Διακοπές Ελλάδα με μικρά παιδιά

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εκτός από Θάσο που έχουμε πάει αρκετές φορές και δεύτερο πόδι Χαλκιδικής, που πήγαμε πέρυσι υπάρχει κάτι άλλο που να μας ταιριάζει;
Λήμνος χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ρηχές θάλασσες, ιδανικό για οικογένειες, έντονο αρχαιολογικό ενδιαφέρον, εξαιρετικό φαγητό, απλά τα έχει όλα και είναι και σχετικά κοντά σας, έχοντας αφετηρία το λιμάνι της Καβάλας. Το μόνο που προβληματίζει κάπως είναι οι λίγες ημέρες.
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Λήμνος χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ρηχές θάλασσες, ιδανικό για οικογένειες, έντονο αρχαιολογικό ενδιαφέρον, εξαιρετικό φαγητό, απλά τα έχει όλα και είναι και σχετικά κοντά σας, έχοντας αφετηρία το λιμάνι της Καβάλας. Το μόνο που προβληματίζει κάπως είναι οι λίγες ημέρες.
Η αλήθεια είναι ότι η Λήμνος είναι ένα από τα ταξίδια που θέλω πολύ να κάνω, καράβι έχει και από Αλεξανδρούπολη, αλλά φοβάμαι λίγο με τα παιδιά 6 ώρες στο καράβι.. Αλλά, επίσης έχεις δίκιο για τις λίγες μέρες, πιστεύεις ότι προλαβαίνουμε να δούμε έστω κάποια βασικά; Εγώ βέβαια θα ήθελα να γυρίσω και στα τέσσερα σημεία του νησιού, δηλαδή Μύρινα, προς Πλάκα, προς Μούδρο και προς Κασπακα.
Έχεις κάτι υπόψη για διαμονή;;
Ευχαριστώ για την τόσο άμεση απάντηση!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.340
Likes
14.203
Η αλήθεια είναι ότι η Λήμνος είναι ένα από τα ταξίδια που θέλω πολύ να κάνω, καράβι έχει και από Αλεξανδρούπολη, αλλά φοβάμαι λίγο με τα παιδιά 6 ώρες στο καράβι.. Αλλά, επίσης έχεις δίκιο για τις λίγες μέρες, πιστεύεις ότι προλαβαίνουμε να δούμε έστω κάποια βασικά; Εγώ βέβαια θα ήθελα να γυρίσω και στα τέσσερα σημεία του νησιού, δηλαδή Μύρινα, προς Πλάκα, προς Μούδρο και προς Κασπακα.
Έχεις κάτι υπόψη για διαμονή;;
Ευχαριστώ για την τόσο άμεση απάντηση!
Θα έχετε αυτοκίνητο εννοείται;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Καλημέρα! Ναι θα έχουμε αυτοκίνητο!
Εχω παει Λημνο για 2 βραδια. Οχι με παιδια. Κατα τη γνωμη μου για 4 μερες δεν αξιζουν τα εξοδα στα ακτοπλοικα και το δεδομενο οτι θα φατε τις 2 απο αυτες στη μετακινηση.
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Εχω παει Λημνο για 2 βραδια. Οχι με παιδια. Κατα τη γνωμη μου για 5 μερες δεν αξιζουν τα εξοδα στα ακτοπλοικα και το δεδομενο οτι θα φατε τις 2 απο αυτες στη μετακινηση.
Καλημέρα!
Για να είμαι αντικειμενική, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο, οι τόσο λίγες μέρες με προβληματίζουν. Και τα ακτοπλοϊκά είναι όντως αρκετά χρήματα. Ίσως τελικά να μπορούμε να μείνουμε άλλη μια μέρα αλλά και πάλι δεν ξέρω αν φτάσει. Εν τω μεταξύ, είναι πραγματικά από τα μέρη που θέλω πολύ να πάω.
Κάτι άλλο που να αξίζει για τόσο λίγο; Ήταν ξαφνική η αλλαγή στο πρόγραμμα και δεν μου έρχεται καμιά ιδέα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Καλημέρα!
Για να είμαι αντικειμενική, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο, οι τόσο λίγες μέρες με προβληματίζουν. Και τα ακτοπλοϊκά είναι όντως αρκετά χρήματα. Ίσως τελικά να μπορούμε να μείνουμε άλλη μια μέρα αλλά και πάλι δεν ξέρω αν φτάσει. Εν τω μεταξύ, είναι πραγματικά από τα μέρη που θέλω πολύ να πάω.
Κάτι άλλο που να αξίζει για τόσο λίγο; Ήταν ξαφνική η αλλαγή στο πρόγραμμα και δεν μου έρχεται καμιά ιδέα.
Εχεις τσεκαρει ποσες φορες την εβδομαδα εχει πλοιο απο Καβαλα? Τι ωρες? Γιατι αν οι ωρες ειναι ακαταλληλες, μπορει να φαει κι αλλο χρονο.
Εφοσον εχετε αυτοκινητο, εχετε την αυτονομια να ταξιδεψετε οδικως ο,τι ωρα θελετε. Αυτο σε περιορισμενο χρονο μετραει πολυ. Δεν ειναι οι ιδεες το προβλημα, οσο η αξιοποιηση του λιγου χρονου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αλλά, επίσης έχεις δίκιο για τις λίγες μέρες, πιστεύεις ότι προλαβαίνουμε να δούμε έστω κάποια βασικά;
Ναι προλαβαινετε αν έχετε διάθεση, οι δρόμοι είναι πολύ βατοί,οι μέρες σας όμως λίγες αυτος όμως ήταν και ο προβληματισμός μου εξ' αρχής στη πρόταση μου. Δείτε το και από Καβάλα, αναλόγως τις ώρες που εξυπηρετούν, είναι και πολλά τα έξοδα. Αν και πιστεύω ότι αν πάτε σίγουρα θα ξαναπάτε!
Για διαμονή συμφωνώ με @fotast ,εκτός Μύρινας μεν αλλά κοντά σ' αυτήν οπωσδήποτε, η κίνηση και το παρκινγκ στη πόλη είναι θεματάκι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα!
Για να είμαι αντικειμενική, φοβάμαι ότι έχεις δίκιο, οι τόσο λίγες μέρες με προβληματίζουν. Και τα ακτοπλοϊκά είναι όντως αρκετά χρήματα. Ίσως τελικά να μπορούμε να μείνουμε άλλη μια μέρα αλλά και πάλι δεν ξέρω αν φτάσει. Εν τω μεταξύ, είναι πραγματικά από τα μέρη που θέλω πολύ να πάω.
Κάτι άλλο που να αξίζει για τόσο λίγο; Ήταν ξαφνική η αλλαγή στο πρόγραμμα και δεν μου έρχεται καμιά ιδέα.
Επειδή είναι ξαφνική η αλλαγή και λίγες οι μέρες, ίσως θα ήταν καλύτερα να κάνετε επανάληψη σε ένα μέρος που έχετε πάει ξανά και μείνατε ευχαριστημένοι.
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Καλημέρα! Η απόφαση ελήφθη, ευχαριστώ όλους για τις ιδέες. Επειδή η ζωή με παιδιά έχει πάντα απρόοπτα από χθες ταλαιπωρούνται και τα δύο από γαστρεντερίτιδα. Επομένως, τα σχέδια για νησί και καράβι τα αφήσαμε για του χρόνου. Αν συνέλθουμε ως την Τετάρτη, θα φύγουμε για 1ο πόδι Χαλκιδικής, με την αυτονομία του αυτοκινήτου μας. Ίσως προσθέσουμε και μια μέρα ακόμη στη Θεσσαλονίκη, να θυμηθούμε και τα φοιτητικά μου χρόνια.
Οι ερωτήσεις τώρα:
Που είναι καλά να μείνουμε; Κάπου στη μέση ώστε να γυρίσουμε και λίγο.
Για φαγητό τι έχετε να προτείνετε;
Από παραλίες; Ξέρω είναι πολλές και όμορφες, αλλά κάτι για την περίπτωση μας υπάρχει; Εννοώ οικογένεια με μικρά παιδιά
Υπάρχει κάποιο μέρος έτσι λίγο πιο γραφικό; Η εντύπωση που έχω, χωρίς να έχω πάει, είναι ότι όλοι οι οικισμοί είναι μόνο τουριστικοί.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Καλημέρα! Η απόφαση ελήφθη, ευχαριστώ όλους για τις ιδέες. Επειδή η ζωή με παιδιά έχει πάντα απρόοπτα από χθες ταλαιπωρούνται και τα δύο από γαστρεντερίτιδα. Επομένως, τα σχέδια για νησί και καράβι τα αφήσαμε για του χρόνου. Αν συνέλθουμε ως την Τετάρτη, θα φύγουμε για 1ο πόδι Χαλκιδικής, με την αυτονομία του αυτοκινήτου μας. Ίσως προσθέσουμε και μια μέρα ακόμη στη Θεσσαλονίκη, να θυμηθούμε και τα φοιτητικά μου χρόνια.
Οι ερωτήσεις τώρα:
Που είναι καλά να μείνουμε; Κάπου στη μέση ώστε να γυρίσουμε και λίγο.
Για φαγητό τι έχετε να προτείνετε;
Από παραλίες; Ξέρω είναι πολλές και όμορφες, αλλά κάτι για την περίπτωση μας υπάρχει; Εννοώ οικογένεια με μικρά παιδιά
Υπάρχει κάποιο μέρος έτσι λίγο πιο γραφικό; Η εντύπωση που έχω, χωρίς να έχω πάει, είναι ότι όλοι οι οικισμοί είναι μόνο τουριστικοί.

Καλημέρα!
Θα προτιμούσα Σίβηρη,Φούρκα ή Ποσείδι,Κρυοπηγή,Πολύχρονο για διαμονή ...
Οι παραλίες είναι ρηχές κατάλληλες για παιδιά...
Γραφικό μέρος =Άθυτος θα την λατρέψεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom