Διακοπές σε Ήπειρο και Παξούς

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Καλησπέρα σας
Φέτος αποφασίσαμε να παμε 3 νύχτες στα Ιωάννινα γιατι θελει το παιδάκι μας να κανει ραφτινγκ και 3 νύχτες στους Παξούς και Αντίπαξους.
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικα με ραφτινγκ και Γιάνννενα θα ηταν πολύτιμη.

Για τους Παξούς θα ήθελα να ρωτ'ησω εαν αξίζει ν μείνουμε στους παξους (εχουμε 2 πιαδάκια 3 και 9 χρονων) ή αν είναι καλύτερα να μείνουμε Πάργα ή Πρέβεζα και να πάμε μονοήμερη στους Παξους. Θα μπορέσουμε να δουμε τις παραλίες που αξίζουν αυθημερόν? Είναι όλες προσβάσιμες με αυτοκινητο ή οι καλές παραλίες θελουν ιδιωτικό κότερο?
Αν προτείνετε να μείνουμε Παξούς σε ποιο μέρος είναι καλύτερα να ψαχνω δωματια?

Σας ευχαριστώ πολύ
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Απο τα πιο ομορφα ποταμια για rafting ειναι ο αραχθος στα τζουμερκα που δεν ειναι απαγορευτικα μακρια απο γιαννενα.. Καμια ωρα δρομος.
Στον αραχθο συγκεκριμενα ειχαμε βαλει τον ξαδερφο μ οταν ηταν 7χρονων κι ολα κυλλησαν πολυ καλα..
Αλλα ειχαμε μπει στη βαρκα σχετικα εμπειρα ατομα κ ο οδηγος μας πηγαινε εννοειται πολυ safe..
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Εσείς έχετε επαφή με το σπορ? Θα μπείτε μαζί του στην βάρκα?
Σε ποιό ποτάμι σκέφτεστε να πάτε?
Δεν έχουμε καμία επαφή με το σπορ.
Απο τα πιο ομορφα ποταμια για rafting ειναι ο αραχθος στα τζουμερκα που δεν ειναι απαγορευτικα μακρια απο γιαννενα.. Καμια ωρα δρομος.
Στον αραχθο συγκεκριμενα ειχαμε βαλει τον ξαδερφο μ οταν ηταν 7χρονων κι ολα κυλλησαν πολυ καλα..
Αλλα ειχαμε μπει στη βαρκα σχετικα εμπειρα ατομα κ ο οδηγος μας πηγαινε εννοειται πολυ safe..
Σε ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια. Θ το ψάξω. Πάντως ο γιος μου ξέρει αρκετά καλό μπανιο. Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Πάντως ο γιος μου ξέρει αρκετά καλό μπανιο.
Το προβλημα δεν ειναι αν ξερει μπανιο η οχι γιατι ετσι κι αλλιως φορατε ολοι σωσιβιο.. Το θεμα ειναι στα περασματα να σας τα παει ο οδηγος ομαλα γιατι δεν ειναι κ οτι καλυτερο να πεσεις μεσα στο ποταμι ειδικα πανω σε περασμα.
Αλλα φανταζομαι οτι ο οδηγος θα γνωριζει καλυτερα..
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Το προβλημα δεν ειναι αν ξερει μπανιο η οχι γιατι ετσι κι αλλιως φορατε ολοι σωσιβιο.. Το θεμα ειναι στα περασματα να σας τα παει ο οδηγος ομαλα γιατι δεν ειναι κ οτι καλυτερο να πεσεις μεσα στο ποταμι ειδικα πανω σε περασμα.
Αλλα φανταζομαι οτι ο οδηγος θα γνωριζει καλυτερα..
A ok. Πιστεύω πως στα Ζαγοροχώρια που εχει και τοσο τουρισμό θα ειναι ολοι έμπειροι. Ελπίζω δηλ.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Δεν έχουμε καμία επαφή με το σπορ.
Τότε να σου πω τα εξής. Όπως ξέρεις το rafting θεωρείται extreme σπορ. Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και στις πιο βατές και <<τουριστικές>> διαδρομές υπάρχει έστω και κατ' ελάχιστον ένας αντικειμενικός βαθμός κινδύνου. Οι διαδρομές στο rafting έχουν μία εξάβαθμη κλίμακα βαθμολογίας αναλόγως με την δυσκολία τους. όπου με ένα βαθμολογείται η πιο εύκολη διαδρομή και με έξι η δυσκολότερη. Ως πρώτη διαδρομή για το παιδί θα πρότεινα η δυσκολία της διαδρομής να μην ξεπερνάει το 2 . Ούτε καν 2+ .Ούτε κατά διάνοια τρίτο βαθμό. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Κάνοντας μία γρήγορη διαδικτυακή αναζήτηση είδα ότι ο Βοιδομάτης είναι το ποτάμι που πληροί κατά την γνώμη μου τις προυποθέσεις για να κάνει πρώτη φορά το παιδί rafting. Ο βαθμός δυσκολίας δεν ξεπερνάει το 2, είναι σύντομη η διαδρομή(1.5 ώρα) και πανέμορφο. Επίσης είναι κοντά στα Ιωάννινα, ενώ μπορείται να μείνετε και σε κάποιο Ζαγοροχώρι, αν θέλετε. Ίσως να υπάρχει και άλλο ποτάμι το οποίο αγνοώ. Επίσης θεωρώ ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσει με ότι πιο βατό και εύκολο κια αν του αρέσει τελικά το σπορ, οι δύσκολες διαδρομές εκεί είναι και τον περιμένουν!!! :)
Πάντως ο γιος μου ξέρει αρκετά καλό μπανιο.
Το κολύμπι όμως σε ένα ποτάμι έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Σε ενημερώνουν όμως προηγουμένως οι οδηγοί για το τι πρέπει να κάνεις αν πέσεις από την βάρκα.
Απο τα πιο ομορφα ποταμια για rafting ειναι ο αραχθος στα τζουμερκα
Όντως πολύ όμορφο, έχει όμως διαδρομές μέτριας και μεγάλης δυσκολίας. Νομίζω ότι μόνο αν συνοδευόταν από έμπειρα άτομα, όπως εσείς συνοδεύατε το ξαδελφάκι σου, θα ήταν σώφρον να κάνει την πρώτη του διαδρομή σε αυτό το ποτάμι.
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Τότε να σου πω τα εξής. Όπως ξέρεις το rafting θεωρείται extreme σπορ. Αυτό σημαίνει ότι ακόμη και στις πιο βατές και <<τουριστικές>> διαδρομές υπάρχει έστω και κατ' ελάχιστον ένας αντικειμενικός βαθμός κινδύνου. Οι διαδρομές στο rafting έχουν μία εξάβαθμη κλίμακα βαθμολογίας αναλόγως με την δυσκολία τους. όπου με ένα βαθμολογείται η πιο εύκολη διαδρομή και με έξι η δυσκολότερη. Ως πρώτη διαδρομή για το παιδί θα πρότεινα η δυσκολία της διαδρομής να μην ξεπερνάει το 2 . Ούτε καν 2+ .Ούτε κατά διάνοια τρίτο βαθμό. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Κάνοντας μία γρήγορη διαδικτυακή αναζήτηση είδα ότι ο Βοιδομάτης είναι το ποτάμι που πληροί κατά την γνώμη μου τις προυποθέσεις για να κάνει πρώτη φορά το παιδί rafting. Ο βαθμός δυσκολίας δεν ξεπερνάει το 2, είναι σύντομη η διαδρομή(1.5 ώρα) και πανέμορφο. Επίσης είναι κοντά στα Ιωάννινα, ενώ μπορείται να μείνετε και σε κάποιο Ζαγοροχώρι, αν θέλετε. Ίσως να υπάρχει και άλλο ποτάμι το οποίο αγνοώ. Επίσης θεωρώ ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσει με ότι πιο βατό και εύκολο κια αν του αρέσει τελικά το σπορ, οι δύσκολες διαδρομές εκεί είναι και τον περιμένουν!!! :)

Το κολύμπι όμως σε ένα ποτάμι έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Σε ενημερώνουν όμως προηγουμένως οι οδηγοί για το τι πρέπει να κάνεις αν πέσεις από την βάρκα.

Όντως πολύ όμορφο, έχει όμως διαδρομές μέτριας και μεγάλης δυσκολίας. Νομίζω ότι μόνο αν συνοδευόταν από έμπειρα άτομα, όπως εσείς συνοδεύατε το ξαδελφάκι σου, θα ήταν σώφρον να κάνει την πρώτη του διαδρομή σε αυτό το ποτάμι.
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες. Απο μια σύντομη έρευνα κι εγω στο βοιδοματη κατέληξα. Πιστεύω πως θα ειμαςτε μια χαρα. Για τους Παξούς καμία χρήσιμη πληροφορία;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κι εγώ θα σου πρότεινα για ραφτινγκ να προτιμήσεις τον Βοϊδομάτη. Πανέμορφο και ήρεμο ποτάμι. Σίγουρα προτείνεται και για παιδάκια, καθώς όταν είχα βρεθεί πριν μερικά χρόνια εκεί με τον 6χρονο τότε γιο μου, μάς είχε βεβαιώσει ο υπεύθυνος ότι θα μπορούσε να συμμετάσχει κανονικά. Ασχέτως αν τελικά δεν καταφέραμε να κάνουμε ράφτινγκ, λόγω λάθος προγραμματισμού.
Επίσης, αν δεν θέλεις να σπάσεις το ταξίδι στα δύο, μια άλλη επιλογή για ράφτινγκ είναι κι ο Αχέροντας, ο οποίος είναι εύκολα προσβάσιμος από Πάργα-Πρέβεζα κι αν δεν κάνω λάθος έχει βαθμό δυσκολίας 2.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Οι Παξοί είναι ακριβοί γενικά ( να φανταστείς πως στο super market ) όλα τα οπωροκηπευτικά είναι πανάκριβα ( πέρσι που είμασταν παξούς ) 4 ντομάτες 2.50 ευρώ , αλλά εαν ξέρεις πως να κινηθείς μπορείς να την βγάλεις καλά , δηλαδή μην αγοράζοντας από super market ( παιρνοντας από Αθήνα πράγματα για τα παιδιά κλπ , απλά τα μανάβικα δεν παίζονται ) και πηγαίνοντας στα μαγειρεία του νησιού για φαγητό ( που έχουν ποσότητες σε χαμηλές τιμές )

1. Nιόνιος Ταβέρνα στη Λάκκα
2. Γιος Ταβέρνα στο Λογγό


πέρσι είχαμε φίλους οι οποίοι ήταν με τα δυο τους παιδιά στους Παξούς , οι παραλίες στους Αντιπαξούς που αξίζει να πάτε ( Βρίκα και Βουτούμι ) είναι προσβάσιμες μόνο με σκάφος , υπάρχουν από παντού δρομολόγια , κοίτα εδώ , πάρε κανένα τηλέφωνο να σου πουν ακριβώς

http://www.aquariustravel.gr/?com=content&id=1331577359

γενικά όμως έχουν εκδρομές από την Κέρκυρα την Ηγουμενίτσα την Πάργα και τα Σύβοτα ( τα Σύβοτα μου είπαν πως είναι πολύ όμορφα ( μου είπε προχθές ένας φίλος μου πως η Αγία Παρασκευή στα Σύβοτα και στη Πέρδικα είναι πανέμορφα ) ) εννοείται πως είνα πιο οικονομικά αφού όσους ακούσεις να έχουν πάει στην Βρίκα ή στο Βουτούμι ( Αντιπαξοί ) το 80 % έμεναν στα Σύβοτα επειδή είναι πιο φθηνά , δες εδώ


https://www.travelstories.gr/community/threads/Λευκάδα-ή-Παξοί.56940/page-2

αν πάτε Παξούς από Ηγουμενίτσα στο Λιμάνι θα δείτε έναν φούρνο που λέγεται Πανταζής ( Ο φούρνος στο Λμάνι ) πάρτε τυρόπιτα με τυρί Μετσόβου ( Μετσοβόνε ) εγώ που δεν τρώω πολύ έφαγα πρωί πρωί 3 τυρόπιτες με άνεση , φοβερές νόστιμες τυρόπιτες , δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε .

Για Ιωάννινα πρέπει να πάτε στο Μπουκιά Μπουκιά

https://www.xo.gr/profile/profile-906552621/el/

αν θέλετε να φάτε πολύ και στον Όμιλο για καλό φαγητό , όχι πολύ ακριβό ( που έχει σουφλέ σοκολάτας τέλειο )


http://www.greekeat.gr/restaurant.php?RestID=565&pstab=1&ClickButton=homepage

τυρόπιτα σπιτική στο Select

https://www.madameginger.com/eat-like-a-local/ioannina-i-kaluteri-mpougatsa-tis-ell/

( στο κέντρο των Ιωαννίνων ) στο ρολόι , γιαγιά μέσα με θεική μπουγάτσα :cool:




 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom