Διακοπές Νοτια Κρήτη, αλλα που ακριβώς???

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
gabriel απο πλακια καλυτερα να οργανωσεις να δεις μονο τον Νομο Ρεθυμνου,
για να πας Χανια ειναι σιγουρα 30 λεπτα ως Ρεθυμνο + αλλα 30 για Χανια...
κοντα στο πλακια πέρα απο την πρεβελη ειναι και η παραλια του Κορακα (κατω απο το ροδακινο) που επισης μου αρεσει παααρα πολυ!!
αυτα δεν ξερω τιποτα αλλο, τωρα καλυτερα να αναλαβουν οι συμφουρητες απο το Νομο!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
gabriel απο πλακια καλυτερα να οργανωσεις να δεις μονο τον Νομο Ρεθυμνου,
για να πας Χανια ειναι σιγουρα 30 λεπτα ως Ρεθυμνο + αλλα 30 για Χανια...
κοντα στο πλακια πέρα απο την πρεβελη ειναι και η παραλια του Κορακα (κατω απο το ροδακινο) που επισης μου αρεσει παααρα πολυ!!
αυτα δεν ξερω τιποτα αλλο, τωρα καλυτερα να αναλαβουν οι συμφουρητες απο το Νομο!!!
δεν είναι 30+30 αλλά πολλά περισσότερα. υπολογίζω μιάμιση ώρα +

στον Πλακιά κοντά θα δεις και θα κατέβεις στο Κρουταλιώτικο φαράγγι, υπάρχει κι ένα άλλο δίπλα. περνάνε από μέσα τα αυτοκίνητα.
θα πας στο χωριό Σπήλι, με τις πολλές βρύσες
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
καλημέρα σας!!!!

αυτο το ΣΚ εχουμε κλεισει στην Ψαρη Φοραδα, νοτια του Ν. Ηρακλειου οποιος δεν εχει παει το συνιστω ειναι ενα ησυχο χωριουδακι, χωρις το χαμο του τουριστικου μερους με πεντακαθαρα νερα και χωρις κυμα!!!!!!!!!!
προσοχη οποιος παει να κραταει μαζι του ομπρελα και τα σχετικα γιατι δεν υπαρχουν στην παραλια!!
Υπάρχουν ακόμη παραλίες χωρίς να τις έχουν καταλάβει οι ομπρέλες και οι ξαπλώστρες ?
Ευτυχώς !!! Δεν χάθηκαν όλα :clap: (κυριολεκτώ).
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
danev οχι μονο δεν εχει ομπρελες (την πρωτη φορα μας εκαψε ο ηλιος γιατι δεν το ξεραμε!!)..αλλα κατι ακομα που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι αφηνεις την ομπρελα σου, ψαθες, κουβαδακια και ολα τα συναφη στην παραλια και την επομενη τα βρισκεις εκει που τα αφησες!!!
μιλαμε για αλλες εποχες!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
danev οχι μονο δεν εχει ομπρελες (την πρωτη φορα μας εκαψε ο ηλιος γιατι δεν το ξεραμε!!)..αλλα κατι ακομα που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι αφηνεις την ομπρελα σου, ψαθες, κουβαδακια και ολα τα συναφη στην παραλια και την επομενη τα βρισκεις εκει που τα αφησες!!!
μιλαμε για αλλες εποχες!!!
κι εγώ έχω πάει εκεί δις.. κοντά στα βραχάκια κάναμε μπάνιο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλημέρα παιδιά και από μένα!
Annageo και γω παρόμοιο προβληματισμό είχα και τελικά κατέληξα Πλακιά, κι εκλεισα 7 μέρες στο ξενοδοχείο Καλυψώ. Δεν ξέρω αν έχεις δει το μέρος μου φάνηκε άπαιχτο!!!
Ο μόνος μου προβληματισμός είναι σχτετικά με τις αποστάσεις, δηλαδή αν και κατά πόσο μπορείς να οργώσεις το νησί. Rethimno χάρηκα πολύ όταν διάβασα ότι το προτείνεις και συ!! Για τις αποστάσεις τι λες?Πχ στα Χανιά σε πόση ώρα φτάνεις? Και για τις κοντινές εκδρομές τι προτείνεις? Εγώ μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει τη Πρέβελη.
Γκαμπριελ 7 μερες στο Πλακια ειναι αρκετες, εχεις ομως επιλογες σε πολλες παραλιες εκει κοντα
Αγιος Παυλος, Τριοπετρα, Σουγια , Αμουδι, Αγια Γαληνη κανε μια βολτουλα εκει για ενα ποτο το βραδυ ανεβα πανω τα σκαλια, εχει πολυ ωραια ουζερι.

Μια εκδρομη που θα κανεις καθημερινη ειναι στο Λουτρο. Θα πας στη Χωρα Σφακιων
απο εκει παιρνεις το καραβακι για το ψαροχωρι Λουτρο και γυρνας το απογευμα.(δεν εχεις επιλογη με αμαξι )
Πραγματικα αξιζει,
ANENDYK MARITIME - Δρομολόγια
Στα Σφακια θα δοκιμασεις χανιωτικη κουζινα οπως κρεατοτουτρα και μπουρεκι
 

gabriel

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Παιδιά σας ευχαριστώ, με βοηθήσατε πραγματικά πολύ!!!!
Είχα ξαναπάει Κρήτη πριν από 4 χρόνια κι είχα μείνει μια εβδομάδα στα Χανιά.Πέρασα υπέροχα αλλά μου ξέφυγαν κάποια μέρη όπως το Ελαφονήσι και η Γραμβούσα. Φέτος είπα να κλείσω μια βδομάδα Ρέθυμνο, (θέλω να τη γυρίσω όλη σιγά-σιγά), κι έλεγα να τα επισκεφτώ και με την ευκαιρία να δω και κάποιες φίλες που έχω στα Χανιά. Εντάξει και μιάμισι ώρα μια χαρά παλεύεται νομίζω,καλή διάθεση να υπάρχει.
Rethimno θα προσπαθήσω να πάω σε όλα όσα μου είπες και σίγουρα δε θα παραλείψω να δοκιμάσω τις κρητικές λιχουδιές ( από τώρα προετοιμάζομαι κάνοντας δίαιτα χεχεχε).Κι εγώ το σκέφτηκα ότι είναι αρκετές οι μέρες αλλά επειδή θα ταξιδέψω με δελτία κοινωνικού τουρισμού έπρεπε να επιλέξω ένα μόνο κατάλυμα,αλλά από χιλιόμετρα δε μασάμε,οπότε θα οργώσουμε τα μέρη σας όσο περισσότερο μπορέσουμε!
Αnnageo καλό σου ταξίδι, εύχομαι να περάσεις υπέροχα. Περιμένουμε νέα και εντυπώσεις μόλις γυρίσεις .
Εγω 30 Ιουλίου ταξιδεύω, και ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες!!!!
 

ragazza matta

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια..παλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Παιδιά σας ευχαριστώ, με βοηθήσατε πραγματικά πολύ!!!!
Είχα ξαναπάει Κρήτη πριν από 4 χρόνια κι είχα μείνει μια εβδομάδα στα Χανιά.Πέρασα υπέροχα αλλά μου ξέφυγαν κάποια μέρη όπως το Ελαφονήσι και η Γραμβούσα. Φέτος είπα να κλείσω μια βδομάδα Ρέθυμνο, (θέλω να τη γυρίσω όλη σιγά-σιγά), κι έλεγα να τα επισκεφτώ και με την ευκαιρία να δω και κάποιες φίλες που έχω στα Χανιά. Εντάξει και μιάμισι ώρα μια χαρά παλεύεται νομίζω,καλή διάθεση να υπάρχει.
Rethimno θα προσπαθήσω να πάω σε όλα όσα μου είπες και σίγουρα δε θα παραλείψω να δοκιμάσω τις κρητικές λιχουδιές ( από τώρα προετοιμάζομαι κάνοντας δίαιτα χεχεχε).Κι εγώ το σκέφτηκα ότι είναι αρκετές οι μέρες αλλά επειδή θα ταξιδέψω με δελτία κοινωνικού τουρισμού έπρεπε να επιλέξω ένα μόνο κατάλυμα,αλλά από χιλιόμετρα δε μασάμε,οπότε θα οργώσουμε τα μέρη σας όσο περισσότερο μπορέσουμε!
Αnnageo καλό σου ταξίδι, εύχομαι να περάσεις υπέροχα. Περιμένουμε νέα και εντυπώσεις μόλις γυρίσεις .
Εγω 30 Ιουλίου ταξιδεύω, και ανυπομονώ να περάσουν οι μέρες!!!!
gabriel απο πλακια καλυτερα να οργανωσεις να δεις μονο τον Νομο Ρεθυμνου,
για να πας Χανια ειναι σιγουρα 30 λεπτα ως Ρεθυμνο + αλλα 30 για Χανια...
κοντα στο πλακια πέρα απο την πρεβελη ειναι και η παραλια του Κορακα (κατω απο το ροδακινο) που επισης μου αρεσει παααρα πολυ!!
αυτα δεν ξερω τιποτα αλλο, τωρα καλυτερα να αναλαβουν οι συμφουρητες απο το Νομο!!!
Και για οσους βρεθούν κοντα στο Ροδάκινο φαγητό οπωσδήποτε στην Κάνεβο στον ''Ηλιομανώλη''. Καθαρή σπιτική κουζίνα,πας μέσα, σου δείχνουν τα φαγητά και διαλέγεις. Καλά να περάσετε!
 

gabriel

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Οι πολυπόθητες μέρες επιτέλους έφτασαν για μένα παιδιά και αύριο τ' απόγευμα (πρώτα ο Θεός) πετάω για το Ηράκλειο.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για μια ακόμη φορά για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Επιστρέφω δρυμήτερη με σχόλια κι εντυπώσεις.

Καλές διακοπές σε όσους φύγετε και καλό κουράγιο σε όσους μείνετε!
 

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Το Νότιο Ηράκλειο έχει απίστευτες παραλίες! Αλλά αφού είσαι Ηρακλειωτάκι σαν και εμένα!! Μπορείς να πας και σκ. Όπως λέει όμως και η φίλη μας απο Ρέθυμνο...δεν χρειάζεται να πας Μάταλα..υπάρχουν και άλλες παραλίες!! Αν πας προς Νότιο Ρέθυμνο επίσης μπορείς να βρεις ησυχία και μπορώ να σου δώσω και τηλέφωνο στο Δαμνόνι. Εκεί θα μείνω και εγώ και έχω ξαναμέινει σε αυτά τα νοικιαζόμενα. ΠΟλύ καλά, και οικονομικά!!


Για Σητεία, και Νότια του νομού Λασιθίου..δεν έχω λόγια...απίστευτα!!! Όσες παραλίες σουείπαν οι παραπάνω είναι τέλειες. Ο Ίτανος και πολλές άλλες είναι οκ και για καμπινγκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom