Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μάλλον αυτό θα εννοούσε.το θέμα μου δεν είναι αυτό. Άρα αξίζει η Κεφαλλονιά; Θέλω να βρω μια άκρη γτ 4 Ιουλίου ξεκινάει η άδεια μου
Απο Σποράδες προτείνω Σκοπελο και Αλόννησο. Αλλά και Σκιάθο μιας και η αδεια ξεκινα νωρις.
Απο Επτάνησα δεν ξερω και πολλά αλλα προτεινω τη Λευκάδα που εχω παει και εχει την ευκολια οτι μπορείς να πας οδικως. Για διαμονη προτεινω Άγιο Νικήτα η Βασιλική που ειναι πιο ήσυχα και όμορφα
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Καλησπέρα!
Ποια είναι η γνώμη σας για ελεύθερο κάμπινγκ στο βουνό με μικρά παιδιά; Θα θέλαμε να το τολμήσουμε για ένα σαββατοκύριακο μέσα στο καλοκαίρι. Στα μικρά μας αρέσει η φύση, αλλά φοβάμαι λίγο στο θέμα της ασφάλειας (έντομα, ερπετά, άγρια ζώα, καιρικές συνθήκες) και στο θέμα της ταλαιπωρίας (η μικρή είναι μόλις δύο ετών).
Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει θα ήθελα πολύ να έχω λίγη βοήθεια..
Επιπλέον, γνωρίζετε κάποιο μέρος στη βόρεια Ελλάδα που ενδείκνυται;;
Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα!
Ποια είναι η γνώμη σας για ελεύθερο κάμπινγκ στο βουνό με μικρά παιδιά; Θα θέλαμε να το τολμήσουμε για ένα σαββατοκύριακο μέσα στο καλοκαίρι. Στα μικρά μας αρέσει η φύση, αλλά φοβάμαι λίγο στο θέμα της ασφάλειας (έντομα, ερπετά, άγρια ζώα, καιρικές συνθήκες) και στο θέμα της ταλαιπωρίας (η μικρή είναι μόλις δύο ετών).
Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει θα ήθελα πολύ να έχω λίγη βοήθεια..
Επιπλέον, γνωρίζετε κάποιο μέρος στη βόρεια Ελλάδα που ενδείκνυται;;
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα.

Μια χαρά είναι η ηλικία, εξάλλου το ελεύθερο κάμπινγκ προϋποθέτει και έναν βαθμό "ταλαιπωρίας", ας πούμε. Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε πολύ ωραία, θεωρώ ό,τι καλύτερο για μωρά-νήπια την επαφή με τη φύση.
Μέχρι τώρα, που ο μικρός μας είναι τριάμισι ετών, έχουμε κατασκηνώσει πολλές φορές, σε παραλίες και βουνό, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Δεν μπορώ να πω ότι κάπου νιώσαμε τέτοιου είδους κίνδυνο, λίγο σκεφτόμουν μη μας την πέσουν οι ζουρίδες στο Αγιοφάραγγο, ήταν 8 μηνών τότε ο Έκτορας.
Από βόρεια Ελλάδα θυμάμαι ότι είχαμε μείνει κοντά στα σύνορα με την Αλβανία, δίπλα στη γέφυρα Σπηλιωτόπουλου, στον ποταμό Σαραντάπορο. Υπέροχο μέρος, γενικά τα ορεινά τοπία με ποτάμι ή λίμνη είναι κορυφαία. Αν θέλετε μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες εδώ.
Άλλα μέρη που είδα πρόσφατα και .ου άρεσαν για κατασκήνωση, είναι ο Κόζιακας στα Τρίκαλα (ωραίο πλάτωμα, πολλά έλατα, πετύχαμε οικογένειες που διανυκτέρευαν), το γεφύρι Παλαιοκαρυάς, οι περιοχές του Ολύμπου κοντά στο ρέμα Ουρλιά, ρέμα Αγίας Κόρης κτλ.
Πιο βόρεια, Σαμαρίνα Γρεβενών, χωρίς να έχω πάει.
Ηλιακός ασκός ντους, εστία για μαγείρεμα, λίγα απλά παιχνίδια και φύγατε! :)
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Καλησπέρα.

Μια χαρά είναι η ηλικία, εξάλλου το ελεύθερο κάμπινγκ προϋποθέτει και έναν βαθμό "ταλαιπωρίας", ας πούμε. Είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε πολύ ωραία, θεωρώ ό,τι καλύτερο για μωρά-νήπια την επαφή με τη φύση.
Μέχρι τώρα, που ο μικρός μας είναι τριάμισι ετών, έχουμε κατασκηνώσει πολλές φορές, σε παραλίες και βουνό, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Δεν μπορώ να πω ότι κάπου νιώσαμε τέτοιου είδους κίνδυνο, λίγο σκεφτόμουν μη μας την πέσουν οι ζουρίδες στο Αγιοφάραγγο, ήταν 8 μηνών τότε ο Έκτορας.
Από βόρεια Ελλάδα θυμάμαι ότι είχαμε μείνει κοντά στα σύνορα με την Αλβανία, δίπλα στη γέφυρα Σπηλιωτόπουλου, στον ποταμό Σαραντάπορο. Υπέροχο μέρος, γενικά τα ορεινά τοπία με ποτάμι ή λίμνη είναι κορυφαία. Αν θέλετε μπορείτε να δείτε λεπτομέρειες εδώ.
Άλλα μέρη που είδα πρόσφατα και .ου άρεσαν για κατασκήνωση, είναι ο Κόζιακας στα Τρίκαλα (ωραίο πλάτωμα, πολλά έλατα, πετύχαμε οικογένειες που διανυκτέρευαν), το γεφύρι Παλαιοκαρυάς, οι περιοχές του Ολύμπου κοντά στο ρέμα Ουρλιά, ρέμα Αγίας Κόρης κτλ.
Πιο βόρεια, Σαμαρίνα Γρεβενών, χωρίς να έχω πάει.
Ηλιακός ασκός ντους, εστία για μαγείρεμα, λίγα απλά παιχνίδια και φύγατε! :)
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την ενθάρρυνση!! Οι φωτογραφίες στο σύνδεσμο είναι μαγευτικές!
Νομίζω θα μελετήσω με προσοχή όλα τα μέρη που προτείνετε, ειδικά τη Σαμαρίνα και τις περιοχές του Ολύμπου. Βέβαια δεν ξέρω αν μας αρκεί ένα μόνο σαββατοκύριακο. Όταν κάνεις ξεκινάει από Έβρο όλα είναι λίγο μακριά 😂
Ίσως βέβαια ψάξω λίγο και για την περιοχή του καταρράκτη Λειβαδίτη στην Ξάνθη, που είναι πιο κοντά. Έχω δει όμορφες φωτογραφίες, αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο πέρα από αυτό
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την ενθάρρυνση!! Οι φωτογραφίες στο σύνδεσμο είναι μαγευτικές!
Νομίζω θα μελετήσω με προσοχή όλα τα μέρη που προτείνετε, ειδικά τη Σαμαρίνα και τις περιοχές του Ολύμπου. Βέβαια δεν ξέρω αν μας αρκεί ένα μόνο σαββατοκύριακο. Όταν κάνεις ξεκινάει από Έβρο όλα είναι λίγο μακριά 😂
Ίσως βέβαια ψάξω λίγο και για την περιοχή του καταρράκτη Λειβαδίτη στην Ξάνθη, που είναι πιο κοντά. Έχω δει όμορφες φωτογραφίες, αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο πέρα από αυτό
Τουλάχιστον από τον Έβρο έχει μόνο οδήγηση, από την Κρήτη έχουμε και ένα διακοσάρι,συν δύο νύχτες πλοίο. 🤪
Και η περιοχή του Λειβαδίτη είναι όμορφη, πολύ! Γενικά, αν είστε αυτόνομοι με φαγητό κτλ, υπάρχουν άπειρα σημεία για διανυκτέρευση.
Αν θέλετε μπορείτε να μπείτε και σε μια ομάδα στο Φέις, "Ελεύθερο κάμπινγκ", " Free camping in Greece" κ.α. ;)
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Γεια σε όλους..αλλαγή σχεδίων παιδιά..λόγω οικονομικόυ σκεφτόμαστε τελικά να πάμε διακοπές η προς Αεροπολη Μάνη η Κεφαλλονιά..Να σημείωσω ότι μένουμε Ναύπακτο άρα σχετικά κοντά είναι και τα δύο. Θα θελα να ρωτήσω ποιος προορισμός βολεύει καλύτερα λέτε για παιδί τρεισιμιση χρόνων; Θα ήθελα Μάνη αλλά με προβληματίζουν οι παραλίες που έχει και η διαμονή..ξέρετε κανένα καλό ξενοδοχείο Αεροπολη; Έχω ακούσει ότι έχει και πολλά διοδια
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γεια σε όλους..αλλαγή σχεδίων παιδιά..λόγω οικονομικόυ σκεφτόμαστε τελικά να πάμε διακοπές η προς Αεροπολη Μάνη η Κεφαλλονιά..Να σημείωσω ότι μένουμε Ναύπακτο άρα σχετικά κοντά είναι και τα δύο. Θα θελα να ρωτήσω ποιος προορισμός βολεύει καλύτερα λέτε για παιδί τρεισιμιση χρόνων; Θα ήθελα Μάνη αλλά με προβληματίζουν οι παραλίες που έχει και η διαμονή..ξέρετε κανένα καλό ξενοδοχείο Αεροπολη; Έχω ακούσει ότι έχει και πολλά διοδια
Καο τα 2 μέρη όμορφα κσι εύκολα προσβάσιμα από τον Έπαχτο.
Μάνη μπορείτε να πάτε χωρίς διόδια από Πάτρα - Πύργο αλλά με σαφώς χειρότερο δρόμο.
Δεν έχω μείνει ποτέ Αρεόπολη, συνήθως μένω στην παραλία του Οίτυλου. Τελευταία φορά ήταν στο Ξενώνας Παλατάκι-Palataki Rooms. Πάνω στην θάλασσα, με την διαφορά ότι είχα πάει άνοιξη. Δεν ξέρω πως θα είναι καλοκαίρι με κόσμο φουλ στην παραλία.
Κεφαλλονιά θεωρώ πως έχει πιο βολικές παραλίες για μικρό παιδί.
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Καο τα 2 μέρη όμορφα κσι εύκολα προσβάσιμα από τον Έπαχτο.
Μάνη μπορείτε να πάτε χωρίς διόδια από Πάτρα - Πύργο αλλά με σαφώς χειρότερο δρόμο.
Δεν έχω μείνει ποτέ Αρεόπολη, συνήθως μένω στην παραλία του Οίτυλου. Τελευταία φορά ήταν στο Ξενώνας Παλατάκι-Palataki Rooms. Πάνω στην θάλασσα, με την διαφορά ότι είχα πάει άνοιξη. Δεν ξέρω πως θα είναι καλοκαίρι με κόσμο φουλ στην παραλία.
Κεφαλλονιά θεωρώ πως έχει πιο βολικές παραλίες για μικρό παιδί.
Α δεν τον ήξερα αυτόν τον δρόμο.. ευχαριστώ πολύ...ναι νομίζω Κεφαλλονιά ίσως είναι πιο βολική λύση..Μάνη που κοίταξα είναι πιο μακρινές αποστάσεις για να τη γυρισεις
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Α δεν τον ήξερα αυτόν τον δρόμο.. ευχαριστώ πολύ...ναι νομίζω Κεφαλλονιά ίσως είναι πιο βολική λύση..Μάνη που κοίταξα είναι πιο μακρινές αποστάσεις για να τη γυρισεις
Χωρίς διόδια πουθενά (εκτός της γέφυρας) πας από εδώ:
1655369973295.png

Το Google λέει 5 σχεδόν ώρες και δεν απέχει από την πραγματικότητα.

Για Κεφαλλονιά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία μου που έχει σχεδόν όλες τις παραλίες του νησιού. Φυσικά ρωτάς αν έχει απορίες.

30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Χωρίς διόδια πουθενά (εκτός της γέφυρας) πας από εδώ:
View attachment 396050
Το Google λέει 5 σχεδόν ώρες και δεν απέχει από την πραγματικότητα.

Για Κεφαλλονιά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία μου που έχει σχεδόν όλες τις παραλίες του νησιού. Φυσικά ρωτάς αν έχει απορίες.

30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα..θα σε ρωτησω που βολεύει να μείνουμε; Ληξούρι η Αργοστόλι;
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Καλησπέρα!
Φέτος οι καλοκαιρινές μας διακοπές θα γίνουν εκτάκτως την ερχόμενη εβδομάδα, και όχι όπως σκεφτόμασταν στα τέλη Ιουλίου. Επιπλέον, και οι διαθέσιμες μέρες θα είναι λίγες Τετάρτη με Σάββατο.
Οπότε έχουμε 3 μόνο βράδια, με μικρά παιδιά, και αφετηρία τον Έβρο.
Ο προορισμός θα θέλαμε να έχει παραλίες, όσο γίνεται ρηχές, αλλά και κάτι άλλο που να αξίζει μια επίσκεψη. Οι υπόλοιποι του σπιτιού γκρινιάζουν αλλά εγώ αν δεν δω και λίγο μουσείο, αν δεν κάνω λίγη πεζοπορία, νιώθω σαν να μην πήγα διακοπές. Εκτός από Θάσο που έχουμε πάει αρκετές φορές και δεύτερο πόδι Χαλκιδικής, που πήγαμε πέρυσι υπάρχει κάτι άλλο που να μας ταιριάζει;
Θα ήθελα πολύ να ακούσω ιδέες.
Εγώ έχω σκεφτεί 1ο πόδι Χαλκιδική (έχει κάτι άλλο εκτός από παραλίες; Πήλιο (αλλά νομίζω δεν θα προλάβουμε να το απολαύσουμε λόγω των λίγων ημερών) και Σαμοθράκη (αλλά δυσκολευομαι να βρω κατάλυμα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom