Σουηδία Δεκαήμερο στη φθινοπωρινή Σουηδία

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ κατατοπιστική ιστορία!Ωραία αφήγηση,περιγραφή,εικόνες από μια χώρα που μου άφησε κι εμένα πολύ καλές εντυπώσεις όταν την επισκέφθηκα πριν από κάποια χρόνια.Η Στοκχόλμη αποτελούμενη απ'αυτά τα νησάκια που μας περιέγραψες έχει μια ιδιαίτερη ομορφιά,στο νησάκι -υπαίθριο μουσείο Σκάνσεν που ανέφερες πέρασα μια υπέροχη μέρα τριγυρνώντας τους πάγκους με τις παραδοσιακές λιχουδιές!μέσα στα δένδρα,στο πράσινο!...και μόλις ανακάλυψα διαβάζοντας σε περιοχές της πόλης που δεν είχα προλάβει να δώ...,η δε Ουψάλα όπου πήγα ημερήσια από την Στοκχόλμη έκανε σε όλους μας εντύπωση με το πόσο πράσινη,''περιποιημένη",καθαρή πόλη είναι!
Θάθελα με την πρώτη ευκαιρία να ξαναπάω σ΄αυτή τη χώρα...
Σ'ευχαριστώ πολύ! Το Σκάνσεν ήταν μια παραμυθένια εμπειρία και πιστεύω πως ανάλογα με την εποχή θα προσφέρει διαφορετική αίσθηση! Η Ουψάλα είναι κλασσικό παράδειγμα του πως μια όμορφη πόλη εάν αξιοποιηθεί κατάλληλα μπορεί να γίνει απλά αξέχαστη!
 

carbonara

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
κίνα
Σ'ευχαριστώ πολύ! Η Σουηδία αξίζει οπωσδήποτε ένα ταξίδι. Εγώ δεν την είχα στη λίστα με τους πιο δημοφιλείς προορισμούς (δεν έχω καν επισκεφτεί Ρώμη, Παρίσι, Λονδίνο :)! Απλά προέκυψε και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!
Όταν πήγες Σουηδία είχε χιονίσει; Θα προτιμούσα να πάω με χιόνια. Ίσως του χρόνου τα χριστούγεννα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Όταν πήγες Σουηδία είχε χιονίσει; Θα προτιμούσα να πάω με χιόνια. Ίσως του χρόνου τα χριστούγεννα.
Όταν πήγα Σουηδία (τέλη Οκτώβρη) δεν είχε χιονίσει! Ο καιρός ήταν άλλες μέρες βροχερός και συννεφιασμένος κι άλλες καθαρός με ήλιο. Χριστούγεννα βέβαια το θεωρώ πολύ πιθανό να είναι χιονισμένο το τοπίο.:xmas_wink:
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Πολύ παραστατικές οι περιγραφές σας. Εγώ θα προσθέσω ότι ,νομίζω, είναι η μόνη πόλη που τα sight seeing λεωφορεία και το καραβάκι μαζί αξίζουν τα λεφτά τους. Δεν πρόλαβα να συνδυασω και την βόλτα με το καραβάκι- μόνο το μπλέ και κίτρινο λεωφορείο και το έχω μετανιώσει.Ημουν τέλος Αυγούστου περίπου εκεί, ο καιρός μιά λιακάδα καλοκαιρινή ,μιά χειμώνας με βροχή και κρύο. Επίσης τα κτίρια στη Gamla Stan έτσι ψηλά , αυστηρά και κολλημένα το ένα στο άλλο, σε κάνουν να αισθάνεσαι μικρός. Πάντως είναι ακριβή σχετικά πόλη. Στο ξενοδοχείο που έμενα άκουσα κανα δυό φορές ελληνικά (τη μία έναν ωραίο ελληνικό καυγά)Μου άρεσαν πολύ τα μικρά λιμανάκια με τους αθλούμενους και τους ψαράδες. Το ξέρετε ότι η Στοκχόλμη έχει πρόβλημα με τους λαγούς;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ παραστατικές οι περιγραφές σας. Εγώ θα προσθέσω ότι ,νομίζω, είναι η μόνη πόλη που τα sight seeing λεωφορεία και το καραβάκι μαζί αξίζουν τα λεφτά τους. Δεν πρόλαβα να συνδυασω και την βόλτα με το καραβάκι- μόνο το μπλέ και κίτρινο λεωφορείο και το έχω μετανιώσει.Ημουν τέλος Αυγούστου περίπου εκεί, ο καιρός μιά λιακάδα καλοκαιρινή ,μιά χειμώνας με βροχή και κρύο. Επίσης τα κτίρια στη Gamla Stan έτσι ψηλά , αυστηρά και κολλημένα το ένα στο άλλο, σε κάνουν να αισθάνεσαι μικρός. Πάντως είναι ακριβή σχετικά πόλη. Στο ξενοδοχείο που έμενα άκουσα κανα δυό φορές ελληνικά (τη μία έναν ωραίο ελληνικό καυγά)Μου άρεσαν πολύ τα μικρά λιμανάκια με τους αθλούμενους και τους ψαράδες. Το ξέρετε ότι η Στοκχόλμη έχει πρόβλημα με τους λαγούς;
Σ'ευχαριστώ πολύ! Βόλτα με το καραβάκι δεν κάναμε γιατί δεν ευνοούσε ο καιρός αλλά φαντάζομαι ότι το καλοκαίρι θα είναι από τα highlights! H Γκάμλα Σταν είναι πραγματικά υπέροχη! Έλληνες συναντήσαμε κι εμείς πολλούς! Λαγούς δεν είδαμε...!!!:xmas_razz:
 

carbonara

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
κίνα
Όταν πήγα Σουηδία (τέλη Οκτώβρη) δεν είχε χιονίσει! Ο καιρός ήταν άλλες μέρες βροχερός και συννεφιασμένος κι άλλες καθαρός με ήλιο. Χριστούγεννα βέβαια το θεωρώ πολύ πιθανό να είναι χιονισμένο το τοπίο.:xmas_wink:
Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Ελπίζω να καταφέρω να πάω σύντομα. Προς το παρών είμαι ανάμεσα σε Παρίσι και Άμστερνταμ για το Πάσχα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Χμμμ...Κι εγώ κάτι σε Παρίσι σκέφτομαι για την άνοιξη! Για να δούμε...
 

kwnos33

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα πάω στη Στοκχόλμη τον Μάιο. Μπορείτε να μου προτείνετε ξενοδοχεία κεντρικά έως 150 ευρώ και εστιατόρεια για φαγητό;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Θα πάω στη Στοκχόλμη τον Μάιο. Μπορείτε να μου προτείνετε ξενοδοχεία κεντρικά έως 150 ευρώ και εστιατόρεια για φαγητό;
Εγώ έμεινα στο Victory Hotel στην παλιά πόλη. Πιστεύω πως η παλιά πόλη είναι η πιο όμορφη και η πιο πρακτική περιοχή για να μείνει κανέις στη Στοκχόλμη. Για φαγητό πέρα από αυτά που προτείνω στην ιστορία μου είχα διαβάσει καλές κριτικές για το F12 και το Leijontornet (στο Victory Hotel)! Eίναι για gourmet καταστάσεις καθώς τα έχουν τα αστεράκια τους!
 

Tolis-gef

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολύ όμορφο το ταξίδι σου Patyyy :) ...
Η αφήγησή σου υπέροχη, μπράβο !!! :clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ όμορφο το ταξίδι σου Patyyy :) ...
Η αφήγησή σου υπέροχη, μπράβο !!! :clap:
Σ'ευχαριστώ πολύ! 'Ηταν ένα φανταστικό ταξίδι! Η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη-αξίζει οπωσδήποτε μια επίσκεψη!
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πολύ όμορφη αφήγηση και κατατοπιστική φιλενάς..έχεις ταλέντο κρυμμένο.Πάντα τέτοια ταξίδια και μεγαλύτερα:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom