Διακοπές μόνος λίγο πριν το 3 μνημόνιο

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Γενικά εξωτερικό αυτό το καλοκαίρι δε βγαίνει με την έλλειψη ρευστότητας. Προτιμώ Ελλάδα. Τι προτείνεται για single που δεν θέλει να παράσει single τα βράδια;

Οι επιλογές μου:

1.Καμπινγκ. Αν ναι σε ποιο; (αντιπαρο, σέριφο, αστυπαλαια, αμοργο)
2.Διαμέρισμα σε νησι με τουριστες. Αν ναι και ποιο; (Κως, Ροδος)
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
ρε συ παλίκαρε,μου κάνει σαν να θες περισσότερο να γ@@@@εις παρά να δεις ένα ωραίο μέρος,να νοιώσεις ελεύθερος από δεσμεύσεις και να κάνεις εν τέλη ότι γουστάρεις.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γενικά εξωτερικό αυτό το καλοκαίρι δε βγαίνει με την έλλειψη ρευστότητας. Προτιμώ Ελλάδα. Τι προτείνεται για single που δεν θέλει να παράσει single τα βράδια;

Οι επιλογές μου:

1.Καμπινγκ. Αν ναι σε ποιο; (αντιπαρο, σέριφο, αστυπαλαια, αμοργο)
2.Διαμέρισμα σε νησι με τουριστες. Αν ναι και ποιο; (Κως, Ροδος)
Για Αστυπάλαια έχω μόνο άποψη..Βέβαια έμενα σε δωμάτιο.. Επειδή ενδιαφερόμουν και για το camping ρώτησα και του ντόπιους και μου είπαν ότι είναι κταπληκτικό και διοργανώνουν και τα παιδια εκδηλώσεις με μουσική κλπ.. Σαν νησι δεν το συζητάω..Το ερωτεύτηκα.. Είναι μποεμ φάση το νησί. Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι..
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
ρε συ παλίκαρε,μου κάνει σαν να θες περισσότερο να γ@@@@εις παρά να δεις ένα ωραίο μέρος,να νοιώσεις ελεύθερος από δεσμεύσεις και να κάνεις εν τέλη ότι γουστάρεις.

Συμφωνώ μαζί σου. Τη μέρα στα τέτοια μου όλα. Τη νύχτα; Εσύ και πολλοί άλλοι άνθρωποι τη παλεύουν άνετα. Εγώ μόνος τα βράδια βαριέμαι. Δεν είμαι από τους τύπους που θα αράξουν σε ένα μαγαζί με ένα τσιγάρο και μια μπύρα παρέα. Δεν καπνίζω καν. Μπάνια κάνω και στο χωριό μου. Δε μου λείπει αυτό. Μου λείπει αυτό που δεν έχω, Παρέα σε ένα διαφορετικό ξένοιαστο μέρος. Είτε ερωτική είτε φιλική. Σε αυτή τη φάση είμαι. 'Οποιος κατάλαβε...κατάλαβε
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Io και Μύκονο θα πρότεινα εγώ τότε :p Aντε και Ρόδο.

Επίσης, δεν ξέρω για άλλους, αλλά όσες φορές έχω πάει σε κάμπινγκ παρέα βρίσκεις πανεύκολα. Αρκεί να είσαι/είναι του "μιλητού".
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα,

πραγματικά υπέροχος ιστοχώρος. Λύνει άπειρα προβλημάτα. Απαντάει σε ερωτήσεις που ούτε καν μπορούσαμε να τις φανατστούμε για ταξιδιωτικούς προορισμούς.

Μπαίνω στο ψητό με το θέμα μου, περιγράφοντας την κατάστασή μου.

Θετικά: Νέος, στα 33, υγιής, με θετική διάθεση, ευχάριστος, καλή οικονομική κατάσταση, αρκετές μέρες για άδεια, δίψα για περιπέτεια.
Αρνητικά: Αρκετό χρονικό διάστημα μόνος ερωτικά έως υπερβολικά αρκετό, φίλοι μη διαθέσιμοι για ταξίδια(είτε λόγω κακής οικονομικής κατάστασης , είτε λόγω μακροχόνιας σχέσης), έλλειψη ρευστού εν μέσω capital controls, μνημόνιο 3 προ των πυλών, συσσωρευμένα νεύρα και απογοήτευση συνανθρώπων μου έτοιμα να εκραγούν, γονείς μόλις φύγαν για ταξίδι τουρ σκανδιναβίας αλλά δε θέλησα να ακολουθήσω για τρίτη σερί χρονιά εξαντλώντας κάθε πιθανότητα να βρω κάτι μόνος μου με παρέα που να με γεμίζει, στην αρχή είμαι κλειστός χαρακτήρας(δεν είμαι τύπος που θα σκάσει σε ένα μαγαζι μόνος θα παραγγείλει μια μπύρα και θα πιασει κουβέντα με όλους, αλλά δένομαι πολύ με λίγους και καλούς για μένα)

Κουράστηκα. Συνεχώς αναβάλω την άδειά μου, περιμένοντας κάποια απάντηση από κάποιον φίλο, αλλά εν τέλλει όλοι ακυρώνουν. Σκέφτηκα από το να πάω μόνος Ταυλάνδη-Κούβα μέχρι και Κως-Ροδο. Πάντα Σόλο. Οι προορισμοί αυτοί του εξωτερικού που με γοητεύουν, δεν ενδείκνυνται για καλοκαίρι δικό μας. Τα νησιά τα φοβάμαι μόνος μήπως κόψω φλέβες.

Τι κάνω; Ο κίνδυνος να περάσει αυτό το καλοκαίρι και να μη το αξιοποιήσω καθόλου, όχι μόνο ελλοχεύει, αλλά και κοντοζυγώνει. Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα και γνώμες εδώ μέσα και έχω μπερδευτεί. Οι φίλοι μου εννοείται έχουν πολύ σημαντικότερα προβληματα, όπως το 3 μνημόνιο η χρεοκοπεία, και δεν μπορούν καν να μπουν στη διαδικασία κουβέντας. Μέχρι και για couchsurfing έχω διαβάσει, αλλά δε προλαβαίνω να κτίσω αξιόπιστο προφίλ.

Να τονίσω πως όντας μόνος, με ενδιαφέρει και το φλερτ. θέλω να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Αυτά. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
αγαπητε αυτες τις ανησυχίες επρεπε να τις ειχες στα 16 σου και οχι στα 33 σου....βγες απο το καβουκι σου ο κοσμος δεν δαγκώνει!..παρε το πρωτο πλοιο αεροπλανο τραινο και πηγαινε καπου χωρις πολυ ψαξιμο...τα αλλα θα ερθουν μονα τους! :pilot:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές μόνος και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Όχι όμως Ελλάδα! Βγάλε εισιτήριο για εξωτερικό ακόμα και τώρα για Καλοκαίρι. Έχεις πολλές επιλογές. Είχα πάει Ταϋλάνδη μέσα Ιουλίου. Πολύ ζέστη και υγρασία αλλά οκ. Δεν πεθαναμε κιόλας. Και τα βράδια στο Koh Samui ήταν υπέροχα, δροσερά και με ατμόσφαιρα, πολύ παρεϊστικη ακόμα και για solo ταξιδιώτες. Στο εξωτερικό θα νιώσεις πολύ πιο απελευθερωμένος, άνετος και θα βρεις πολύ πιο εύκολα παρέα. Ακόμα και αν δεν βρεις παρέα θα κάνεις τα τουρ σου, θα δεις νέες εικόνες και θα γεμίσεις εμπειρίες. Ελλάδα, αν δεν επιλέξεις κάποιο πολύ εναλλακτικό νησί, με τίποτα μην πας μόνος!!!
 
Last edited:

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γιατί απέκλεισες τη Κούβα; Μέσα Αυγούστου είχα πάει εγώ και ο καιρός ήταν τέλειος. Αφού κάνεις βέβαια αυτή την επιλογή πας πάντα προετοιμασμένος για λίγη υγρασία και ίσως ζέστη το μεσημέρι αλλά και πού δεν είναι έτσι το καλοκαίρι; Παρέα βρήκα εκεί άλλες 3 κοπέλες που ταξίδευαν μόνες τους και δυο ζευγάρια, όλα τα παιδιά με απίστευτο χιούμορ και πολύ ενέργεια για πολλά. Αποφάσισε κλείσε τα εισιτήρια και φύγε. Μη το σκέφτεσαι πολύ! Το τέλεια οργανωμένο ταξίδι να έχεις και οι ''πατάτες'' παραμονεύουν πάντα. Εξάλλου τα απρόοπτα είναι και τα καλύτερα! Καλά να περάσεις!
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Δε προλαβαινω να προετοιμαστώ για εξωτερικό+το θέμα ρευστότητας.

Προσανατολίζομαι σε 2 επιλογες:
1.camping σε εναλλαχτικο νησί (αστυπάλαια, αμοργός, αντίπαρος)
2.Δωμάτιο σε κοσμοπολίτικο νησί με πολούς τουρίστες στυλ ρόδου, κω

Αν έχετε κάποια εμπειρία η γνώμη, παρακαλώ καταγράψτε τη ελεύρερα και ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ θα σου έλεγα για Κίεβο αλλά δεν θες εξωτερικό. Οπότε δεν στο λέω.

Αλλά ααααν στο έλεγα, να ξέρεις ότι είναι φτηνή πόλη και πολλές κοπέλες εκεί ενδιαφέρονται ιδιαιτέρως για Ευρωπαίους. Ή τελοσπάντων δυτικοευρωπαίους. Ακόμα και για πιο μόνιμη κατάσταση. If you know what i mean. Ναι ντε, για παρέα...

Πληροφοριακά να σου πω ότι η επίσημη ενδυμασία τους είναι φούστα - τακούνια. Αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρουν τέτοια πεζά πράγματα.
Επίσης θα κεντρίσει το ενδιαφέρον τους και αυτό με την οικονομική κατάσταση που είπες. (Καλά αυτό πιάνει παντού).

Αλλά μιας και δεν σε ενδιαφέρει το εξωτερικό δεν σου λέω τίποτα.

Το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί σε 2 λεπτά.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
και πολλές κοπέλες εκεί ενδιαφέρονται ιδιαιτέρως για Ευρωπαίους
ανιδιοτελώς βεβαιως βεβαιως..


Hitman47, το κάθε σου ποστ μου βγάζει μια θλίψη και μου θυμίζει τον Καρυωτάκη αγκαζέ με τον Λουντέμη και τις κερασιες του. Σύνελθε. Και συμφωνώ με Κίεβο. Ακόμα και αν κρύβει στα σπλάχνα του ενα Τσερνομπιλ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ανιδιοτελώς βεβαιως βεβαιως..


Hitman47, το κάθε σου ποστ μου βγάζει μια θλίψη και μου θυμίζει τον Καρυωτάκη αγκαζέ με τον Λουντέμη και τις κερασιες του. Σύνελθε. Και συμφωνώ με Κίεβο. Ακόμα και αν κρύβει στα σπλάχνα του ενα Τσερνομπιλ.
ασχετο αλλα Κιεβο πας με διαβατήριο..ετσι δεν ειναι?..δεν εχουν καποια συμφωνι α για ταξιδιωτες απο ΕΕ οπως πχ Κων/πολη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.467
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom