Διακοπές Κρήτη 10-15 μέρες χωρίς αυτοκίνητο

Alexandra_g

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να πάω Κρήτη για διακοπές 10-15 μέρες 6-20 Αυγ περίπου. Θα πάω μόνη μου, και θα είμαι χωρίς αυτοκίνητο (δεν έχω δίπλωμα).
Τα must για μένα είναι:
- Όμορφες παραλίες με καθαρά/γαλανά νερά
- Καλό φαγητό και ποτό σε προσιτές τιμές (κυρίως ελληνική και τοπική κουζίνα- μένω εξωτερικό γαρ και μου έχουν λείψει πολύ αυτά)
- Δεν ψάχνω για υπερβολικά τουριστικές/ντάπα ντούπα καταστάσεις, αλλά να έχει ζωή μην είναι νέκρα.
- Κοντινές αποστάσεις είτε με τα πόδια, με ποδήλατο ή που να εξυπηρετούνται με λεωφορείο (διότι δε θα έχω αυτοκίνητο).

Θέλω πολύ να γνωρίσω την Κρήτη και η εμπειρία να είναι όσο πιο αυθεντική γίνεται. Μου αρέσει η ποικιλία οπότε θα εκτιμούσα προτάσεις που μπορώ να συνδυάσω αρκετά πράγματα. Δε θα ήθελα δηλαδή να πάω σε ένα μέρος και να τη βγάλω στην ίδια παραλία και στην ίδια ταβέρνα όλες τις μέρες (που λέει ο λόγος).

Τι μου προτείνετε (από άποψη διαμονής, παραλίες, φαγητό /ποτό) με βάση τα παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 🙂
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να πάω Κρήτη για διακοπές 10-15 μέρες 6-20 Αυγ περίπου. Θα πάω μόνη μου, και θα είμαι χωρίς αυτοκίνητο (δεν έχω δίπλωμα).
Τα must για μένα είναι:
- Όμορφες παραλίες με καθαρά/γαλανά νερά
- Καλό φαγητό και ποτό σε προσιτές τιμές (κυρίως ελληνική και τοπική κουζίνα- μένω εξωτερικό γαρ και μου έχουν λείψει πολύ αυτά)
- Δεν ψάχνω για υπερβολικά τουριστικές/ντάπα ντούπα καταστάσεις, αλλά να έχει ζωή μην είναι νέκρα.
- Κοντινές αποστάσεις είτε με τα πόδια, με ποδήλατο ή που να εξυπηρετούνται με λεωφορείο (διότι δε θα έχω αυτοκίνητο).

Θέλω πολύ να γνωρίσω την Κρήτη και η εμπειρία να είναι όσο πιο αυθεντική γίνεται. Μου αρέσει η ποικιλία οπότε θα εκτιμούσα προτάσεις που μπορώ να συνδυάσω αρκετά πράγματα. Δε θα ήθελα δηλαδή να πάω σε ένα μέρος και να τη βγάλω στην ίδια παραλία και στην ίδια ταβέρνα όλες τις μέρες (που λέει ο λόγος).

Τι μου προτείνετε (από άποψη διαμονής, παραλίες, φαγητό /ποτό) με βάση τα παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 🙂
Καλησπέρα. Χωρίς να είμαι ειδική θα σου πρότεινα για κάποιες μέρες τον Άγιο Νικόλαο για τους εξής απλούς λόγους:

- Χωρίς να είναι τόσο εντυπωσιακό όσο το Ρέθυμνο, το κέντρο είναι μικρό και όμορφο και έχει μέρη να βγεις.
- Έχει όμορφες παραλίες σε πολύ κοντινή απόσταση, που μπορείς να πας περπατώντας
- Εχει μέρη που μπορείς να επισκεφτείς με λεωφορείο/συνδυασμό λεωφ-καραβιού (πχ φοινικόδασος στο Βάι, Σπιναλόγκα, εκδρομές προς Χρυσή και Κουφονήσι)
- Συνήθως η διαμονή είναι πιο οικονομική/vfm σε σχέση με τις άλλες πόλεις της Κρήτης.
- Είναι κοντά στο Ηράκλειο όπου μπορείς να επισκεφτείς την Κνωσό κλπ
- Σε όσα πανηγύρια έχω πάει σε χωριά, τριγύρω, μου άρεσαν


Τώρα με 15 μέρες η αλήθεια είναι ότι μπορείς να τα μοιράσεις, να μείνεις πχ 5-7 σε άγιο Νικόλαο και τις υπόλοιπες προς Ρέθυμνο/Χανιά, που έχει μαγικά μέρη αλλά λίγο πιο δυσπρόσιτα αν δεν έχει αυτοκίνητο.

Για μένα η πιο όμορφη παραλία της Κρήτης (και μάλλον και της ζωής μου) είναι το Κεδρόδασος.
Καλά να περάσεις, η Κρήτη είναι υπέροχη <3
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
953
Δυστυχώς χωρίς αυτοκίνητο στη Κρήτη είναι πραγματικό challenge.
Σητεία 2 βραδια με μπάνιο όπου πάει το λεωφορείο. Η Σητεία θα σου αρέσει πολύ, είναι διαφορετική από τα υπόλοιπα αστικά κέντρα της Κρήτης. Και προς Ζάκρο είναι ωραία .
Άγιος Νικόλαος 3 βραδιά με εκδρομή σε Σπιναλόγκα - Πλάκα και μπάνιο μια μέρα στο Βουλισμα. Εκδρομή στην Ιεράπετρα πιθανόν από Άγιο.
ΚΤΕΛ για Ηράκλειο 2 βραδια, Κνωσό με αρχαιολογικό Μουσείο μαζί. Η πιο ωραία παραλία του βόρειου Ηρακλείου είναι το Χελιδόνι. Νότιο Ηράκλειο δυστυχώς θα ταλαιπωρηθείς αρκετά.
Ηράκλειο για Ρέθυμνο για μπάνιο αξίζει το Μπαλί. Με βάση το Ρέθυμνο μπορείς να πας, Ανώγεια, Μαργαρίτες, Σφακιά, Λουτρό Σφακίων, Πρέβελη φυσικά και να κάνεις και το πέρασμα του Φαραγγιού της Σαμαριάς. Στα πιο μικρά μέρη και πιο αυθεντικά δεν παίζει να πηγαίνει λεωφορείο. Αυτά που σου γράφω είναι τα βασικά δυστυχώς. Ρέθυμνο 3,4 βραδιά λοιπόν. Μετά Χανιά που όλα είναι λίγο πολύ γνωστά. Αν βρεις μέσον, μετά από Φαλάσαρνα ή Μπάλο να πας για φαγητό στο Γραμπουσα. Επίσης, μπορείς να μείνεις και Κίσσαμο για να είναι πιο κοντά αυτά τα μέρη αλλά δεν θα έχεις τις νυχτερινές βόλτες στα Χανιά. . Κρητικά γλέντια , Ηρακλειώτικα γλέντια και τέτοιου είδους σελίδες στο Instagram ή και οι αφίσες θα σας πάνε σε αυτό που για εμένα αξίζει η Κρήτη, στα πανηγύρια.
Νότια Χανιά και εκεί δύσκολα, όπως και Ρέθυμνο. Και εκεί βρίσκονται οι πιο όμορφες παραλίες με λίγο κόσμο σχετικά.
Αν οδηγατε, αξίζει να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
 

Alexandra_g

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Δυστυχώς χωρίς αυτοκίνητο στη Κρήτη είναι πραγματικό challenge.
Σητεία 2 βραδια με μπάνιο όπου πάει το λεωφορείο. Η Σητεία θα σου αρέσει πολύ, είναι διαφορετική από τα υπόλοιπα αστικά κέντρα της Κρήτης. Και προς Ζάκρο είναι ωραία .
Άγιος Νικόλαος 3 βραδιά με εκδρομή σε Σπιναλόγκα - Πλάκα και μπάνιο μια μέρα στο Βουλισμα. Εκδρομή στην Ιεράπετρα πιθανόν από Άγιο.
ΚΤΕΛ για Ηράκλειο 2 βραδια, Κνωσό με αρχαιολογικό Μουσείο μαζί. Η πιο ωραία παραλία του βόρειου Ηρακλείου είναι το Χελιδόνι. Νότιο Ηράκλειο δυστυχώς θα ταλαιπωρηθείς αρκετά.
Ηράκλειο για Ρέθυμνο για μπάνιο αξίζει το Μπαλί. Με βάση το Ρέθυμνο μπορείς να πας, Ανώγεια, Μαργαρίτες, Σφακιά, Λουτρό Σφακίων, Πρέβελη φυσικά και να κάνεις και το πέρασμα του Φαραγγιού της Σαμαριάς. Στα πιο μικρά μέρη και πιο αυθεντικά δεν παίζει να πηγαίνει λεωφορείο. Αυτά που σου γράφω είναι τα βασικά δυστυχώς. Ρέθυμνο 3,4 βραδιά λοιπόν. Μετά Χανιά που όλα είναι λίγο πολύ γνωστά. Αν βρεις μέσον, μετά από Φαλάσαρνα ή Μπάλο να πας για φαγητό στο Γραμπουσα. Επίσης, μπορείς να μείνεις και Κίσσαμο για να είναι πιο κοντά αυτά τα μέρη αλλά δεν θα έχεις τις νυχτερινές βόλτες στα Χανιά. . Κρητικά γλέντια , Ηρακλειώτικα γλέντια και τέτοιου είδους σελίδες στο Instagram ή και οι αφίσες θα σας πάνε σε αυτό που για εμένα αξίζει η Κρήτη, στα πανηγύρια.
Νότια Χανιά και εκεί δύσκολα, όπως και Ρέθυμνο. Και εκεί βρίσκονται οι πιο όμορφες παραλίες με λίγο κόσμο σχετικά.
Αν οδηγατε, αξίζει να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ για τις ιδέες. Όσον αφορά τη διαμονή στο Ηράκλειο και Ρέθυμνο, προτείνεις να κοιτάξω κέντρο της πόλης ή παραθαλάσσια; Υπάρχει κάποιο μέρος που θα σύστηνες για διαμονή από άποψη προσιτών τιμών, τοποθεσίας και να έχει λίγο ζωή ; Ότι θα με φάνε οι μετακινήσεις το θεωρώ δεδομένο, αλλά έχω σαν σκέψη ότι ίσως θα ήταν καλό εκεί που θα μείνω να έχει επιλογές ώστε να μην έχω το άγχος ότι πρέπει σώνει και να μετακινηθώ για να φάω η να πάω παραλία, κλπ
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
953
Το Ηράκλειο δεν έχει παραλίες αλλά έχει ζωή. Παραλίες ξεκινάνε ανατολικά όπως βλέπετε τον χάρτη από το αεροδρόμιο και μετά, από Καρτερο και μετά. Από δυτικά, συνεχόμενα της πόλης βρίσκεται η Αμμουδάρα με παραλία 6,5/10. Καλύτερα κέντρο για τη ζωή όπου είναι κανονικό αστικό κέντρο με τα πάντα και μπορείτε να πάρετε και αστικό για διάφορα μέρη όπως η Κνωσός. Δείτε στον χάρτη που είναι τα ΚΤΕΛ επίσης. Είναι σε κεντρικό σημείο. Και υπάρχουν και διάφορες στάσεις αλλά καλύτερα να δείτε που είναι τα κεντρικά για να μην μπερδευειτε. Και Ρέθυμνο κεντρικά είναι τα ΚΤΕΛ. Όπως στο εξωτερικό ψάχνουμε διαμονή κοντά σε terminal φαντάζομαι ότι αυτό χρειάζεστε και στη προκειμένη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.595
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom