Δημοψήφισμα.

Τι θα ψηφίσετε;


  • Total voters
    28
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Μην αγχώνεστε για το δημοψήφισμα τόσο. Ας πούμε ότι βγαίνει το Ναι,
πέφτει ο ΣΥΡΙΖΑ, προκυρήσσονται εκλογές. Θα ξαναβγεί ο ΣΥΡΙΖΑ.
Μην ξεχνάμε ότι έχει αντιπολίτευση (ακόμη) τον Σαμαρά και την Φώφη.
Εγκεφαλικά μπλακάουτ στην Ευρώπη.
 
Last edited:
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αι ξέρεις είχαν μιά σκασίλα οι ανελέτητοι δανειστές...σου κλείνουν την πόρτα στα μούτρα οποτε τι κάνεις;;
αν μας κλείσουν την πόρτα πως θα πάρουν πίσω όσα μας έχουν δανείσει και άλλα τόσα από τους τόκους?πάει η μπίζνα!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Το χρέος δεν διαγράφεται αν "μας κλείσουν την πόρτα", ακόμα θα χρωστάμε. Να ξέρουμε και τι λέμε.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ξανά Κούβα!!
άλλο χρωστάμε και άλλο πληρώνουμε! ζημιά θα έχουν σίγουρα οι δανειστές..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Απο που προκυπτει οτι στο οχι θα τα παρουν ολα για ενα κομματι ψωμι ???? Ωραιο επιχειρημα !!! Μεταφερεις την προσωπικη σου αποψη, ακριβως το αντιθετο ισχυει.
.
Την προϋπόθεση ότι αν δεν τα καταφέρει φίλε σαιτα δεν την είδες.
Το ΌΧΙ στην καλύτερη περίπτωση σημαίνει το αναπτυξιακό πακέτο των 8 δις που πρότεινε ο επαναστάτης πρωθυπουργός μας με όλους τους φόρους και περικοπές. Στην χειρότερη δραχμη με ο, τι αυτό συνεπάγεται.
Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δε θα νιώσω εθνικά υπερήφανος

Ακόμη περιμένω να μου πείτε όλοι εσείς που θα ψηφίσετε όχι τι περιμένετε να γίνει την επόμενη ημέρα;
Να μας σβήσουν το μισό χρέος, τα μέτρα 8 δις του Αλέξη να γίνουν 4;
Εκτός από επανάσταση όχι υποκύψη σε εκβιασμους των κακών ευρωπαιων ( οι δικοί μας πολιτικοί δεν φταίνε ποτε) έχετε επιχειρήματα να με πείσετε;

Όσο για την διαγραφή χρέους σε περίπτωση χρεωκοπίας μας διαβάστε λίγο τα μνημόνιο, ποιο δίκαιο διέπει τις συμβάσεις αυτές, ποια δικαστήρια είναι αρμόδια και μετά θα καταλάβετε.
 
Last edited:

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση τι περιμένει ο κόσμος να γίνει αν ψηφίσει όχι. Στα δικά μου μάτια είναι προφανές τι θα ακολουθήσει, ίσως δεν μπορώ να φανταστώ ακριβώς το μέγεθος, αλλά έχω μια εικόνα στο μυαλό μου.
Σήμερα ένας συνάδερφος είπε, οκ πάμε καλά (εννοώντας δεν γίνεται κάποιος χαμός στα supermarket, στα βενζινάδικα, στα ΑΤΜ κλπ.) και μου ήρθε έντονα στο μυαλό μια σκηνή από μια ταινία Γαλλική που μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση όταν την είδα φοιτήτρια: το μίσος (L'Haine) του Κάσοβιτς. Σε μια ελεύθερη πτώση στο κενό του πρωταγωνιστή, επαναλαμβάνει στον εαυτό του "Μέχρι εδώ όλα πάνε καλά" (Jusq' ici tous vas bien)... Στη θέση του πρωταγωνιστή: η Ελλάδα. Οδεύουμε (χαρωπά) προς τα εκεί... Αυτά
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ρίξτε μια ματιά στην Ισλανδία, στην άρνησή τους να υποκύψουν στα ξένα συμφέροντα, όταν μια χώρα με δύναμη και με σαφήνεια διακηρύσσει ότι ο λαός είναι κυρίαρχος.Δε θα διαγράψουν το χρέος και δε θα μας κλείσουν την πόρτα...δεν κόβεις την καλημέρα σε αυτόν που σου χρωστάει.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Ακόμη περιμένω να μου πείτε όλοι εσείς που θα ψηφίσετε όχι τι περιμένετε να γίνει την επόμενη ημέρα;
Να μας σβήσουν το μισό χρέος, τα μέτρα 8 δις του Αλέξη να γίνουν 4;
Εκτός από επανάσταση όχι υποκύψη σε εκβιασμους των κακών ευρωπαιων ( οι δικοί μας πολιτικοί δεν φταίνε ποτε) έχετε επιχειρήματα να με πείσετε;
Πέρα από την πλάκα, όσοι το παίρνουν αψήφιστα, μπορεί μια μέρα να χρειαστεί να απαντήσουν στα παιδιά τους τι ψηφίσανε και γιατί.
Και αν τα παιδιά τους δουλεύουν με όρους Κίνας, δεν θα είναι εύκολη η απάντηση.

Το δημοψήφισμα έχει ταξικό χαρακτήρα, και κακώς ερμηνεύεται συχνά λες και ψηφίζουμε για τηλεπαιχνίδι.
Δεν τίθεται ερώτημα "ψηφίστε ποιος θα αποχωρήσει από το μπιγκ μπράδερ".

Το ερώτημα είναι σαφές, διάλεξε με ποιους είσαι και σε ποιους ανήκεις.
Είσαι με τους διεθνείς τοκογλύφους ή είσαι με την εργατική τάξη. Τόσο απλά.
Να μετρηθούμε επιτέλους.

Πέρα από πατριωτικές κορώνες και άλλες επικοινωνιακές αηδίες που ακούμε και βλέπουμε "με αρετές και τόλμες, οι Έλληνες έχουν μάθει να λένε όχι" κλπ., ένα ενδεχόμενο "ναι" θα καταστρέψει ολοκληρωτικά τις εργασιακές σχέσεις, και πλέον θα έχουν και το ηθικό πλεονέκτημα να λένε "ο λαός έκρινε παράνομες τις απεργίες, όχι εμείς"..


Το θέμα είναι πολύ πιο μεγάλο από το τι κάνει, τι δεν κάνει, και τι μπορεί πρακτικά να κάνει ο σύριζα.
Και τον Τσάβες να είχαμε στην θέση του Τσίπρα, με ανύπαρκτο κίνημα να τον υποστηρίξει, ελλιπείς παραγωγικές δυνατότητες και έναν λαό που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα αυτονόητα και θα αρχίσει ο ένας να βγάζει τα μάτια του διπλανού στην πρώτη δυσκολία, πουθενά δεν θα πηγαίναμε.

Η τελευταία πρότασή του συριζα, όσο αντιφατική και αν ήταν στις δεσμεύσεις του, ξεβράκωσε πανηγυρικά τους δανειστές, και έδειξε ξεκάθαρα ποιες είναι οι προθέσεις τους.
Όταν σου προτείνουν φορολογία στα κέρδη των επιχειρήσεων που βγάζουν 500.000 ε, και εσύ αντιπροτείνεις να καταργηθεί το ΕΚΑΣ γιατί το πρόβλημα είναι ο συνταξιούχος που παίρνει 250 ευρώ, όχι ρε συ, κάτι δεν βγαίνει.
Ο όρος "κακός" για τους δανειστές είναι εξαιρετικά επιεικής.
Κοράκια είναι, και βρίσκονται στην Ευρώπη.

Γιατί υπάρχει η Ευρώπη του διαφωτισμού, η Ευρώπη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η Ευρώπη που απαγορεύει την θανατική ποινή στο καταστατικό της, υπάρχει και η Ευρώπη που στηρίζει νεοναζί στην Ουκρανία, πνίγει μετανάστες στην Ιταλία και ελέγχει χώρες μέσω μιας μόνιμης οικονομικής δικτατορίας.

Η δεύτερη Ευρώπη χάρισμά τους. Δεν θα πάρουμε, ευχαριστούμε.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση τι περιμένει ο κόσμος να γίνει αν ψηφίσει όχι
Μια άλλη πρόταση.Ήδη χθες προτάθηκε κάτι άλλο που δεν περικόπτει το ΕΚΑΣ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Το χρέος παραμένει και περιμένει να το αποπληρώνεις (όχι να το αποπληρώσεις ....δηλαδή να πληρώνεις συνεχώς στο διηνεκές)....αν δεν πληρώνεις και δεν δείξεις καλό πρόσωπο δεν θα δανείζεσαι και άρα πρέπει να ζεις και να είσαι αυτάρκης ως κράτος πράγμα που θα πρέπει ούτως η άλλως να κάνεις τον πρώτο καιρό σε περίπτωση που πας στη δραχμή...όταν τελειώσουν όμως τα συναλλαγματικά σου αποθέματα, που θα χρησιμοποιείς για να κάνεις τις απαραίτητες εισαγωγές για να επιβιώσεις, θα αναγκαστείς να κάνεις μονοπώλια (πχ όπως παλιά τα σπίρτα) για να ξεπληρώνεις τους δανειστές σου ώστε να σου χαϊδέψουν το κεφάλι και να σου δώσουν καινούργια δάνεια η θα γίνεις Αλβανία του Χότζα και θα οργώνεις με βόδια (που δεν έχεις) και το ΑΕΠ σου απο 250 δις θα γίνει 15 δις....

υγ 1. μη βιαστεί κανείς να πει ότι βόδια έχουμε....δεν κάνουν αυτά για όργωμα...
2. Τι έγινε με το Πουέρτο Ρίκο;; μας πρόλαβε ;;;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δεν έχει αλλάξει ο κανονισμός για τις πολιτικές συζητήσεις, και ο λόγος είναι γνωστός σε όλους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom