Γενικά Δευτερο ταξιδι καραιβικη .

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
Καλημέρα σε όλους σας ,
Ηρθε η ώρα για το δευτερο ταξιδακι μας σε εξωτικο προορισμό . Εκτος από τον Αγιο Δομηνικο όπου και έχουμε παει , θα θέλαμε ένα μέρος όπου να εχει τις καλύτερες παραλίες αλλά να μην ειναι μονο αυτό.. οχι δηλαδη απομονωση να μπορούμε να κινηθούμε με το αυτοκίνητο για εξερευνηση. Ο άγιος δομινικος τα παρείχε όλα και παραλίες και βόλτες και επειδή το ξέρω ότι είναι δύσκολο να τα έχουμε όλα πάλι θα ήθελα να με βοηθήσετε με την επιλογή ενός τροπικού παραδεισου με τελειες παραλίες αλλά να μπορούμε να πάμε και σε κανένα εστιατόριο εκτός ξενοδοχείου χεχε.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα σε όλους σας ,
Ηρθε η ώρα για το δευτερο ταξιδακι μας σε εξωτικο προορισμό . Εκτος από τον Αγιο Δομηνικο όπου και έχουμε παει , θα θέλαμε ένα μέρος όπου να εχει τις καλύτερες παραλίες αλλά να μην ειναι μονο αυτό.. οχι δηλαδη απομονωση να μπορούμε να κινηθούμε με το αυτοκίνητο για εξερευνηση. Ο άγιος δομινικος τα παρείχε όλα και παραλίες και βόλτες και επειδή το ξέρω ότι είναι δύσκολο να τα έχουμε όλα πάλι θα ήθελα να με βοηθήσετε με την επιλογή ενός τροπικού παραδεισου με τελειες παραλίες αλλά να μπορούμε να πάμε και σε κανένα εστιατόριο εκτός ξενοδοχείου χεχε.
Γειά σου
Θα πρότεινα χερσόνησο Yucatan Mexico.
Αν σας αρέσουν τα χλιδάτα ξενοδοχεία μπορείτε να μείνετε στο Cancun και να κάνετε εξορμήσεις σε αρχαιολογικούς χώρους όπως Chichen Itza για τις πυραμίδες ή Ik Kil cenote για την υπόγεια λίμνη. Επίσης σε νησιά όπως Isla Mujeres με φανταστικές παραλίες.
Άλλη επιλογή είναι να μείνετε Playa del Carmen και από εκεί να εξορμήσετε στον Αρχαιολογικό χώρο της Tulum και τις φανταστικές παραλίες όπως η Playa Paraiso ή στον αρχαιολογικό χώρο της Coba, πάλι σε cenote, να πάτε σε πάρκα όπως Xcaret, Hel-Ha, X-Plor (ανάλογα με τις δραστηριότητες που προτιμάτε), στο νησί Cozumel με το οικολογικό πάρκο και τις επίσης υπέροχες παραλίες, να κάνετε και εκεί δραστηριότητες όπως snorkeling και διάφορα άλλα θαλάσσια σπορ.
Φυσικά μπορείτε να τα συνδυάσετε και όλα μαζί αν διαθέτετε αρκετές μέρες. Αυτό θα ήταν το ιδανικό.

Επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές και τα μέρη κατά τη δική μου πάντα άποψη είναι πολύ ωραία.

Βάζω και μερικές φωτογραφίες να πάρεις μια ιδέα.

Cancun
IMG_20170425_153153_576.jpg



IMG_20160424_145750.jpg


Chichen Itza
IMG_20160507_011222.jpg



Isla Mujeres
IMG_20160505_031251.jpg



Εικόνα 1097.JPG



Εικόνα 1115.JPG



Tulum
Εικόνα 1698.jpg



Εικόνα 1686.jpg



Playa Paraiso
Εικόνα 1734.jpg



Ik Kil
IMG-20160427-WA0000.jpg
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Cancun πολύ καλή επιλογή, Κούβα πολύ πιο ιδιαίτερη (για παραλιάρες έχει και η Αβάνα αλλά ειδικά το Cayo Santa Maria), δες και την ιστορία που υπάρχει για Παρθένες Νήσους...

Εγω αγαπώ και Τζαμάικα, αρκεί να αποφύγετε Νεγρίλ και λοιπά τουριστικά κέντρα.
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Πριν 1 εβδομάδα γύρισα από Γιουκατάν... οι καλύτερες παραλίες ή μάλλον η καλύτερη παραλία είναι στο Isla Mujeres (Playa Norte)!! Εκεί μάλιστα, είναι φανταστικά ! Με τυρκουαζ νερά, κοκοφοίνικες και τέλειο κλίμα Μεξικού, αν και πολύ τουριστικά. Στην Tulum, Playa del Carmen, Cancun οι παραλίες έχουν πολύ συχνά κύμα και φύκια και δεν πιστεύω τις φωτογραφίες που βλέπω κατά καιρούς. Επίσης στο Akumal έχει ωραία παραλία με τυρκουάζ νερά και μπορείς να κολυμπήσεις και να δεις θαλάσσιες χελώνες που είναι φοβερή εμπειρία, ενώ πολύ ωραία θάλασσα με καλό snorkeling έχει και στο Puerto Morelos. Από κει και πέρα το Μεξικό είναι μαγεία (2η μου φορά και τρομερός λατινολάτρης) με πανέμορφες αποικιακές πόλεις (Merida), τα cenotes που είναι φανταστική εμπειρία να κολυμπάς και εννοείται τις αρχαίες πυραμίδες που μπορείς σε κάποιες να σκαρφαλώσεις και να βλέπεις στο βάθος μόνο ζούγκλα (Coba, Uxmal).
Τώρα αν θέλετε κάτι πολύ πιο πολύ με κλίμα Καραϊβικής, θα πρότεινα και τη Μαρτινίκα. Ανήκει στη Γαλλία (υπερπόντιο έδαφος) οπότε όλα είναι σε ευρώ (δυστυχώς βέβαια και σε τιμές Ευρώπης), με απίστευτες παραλίες, τρομερή ομορφιά, πάρα πολλά λουλούδια και πράσινο, και βέβαια πολλά αποστακτήρια με ρούμι.....με ότι αυτό συνεπάγεται...είναι μετά να μη μπεις σε mood Καραϊβικής ;;;
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Θέλω να πιστεύω, ότι δεν εννοείς τις φωτογραφίες που ανεβάζουμε ΟΛΟΙ εμείς εδώ στο forum.
Για αυτές πάω πάσο.... αλλά υποθέτω πως θα ήσασταν απλώς τυχεροί και για λίγες ημέρες. Η αίσθησή μου είναι ότι επειδή πρόκειται για ωκεανό, τις περισσότερες φορές η θάλασσα εκεί είναι ταραχώδης και με επικίνδυνα ρεύματα. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκόμισα από τη δική μου εμπειρία, από τα όσα έχω διαβάσει και τα όσα μου είπαν. Στο Κανκούν επίσης νομίζω είναι περισσότερο όμορφο το χρώμα παρά η ποιότητα του νερού της θάλασσας και σίγουρα έχει κύματα...Εξαίρεση όπως είπα το Isla Mujeres που είναι προστατευόμενο από ύφαλο και είναι φανταστικό !
 
Last edited by a moderator:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Για αυτές πάω πάσο.... αλλά υποθέτω πως θα ήσασταν απλώς τυχεροί και για λίγες ημέρες. Η αίσθησή μου είναι ότι επειδή πρόκειται για ωκεανό, τις περισσότερες φορές η θάλασσα εκεί είναι ταραχώδης και με επικίνδυνα ρεύματα. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκόμισα από τη δική μου εμπειρία, από τα όσα έχω διαβάσει και τα όσα μου είπαν. Στο Κανκούν επίσης νομίζω είναι περισσότερο όμορφο το χρώμα παρά η ποιότητα του νερού της θάλασσας και σίγουρα έχει κύματα...
Φύκια είχε η θάλασσα και όταν βρέθηκα και εγώ εκεί. Στο Cancun τα μάζευαν και αν προσέξεις την πρώτη φωτογραφία μου, έγραφαν με αυτά πάνω στην άμμο "καλώς όρισες". Τα νερά είναι λίγο θολά στην άκρη της παραλίας γιατί ανακατεύεται η άμμος από τον κυματισμό. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι καθαρά. Ωκεανός είναι, σίγουρα θα έχει κυματισμό αλλά δεν είναι απαγορευτικός για μπάνιο.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας . εχω καποιες απορίες . κατι φίλοι μου που πηγαν στο μεξικο τους εκλεψαν και είχαν και προβλημα με τις αρχες εκει μειχρι να βρουν ακρη με τα χαρτια του. μου ειπαν οτι ειναι πολυ ομορφο και οτι συνδιαζει ότι εχω στο μυαλό μου αλλά δεν θα μου προτειναν να παω εκει. βεβαια εινια προσωπικη τους εμπειρια αν και η γυναικα μου το εχει παρει πολυ στραβα ενώ το μεξικο ήταν το ονειρο ζωης της μας βλεπω να το αποβαλουμε γιατι εχουμε και δυο παιδακια. εσεις τι λετε γιαυτό? ακόμα έχω δει και το St John εχω ακούσει ότι το μερος εκει έχει τις καλύτερες παραλίες με διαφορά . θυμαμαι την ιστορία του GTS που ειχε παει παλιότερα και ΄είχε πει τα καλύτερα. νομιζω ότι εκει δεν έχει και πολλά όμως να κάνεις αλλά αν αξίζει τοσο πολύ μπορώ να το συνδιασω με κάτι αλλο? ακόμα κοιταγα και για ειρηνικο αλλά με την ζωή που θέλω να κάνω πίστευω ότι τουλαχιστον με τα ίδια λεφτα θα κανω τις διπλές μερες καραιβική..και τα λεφτά τωρα πια είναι σπάνια...
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας . εχω καποιες απορίες . κατι φίλοι μου που πηγαν στο μεξικο τους εκλεψαν και είχαν και προβλημα με τις αρχες εκει μειχρι να βρουν ακρη με τα χαρτια του. μου ειπαν οτι ειναι πολυ ομορφο και οτι συνδιαζει ότι εχω στο μυαλό μου αλλά δεν θα μου προτειναν να παω εκει. βεβαια εινια προσωπικη τους εμπειρια αν και η γυναικα μου το εχει παρει πολυ στραβα ενώ το μεξικο ήταν το ονειρο ζωης της μας βλεπω να το αποβαλουμε γιατι εχουμε και δυο παιδακια. εσεις τι λετε γιαυτό? ακόμα έχω δει και το St John εχω ακούσει ότι το μερος εκει έχει τις καλύτερες παραλίες με διαφορά . θυμαμαι την ιστορία του GTS που ειχε παει παλιότερα και ΄είχε πει τα καλύτερα. νομιζω ότι εκει δεν έχει και πολλά όμως να κάνεις αλλά αν αξίζει τοσο πολύ μπορώ να το συνδιασω με κάτι αλλο? ακόμα κοιταγα και για ειρηνικο αλλά με την ζωή που θέλω να κάνω πίστευω ότι τουλαχιστον με τα ίδια λεφτα θα κανω τις διπλές μερες καραιβική..και τα λεφτά τωρα πια είναι σπάνια...
Αν είναι να αναβάλετε/ακυρώσετε το όνειρο ζωής γιατί κάποιοι/κάποτε υπέστησαν κλοπή, το θεωρώ πραγματικά κρίμα !!! Αυτά τα περιστατικά είναι τελείως μεμονωμένα και μπορούν να συμβούν ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ... Πιο επικίνδυνο έχει γίνει πια το Παρίσι.
Γύρισα πριν 7 ημέρες από το Γιουκατάν και πριν 3 χρόνια ήμουν στην πρωτεύουσα και πέριξ. Δεν αισθάνθηκα πουθενά κίνδυνο και ιδίως στο Γιουκατάν υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ αστυνομία. Common sense χρειάζεται και τίποτα άλλο...Προφανώς και δεν θα αφήσετε τα πράγματά σας στην παραλία για να λείπετε για τρεις ώρες και ούτε θα κυκλοφορείτε με την κάμερα κρεμασμένη στο λαιμό !!! Μέχρι εκεί...
Μην χάσετε το ταξίδι στο Μεξικό !! ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΑ ΟΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ !!! ΘΑ ΞΕΤΡΕΛΛΑΘΕΙΤΕ !!!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
παραδεισος!!
και εγω ψημενος ειμαι γιατι ο φιλος μου που εχει ταξιδιωτικο γραφειο μου ειπε οτι ζηταω τα εχει το μεξικο.
για το St John εχει κανεις αποψη ?όντως έχει τις καλύτερες παραλίες που λενε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom