Ρόδος Διακοπές μόνη στη Ροδο

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Καλημέρα σε όλους! Τελευταία στιγμησ απόφαση, και σήμερα πεταω για Ρόδο όπου θα κάτσω 6 μέρες. Δεν έχω ξαναπάει στο νησί, και ούτε έχω ξανακάνει διακοπές μόνη στην Ελλαδα (εξωτερικό αρκετές φορεσ αν και ήταν λόγω δουλειάς κυρίως). Δεν έχω κάνει καθόλου έρευνα για τη Ρόδο τολμώ να πω, αλλά αυτό δεν με φοβίζει τόσο όσο οι μεθυσμένοι τουρίστες. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι ποιες περιοχές θα μου προτείνατε να αποφύγω, κυρίως λόγο ασφαλείας? Αν έχετε να προτείνετε και μη τουριστικά μέρη για φαγητό η μπάνιο θα ήταν μπόνους. Σε περίπτωση που παίζει ρόλο, είμαι 30 χρόνων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Μην φοβάσαι καθόλου. Αν απλώς χρησιμοποιήσεις κοινή λογική και αποφεύγεις -σε λογικά πλαίσια- πράγματα που φαίνονται επικίνδυνα , θα είσαι μια χαρά.
Πχ άμα δεις κανένα κακοφωτισμενο μπαράκια που μοιάζει ύποπτο , ε απόφυγε το. Γενικός κανόνας είναι , " αν μοιάζει επικίνδυνο, πιθανότατα είναι, οπότε μακριά"

Δεν έχω ακούσει πάντως ποτέ Ελληνίδες τουριστριες να έχουν πρόβλημα. Ακόμα και οι πιο ακραίες περιπτώσεις που έχω ακούσει αφορούσαν ξένες που αφού ήπιαν τα άντερα τους και δεν ήξεραν τι τους συνέβαινε μετά έπαθαν ότι έπαθαν.

Μπορεί να σου πουν να μην πας στην Ορφανιδου bar street, που είναι θεωρητικά το πιο κακόφημο μέρος στη Ρόδο αλλά εγώ σου λέω να πας.
Όχι για να κάτσεις να πιεις ένα ποτό ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί αξίζει να το δεις. Ενα πέρασμα κάνε απλά για να δεις τι είναι. Θα ακούσεις σφυρίγματα , μπορεί και να σου την πέσουν λίγο αλλά αν περπατάς με σίγουρο βήμα και απλώς αγνοείς , θα είσαι μια χαρά.

ΑΛΛΑ είπαμε ΟΧΙ ποτά εκεί, όσο και αν κάτι σου φαίνεται ενδιαφέρον.

Τώρα για αλλα μέρη, οπωσδήποτε να πας στη Λίνδο που είναι σημείο αρχαιολογικού ενδιαφεροντος και να επισκεφθείς το παλάτι του μεγάλου μαγιστρου στο κέντρο της Ρόδου.

Επίσης κάτι που δεν ξέρει ο πολύς κόσμος είναι ότι η δημοτική πινακοθήκη της Ρόδου είναι η δεύτερη καλύτερη της Ελλάδας μετά την εθνική πινακοθήκη στην Αθήνα. Θεωρώ ότι αξίζει με χίλια.

Θα ακολουθήσει επόμενο ποστ με φαγητό και παραλίες.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Φαγητό στον Κούκο. Προσκύνημα στην Τσαμπίκα. Βόλτα στις πεταλούδες. Πανηγύρι του Αγίου Σουλά. Φιλέρημος. Είναι πράγματα που δεν πρέπει να τα χάσεις.
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
196
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Συμφωνώ με τον @zade. Μη φοβάσαι ούτε την Ορφανίδου ούτε π.χ. το πολύβουο Φαληράκι για το οποίο έχουν γραφτεί διάφορα στο παρελθόν. Ή για να το πω διαφορετικά η Ρόδος είναι οπωσδήποτε ένας ασφαλής προορισμός και απλώς προσέχεις ό,τι θα πρόσεχες και σε οποιοδήποτε άλλο μέρος. Όσον αφορά τα μη τουριστικά μέρη για μπάνιο που γράφεις, αυτά μάλλον θα πρέπει να τα αναζητήσεις στη νότια Ρόδο (όσο υπάρχουν ακόμα). Για φαγητό θα μπορούσες να πας ακόμα και σε μια ψαροταβέρνα στο Πλημμύρι στα 70 χμ. περίπου από την πόλη. Αυτό όμως είναι κάτι που εξαρτάται από το πού θα είναι ο τόπος διαμονής σου και κυρίως από το πώς σκοπεύεις να μετακινηθείς στο νησί. Αν δε νοικιάσεις μεταφορικό μέσο τότε αναγκαστικά κάνεις μπάνιο σε "τουριστικές" παραλίες και περιορίζεις τις επισκέψεις σου στα μέρη που εξυπηρετεί η συγκοινωνία (όχι όμως ότι είναι άσχημο να κολυμπήσεις ας πούμε στους βραχώδεις όρμους του "Άντονι Κουίν" και της Καλλιθέας ή αν προτιμάς αμμουδιά με ρηχά νερά στην παραλία της Τσαμπίκας).
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να μη φοβάσαι απολύτως τίποτα! Μόνο ίσως τα πολλά ποτά σε κάποια μαγαζιά στην Ορφανιδου όπου "μπομπιζουν"! Από βόλτες εαν έχεις χρόνο, βάλε- εκτός οσων προαναφερθησαν- στο πρόγραμμα τις πηγές της Καλλιθέας, την κοιλάδα με τις Πεταλούδες, κ τον αρχαιολογικό χώρο της Καμειρου, ο οποίος είναι πραγματικά μοναδικός κ κατά τη γνώμη μου δεν προβάλλεται όσο πρεπει! Και συμφωνώ απόλυτα για την πινακοθήκη της Ρόδου. Από παραλίες, στις καλές κ σχετικά κοντινές θα πρόσθετα κ αυτήν στα Αφαντου, ειδικά εαν σου αρεσει το βότσαλο.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα,το νησί μας είναι απόλυτα ασφαλής προορισμός. Τα μέρη που προανέφεραν οι συμφορουμίτες είναι must. Παλιά Πόλη,Μανδράκι,Ευαγγελισμός,Μύλοι,Ενυδρείο,Ψαροπούλα για την πόλη της Ρόδου. Ηλιοβασίλεμα στο Μόντε Σμιθ και επίσκεψη στην Ακρόπολη της Ρόδου. Καλλιθέα,Φαληράκι( η παραλία είναι τόσο μεγάλη που κατα μήκος θα βρεις και σημεία με λιγότερο κόσμο) Αντονι Κουίν,Λαδικό. Παραλία Τραουνού-Αφάντου ( με βότσαλο και βαθιά νερά),παραλία Τσαμπίκα και παραλία Αγάθη. Ακρόπολη Λίνδου, παραλία Αγίου Παύλου και τέλος Πρασονήσι για να δεις το σημείο που σμίγει η Μεσόγειος θάλασσα με το Καρπάθιο Πέλαγος.Επίσης όμορφα είναι στη Μονόλιθο.Επτά πηγές για να μπεις στο τούνελ(αν δεν έχεις κλειστοφοβία βέβαια)
Για φαγητό,πέρα από τα συνηθισμένα, αν βγεις βόλτα στα χωριά,μπορείς να πας στα Απόλλωνα,στην Παράγκα ή για κρεατικά στην Έμπωνα. Καλό ψάρι θα βρεις στο Φαληράκι στης Στάμας που είναι δίπλα στο λιμανάκι και στα Στεγνά στον Γυαλό.Τα παραδοσιακά μας φαγητά είναι τα πιτταρούδια, τα λόπια(φασολάδα),ο καππαμάς (αρνί ) και το παραδοσιακό γλυκό είναι το μελεκούνι(παστέλι που δίνουμε στους γάμους και στις βαφτίσεις )
Για τη συγκοινωνία, υπάρχουν πολύ συχνά δρομολόγια για Λίνδο και Φαληράκι. Για κάποιες μέρες ίσως είναι καλύτερα να πάρεις και ένα αμάξι ώστε να έχεις πιο ευέλικτο πρόγραμμα. Καλά να περάσεις!!:welcome:
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Η αληθεια ειναι εχοντας ζησει στο Ηνωμενο Βασιλειο κ εχοντας δει για το τι ειναι ικανοι οταν μεθανε, ειχα αγχωθει παρα πολυ! Ομως με ηρεμησατε :) Θα μενω Ιαλυσσο κ θα εχω αμαξι, οποτε σκοπευω να γυρισω οσο μπορω :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Η αληθεια ειναι εχοντας ζησει στο Ηνωμενο Βασιλειο κ εχοντας δει για το τι ειναι ικανοι οταν μεθανε, ειχα αγχωθει παρα πολυ! Ομως με ηρεμησατε :) Θα μενω Ιαλυσσο κ θα εχω αμαξι, οποτε σκοπευω να γυρισω οσο μπορω :)
Εάν για μένα κάτι πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα, είναι η οδήγηση στο νησί. Πέρα από την πολλή κινηση, η οδηγική συμπεριφορά κάποιων ντόπιων αλλά κ τουριστών δεν είναι κ η καλύτερη (συν το οδικό δικτυο που σε κάποια σημεία δεν είναι ιδανικό). Δυστυχώς είναι πολύ συχνά τα τροχαία στο νησί (κάποια δυστυχώς κ θανατηφόρα)
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ασχετο... Ισχυει οτι η παλια πολη εχει νεκρωσει το βραδυ και ολοι πανε για ποτο στα (αθλια) στενα πανω απο το κτελ;;; Ειναι δυνατον; Αλλαξε (χαλασε) τοσο πολυ το αγαπημενο μου νησακι;;;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ασχετο... Ισχυει οτι η παλια πολη εχει νεκρωσει το βραδυ και ολοι πανε για ποτο στα (αθλια) στενα πανω απο το κτελ;;; Ειναι δυνατον; Αλλαξε (χαλασε) τοσο πολυ το αγαπημενο μου νησακι;;;
Καμία σχέση...χαμός γίνεται στην πλατεία Αριωνος κάθε βράδυ (λατρεμένο μπαρ εκεί η Ρωγμή του Χρονου), αλλά κ στην πλατεία Ιπποκράτους. Γενικά ολοζώντανη από νυχτερινή ζωή είναι η παλιά πόλη (αν κ προσωπικά θα την προτιμούσα με λιγότερη νυχτερινή "βαβούρα"- ευτυχώς έχει και καποια ήρεμα κ κάπως πιο ατμοσφαιρικά στέκια). Όσο για τον πεζόδρομο πάνω από τα ΚΤΕΛ ( Θεοδωρακη) έχει πάρει κ αυτός τα πάνω του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει υποσκελισει την παλιά πόλη
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Καμία σχέση...χαμός γίνεται στην πλατεία Αριωνος κάθε βράδυ (λατρεμένο μπαρ εκεί η Ρωγμή του Χρονου), αλλά κ στην πλατεία Ιπποκράτους. Γενικά ολοζώντανη από νυχτερινή ζωή είναι η παλιά πόλη (αν κ προσωπικά θα την προτιμούσα με λιγότερη νυχτερινή "βαβούρα"- ευτυχώς έχει και καποια ήρεμα κ κάπως πιο ατμοσφαιρικά στέκια). Όσο για τον πεζόδρομο πάνω από τα ΚΤΕΛ ( Θεοδωρακη) έχει πάρει κ αυτός τα πάνω του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει υποσκελισει την παλιά πόλη
για πες καποια απο αυτα τα ηρεμα/αρμοσφαιρικα στεκια να παω; γιατι στη βαβουρα μονη μου θα ειναι λιγο αβολο;!
 
Μηνύματα
41
Likes
404
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία, Καναδάς, Μογγολία
Κατ' αρχάς angryDuck καλά να περάσεις :)
Όσον αφορά στην επικινδυνότητα, θα πρότεινα να αποφύγεις τον βασιλικό κήπο στην επιστροφή σου από το κέντρο, καθώς υπάρχει τακτική παρουσία ναρκομανών. Δεν έχω ακούσει να γίνεται κάτι, απλώς ίσως νιώσεις άβολα. Αντ' αυτού υπάρχουν αρκετοί άλλοι δρόμοι να επιλέξεις.
Οι παραλίες του ενυδρείου και της ψαροπούλας προτιμούνται από τους ντόπιους, και δεν είναι τόσο τουριστικές, ενώ η παραλία του Anthony Queen είναι, όπως έχουν ήδη πει άλλοι πατριώτες - και μη- μεγάλο μαστ.
Το αρχαιολογικό μουσείο είναι μικρό αλλά πολύ όμορφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom