσιες εκδρομές αν μένεις Σπλιτ. Ώστόσο να έχεις υπόψιν σου ότι η οδήγηση των Κροατών στην παραθαλάσσια εθνική είναι απίστευτα επικίνδυνη.

Αν αποφασίσεις να κάνεις αυτό το ταξίδι, πιστεύω θα περάσεις τέλεια και θα σου μείνουν αξέχαστες εικόνες. Πρόταση: Μην πας high season (Ιούλιο-Αύγουστο), αλλά Ιούνιο ή Σεπτέμβρη/Αρχές Οκτώβρη.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Οδικώς δεν έχω πάει ποτέ, αυτό όμως που ξέρω με σιγουριά να σου πω είναι ότι αν πας μέσω Αλβανίας να περιμένεις οι δρόμοι να ναι λίγο κακοτράχαλοι. Η χώρα έχει οδικό δίκτυο αρκετά πεπαλαιωμένο και το οποίο αυτή τη στιγμή ανανεώνεται, με αποτέλεσμα μεγάλες καθυστερήσεις.
Έκανα την συγκεκριμένη διαδρομή με Ι.Χ. το καλοκαίρι του 2008: Από Φλώρινα, Μπίτολα, Οχρίδα, Ελμπασάν, Τίρανα, Skhoder, Ποντγκόριτσα, Μπούντβα, Κότορ, Ντουμπρόβνικ και τελικά κατέληξα στο νησί Χβάρ. Υπάρχει και σχετικό travelstory. Η ιστορία με τους κακοτράχαλούς δρόμους της Αλβανίας είναι λίγο μύθος. Είναι σαν το ελληνικό επαρχιακό δίκτυο, με αρκετές στροφές, αλλά με καινούργιο οδόστρωμα σε ένα μεγάλο μέρος τους, και σε ορισμένα σημεία κυρίως κοντα στα Τίρανα υπάρχουν και καποιοι αυτοκινητόδρομοι. Νομίζω ότι πρέπει για ένα ταξίδι με μηχανή (Χωρίς να έχω εμπειρία ο ίδιος, ακούω από φίλους μηχανόβιους ότι προτιμάνε τους καλούς επαρχιακούς δρόμους από τους αυτοκινητόδρομους, γιατί εκτός των αλλων ειναι και πιο γραφικοί.) Ο μοναδικός δρόμος που θα χαρακτήριζα κακοτράχαλος είναι στα σύνορα με το μαυροβούνιο, όπου υπάρχουν πολλές λακούβες, αλλά μιλάμε για καμιά 30αριά χιλιόμετρα. Τώρα δεν ξέρω αν γίνονται έργα και έχουν χαλάσει και άλλα σημεία.

Όμορφες διαδρομές, εθνικά πάρκα, παραλίες κτλ. έχει παντού στην διαδρομή. Κυρίως όμως στο Μαυροβούνιο και στην Νότια Κροατία. Εγώ δεν μπορω να σου προτείνω κάτι με ασφάλεια γιατί στο μόνο μέρος που έμεινα ήταν το νησί Hvar. Το οποίο πιστεύω αξίζει, αλλά μην περιμένεις κάτι εντελώς διαφορετικό από τα ελληνικά νησιά. Οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάνε σχεδόν 7 χρόνια που έκανα ένα μέρος του ταξιδιού που θέλεις να κάνεις αλλά ανάποδα. Με το αυτοκίνητό μου ξεκίνησα Πάτρα-Ανκόνα και μετά από 5 μέρες Ιταλία μπήκα Κροατία κατεβαίνοντας μέχρι το Σπλίτ. Δεν τρελάθηκα με το τοπίο (λένε πως από εκεί και κάτω είναι που αξίζουν οι Δαλματικές ακτές). Οι Κροάτες φοβεροί οδηγοί. Είτε είσαι στους δρόμους τους είτε στα "συγκρουόμενα" ένα και το αυτό. Προτιμούσαμε το μποτιλιάρισμα για μεγαλύτερη ασφάλεια. Αυτά στον παραλιακό. Μαθαίνω ότι λειτουργεί πια μεγάλο μέρος αυτοκινητόδρομου με μεγάλη ασφάλεια. Μια επίσκεψη που θα σου μείνει αξέχαστη είναι στο Εθνικό Πάρκο ΚΡΚΑ με τους καταρράκτες ανατολικά του Σιμπένικ όπως επίσης και το Plitvicka Jezera Nacionalni Park (δεν πήγα αλλά ίσως είναι καλύτερο από το ΚΡΚΑ), στο δρόμο από Σπλιτ για Ζάγκρεμπ, που είναι επίσης μια πολύ όμορφη πόλη. Από τις πόλεις που πήγα το Σπλίτ μακράν το κορυφαίο. Πολύ καλό και το Ζάνταρ.
Φίλοι που πήγαν Μαυροβούνιο μέσω Αλβανίας με το αυτοκίνητό τους βρήκαν αρκετά άσχημους δρόμους αλλά όχι κάτι το φοβερό. Βασικό μείον οτι δεν μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητα και αυτό πρέπει να το λάβεις υπ'όψη σου στον προγραμματισμό σου. Για ότι άλλο στη διάθεσή σου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μερικές ακόμα παρατηρήσεις. Καλύτερα να μην κάνεις το Ελλάδα-Κροατία σε μία μέρα γιατί είναι σκότωμα. Καλύτερα μείνε ένα βράδυ Μαυροβούνιο (το οποίο κατά την ταπεινή μου γνώμη αξίζει να εξερευνήσεις περισσότερο) ή Αλβανία αν προτιμάς. Επίσης άκουσε τις συμβουλές των υπολοίπων για να αποφύγεις πολύ τουριστικές περιόδους, γιατί σε πόλεις όπως το Ντούμπροβνικ θα γίνεται το αδιαχώρητο. Τέλος, μην ξεχάσεις να ανάψεις τα φώτα της μηχανής μόλις μπεις Μαυροβούνιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom