Τσεχική Δημοκρατία Διήμερο στην Πράγα -Ερωτήσεις

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλησπέρα !!!! Έχοντας κανονίσει να πάμε Δρέσδη για να δούμε τους κουμπάρους μας λέμε μήπως ξεκλέψουμε δυο μερούλες να πάμε να πάρουμε μια μικρή γεύση από Πράγα...Δυστυχώς δεν μπορούμε περισσότερες μέρες...Αρχικά λέμε να πάμε με το τρένο και να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο...Συμφωνείτε ??? Έπειτα θέλω να ρωτήσω αν ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός είναι κοντά στο κέντρο της Πράγας ?? Για μια διανυκτέρευση έχετε να προτείνετε κάποιο κεντρικό ξενοδοχείο με τιμή γύρω στα ? 60- ? 80 (δίκλινο) ????? Επίσης για 2 μέρες δεν αξίζει να μπούμε σε διαδικασία συναλλάγματος, έτσι ?? Και τέλος πιστεύετε πως αξίζει να πάμε για διήμερο Πράγα ή θα είναι "σκότωμα" (από άποψη χρόνου-αξιοθέατων) ???
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
2 μέρες αρκετές για πράγα
ναι κάνεις συνάλαγμα
ναι ο σταθμός είναι σχετικά κοντά στη παλιά πόλη
ναι να πάρετε το τρένο
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Στην Πραγα μπορεις να πληρωσεις και σε ευρω . Θυμαμαι οτι σε ολα τα μαγαζια ειχαν ενα κομπιουτερακι κι εκαναν τη μετατροπη επι τοπου αναλογα με την ισοτιμια της ημερας. Βεβαια μπορει να την πατησεις και να σου δωσουν ρεστα στο τοπικο νομισμα και να μην ξερεις μετα τι να τα κανεις , αφου θα μεινετε μονο 2 μερες.
Η Πραγα ειναι ωραια αλλά πολυ τουριστικη. Αλλη εναλλακτικη ειναι -αν δεν εχετε παει- να πατε Βερολινο , που απεχει μονο 1 ωρα και κατι απο Δρεσδη και το τρενο ειναι παμφθηνο. Εμεις δωσαμε 58 ευρω (3 ατομα πηγαινελα)για να παμε απο Βερολινο-Δρεσδη.
Οπου κι αν επιλεξετε θα ειναι ωραια...οπότε it's up to you!!:photographer:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε πληρώνεις με ευρώ στην Πράγα, γιατί θα σε κλέψουν στην ισοτιμία, πάντα με τοπικό νόμισμα
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Στην Πραγα μπορεις να πληρωσεις και σε ευρω . Θυμαμαι οτι σε ολα τα μαγαζια ειχαν ενα κομπιουτερακι κι εκαναν τη μετατροπη επι τοπου αναλογα με την ισοτιμια της ημερας. Βεβαια μπορει να την πατησεις και να σου δωσουν ρεστα στο τοπικο νομισμα και να μην ξερεις μετα τι να τα κανεις , αφου θα μεινετε μονο 2 μερες.
Η Πραγα ειναι ωραια αλλά πολυ τουριστικη. Αλλη εναλλακτικη ειναι -αν δεν εχετε παει- να πατε Βερολινο , που απεχει μονο 1 ωρα και κατι απο Δρεσδη και το τρενο ειναι παμφθηνο. Εμεις δωσαμε 58 ευρω (3 ατομα πηγαινελα)για να παμε απο Βερολινο-Δρεσδη.
Οπου κι αν επιλεξετε θα ειναι ωραια...οπότε it's up to you!!:photographer:
Γεια σου !!!!! Είπαμε Πράγα γιατί Βερολίνο έχουμε πάει οπότε είπαμε να δούμε για Πράγα... :) :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
δε πληρώνεις με ευρώ στην Πράγα, γιατί θα σε κλέψουν στην ισοτιμία, πάντα με τοπικό νόμισμα
Έτσι ακριβώς....αν κάτι π.χ έκανε 9 ευρώ και δεν πλήρωνες σε κορώνες στο χρέωναν γύρω στα 10...Όχι οτι μιλάμε και για κανένα τρομερό ποσό αλλά όταν αυτές οι ρημάδες οι καρτούλες μας τόσων τραπεζών σου εξασφαλίζουν συνάλλαγμα άμεσα και με την καλύτερη ισοτιμία δεν είναι κρίμα να μην τις εκμεταλλευόμαστε...???:D
Τώρα στα υπόλοιπα, με 60-80 ευρώ βρίσκεις άνετα κεντρικότατο ξενοδοχείο, 2 μέρες Πράγα βλέπεις σχεδόν τα πάντα, πίνεις και τις μαύρες μπυρίτσες σου και μια χαρά. Και ο σταθμός των τρένων είναι πολύ κοντά στο κέντρο και αυτός...Βέβαια εγώ μάλλον θα έμπαινα στον πειρασμό για Βερολίνο...
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Έτσι ακριβώς....αν κάτι π.χ έκανε 9 ευρώ και δεν πλήρωνες σε κορώνες στο χρέωναν γύρω στα 10...Όχι οτι μιλάμε και για κανένα τρομερό ποσό αλλά όταν αυτές οι ρημάδες οι καρτούλες μας τόσων τραπεζών σου εξασφαλίζουν συνάλλαγμα άμεσα και με την καλύτερη ισοτιμία δεν είναι κρίμα να μην τις εκμεταλλευόμαστε...???:D
Τώρα στα υπόλοιπα, με 60-80 ευρώ βρίσκεις άνετα κεντρικότατο ξενοδοχείο, 2 μέρες Πράγα βλέπεις σχεδόν τα πάντα, πίνεις και τις μαύρες μπυρίτσες σου και μια χαρά. Και ο σταθμός των τρένων είναι πολύ κοντά στο κέντρο και αυτός...Βέβαια εγώ μάλλον θα έμπαινα στον πειρασμό για Βερολίνο...


Παιδια μπορει να εχετε δικιο, δεν ξερω! Εγω απλως προτεινα να χρησιμοποιησουν ευρω , γιατι θα πανε μονο για δυο μερες και στα ανταλλακτηρια πληρωνεις και ενα ποσο για προμηθεια , αν θυμαμαι καλα...οπότε μηπως του βγουν παραπανω; :roll:
 

popaki

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Στο ιστορικο κεντρο υπαρχουν πολλα ανταλλακτηρια ,καποια παιρνουν προμηθεια αρκετη αλλα υπαρχουν και καποια που παιρνουν ελαχιστη η και καθολου.Εγω λεω να χρησιμοποιηστε τοπικο νομισμα ,σιγουρα θα σας κλεψουν στις συναλλαγες με ευρω!

Επισης ειναι μια πανεμορφη πολη και αξιζει πραγματικα να πατε!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
δε πληρώνεις με ευρώ στην Πράγα, γιατί θα σε κλέψουν στην ισοτιμία, πάντα με τοπικό νόμισμα
Το κλεψιμο στην ισοτιμια ειναι σχεδον δεδομενο. Αν πας σε ανταλλακτηρια κεντρικα δινουν μια καλη τιμη αλλα για 1000 ευρω. Η καλυτερη λυση ειναι η πληρωμη με πιστωτικη, ή ψαχνεις στα ανταλλακτηρια την καλη ισοτιμια.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το κλεψιμο στην ισοτιμια ειναι σχεδον δεδομενο. Αν πας σε ανταλλακτηρια κεντρικα δινουν μια καλη τιμη αλλα για 1000 ευρω. Η καλυτερη λυση ειναι η πληρωμη με πιστωτικη, ή ψαχνεις στα ανταλλακτηρια την καλη ισοτιμια.

Τα ΑΤΜ τα ξέχασες ??? ;).
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Παιδια μπορει να εχετε δικιο, δεν ξερω! Εγω απλως προτεινα να χρησιμοποιησουν ευρω , γιατι θα πανε μονο για δυο μερες και στα ανταλλακτηρια πληρωνεις και ενα ποσο για προμηθεια , αν θυμαμαι καλα...οπότε μηπως του βγουν παραπανω; :roll:
ανάλογα που πας και κάνεις συναλλαγή. Άμα πας σαν το πρόβατο στην παλιά πόλη λογικά θα σε κλέψουν. Το καλύτερο για μένα exchange ήταν στην στάση μετρό Florenc, με πολλή καλή ισοτιμία. Η τραβάς από ΑΤΜ και είσαι κομπλέ ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.164
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom