Διαβατήριο-ενοικιαση αυτοκινητου

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
επειδη οσες φορες νοικιαζα εξωτερικο αυτοκινητο δεν εδωσα σημασια, τελικα:
- μπορεις να νοικιασεις μονο με την ταυτοτητα (με λατιν. χαρακτηρες)
- υπαρχει περιορισμος στο διαβατηριο οπως πχ που λενε σε αλλες περιπτωσεις οτι το διαβατηριο πρεπει να εχει τουλαχιστον εξαμηνη ισχυ?

οχι τιποτα αλλο αλλα βαριεμαι να τρεχω για διαβατηριο τωρα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Από τη στιγμή που θα ταξιδέψεις στη χώρα σημαίνει οτι θα έχεις και το απαραίτητο ταξιδιωτικό έγγραφο, π.χ ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες για τις χώρες της Ε.Ε είτε διαβατήριο για τις υπόλοιπες,από τη στιγμή λοιπόν που κατά την είσοδο σου στην εκάστοτε χώρα δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα δεν υπάρχει και θέμα κατά την ενοικίαση αυτοκινήτου.Το διαβατήριο με εξάμηνη ισχύ δεν είναι προϋπόθεση ενοικίασης αλλά προϋπόθεση ουσιαστικά εισόδου σε χώρες που απαιτούν κάτι τέτοιο. Αν είσαι καλυμμένος με το ανάλογο ταξιδιωτικό έγγραφο για να ταξιδέψεις είσαι καλυμμένος και για να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Από εκεί και πέρα ίσως να χρειάζεσαι δίπλωμα νέου τύπου.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
βασικα, ΕΕ θα παω...απλα αναρωτηθηκα μηπως οι εταιρειες εχουν καποια συγκεκριμενη πολιτικη επι του θεματος. Αν κανει και με ταυτοτητα τοτε οκ....

(διπλωμα νεου τυπου, τυπικα δεν χρειαζεται ως καπου το 2036 μου ειχαν πει απο το Υπουργειο...αλλα εγω το ειχα αλλαξει καλου κακου εδω και καιρο)
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Να ρωτήσω και γω και για επιβεβαίωση περισσότερο...
Το Πάσχα θα πάω μάλλον Ισπανία ή Αγγλία και το διαβατήριό μου λήγει τέλη Ιουνίου(έχω παλιά ταυτότητα). Θα έχω πρόβλημα; Πρέπει να βγάλω καινούριο; Η 6μηνη διάρκεια ισχύει για ποιες χώρες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom