Δανία Σουηδία Δανία (και λίγη Σουηδία) - Ιούλιος 2023

Μηνύματα
62
Likes
327
Οι Σκανδιναβικές χώρες πάντα ήταν στα σχέδιά μου. Το μόνο που είχα καταφέρει ήταν ένα τετραήμερο στην Στοκχόλμη πριν από αρκετά χρόνια και είχα ενθουσιαστεί. Έφτασε λοιπόν η στιγμή να ξαναπάω, αυτή τη φορά για περισσότερο διάστημα, και η πρώτη μου επιλογή ήταν η Δανία. Την απόφαση την πήρα πέρσι το καλοκαίρι και είχα την δυνατότητα να οργανώσω το ταξίδι μου από τον Νοέμβριο. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να κάνει κανείς προγράμματα τόσο νωρίτερα, πρέπει να το πω όμως, γιατί το εισιτήριο (απευθείας πτήση της Aegean με βαλίτσα) μου στοίχισε 292 Ευρώ για την ακρίβεια. Από περιέργεια κοίταζα κάπου κάπου πόσο ανέβαινε η τιμή της ίδιας πτήσης. Κατά τον Απρίλιο είχε πλησιάσει τα 400, ενώ στα μέσα Ιουνίου είχε φτάσει τα 600! Διαφορά, μικρότερη βέβαια, υπήρχε και στα καταλύματα που έκλεισα.
2.jpg 3.jpg 4.jpg

Το ταξίδι μου ξεκίνησε λοιπόν στις 10 Ιουλίου, πρωινή πτήση για Κοπεγχάγη, μετρό για τον σιδηροδρομικό της σταθμό (προτιμότερο και απλούστερο το τρένο) και αναχώρηση για το Aalborg (προφέρεται Ώλμποργκ), όπου έφτασα μετά από 4 ώρες. Το εισιτήριο κόστιζε γύρω στα 70 Ευρώ, η Δανέζικη Κορώνα (DKK) ισοδυναμεί με 0,14 Ευρώ περίπου. Αν χρησιμοποιήσετε τα πολύ καλά τρένα τους, καλό είναι να κάνετε και κράτηση θέσης. Άφιξη στο Aalborg λοιπόν και με τα πόδια στο Cabinn Hotel, όπου έφτασα σε 15 λεπτά, παίρνοντας μία πρώτη γεύση της όμορφης αυτής πόλης του βορρά της χώρας. Τακτοποίηση, ένα απαραίτητο ντους για φρεσκάρισμα (σχεδόν 12 ώρες «στο δρόμο» δεν είναι και λίγες) και πρώτη βόλτα. To Aalborg είναι μικρό, περίπου 120.000 κάτοικοι, με ωραία ρυμοτομία, ευχάριστο και ανθρώπινο, με πολύ ωραία κτίρια, άνετους δρόμους και πεζοδρόμια. Το σημαντικότερο νομίζω αξιοθέατό του είναι το κέντρο του Utzon (Home | Utzon Center), αφιερωμένο στην αρχιτεκτονική και την διακόσμηση, τομέα όπου οι Δανοί, αλλά και οι άλλοι Σκανδιναβοί, έχουν εξαιρετική παράδοση. Έχει το όνομα του αρχιτέκτονα Jørn Utzon (έργο του είναι και η όπερα του Σίδνεϊ), ενώ πέρα από την πρωτοποριακή του σχεδίαση έχει και πολύ ωραία εκθέματα μέσα. Το πιο ασυνήθιστο: ένα σχέδιο - πρόταση για τα σπίτια (τρόπος του λέγειν) για τους πρώτους ανθρώπους που θα αποικίσουν άλλους πλανήτες! Αρκετά καλό είναι και το μουσείο σύγχρονης τέχνης Aalborg Kunstmuseum (Visit), ενώ λίγο έξω από το κέντρο υπάρχει και ένα στρατιωτικό μουσείο, ωραίο για όποιον ενδιαφέρεται (Front page - Aalborg Defence- and Garrison Museum) .

Aalborg
1692623349903.jpg IMG_2260.JPG IMG_2280.JPG IMG_2254.JPG IMG_2265.JPG IMG_2290.JPG εικόνα_Viber_2023-07-10_23-02-43-749.jpg IMG_2366.JPG IMG_2293.JPG Τα πήρε ο αέρας :)
IMG_2253.JPG
IMG_2255.JPG
IMG_2282.JPG
IMG_2262.JPG
IMG_2256.JPG
IMG_2298.JPG

IMG_2319.JPG

IMG_2338.JPG

IMG_2301.JPG
IMG_2305.JPG
IMG_2353.JPG
εικόνα_Viber_2023-07-10_22-54-24-130.jpg
εικόνα_Viber_2023-07-10_21-07-02-128.jpg

Utzon Center
IMG_2325.JPG

IMG_2326.JPG Εδώ θα μένουν οι απόγονοί μας
:oops:
IMG_2320.JPG
IMG_2329.JPG
IMG_2332.JPG

Aalborg Kunstmuseum
IMG_2358.JPG IMG_2356.JPG IMG_2357.JPG
Forsvarsmuseum
IMG_2307.JPG IMG_2311.JPG IMG_2313.JPG


Όλο το κέντρο της πόλης είναι όμορφο και σε μεγάλο βαθμό πεζοδρομημένο, τα καινούργια κτίρια «δένουν» θαυμάσια με τα παλιά (οι αρχιτέκτονές τους πρέπει να είναι πραγματικά καλοί), ενώ τα graffiti (street art καλύτερα) στους τοίχους είναι εκπληκτικά. Τα βλέπεις σε όλη την Δανία, αλλά είχα διαβάσει ότι ειδικά στο Aalborg είναι ακόμη καλύτερα.
Street art/ Aalborg
IMG_2294.JPG
IMG_2297.JPG
IMG_2350.JPG


Δύο διανυκτερεύσεις λοιπόν και αναχώρηση για την δεύτερη στάση μου, το Aarhus (προφέρεται Ώρχους), την δεύτερη σε μέγεθος πόλη της Δανίας και σημαντικό λιμάνι της, με πάνω από 300.000 κατοίκους. Η πόλη έχει πολύ περισσότερο τουρισμό, είναι και αυτή ωραία, φυσικά πεζοδρομημένη στο κέντρο της, με ένα μικρό ποτάμι που την διασχίζει (δίπλα του ήταν το ξενοδοχείο μου, το Cabinn, είναι αλυσίδα ξενοδοχείων). Πέρα από το ωραίο κέντρο, η περατζάδα στην παραλία είναι ενδιαφέρουσα, ενώ το πιο γνωστό της αξιοθέατο είναι το Den Gamle By (Den Gamle By), η παλιά πόλη στα Δανέζικα . Πρόκειται για ένα ανοικτό μουσείο – χωριό, έχει 76 συνολικά κτίρια που σε μεταφέρουν στην παλιά εποχή και βλέπεις που και πως ζούσαν οι άνθρωποι παλιότερα. Εξαιρετικό! Μεγαλοπρεπής είναι ο Καθεδρικός Ναός του Aarhus (Århus Domkirke) και ενδιαφέρον το πολιτιστικό κέντρο ARoS (Front page), αφιερωμένο στην σύγχρονη τέχνη, το εισιτήριο βέβαια είναι κάπως τσουχτερό (25 Ευρώ). Όποιος ενδιαφέρεται για την σύγχρονη ιστορία, πολύ κοντά στον Καθεδρικό Ναό βρίσκεται το Μουσείο της Κατοχής (The Occupation museum - Den Gamle By), θέμα του είναι η Γερμανική κατοχή κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο Στην αρχή μπορείτε να μπείτε σε ένα δωμάτιο, να καθίσετε και μπροστά σας, από μία οθόνη, θα σας κάνει ανάκριση ένας Γκεσταπίτης! Επειδή και λίγο shopping δεν κάνει κακό, αν είναι δυνατό, ωραίο είναι το κατάστημα Vintage Royal (Sankt Clemens Stræde 16) με νεανικά ρούχα σε προσιτές τιμές.

Aarhus
IMG_2370.JPG IMG_2380.JPG IMG_2384.JPG IMG_2386.JPG IMG_2409.JPG IMG_2382.JPG
IMG_2414.JPG
IMG_2376.JPG IMG_2453.JPG IMG_2470.JPG IMG_2469.JPG
Den Gamle By
IMG_2436.JPG IMG_2443.JPG IMG_2431.JPG IMG_2434.JPG IMG_2433.JPG IMG_2435.JPG
IMG_2447.JPG Street art και στο Aarhus
ARoS Kunstmuseum

IMG_2385.JPG IMG_2387.JPG IMG_2388.JPG IMG_2393.JPG IMG_2398.JPG IMG_2400.JPG

Μετά από δύο βράδια, επόμενο στο πρόγραμμα ήταν το Odense, η πατρίδα του Hans Christian Andersen, φυσικά με τρένο. Έμεινα στο Milling Hotel Mini 19, κοντά στον σταθμό και στο κέντρο. Πολύ καλό και η έκπληξη…. καφετιέρα - βραστήρας στο ισόγειο για καφέ φίλτρου ή τσάι, δωρεάν όλη την ημέρα! Καθόλου ασήμαντο, αν υπολογίσουμε το κόστος ενός καφέ. Όμορφη και ευχάριστη πόλη το Odense, με ωραία κτίρια και δρόμους, πεζοδρομημένο μεγάλο μέρος του κέντρου. Ο Καθεδρικός ναός του Αγίου Κνουντ (Sankt Knuds Kirke) και η Πλατεία του Δημαρχείου είναι εντυπωσιακά, ενώ το Μουσείο του Andersen θα ομολογήσω ότι δεν με εντυπωσίασε τόσο. Αξίζει όμως, κατά την γνώμη μου πάντα, να επισκεφτεί κάποιος το Μουσείο Σιδηροδρόμων (Welcome), ακριβώς δίπλα στον Σιδηροδρομικό Σταθμό , όπως και το πολιτιστικό – ιστορικό μουσείο Møntergården (https://montergarden.dk/en/), με θέματα κυρίως από την ζωή τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση. Κατά τα άλλα ανακάλυψα και μία ωραία pub όπου επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα! Για όποιον ενδιαφέρεται: Bill’s Pub 47, Kongensgade 47.

Odense
IMG_2478.JPG IMG_2485.JPG IMG_2537.JPG IMG_2544.JPG IMG_2547.JPG IMG_2548.JPG IMG_2557.JPG IMG_2577.JPG IMG_2578.JPG IMG_2528.JPG IMG_2531.JPG IMG_2483.JPG
Μουσείο Σιδηροδρόμων
IMG_2500.JPG IMG_2504.JPG IMG_2512.JPG IMG_2525.JPG IMG_2523.JPG IMG_2522.JPG

Møntergården
IMG_2587.JPG IMG_2593.JPG IMG_2575.JPG IMG_2592.JPG IMG_2586.JPG IMG_2535.JPG Θέα από το δωμάτιο
:) IMG_20230714_233912.jpg IMG_20230715_154255.jpg Τοπική μπίρα ..... πολύ καλή!

Μετά την πολύ ωραία μου περιήγηση στην επαρχία της Δανίας, ήλθε η ώρα να πάω στην πρωτεύουσα! Το ταξίδι με το τρένο άνετο, όπως πάντα, στο σιδηροδρομικό σταθμό συναντήθηκα με ένα φίλο που είχε κανονίσει να έλθει και αυτός για τις 4 ημέρες που θα έμενα εκεί (συνέπεσε η άφιξή μου με την δική του από το αεροδρόμιο). Κατευθυνθήκαμε στο Cabinn Hotel City της Κοπεγχάγης (έγινα κανονικά πελάτης τους :haha: ), 600 μέτρα από τον σταθμό και περίπου 1 χιλιόμετρο από το κέντρο. Τα δωμάτιά μας ήταν πολύ καλά, λίγο μεγαλύτερα και ακριβότερα από αυτά που είχα μείνει στο Aalborg και στο Aarhus, γιατί επρόκειτο να έλθει και ένας άλλος φίλος, που θα έμενε μαζί μου, αλλά δεν μπόρεσε τελικά. Τα μικρότερα δωμάτια των Cabinn είναι μια χαρά για ένα άτομο, αλλά λίγο …..στριμωγμένα για δύο! Δεν πειράζει, λίγη άνεση δεν βλάπτει, άλλωστε έμεινα περισσότερα βράδια! Νοικιάζει και ποδήλατα για όποιον θέλει να γυρίσει έτσι την πόλη.
IMG_2605.JPG IMG_2685.JPG Room.jpg Bikes Cabinn Hotel.jpg

Η Κοπεγχάγη είναι απλά καταπληκτική! Άνετοι, φαρδιοί δρόμοι, μεγάλα πεζοδρόμια, ωραία κτίρια και πλατείες, πεζοδρομημένο μεγάλο μέρος του κέντρου, όμορφη και η βόλτα κατά μήκος του καναλιού που την διασχίζει, πολλά μνημεία, όχι πολλή κίνηση (οι συγκοινωνίες πρέπει να είναι καλές, λέω πρέπει γιατί δεν τις χρησιμοποιήσαμε). Είναι όμως και ζωντανή πόλη, αναρίθμητα καλόγουστα καφέ-μπαρ που οι Δανοί (φυσικά και οι ξένοι) τα τιμούν δεόντως. Το αξιοθέατο - σήμα κατατεθέν της πόλης είναι το εξαιρετικό κανάλι του Nyhavn, τα λόγια δεν χρειάζονται, οι φωτογραφίες μιλάνε μόνες τους. Φυσικά είναι γεμάτο από κόσμο, το βράδυ όμως τα πράγματα είναι πιο ήσυχα (μην ξεχνάμε ότι σε αυτά τα γεωγραφικά πλάτη νυχτώνει αρκετά αργά το καλοκαίρι).
Nyhavn
IMG_2626.JPG
IMG_2627.JPG
IMG_2630.JPG
IMG_2633.JPG
1692363902074.jpg
1692363902042.jpg
1692363902060.jpg


Το άλλο σήμα κατατεθέν της πόλης είναι η Μικρή Γοργόνα (Den Lille Havfrue), εντάξει, ένα ωραίο αγαλματάκι είναι, πρέπει όμως να το δει κανείς, άλλωστε είναι πολύ ευχάριστη η διαδρομή μέχρι εκεί (περνάς και από το Φρούριο του Kastellet), άσχετα αν εμείς την κάναμε υπό βροχή. Ο Στρογγυλός Πύργος, τα ανάκτορα Cristiansborg, Amalienborg και το κάστρο Rosenborg (πήγαμε μόνο στο πρώτο), το Εθνικό Μουσείο Τέχνης (SMK – Statens Museum for Kunst) καθώς και το Δανέζικο Κέντρο Αρχιτεκτονικής (Dansk Arkitektur Center) συμπληρώνουν τον κατάλογο των βασικών νομίζω αξιοθέατων, υπάρχουν και άλλα βέβαια.
IMG_2731.JPG IMG_20230717_132600.jpg IMG_20230717_132223.jpg IMG_2732.JPG IMG_2728.JPG IMG_2611.JPG IMG_2614.JPG IMG_2616.JPG IMG_2617.JPG IMG_2652.JPG IMG_2655.JPG IMG_2662.JPG IMG_2704.JPG IMG_2742.JPG IMG_2720.JPG IMG_2759.JPG IMG_2763.JPG IMG_2773.JPG
Arkitektu Center.jpg

IMG_2696.JPG
IMG_2703.JPG IMG_2707.JPG IMG_2697.JPG
Ανάκτορα Cristianborg
IMG_2841.JPG IMG_2844.JPG IMG_2850.JPG IMG_2851.JPG IMG_2854.JPG εικόνα_Viber_2023-08-23_11-50-44-702.jpg IMG_2795.JPG ... και άγαλμα του Hans Cristian Andersen

Θα τονίσω πάντως ότι η πόλη είναι πραγματικά ζωντανή και ευχάριστη, πραγματικά αξίζει να έχει κανείς τον χρόνο να την περπατήσει με άνεση και να περάσει ώρα καθισμένος στα όμορφα καφέ μπαρ της σε κάποιο από τους πεζόδρομους ή τις πλατείες. Ωραίες για παράδειγμα είναι η πλατεία όπου βρίσκεται η Πηγή της Φιλανθρωπίας (Caritasbrønden af Statius Otto), η εντυπωσιακή Νέα Βασιλική Πλατεία (Kongens Nytorv) και η Πλατεία του Δημαρχείου (Rådhuspladsen).
IMG_2792.JPG
IMG_20230720_102600.jpg

Πηγή της Φιλανθρωπίας
Πλατεία Φιλανθρωπίας.jpg


Απαραίτητη εμπειρία είναι και τα street food, αν θέλει κανείς να γνωρίσει τις συνήθειες των Δανών. Είναι ανοικτοί χώροι με καντίνες που πουλάνε από Δανέζικες σπεσιαλιτέ (σαλάτες με θαλασσινά, σάντουιτς με τα εξαιρετικά τους λουκάνικα) μέχρι πίτσες. Υπάρχουν φυσικά άπειροι πάγκοι για να φάει ο κόσμος με την άνεσή του. Εγώ δοκίμασα μία εξαιρετική σαλάτα με τόνο, φύκια, φακές και διάφορα άλλα, ο Γιάννης πήρε την ίδια αλλά με σολομό. Street food υπάρχει και στις άλλες πόλεις αλλά δεν είχα πάει, τα είχε ανακαλύψει ο Γιάννης. Φάγαμε στο Broens Gadekøkken, απέναντι από το Nyhavn, υπάρχουν και άλλα βέβαια, αλίμονο μεγάλη πόλη είναι.
Street food.jpg IMG_2755.JPG IMG_2750.JPG Street food

Την προτελευταία ημέρα είχαμε αποφασίσει να επισκεφτούμε το Malmő, να πάρουμε και μία γεύση από την Σουηδία. Το Malmő βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την Κοπεγχάγη και συνδέεται με την Δανία με την μεγαλύτερη οδική και σιδηροδρομική γέφυρα της Ευρώπης. Υπάρχουν τρένα συνεχώς (και λεωφορεία) και το ταξίδι διαρκεί περίπου 40 λεπτά. Περπατήσαμε στο κέντρο, κυρίως γύρω από την πλατεία Stortorget και την πιο όμορφη Μικρή Πλατεία (Lilla torg) και επισκεφτήκαμε το ενδιαφέρον κάστρο της πόλης. Ωραίο και το Malmő, παρόμοιο με τις Δανέζικες πόλεις (εντυπωσιακά κτίρια, άνετοι δρόμοι και πεζοδρομημένη σε μεγάλο βαθμό). Άξιζε το πρωινό! Παρατήρηση - προειδοποίηση για τους καπνιστές: στην Σουηδία απαγορεύεται το κάπνισμα και στους ανοιχτούς χώρους των καταστημάτων (προτιμάω να μην το σχολιάσω)! Μόνο όρθιοι (όχι στο ένα πόδι πάντως, όπως με ρώτησε ένας φίλος). Τέλος πάντων, φάγαμε στο ωραίο καφέ - μπαρ - εστιατόριο Mello Yello, στην Lilla torg και επιστροφή στην βάση μας για το τελευταίο απόγευμα, που πέρασε με βόλτες, όπως και το επόμενο πρωί αφού η πτήση της επιστροφής ήταν απογευματινή.

Malmő
IMG_2870.JPG IMG_2873.JPG IMG_2880.JPG IMG_2882.JPG IMG_2886.JPG IMG_2899.JPG
IMG_2893.JPG IMG_2892.JPG Street art και εδώ :cool:
IMG_2913.JPG IMG_2920.JPG IMG_2921.JPG IMG_2932.JPG IMG_2927.JPG IMG_2931.JPG IMG_2938.JPG IMG_2939.JPG
1692804181076.jpg 1692804181081.jpg Τελευταίο βράδι στην Κοπεγχάγη


Την τελευταία ημέρα κάναμε βόλτες στο κέντρο, πριν γυρίσουμε στο ξενοδοχείο για να πάρουμε τις βαλίτσες και να πάμε στο αεροδρόμιο, καταφέραμε να καθίσουμε στο παλιότερο (από το 1870) ζαχαροπλαστείο της Κοπεγχάγης, το Conditori La Glace (Conditori La Glace). Τα γλυκά του φημίζονται, δοκιμάστε οπωσδήποτε την εξαιρετική σπεσιαλιτέ τους, το Sport’s Cake!

IMG_2947.JPG IMG_2944.JPG IMG_2940.JPG IMG_20230720_105153.jpg 1692804181070.jpg


Μερικές γενικές πληροφορίες τώρα και ξεκινώ με το ότι η Δανία ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου. Οι πόλεις που επισκέφτηκα ήταν όλες όμορφες και φιλικές: ωραία αρχιτεκτονική και εντυπωσιακά μνημεία, κάστρα, γέφυρες, λίγη σχετικά κυκλοφορία, μεγάλοι δρόμοι, άνετα πεζοδρόμια, καλές συγκοινωνίες αλλά και ευρύτατη χρήση ποδηλάτων, πολλά και καλόγουστα μέρη για να καθίσεις (οι Δανοί του δίνουν και καταλαβαίνει), ενώ είναι διάχυτη η αίσθηση μιας τουλάχιστον σχετικής ευημερίας. Στο Odense έπιασα κουβέντα με τον ιδιοκτήτη ενός καταστήματος ο οποίος, αφού εκθείασε την Ελλάδα για τον τρόπο ζωής μας, μου είπε ότι δεν λείπουν και τα προβλήματα στην χώρα του, επικεντρώθηκε κυρίως στο σύστημα υγείας τους, που δεν λειτουργεί όπως παλιότερα, αλλά και στην ακρίβεια λόγω του πολέμου στην Ουκρανία. Φυσικά δεν έχω καμία διάθεση να αμφισβητήσω αυτά που είπε, πάντως φτώχεια εγώ δεν είδα πουθενά. Για την ιστορία, σχεδόν απέναντι από το ξενοδοχείο στην Κοπεγχάγη υπάρχει ένα μίνι μάρκετ που κλείνει μόνο από μεσάνυχτα μέχρι τις 4 το πρωί (πολύ βολικό για τους πρωινούς καφέδες και όχι μόνο). Όλοι όσοι δουλεύουν εκεί είναι από το Μπαγκλαντές, έπιασα κουβέντα με έναν και στην ερώτηση πως είναι η ζωή στην Δανία απάντησε αμέσως, σχεδόν με ενθουσιασμό, ότι είναι πολύ ευχαριστημένος. Ίσως κάτι λέει κι αυτό……

Δυστυχώς πρέπει να συνεχίσω με το μοναδικό δυσάρεστο: η Δανία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φτηνή χώρα, τουλάχιστον για εμάς. Είναι από τις λίγες Ευρωπαϊκές όπου δεν υπάρχει θεσμοθετημένος κατώτατος μισθός, ο μικρότερος καθαρός πάντως είναι περίπου 1.300 Ευρώ. Αυτό βέβαια σημαίνει και αρκετά μεγαλύτερο κόστος ζωής. Η διαμονή δεν είναι απαγορευτική, συνολικά μου στοίχισε 830 περίπου Ευρώ για 10 ημέρες, η διαφορά όμως είναι στα μικροέξοδα (τρόπος του λέγειν). Το εισιτήριο του μετρό είναι στα 2,70 Ευρώ, μία φορά το χρησιμοποίησα. Για το τρένο είπαμε, 70 περίπου από Κοπεγχάγη για Aalborg (λίγο περισσότερα από 400 χιλιόμετρα), ενώ από τον Κεντρικό Σταθμό της Κοπεγχάγης στο αεροδρόμιο 6. Για ταξί μην το διανοηθείτε: 10 χιλιόμετρα ή 12 λεπτά - 33 Ευρώ την ημέρα και 40 το βράδυ (όχι για αεροδρόμιο, έτσι; )..
1692356433670.jpg Ένα πιάτο στα κεντρικά καφέ - μπαρ κοστίζει περίπου 12-15 Ευρώ, αλλά μία μπύρα είναι μεταξύ 8 και 10, αν πάρετε και σαλάτα φτάνετε αισίως τουλάχιστον τα 25. Εμείς φάγαμε δυο φορές, αλλά καθίσαμε και για καφέ ή μπύρα, στο πολύ καλό Mojoe Kitchen & Bar (Mojoe Kitchen & Bar ). Πολύ καλά είναι και τα καφέ μπαρ της αλυσίδας Espresso House, έφαγα πολύ καλό σάντουιτς με σολομό στο Aarhus. Για εστιατόρια δεν το συζητάμε, δεν τολμήσαμε! Υπάρχει πάντως και η λύση του φαγητού στο χέρι, τα σάντουιτς με λουκάνικο είναι εξαιρετικά, δύο φορές φάγαμε hot dog από καντίνα στο Nyhavn, θαυμάσιο και χορταστικό! Να αναφέρω πάλι τα street food, αξίζουν και δεν κοστίζουν τόσο, είναι ανοιχτά μέχρι το απόγευμα! Υπ’ όψιν ότι οι κουζίνες κλείνουν κατά τις 9, αν και τα μαγαζιά μένουν ανοιχτά μέχρι τις 11 πάνω κάτω. Μετά οι ξενύχτηδες, μέχρι τα μεσάνυχτα περίπου, μπορούν να φάνε Shawarma στους Τούρκους, (στους σαβαρμάδες που λέει και ένας φίλος που μένει στο Βέλγιο). Είναι σαν τον δικό μας γύρο - πίτα, η πίτα όμως είναι πολύ λεπτή και μπορούν να σου βάλουν περισσότερα πράγματα, καλή και οικονομική λύση, έχουν βέβαια και άλλα ψητά. Τιμήσαμε κι εμείς δεόντως τους γείτονες, εγώ τους είχα τιμήσει και στις άλλες πόλεις. Τέλος υπάρχουν και αλυσίδες μίνι μάρκετ που είναι ανοιχτά όλο το 24ωρο, τα πιο γνωστά είναι τα 7-eleven, ενώ τα σουπερμάρκετ Netto μένουν ανοιχτά μέχρι αργά. Ο καπουτσίνο, αντίστοιχος με τον δικό μας διπλό, από 6 και πάνω. Η τιμή της μπύρας αρχίζει από τα 8 Ευρώ, στις pub που πήγαμε ήταν γύρω στα 10, ποτήρι κρασί ή «ευγενή ποτά» στα 15. Μιλώντας για μπύρες, φυσικά η πιο γνωστή παγκοσμίως είναι η Carlsberg, ανακάλυψα τις εξαιρετικές Tuborg Classic και Albani (τοπική του Odense), αρκετά πιο δυνατές από τις κλασικές lager. Φυσικά πρέπει να αναφέρω το Rabalder Bar (Gothersgade 33B, λίγο πιο πάνω από το Mojoe), ωραίο μέσα και αρκετά καλή μουσική για λίγη νυχτερινή ζωή, μην φανταστείτε τρομερά ξενύχτια βέβαια.
1691928851795.jpg εικόνα_Viber_2023-07-12_21-24-38-200.jpg εικόνα_Viber_2023-07-13_14-50-37-288.jpg εικόνα_Viber_2023-07-19_18-15-23-453.jpg εικόνα_Viber_2023-07-13_09-46-55-641.jpg Rabalder Bar.jpg Rabalder Bar
Μια και μιλάμε για χρήματα, οι συναλλαγές γίνονται σχεδόν πάντα με πιστωτική κάρτα, μην πάρετε μαζί σας Ευρώ, οι τράπεζες δεν τα αλλάζουν! Γραφεία αλλαγής σχεδόν δεν υπάρχουν, εγώ βρήκα ένα μόνο στην Κοπεγχάγη και μόλις είδα τις τιμές έφυγα τρέχοντας! Αν θέλετε να πάρετε στα χέρια σας Κορώνες (μέρος της εμπειρίας και αυτό, έτσι; ) μόνο αν κάνετε ανάληψη από τον τραπεζικό σας λογαριασμό.

Δεν μπορώ βέβαια να παραλείψω και δυο λόγια για τους ανθρώπους. Ευγενικοί, ήσυχοι και καλόγουστοι, οι Δανοί σε κερδίζουν αμέσως, ενώ είναι και από τους πιο ωραίους λαούς που έχω δει. Πολλές πανέμορφες γυναίκες ( :heart: ), αλλά και ωραίοι άντρες νομίζω (αν και δεν είμαι «αρμόδιος» να μιλήσω για αυτό). Αξίζει να αναφέρω ότι 3-4 φορές, ενώ έψαχνα σε χάρτη ή στο κινητό στο Google Maps πώς να πάω κάπου, μου μίλησαν και προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν. Μάλιστα στο Aalborg ο άνθρωπος έκανε ποδήλατο με αθλητική περιβολή και ήρθε στην άκρη …… can I help you? Φυσικά Αγγλικά μιλάνε όλοι.
Τελευταίο, αλλά όχι ασήμαντο: το κλίμα. Την ημέρα έκανε συνήθως ζέστη, κυκλοφορούσα άνετα με κοντομάνικο, αλλά οι βροχές δεν έλειψαν. Καλό είναι να έχει κανείς ομπρέλα, αν δεν έχει πάρει μαζί του τα ξενοδοχεία νοικιάζουν για ένα συμβολικό ποσό (τουλάχιστον τα Cabinn είχαν, εγώ είχα πάρει). Μην ξεγελαστείτε αν το πρωί είναι καθαρός ο ουρανός! Αλλάζει ξαφνικά! Το βράδυ τα πράγματα ζορίζουν λιγάκι, ευτυχώς τελευταία στιγμή πήρα ένα κάπως βαρύτερο μπουφάν, ένα ελαφρύτερο που πήρα δεν το φόρεσα καθόλου, όπως και ένα κοντό παντελόνι.
Εν κατακλείδι, η Δανία είναι πανέμορφη και αξίζει τον χρόνο, αλλά και τα χρήματα που θα ξοδέψει κανείς για χάρη της. Δεν ξέρω αν θα το καταφέρω, αλλά η Κοπεγχάγη είναι πόλη που θα ήθελα να ξαναβρεθώ κάποτε, έστω και για λίγο.
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
43
Likes
83
Καλημέρα!Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!Εμείς κλείσαμε να πάμε οικογενειακώς τον Απρίλη που έρχεται!Αυτό που είπες με τη διαμονή, σκέψου ότι κοιτάω από τώρα να κλείσω και ήδη είναι τσιμπημένα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό :confused:
Για εκεί προτείνεις να κάνουμε απο εδώ συνάλλαγμα ή να κινούμαστε εκεί μόνο με τις χρεωστικές μας κάρτες;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ευχαριστούμε για την περιεκτική και χρήσιμη ιστορία σου.
Αν την είχες χωρίσει σε περισσότερες αναρτήσεις θα είχα βάλει περισσότερα like :D

Και για μένα οι Σκανδιναβικές είναι πάντα στα σχέδιά μου! ;)
Όπου κι αν έχω πάει θέλω να επιστρέψω! Σου εύχομαι να τα ξανακαταφέρεις!
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Καλημέρα!Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!Εμείς κλείσαμε να πάμε οικογενειακώς τον Απρίλη που έρχεται!Αυτό που είπες με τη διαμονή, σκέψου ότι κοιτάω από τώρα να κλείσω και ήδη είναι τσιμπημένα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό :confused:
Για εκεί προτείνεις να κάνουμε απο εδώ συνάλλαγμα ή να κινούμαστε εκεί μόνο με τις χρεωστικές μας κάρτες;
Καλημέρα. Κοίτα, είπαμε, είναι ακριβή χώρα. Εγώ ψάχνω πάντα με το γνωστό και μη εξαιρετέο Booking.com και η περιγραφή, οι κριτικές και οι φωτογραφίες ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (μοναδική εξαίρεση, μία φορά στην Ελλάδα, περίεργο, ε;). Τα Cabinn που έμεινα μου άρεσαν και οι τιμές τους είναι λογικές, τουλάχιστον αν υπολογίσεις το υψηλότερο κόστος ζωής στην χώρα. Εξαρτάται βέβαια και τι ζητάει κάποιος. Σε ότι αφορά τα χρήματα, οι Δανοί δεν τα χρησιμοποιούν καθόλου. Σε όλα τα μέρη δέχονται πιστωτικές (φαντάζομαι και χρεωστικές ή προπληρωμένες, ρωτήστε όμως για σιγουριά την τράπεζά σας). Συνάλλαγμα από εδώ; Δεν νομίζω ότι συμφέρει, το ίδιο είναι να κάνεις ανάληψη με την χρεωστική κατευθείαν σε αυτόματο μηχάνημα εκεί, αν θέλεις να χρησιμοποιήσετε Κορώνες. Ρωτήστε στην τράπεζά σας μήπως αν πάρετε Κορώνες από εδώ θα σας πάρουν λιγότερη προμήθεια, δεν το νομίζω όμως. Πάντως το υπογραμμίζω .... με πιστωτικές πληρώνεις παντού (η εξήγηση; ....το φορολογικό τους σύστημα, όλα τα έξοδα εκπίπτουν από την φορολογία). Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχει νόημα να πάρετε μαζί σας Ευρώ...δεν βρίσκεις εύκολα να τα αλλάξεις και, όπως διάβασες, ένα ιδιωτικό γραφείο αλλαγής βρήκα στην Κοπεγχάγη και η ισοτιμία που έδινε δεν ήταν καθόλου συμφέρουσα. Να περάσετε καλά και (φυσικά) αν έχεις και άλλες απορίες, εδώ είμαστε :)
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Ευχαριστούμε για την περιεκτική και χρήσιμη ιστορία σου.
Αν την είχες χωρίσει σε περισσότερες αναρτήσεις θα είχα βάλει περισσότερα like :D

Και για μένα οι Σκανδιναβικές είναι πάντα στα σχέδιά μου! ;)
Όπου κι αν έχω πάει θέλω να επιστρέψω! Σου εύχομαι να τα ξανακαταφέρεις!
Σε ευχαριστώ, πραγματικά η Σκανδιναβία είναι εξαιρετικός προορισμός! Το καλοκαίρι θα "περάσω" από το Ελσίνκι για 2 ημέρες :cool: (αν και μερικοί δεν θεωρούν την Φινλανδία Σκανδιναβική :haha: )
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Σε ευχαριστώ, πραγματικά η Σκανδιναβία είναι εξαιρετικός προορισμός! Το καλοκαίρι θα "περάσω" από το Ελσίνκι για 2 ημέρες :cool: (αν και μερικοί δεν θεωρούν την Φινλανδία Σκανδιναβική :haha: )
Ουτε οι ίδιοι οι Σκανδιναβοί για την ακρίβεια. :D
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Σε ευχαριστώ πολύ @Ilias Katsoulis !Θεωρώ πως τις κάρτες σου τις χρεωστικές μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις κανονικά αν συγκρίνω όπως το είχαμε κάνει Σκωτία και γινόταν αυτόματα η μετατροπή.Είτε κάνεις χρήση πιστωτικής-χρεωστικής είναι το ίδιο.Μετακίνηση από το αεροδρόμιο για Κοπεγχάγη με λεωφορείο και τρένο λογικά ε;
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Σε ευχαριστώ πολύ @Ilias Katsoulis !Θεωρώ πως τις κάρτες σου τις χρεωστικές μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις κανονικά αν συγκρίνω όπως το είχαμε κάνει Σκωτία και γινόταν αυτόματα η μετατροπή.Είτε κάνεις χρήση πιστωτικής-χρεωστικής είναι το ίδιο.Μετακίνηση από το αεροδρόμιο για Κοπεγχάγη με λεωφορείο και τρένο λογικά ε;
Ναι, ναι, μια χαρά είναι. Θα συνιστούσα το τρένο, γιατί το μετρό δεν έχει μικρόφωνα. Στο πήγαινε την πάτησα και κατέβηκα ένα σταθμό μετά τον Σιδηροδρομικό Σταθμό, μικρό το κακό βέβαια. Πηγαίνοντας προς την έξοδο του αεροδρομίου θα βρείτε αυτόματα μηχανήματα για εισιτήρια.
 
Last edited:
Μηνύματα
43
Likes
83
Έχω και σαν πλάνο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο να κινηθώ και λίγο Σουηδία!Επίσης για το ταξίδι μας Δανία δε χρειαζόμαστε διαβατήριο σωστά @Ilias Katsoulis ;
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Έχω και σαν πλάνο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο να κινηθώ και λίγο Σουηδία!Επίσης για το ταξίδι μας Δανία δε χρειαζόμαστε διαβατήριο σωστά @Ilias Katsoulis ;
Ωραία ιδέα! Οι αποστάσεις είναι μικρές για πολλές ενδιαφέρουσες πόλεις, οι δρόμοι φυσικά πολύ καλοί ενώ, από όσο ξέρω, δεν υπάρχουν διόδια. Βέβαια, Ε.Ε. είναι, με ταυτότητα ταξιδεύετε κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom