Ρόδος Διακοπές μόνη στη Ροδο

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
για πες καποια απο αυτα τα ηρεμα/αρμοσφαιρικα στεκια να παω; γιατι στη βαβουρα μονη μου θα ειναι λιγο αβολο;!
Στην πλατεία Αριωνος που προανέφερα τσέκαρε εκτός από τη "Ρωγμή του Χρόνου" και το "Mozaik" (είναι ακριβώς απέναντι). Έχει ωραίο περιβάλλον κ καλά cocktails. Επίσης πιο χαμηλά στην παλιά πόλη, πίσω από την κεντρική πλατεία, στην οδό Πυθαγόρα εαν θυμάμαι καλά, είναι το "Old School"...παίζει κυρίως ροκ κ είναι μικρό κ πολύ παρειστικο (και εύκολο και για γνωριμίες ). Για καφέ κυριως εκεί δίπλα λέει κ το "Ραχατι" με ανατολίτικο ντεκορ (είναι κ δίπλα από το τζαμί ☺), όπου μπορείς να κάνεις κ ναργιλέ. Τέλος, για μένα το πιο ωραίο κ πραγματικα άκρως ατμοσφαιρικό μαγαζί της παλιάς πόλης είναι η "Ωβερνη". Βασικά είναι πολυχώρος (λειτουργεί κ ως εστιατόριο αν θυμάμαι καλά, κ έχει συχνά live με διαφορά ελληνικά κυρίως groups), κ στεγάζεται σε ένα παλιό ιπποτικο κατάλυμα. Βρίσκεται κοντά στην αρχή της οδού των Ιπποτών κ προσωπικά το λάτρεψα. Απλά ίσως είναι ένα μαγαζί που το ευχαριστιεσαι μαλλον καλύτερα με παρέα, παρά μόνη, αλλά κ πάλι...γιατί όχι...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίο θέμα για να αλλιεύουμε πληροφορίες για ένα νησάκι που αγαπάμε πολύ κι εμείς, αλλά το αποφεύγουμε το καλοκαίρι για χίλιους δυο λόγους που έχουμε ξανασυζητήσει ;)
@thanos75 Προσυπογράφω για τη ρωγμή, με έχει στιγματίσει κατά τις πρώτες επισκέψεις μου στο νησί και προσωπικά το θεωρώ ένα από τα καλύτερα μπαρ (ίσως το καλύτερο) που έχω επισκεφτεί στην Ελλάδα. Σίγουρα ένα εκ των δύο αγαπημένων μου στα Δωδεκάνησα. Τελευταία βέβαια όσες φορές κατεβήκαμε, τιμήσαμε το Legends και δε το μετανιώσαμε καθόλου, επίσης πολύ ωραίο Live rock μαγαζί. Πολύτιμες οι πληροφορίες σου γι ακόμα ένα προορισμό, καθώς και των υπόλοιπων φίλων!
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
φοβερα, σε ευχαριστω! Να φανταστω εκει ο αστακομορφος τουριστας που εχει πιει οτι πινεται ειναι ειδος υπο εξαφανιση ε;!

Εφτασα χθες Ιαλυσσο και συνειδητοποιησα οτι παιζει να ειμαι η μονη Ελληνιδα στην περιοχη χαχαχα


Στην πλατεία Αριωνος που προανέφερα τσέκαρε εκτός από τη "Ρωγμή του Χρόνου" και το "Mozaik" (είναι ακριβώς απέναντι). Έχει ωραίο περιβάλλον κ καλά cocktails. Επίσης πιο χαμηλά στην παλιά πόλη, πίσω από την κεντρική πλατεία, στην οδό Πυθαγόρα εαν θυμάμαι καλά, είναι το "Old School"...παίζει κυρίως ροκ κ είναι μικρό κ πολύ παρειστικο (και εύκολο και για γνωριμίες ). Για καφέ κυριως εκεί δίπλα λέει κ το "Ραχατι" με ανατολίτικο ντεκορ (είναι κ δίπλα από το τζαμί ☺), όπου μπορείς να κάνεις κ ναργιλέ. Τέλος, για μένα το πιο ωραίο κ πραγματικα άκρως ατμοσφαιρικό μαγαζί της παλιάς πόλης είναι η "Ωβερνη". Βασικά είναι πολυχώρος (λειτουργεί κ ως εστιατόριο αν θυμάμαι καλά, κ έχει συχνά live με διαφορά ελληνικά κυρίως groups), κ στεγάζεται σε ένα παλιό ιπποτικο κατάλυμα. Βρίσκεται κοντά στην αρχή της οδού των Ιπποτών κ προσωπικά το λάτρεψα. Απλά ίσως είναι ένα μαγαζί που το ευχαριστιεσαι μαλλον καλύτερα με παρέα, παρά μόνη, αλλά κ πάλι...γιατί όχι...
φοβερα! σε ευχαριστω!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
φοβερα, σε ευχαριστω! Να φανταστω εκει ο αστακομορφος τουριστας που εχει πιει οτι πινεται ειναι ειδος υπο εξαφανιση ε;!

Εφτασα χθες Ιαλυσσο και συνειδητοποιησα οτι παιζει να ειμαι η μονη Ελληνιδα στην περιοχη χαχαχα



φοβερα! σε ευχαριστω!
Μια που μένεις Ιαλυσο, πέρνα ένα πρωινό από το μαγαζί "the cake box" για πίτες κ ωραία γλυκά (ουσιαστικά για brunch☺). Όπως κατεβαίνεις τον κεντρικό με κατεύθυνση αεροδρόμιο, στρίβεις δεξιά στην οδό Ιαλυσού με κατεύθυνση προς παραλία (ο δρόμος από ένα σημείο κ μετά, αλλάζει όνομα-δεν το θυμάμαι τώρα). Λίγο πριν το τέρμα του, κοντά στην παραλια, στο αριστερό σου χερι θα το δεις!
 

angryDuck

Member
Μηνύματα
36
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα
Ειναι πολυ κοντα μου, το βρηκα στο τζι-μάπς, και φαινεται λαχταριστο! Να σαι καλα :)

υ.γ. συγγνωμη για τα ορθογραφικα, σπανια γραφω ελληνικα κ οσο παω χειροτερευω στα λαθη

Μια που μένεις Ιαλυσο, πέρνα ένα πρωινό από το μαγαζί "the cake box" για πίτες κ ωραία γλυκά (ουσιαστικά για brunch☺). Όπως κατεβαίνεις τον κεντρικό με κατεύθυνση αεροδρόμιο, στρίβεις δεξιά στην οδό Ιαλυσού με κατεύθυνση προς παραλία (ο δρόμος από ένα σημείο κ μετά, αλλάζει όνομα-δεν το θυμάμαι τώρα). Λίγο πριν το τέρμα του, κοντά στην παραλια, στο αριστερό σου χερι θα το δεις!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσυπογράφω για τη ρωγμή, με έχει στιγματίσει κατά τις πρώτες επισκέψεις μου στο νησί και προσωπικά το θεωρώ ένα από τα καλύτερα μπαρ (ίσως το καλύτερο) που έχω επισκεφτεί στην Ελλάδα. Σίγουρα ένα εκ των δύο αγαπημένων μου στα Δωδεκάνησα. Τελευταία βέβαια όσες φορές κατεβήκαμε, τιμήσαμε το Legends και δε το μετανιώσαμε καθόλου, επίσης πολύ ωραίο Live rock μαγαζί. Πολύτιμες οι πληροφορίες σου γι ακόμα ένα προορισμό, καθώς και των υπόλοιπων φίλων!
Να σαι καλά για τα τόσο καλά σου λόγια. Και εσύ να ξέρεις βοηθάς πολύ κόσμο. Κ το legends πρέπει να είναι καλό (δεν είχε τύχει να κάτσω ποτέ γιατί το έβρισκα πάντα ασφυκτικά γεμάτο)
 

kallalex

Member
Μηνύματα
24
Likes
181
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονια
Για μπάνιο προτείνω Τραουνού - Αφάντου. Είναι μεγάλη παραλία, σε γενικές γραμμές πεντακάθαρη, και έχει σημεία που είναι οργανωμένα (ξαπλώστρες - καντίνα κτλ) και πολλά σημεία που (ακόμα) είναι χύμα.
Από εκεί και πέρα, μιας και θα έχεις αυτοκίνητο, η Νότια Ρόδος έχει υπέροχες παραλίες. Κιοτάρι, Πλημμύρι, Λαχανιά (μια βόλτα στο χωριό και στην ταβέρνα Πλάτανος) είναι must.
Αν σ'αρέσουν τα βουνά, μια βόλτα στον Προφήτη Ηλία επιβάλεται!
Προτάσεις: mohito beach bar (Λαχανιά), cake box για brunch (όπως αναφέρθηκε προηγουμένως), dromos street food (κέντρο πόλης) για ιδιαίτερα σάντουιτς, elli beach bar το βραδάκι (πολύ ατμοσφαιρικά).

Αν θυμηθώ κάτι άλλο, θα επανέλθω!! Καλά να περάσεις!

Υ.Γ. Αν έχεις χρόνο, θα πρότεινα μια μονοήμερη εκδρομή Πανορμίτη-Σύμη ή Χάλκη! Δε θα το μετανιώσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom