Ισπανία Δημοτικές-περιφερειακές εκλογές 2010 ??? – Tapas madrilenos δαγκωτό….

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

Με αφορμή τα 28 γενέθλια μου (δώρο το εισιτήριο από το φίλο μου) και έπειτα από μια συμφωνία με το big boss, αντί να πάρω την εκλογική άδεια που αναλογούσε μια ημέρα την εβδομάδα κατά τη διάρκεια των εκλογών (υπήρχε κι επαναληπτικός γύρος) πήρα δύο μαζεμένες τη δεύτερη εβδομάδα και αποφάσισα να ασκήσω το εκλογικό μου δικαίωμα έχοντας για επιλογή όχι δημάρχους και περιφερειάρχες αλλά κρασιά και tapas...Να σημειώσω οτι είμαι Ισπανόφιλη μέχρι κόκκαλο και ναι προτιμώ τη Μαδρίτη από τη Βαρκελώνη... Επίσης αυτή δεν είναι μια αμιγώς ταξιδιωτική ιστορία, το αντίθετο θα έλεγα, απλά θα ήθελα να μοιραστώ ένα πολύ ωραίο τριήμερο που πέρασα με πολύ κρασί, πολλά tapas και ολίγον από τα απίστευτα μουσεία που έχει αυτή η πόλη.
madrid 080.jpg
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Παιδιά sorry δεν είμαι τόσο τεμπέλα ώστε να γράψω μόνο αυτές τις γραμμές, έχω έτοιμες τις 2 από τις 3 μέρες αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες στα ποστ, έχω απευθυνθεί στους αρμόδιους και περιμένω τα φώτα τους αν και έχω και μια σούπα να βράζει και φοβάμαι οτι δε νομίζω να καταφέρω τίποτα απόψε, εκτός και τις ανεβάζω μια μια και μπορέσει κάποιος να τα ενώσει...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο το προβλημα ειχα και γω και οπως ειδες τις ανεβαζω μια μια ....τωρα ο Δεφ μου ειπε να τις ριχνω στη γκαλερυ και μετα απο κει..αλλα επρεπε να τις μικραινω οποτε μανουριασα ...αστο λεω ..αντε να κουτσα κουτσα τελειωσα .

Αντε κοριτσι μου εσυ θα συμπληρωσεις τα κρασοκενα -εξοδοκενα -μπαροκενα:haha:στη δικη μου ιστορια.
Η πλακα ποια ειναι: περσι εκανα και γω το ιδιο στις ιδιες εκλογες ...πηγα Κωνσταντινουπολη και μαλιστα σκεφτομουν να γραψω ιστορια με παρομοιο τιτλο ...Κωνσταντινουπολη δαγκωτο!:lol:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ημέρα 1η

Πρωινή πτήση της Aegean και το μεσημεράκι της Παρασκευής έχουμε προσγειωθεί στη Μαδρίτη, μετρό και φτάσαμε στο Hostal Adriano που θα μέναμε, καθαρά και όμορφα διακοσμημένα δωμάτια στην Puerta del Sol το κεντρικότερο σημείο της πόλης. www.hostaladriano.com
Αφήνουμε τα πράγματα μας και κατευθείαν πάμε στο Prado ώστε να το εκτιμήσουμε όσο ήμασταν ακόμα νηφάλιοι, μπήκαμε τσάμπα δείχνοντας ελληνικά πάσο και δηλώνοντας ψεύτικες ηλικίες...μέχρι 25 ετών φοιτητής έμπαινες δωρεάν και αμάρτησα ομολογώ ώστε το βράδυ τα χρήματα που γλίτωσα να επενδυθούν σε Rioja…Για το μουσείο δε θα αναφερθώ εκτενώς σε όποιον αρέσουν οι πίνακες όπως εμένα θα το εκτιμήσει δεόντως, ειδικά ο τομέας με τους Μαύρους πίνακες του Goya καθώς και αυτός με τα έργα του Bosch έχουν απίστευτο ενδιαφέρον. Μετά από ώρες περιπλάνησης μέσα στο μουσείο είχε σκοτεινιάσει και ήταν ώρα για καφέ. Περπατήσαμε με τα πόδια μέχρι την Chueca μια από τις πιο ζωντανές, νεανικές και πολύχρωμες γειτονιές της πόλης. Το καφεδάκι καταναλώθηκε άμεσα σε ένα χαριτωμένο καφέ και η ώρα της οινογνωσίας είχε φτάσει.
Κατευθυνθήκαμε στο Bodega La Ardosa www.laardosa.es ένα από τα πιο παλιά και αυθεντικά tapas bar, ασφυκτικά γεμάτο με ντόπιους, χωρίς κατάλογο στα αγγλικά και με δύο μικρούς χώρους που τους χωρίζει η μπάρα οπότε για να πας από τον έναν στο άλλο πρέπει να περάσεις από κάτω. Έχω και σε κάποιο ποστ αναφερθεί στο μαγαζί αυτό και θα το πω ξανά, το λάτρεψα. Απίστευτα κρασιά από διάφορες περιοχές της χώρας, τάπας με θαλασσινά και σπιτικό βερμούτ και βεβαίως συνεννόηση δια της νοηματικής.


afarm7.static.flickr.com_6049_6324650917_d9812089ba_m.jpg

Αφού απολαύσαμε 1,2,3 ποτήρια κρασί -περαιτέρω λεπτομέρειες δεν χρειάζονται... και δοκιμάσαμε tapas με θαλασσινά ενδεικτικά αναφέρω τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου: αντσούγιες με μαρμελάδα ντομάτας (anchoa dela Casa) που ήταν αυτό που παραγγέλναν όλοι, αντσούγιες με ντομάτα και τυρί cabrales (anchoa con tomate o cabrales), τέλος πολύ ωραία ήταν κι αυτά με το σολωμό (salmon ahumado), ξεκινήσαμε για το επόμενο μαγαζί , απόψε το πρόγραμμα είχε tapas tour μέχρι τελικής πτώσης. Εδώ να σημειώσω οτι ιδανικά μαγαζιά για τέτοιου είδους τσιμπολόγημα εκτός από τα τάπας είναι και οι tavernas που μοιάζουν πολύ με τα δικά μας μεζεδοπωλεία, επίσης εκτός από tapas θα δείτε να γράφουν συχνά pinchos (που σημαίνει μικρή μερίδα μεζέδων) και raciones (μεγάλη μερίδα μεζέδων). Επίσης να αναφέρω πως η περιοχή Chueca έχει πολλά ωραία μαγαζιά και καλλιτεχνικά και έχει κόσμο στο δρόμο μέχρι πολύ αργά τη νύχτα, όπως σχεδόν και όλη η πόλη άλλωστε.
Proxima estacion το CisneAzu lhttp://11870.com/pro/el-cisne-azul ένα μαγαζί που σερβίρει πολλών ειδών άγρια μανιτάρια ψημμένα σε μαντέμι επιτόπου, διαλέγεις την ποικιλία και στα ψήνουν εκείνη τη στιγμή μαζί με ένα αυγό, οι μανιταρόφιλοι μη το παραλείψετε, εμείς επιλέξαμε κανθαρέλες και ήταν απίστευτες!


afarm7.static.flickr.com_6032_6324651175_43c5c8dc57_m.jpg

Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω τα ποτήρια κρασί που τις συνόδεψαν και πάμε παρακάτω.
Επίσκεψη στο φίλο μου το Havier (τον Bardem καλέ) στο εστιατόριο-bar La Bardemcilla www.labardemcilla.com που διατηρεί με τα αδέρφια του. Το φαγητό ήταν οικονομικό και τα κρασιά επίσης, δεν φάγαμε απλά τσιμπήσαμε κάτι κροκέτες jamon που ήταν και η σπεσιαλιτέ λόγω της ομώνυμης ταινίας του Almodovar που πρωταγωνιστούν Bardem και Penelope Cruz μαζί με το (τα) κρασάκι μας αλλά μπορείς και να φας και να πιεις απλά ποτό, θα το χαρακτήριζα απλά αξιοπρεπές που παραδόξως δεν είχε τουρίστες λόγω ονόματος αλλά πολύ νεολαία ντόπιους ειδικά στη μπάρα.
afarm7.static.flickr.com_6056_6324650995_c58cc716ff_m.jpg


Επόμενη στάση ένα θρυλικό και πολύ γνωστό μαγαζί αγαπημένο στέκι του Pedro Almodovar, το El Bocaito www.bocaito.com , είχε πολύ ωραία κρασιά ειδικά rioja (ισπανικό κρασί Π.Ο.Π) και νόστιμα μεζεδάκια αλλά δεν μπορώ να είμαι να είμαι απόλυτα σίγουρη γιατί είχα ήδη σκάσει και είχα καταναλώσει τόσο κρασί που άνετα πήγαινα κόντρα τον Ορέστη Μακρή οπότε οι αναμνήσεις είναι λίγο θολές...


afarm7.static.flickr.com_6217_6324651093_69d7abbf7d_m.jpg

Η ώρα είχε περάσει για τα καλά και επειδή της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά έπρεπε να σύρουμε τα κρασοβάρελα που είχαν μετατραπεί τα κορμιά μας πίσω στο δωμάτιο. Μέναμε σχετικά κοντά οπότε το κόψαμε με τα πόδια, χαζογελώντας και βγάζοντας φωτογραφίες που την επόμενη δε θυμόμασταν ποιος και γιατί τις έβγαλε... Να τονίσω οτι αν και ήταν περασμένες 3 οι δρόμοι ήταν γεμάτοι κόσμο, απόλυτα ασφαλείς, μόνο πολλές κυρίες που σε κάνουνε άνδρα υπήρχαν αλλά έκαναν τη δουλειά τους κι εμείς τη δική μας, τιμή και δόξα στον κάθε εργαζόμενο... Επίσης η πλατεία Puerta del Sol παρά το προχωρημένο της ώρας και το κρύο, Νοέμβρη μήνα ήταν γεμάτη κόσμο που έπινε μπύρες...


afarm7.static.flickr.com_6053_6324651237_73d7913b9d_m.jpg

Όχι δεν μπήκαμε στον πειρασμό, ποτέ δε μπερδεύουμε ποτά (λέμε τώρα) αλλά αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το μαδριλένικο ΄΄βρώμικο΄΄churros con chocolate (μπαστουνάκια τηγανισμένης ζύμης που τα βουτάς μέσα σε φλιτζάνι με πηχτή μαύρη σοκολάτα) στην πιο διάσημη σοκολατερία της χώρας τη Chocolateria San Gines http://en.wikipedia.org/wiki/Chocolater%C3%ADa_San_Gin%C3%A9s που λειτουργεί όλη νύχτα από το 1894. Πρέπει να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε και κατά προτίμηση μετά από άφθονη οινοποσία.


afarm7.static.flickr.com_6212_6324650809_60baa0a02a_m.jpg

Αφού βουτήξαμε τα churros και τα χέρια μας κατά διαστήματα στη σοκολάτα φτάσαμε στο δωμάτιο και πέσαμε ξεροί. Την επόμενη θα επανορθώναμε αυτό τον ξεπεσμό με μπόλικη τέχνη στο Centro de Arte Reina Sofia…
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Έπρεπε να έρθω στη δουλειά για να διαπιστώσω οτι για χτες έφταιγε το laptop μου...Ευτυχώς είχα μαζί μου κάποιες φώτο και κάτι κατάφερα...

@ zmaria πρέπει να είσαι περήφανη τα μαθήματα σου ήταν ταχύρυθμα και κατατοπιστικότατα
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ολε! Απολυτα συγχρονισμενη ιστορια με το χτεσινοβραδυνο κλεισιμο των εισητηριων! Για λεγε λοιπον...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ολε! Απολυτα συγχρονισμενη ιστορια με το χτεσινοβραδυνο κλεισιμο των εισητηριων! Για λεγε λοιπον...
Ζηλεύω...Θα πω, θα πω αλλά είχα ένα θέμα με τις παλιοφώτο...Θα προσπαθήσω να τελειώσω το απόγευμα δεν είναι πολλά εξάλλου θα εστιάσω μόνο στα περί φαγητού και ποτού ελπίζω αυτή τη φορά οι φώτο να μου κάνουν τη χάρη. Πάντως αν πας με τους φίλους σου τους μη καπνιστές πιστέυω πως αυτοί θα είναι κερδισμένοι, όταν είχα πάει εγώ όλα αυτά ήταν καπνιστών (γι αυτό και ήταν και γεμάτα άλλωστε...) αλλά νέες πληροφορίες λένε οτι ο νόμος έχει αλλάξει...:(
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
@ zmaria πρέπει να είσαι περήφανη τα μαθήματα σου ήταν ταχύρυθμα και κατατοπιστικότατα
Είμαι ΚΑΙ περήφανη ΚΑΙ πεινασμένη!!! ΓΙαμι γιαμιιιι, θέλω Μαδρίτη και τάπας!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αμαν τι μας κανεις και ειναι και ωρα φαγητου!!!!
Θα διαβαζω την ιστορια σου μονο φαγωμενη .
Που τα θυμασαι βρε θηριο ..τα ονοματα των μαγαζιων ..των φαγητων..ενα χρονο μετα?
Δοκιμασα και γω κροκετες ζαμπον και ηταν πολυ καλες !!!

ΥΓ Για δωσε και σε μενα μαθημα μπαρμπα ..πως εβαλες πολλες φωτο μεσα στο ιδιο ποστ?Απο τη γκαλερυ τελικα?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αμαν τι μας κανεις και ειναι και ωρα φαγητου!!!!
Θα διαβαζω την ιστορια σου μονο φαγωμενη .
Που τα θυμασαι βρε θηριο ..τα ονοματα των μαγαζιων ..των φαγητων..ενα χρονο μετα?
Δοκιμασα και γω κροκετες ζαμπον και ηταν πολυ καλες !!!

ΥΓ Για δωσε και σε μενα μαθημα μπαρμπα ..πως εβαλες πολλες φωτο μεσα στο ιδιο ποστ?Απο τη γκαλερυ τελικα?
Πάντα θυμάμαι μαγαζιά και ονόματα ειδικά όπου έχω περάσει καλά, αλλά τα σημειώνω και σε ένα πολύ μικρό μπλοκάκι που έχω πάντα στην τσάντα μου όταν ταξιδεύω, στο τέλος βάζω και βαθμολογία (βαρύ περιστατικό...).
Όσο για τις φώτο ακολούθησα τις πολύτιμες συμβουλές της zmaria (κατέβασα picasa, τις μίκρυνα, τις ανεβασα στο flickr και μετά copy-paste) αν θες σου προωθώ τις συμβουλές της με pm αν δεν έχει πρόβλημα για το copyright...:haha::haha::haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι αυτα μου τα ανεφεραν και τα παιδια (δεφ+παν παν )
Εχει φασαριουλα και εγω ειμαι τεμπελουλα:haha::haha:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ναι αυτα μου τα ανεφεραν και τα παιδια (δεφ+παν παν )
Εχει φασαριουλα και εγω ειμαι τεμπελουλα:haha::haha:
Αν το ξεκινήσεις θα δεις μετά πως είναι ότι πιο εύκολο. ΚΑΙ θα τις έχεις προσαρμοσμένες στο κείμενο σου αντί για εικόνες που πρέπει να ανοίξεις ΚΑΙ θα κάνεις κι ένα είδος back up στις φώτο σου.
Nedelja, κι αλήθεια λέω! :haha:

Εγώ προσωπικά βαριέμαι περισσότερο να τις ανεβάσω μία μία στην gallery.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom