Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Υπάρχει λοιπόν καποιο μέρος που θα έπρεπε να μην μπούμε καν στον κόπο να επισκεφθούμε?
Την μονή Προδρόμου στο φαράγγι του Λούσιου και την παλαιά μονή Φιλοσόφου. Έχουν πολύ περπάτημα.
Στην νέα μονή Φιλοσόφου και στην Αιμυαλών μπορείτε να πάτε επειδή αφήνεις το αμάξι κοντά. Το καρότσι όμως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί λόγω σκαλοπατιών....
Επίσης μείνετε Βυτίνα. Είναι σχεδόν ίσωμα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αρκετά και το καρότσι....
Στα άλλα δύο δημοφιλη χωριά Δημητσάνα και Στεμνίτσα μπορείτε να πάτε αλλά ουσιαστικά ,μπορείτε να κινηθείτε μόνο κατά μήκος του δρόμου. Έχουν μεγάλες υψομετρικές διαφορές....
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Την μονή Προδρόμου στο φαράγγι του Λούσιου και την παλαιά μονή Φιλοσόφου. Έχουν πολύ περπάτημα.
Στην νέα μονή Φιλοσόφου και στην Αιμυαλών μπορείτε να πάτε επειδή αφήνεις το αμάξι κοντά. Το καρότσι όμως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί λόγω σκαλοπατιών....
Επίσης μείνετε Βυτίνα. Είναι σχεδόν ίσωμα και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αρκετά και το καρότσι....
Στα άλλα δύο δημοφιλη χωριά Δημητσάνα και Στεμνίτσα μπορείτε να πάτε αλλά ουσιαστικά ,μπορείτε να κινηθείτε μόνο κατά μήκος του δρόμου. Έχουν μεγάλες υψομετρικές διαφορές....
Την Παλαιά Μόνη Φιλοσόφου την είχα και εγώ αποκλείσει έτσι όπως το έβλεπα στο google maps αλλά την απόσταση για την Μονή Προδρόμου νόμιζα ότι την είχαμε (αν δεν έβρεχε)..Κρίμα!
Τέλεια! Ευχαριστώ για την πρόταση διαμονής, το χωριό φαίνεται και σε καλό σημείο για τις καθημερινές εξορμήσεις μας στα υπόλοιπα χωριά. Μοιράζονται νομίζω ωραία οι αποστάσεις χιλιομετρικά.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.363
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Despinadmk ξαναδιάβασε το τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας μου για την Αρκαδία, για να θυμηθείς περισσότερες λεπτομέρειες για τη Βυτίνα. Συμφωνώ με όλα όσα σου έχει γράψει ο @STKF

Κάνε έρευνα και για το Λεβίδι. Έχει πολύ ωραία καταλύματα και για φαγητό προτείνω το ψητοπωλείο "Κουμπούρης".
Στο επόμενο κεφάλαιο της ιστορίας μου θα γίνει αναφορά και σε αυτό το χωριό.
 
Last edited:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
@Despinadmk ξαναδιάβασε το τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας μου για την Αρκαδία, για να θυμηθείς περισσότερες λεπτομέρειες για τη Βυτίνα. Συμφωνώ με όλα όσα σου έχει γράψει ο @STKF

Κάνε έρευνα και για το Λεβίδι. Έχει πολύ ωραία καταλύματα και για φαγητό προτείνω το ψητοπωλείο "Κουμπούρης".
Στο επόμενο κεφάλαιο της ιστορίας μου θα γίνει αναφορά και σε αυτό το χωριό.
Περιμένω πως κ πως την συνέχεια της ιστορίας σου... Την έχω διαβάσει τρεις φορές μέχρι τώρα ( και στον μικρό ) για να μπαίνουμε σε πνεύμα. Σε σένα διάβασα για σχετικά πιο εύκολο μονοπάτι των 800 μέτρων προς την Μονή Τιμίου Προδρόμου και λέω πόσο απαιτητικά κ δύσκολα να είναι αυτά τα 800 μέτρα...? Βέβαια, σημασία έχει να είναι άνετα ο μικρός και κυρίως η ασφάλεια του. Άντε άντε... πιάσε την πένα! Μην αργείς!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
' Ενα πιο flat (έτσι το λένε στο χωριό μου.....) μέρος για να μείνετε είναι το Ελληνικό.΄Εχει καταλύματα αλλά δεν ξέρω από τιμές.Και είναι κοντά στα άλλα για εκδρομές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στα +1του Ελληνικού η ταβέρνα Γεωργαντάς που τιμήσαμε τον Αύγουστο
Σωστά αλλά δεν έχει φυσικά τις περισσότερες επιλογές για φαγητό/ποτό που έχουν η Βυτίνα ή η Δημητσάνα.Αλλά δεν είναι μακριά για εκδρομές.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.363
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Σε σένα διάβασα για σχετικά πιο εύκολο μονοπάτι των 800 μέτρων προς την Μονή Τιμίου Προδρόμου και λέω πόσο απαιτητικά κ δύσκολα να είναι αυτά τα 800 μέτρα...?
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ την πρόσβαση στη Μονή Τιμίου Προδρόμου, την οποία θα χωρίσω σε δύο σκέλη, για να σε βάλω λίγο στο κλίμα. Η τελική απόφαση (αφού εξετάσεις όλες τις παραμέτρους) είναι δική σου.

1) Αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς από τη Δημητσάνα ακολουθείς την Επαρχιακή οδό Κάτω Δαβιάς-Δημητσάνας. 1 χιλιόμετρο πριν φτάσεις στη Στεμνίτσα θα δεις την ταμπέλα που γράφει Ι. Μ. Προδρόμου 7 Km. Αυτά τα 7 Km είναι ένας στενός, γεμάτος συνεχόμενες κλειστές στροφές δρόμος (ο ορισμός του φιδίσιου δρόμου κατά τη γνώμη μου.

Screenshot_2020-10-21-15-41-39-089_com.google.android.apps.maps.jpg

Αυτός λοιπόν ο ασφαλατοστρωμένος δρόμος τελειώνει σε ένα άπλωμα-parking μπροστά από τον ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος. Πολλοί αφήνουν το αυτοκίνητό τους εκεί και ξεκινούν την πεζοπορία για τη Μονή από αυτό το σημείο. Όμως ένας χωματόδρομος συνεχίζει να κατηφορίζει για κάμποσα μέτρα και μετά τον ναό του Σωτήρος και αν τον ακολουθήσεις με το αυτοκίνητο, θα βρεθείς σε ένα δεύτερο σημείο στάθμευσης, ακριβώς στην αρχή του πεζοπορικού μονοπατιού για τη Μονή Προδρόμου. Έτσι στην επιστροφή από το μοναστήρι θα έχεις κερδίσει ένα μεγάλο κομμάτι, πολύ ανηφορικής διαδρομής.

Βέβαια οι καιρικές συνθήκες είναι ένας αστάθμητος παράγοντας, που πρέπει να εξεταστεί πριν πάρεις την απόφαση να πραγματοποιήσεις αυτήν την επίσκεψη.

2) Κατά τη γνώμη μου το πεζοπορικό μονοπάτι που φτάνει στη Μονή δεν ενέχει ιδιαίτερους κινδύνους και είναι έτσι:

DSC_0721.JPG


Λίγο πριν τη Μονή στενεύει και γίνεται πιο πετρώδες:

DSC_0729.JPG


H μόνη δυσκολία (αν μπορεί να θεωρηθεί δυσκολία) είναι η έντονη ανηφορική ανάβαση κατά την επιστροφή μέχρι το parking και εννοώ το δεύτερο σημείο στάθμευσης που ανέφερα παραπάνω.

Υ.Γ. Μπαίνοντας στον περίβολο του ναού του Σωτήρος και κατεβαίνοντας κάποιες πέτρινες σκάλες υπάρχει πέτρινος εξώστης (view point) πάνω από τη χαράδρα του Λούσιου.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ την πρόσβαση στη Μονή Τιμίου Προδρόμου, την οποία θα χωρίσω σε δύο σκέλη, για να σε βάλω λίγο στο κλίμα. Η τελική απόφαση (αφού εξετάσεις όλες τις παραμέτρους) είναι δική σου.

1) Αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς από τη Δημητσάνα ακολουθείς την Επαρχιακή οδό Κάτω Δαβιάς-Δημητσάνας. 1 χιλιόμετρο πριν φτάσεις στη Στεμνίτσα θα δεις την ταμπέλα που γράφει Ι. Μ. Προδρόμου 7 Km. Αυτά τα 7 Km είναι ένας στενός, γεμάτος συνεχόμενες κλειστές στροφές δρόμος (ο ορισμός του φιδίσιου δρόμου κατά τη γνώμη μου.

View attachment 330040
Αυτός λοιπόν ο ασφαλατοστρωμένος δρόμος τελειώνει σε ένα άπλωμα-parking μπροστά από τον ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος. Πολλοί αφήνουν το αυτοκίνητό τους εκεί και ξεκινούν την πεζοπορία για τη Μονή από αυτό το σημείο. Όμως ένας χωματόδρομος συνεχίζει να κατηφορίζει για κάμποσα μέτρα και μετά τον ναό του Σωτήρος και αν τον ακολουθήσεις με το αυτοκίνητο, θα βρεθείς σε ένα δεύτερο σημείο στάθμευσης, ακριβώς στην αρχή του πεζοπορικού μονοπατιού για τη Μονή Προδρόμου. Έτσι στην επιστροφή από το μοναστήρι θα έχεις κερδίσει ένα μεγάλο κομμάτι, πολύ ανηφορικής διαδρομής.

Βέβαια οι καιρικές συνθήκες είναι ένας αστάθμητος παράγοντας, που πρέπει να εξεταστεί πριν πάρεις την απόφαση να πραγματοποιήσεις αυτήν την επίσκεψη.

2) Κατά τη γνώμη μου το πεζοπορικό μονοπάτι που φτάνει στη Μονή δεν ενέχει ιδιαίτερους κινδύνους και είναι έτσι:

View attachment 330041

Λίγο πριν τη Μονή στενεύει και γίνεται πιο πετρώδες:

View attachment 330042

H μόνη δυσκολία (αν μπορεί να θεωρηθεί δυσκολία) είναι η έντονη ανηφορική ανάβαση κατά την επιστροφή μέχρι το parking και εννοώ το δεύτερο σημείο στάθμευσης που ανέφερα παραπάνω.

Υ.Γ. Μπαίνοντας στον περίβολο του ναού του Σωτήρος και κατεβαίνοντας κάποιες πέτρινες σκάλες υπάρχει πέτρινος εξώστης (view point) πάνω από τη χαράδρα του Λούσιου.
Πολύ αναλυτική περιγραφή, ευχαριστώ! Αν κάτι μας κρατάει από το να μην το κάνουμε είναι καθαρά η προστασία του μωρού από τον καιρό και συγκεκριμενα από την βροχή η την χιονόπτωση :haha: και όχι να αποφύγουμε την ταλαιπωρία της αγκαλιας και της πεζοπορίας. Άλλωστε,γιατί στο καλο τρεχουμε στα γυμναστήρια? Θα έχουμε στο μυαλό μας ένα πρόγραμμα με τις τοποθεσίες που θέλουμε να βρεθούμε και ελπίζουμε ο καιρός να είναι σύμμαχος.
 

Alexiatrou

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε κάτι που σκοπεύω να κάνω φέτος.
Είμαστε 4μελής οικογένεια με 2 παιδιά 7 και 5 ετών. Κάθε χρόνο πηγαίνουμε διακοπές στη Ζάκυνθο (πατρίδα της γυναίκας μου) και στη συνέχεια φεύγουμε μέσω Μπράλου και συνεχίζουμε τις διακοπές μας στο Πήλιο (δική μου πατρίδα). Φέτος σκοπεύουμε φεύγοντας από Ζάκυνθο να πάμε σε κάποιο άλλο μέρος για 4-5 μέρες και στη συνέχεια να τελειώσουμε ξανά στο Πήλιο. Θα ήθελα προτάσεις που να βολεύουν το δρομολόγιο ή έστω να υπάρχει μια ανεκτή παράκαμψη της διαδρομής. Σας ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom