Δεν μπορώ να αποφασίσω. Που να πάω;

ktselios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Έχω κάποια μίλια από την aegean και σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω για να πάω με την κοπέλα μου ένα ταξίδι στο εξωτερικό.
Οι υποψήφιες πόλεις είναι:

Μόναχο
Φρανκφούρτη
Στουτγκάρδη
Ντισελντόρφ
Λισαββώνα
Βαρσοβία

ή κάποιες κοντινές πόλεις σε αυτές.

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, από δική του εμπειρία...
Κυρίως θα με ενδιέφερε είτε μια πρόταση για μια κοντινή πόλη είτε μια κουβέντα αποτροπής (πχ "μην πας εκεί τώρα γιατί έχει πολύ χιόνι").

Ευχαριστώ...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το χίονι τώρα είναι σχετικό, είναι μέσα Δεκέμβρη κι δε υπάρχει εκατοστό χιονιού στην Κρακοβια.

έχω πάει σε όλες τις πόλεις που έχεις πει, εκτός της Λισαβόνας. Τι σε ενδιαφέρει να δεις, κι αν είσαι σε low budget.

αλλιώς εδώ είμαι να σε βοηθήσω όσο μπορώ ;)
 

ktselios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καταρχήν ευχαριστώ Θανάση για τη βοήθεια. Φοβόμουν ότι θα με αποπάρουν με την ερώτησή μου, αφού είναι πολύ γενική.
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο που θέλω να δω. Έχω μια προτίμηση στις γερμανικές πόλεις αν και έχω πάει μόνο στο Βερολίνο.
Περισσότερο με ενδιαφέρει να δω μια μαζεμένη και ήσυχη πόλη. Δε θέλω πολύ βαβούρα.
Πάρκα, ανοιχτοί χώροι, δε θέλω βροχές (δε με πειράζει το χιόνι), καλή εξυπηρέτηση, λογικές τιμές σε ξενοδοχεία και εστιατόρια.

Αν μπορείς να με βοηθήσεις, ευχαριστώ ξανά...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
λογικές τιμές (μέχρι κι αστείες) σου προτείνω Βαρσοβία ή Κρακοβία. Αρκετά φθηνά, όμορφες πόλεις κι πολλά να δεις (ειδικά η Κρακοβία)

το Ντισελντόρφ, αδιάφορο, αλλά αξίζει η Κολωνία/Βόννη
η Στουτγκάρδη μια βιομηχανική πόλη της Γερμανίας
Φρανκφούρτη, με μια συμπαθιτική παλιά πόλη, άλλα ακομά καλύτερη η Χαιδελβεργη λίγο έξω από την Φρανκφούρτη
το Μόναχο θα γίνετε το σώσε με τους Έλληνες τότε, αλλά δε παύει να είναι μια όμορφη πόλη για τώρα

;)

όσο για την ερώτηση, μη σε νοιάζει, εγώ να δεις τι άκουσα όταν ρώτησα τι να διαλέξω, Μόσχα ή Μαδρίτη :Ρ
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Συμφωνω με τα λεγομενα του ThanasisU2 - δεν εχω παει στη βαρσοβια και δεν ξερω για εκει. Ησυχα και ομορφα ειναι στη Βοννη η τη Λισσαβωνα. Πολυ ομορφη ειναι και η Χαιδελβεργη, ενω οι υπολοιπες ειναι απλα τυπικες Γερμανικου τυπου μεγαλουπολεις.

Σημ. η Πορτογαλια εχει επισης οικονομικο προβλημα ετσι θα εχεις ακομη καλυτερες προσφορες στις ετσι κι αλλιως χαμηλες τιμες εκαι.

Εναλλακτικη λυση (πολυπροτεινομενη σε αυτο το φορουμ) ειναι πτηση για Μοναχο, ενοικιαση αυτοκινητου (υπαρχουν απιστευτες προσφορες) και βουρ για Τυρολο. Τα μικρα χωριουδακια εχουν πολυ φτηνα πανδοχεια και η φυση ειναι κατιο το απιστευτο. Βεβαια εχε υποψη σου οτι κατα την περιοδο των εορτων οι φημισμενες Αυστριακες πολεις στο Τυρολο εχουν πολυ κοσμο και υψηλες τιμες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη εχω παει Κολωνια ..και αναφερθηκε προηγουμενως ...μη νομιζεις κ αυτη δεν ειναι κατι το φοβερο.Εγω οποτε ξαναπαω ..ολο θα την κοπαναω απο κει για να παω σε αλλα μερη πχ ειχα παει Αμστερνταμ ...σκεφτομαι να παω Λουξεμβουργο απο κει κλπ
εμενα η πρωτη μου προτιμηση απο ολα αυτα (αν και η μακρυτερη) ειναι η Λισσαβονα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Λισσαβόνα! Πανέμορφη, φτηνή, απίθανο το να σου τύχει χιόνι και σπουδαία ευκαιρία να πας με χαμηλό ναύλο!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κι εγώ Λισσαβόνα θα πρότεινα, για τους λόγους που σου είπε η paefstra, αλλά να ξέρεις ότι οι χειμερινοί μήνες εκεί και ο Νοέμβριος είναι οι πιο βροχεροί.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκούβερ , Γη του Πυρός
Αν δεν έχεις πάει Κων/πολη τα Χριστούγεννα χάνεις. Βέβαια πολύς ο κόσμος. Εξυπηρέτηση ΑΑΑ. Με τα μίλια σου δεν ξέρω τι γίνεται αλλά αξίζει.Έχω πάει 3 φορές Χριστούγεννα.Βόλτες,φαγητό,ομορφιά,χαμάμ,χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχει χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα στη Κωνσταντινούπολη;
Αν εννοεις λαμπακια δεντρα και λοιπα εχει κατι λιγα... αλλα η ατμοσφαιρα ειναι εκπληκτικη και πανικος απο κοσμο. Νομιζω πως για χειμωνα ειναι οι καλυτερες της μερες. Συν οτι ολα τα μαγαζια ειναι ανοιχτα...
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Εναλλακτικη λυση (πολυπροτεινομενη σε αυτο το φορουμ) ειναι πτηση για Μοναχο, ενοικιαση αυτοκινητου (υπαρχουν απιστευτες προσφορες) και βουρ για Τυρολο. Τα μικρα χωριουδακια εχουν πολυ φτηνα πανδοχεια και η φυση ειναι κατιο το απιστευτο. Βεβαια εχε υποψη σου οτι κατα την περιοδο των εορτων οι φημισμενες Αυστριακες πολεις στο Τυρολο εχουν πολυ κοσμο και υψηλες τιμες. πες μας για τις προσφορες ,σκεφτομαι να παω Μοναχο την Πρωτοχρονια και να νοικιασω αμαξι ,αλλα απο που? και πως δεν ξερω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.732
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom