Καστελόριζο Ρόδος Σύμη Διακοπές σε Ρόδο, Σύμη, Χάλκη και Καστελόριζο

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω δει ανθρώπους και να λιποθυμούν. Βέβαια αυτό εξαρτάται από το πόσο αντέχεις τη ζέστη και τι αποφασίζεις να κάνεις το μεσημέρι που βαράει ο ήλιος..
Στη Χάλκη και το Καστελλόριζο ξέρεις αν έχει την ίδια ζέστη το καλοκαίρι; Για τη Σύμη στην οποία έχω βρεθεί Αύγουστο, προσυπογράφω και εγω: όντως έχει πολύ ζέστη
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Στη Χάλκη και το Καστελλόριζο ξέρεις αν έχει την ίδια ζέστη το καλοκαίρι; Για τη Σύμη στην οποία έχω βρεθεί Αύγουστο, προσυπογράφω και εγω: όντως έχει πολύ ζέστη
Καστελλοριζο, ναι. Στις 05.30 που έβγαινε ο ηλιος εκανα μια βουτια απο το ξενοδοχειο και μετα ξανακοιμόμουν
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Στη Χάλκη και το Καστελλόριζο ξέρεις αν έχει την ίδια ζέστη το καλοκαίρι; Για τη Σύμη στην οποία έχω βρεθεί Αύγουστο, προσυπογράφω και εγω: όντως έχει πολύ ζέστη
Ναι έχει. Στη Χάλκη ίσως να πετύχεις λίγο αεράκι όμως λόγω Καρπαθίου πελάγους και να είναι πιο υποφερτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στη Χάλκη και το Καστελλόριζο ξέρεις αν έχει την ίδια ζέστη το καλοκαίρι;
Καστελλοριζο, ναι. Στις 05.30 που έβγαινε ο ηλιος εκανα μια βουτια απο το ξενοδοχειο
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι όπου και να βούτηξα στο Καστελλόριζο μου φάνηκε «βραστή» η θάλασσα, σε σημείο τόσο ώστε να μου κάνει εντύπωση. Η ζέστη είναι κάτι σχετικό, εκτός από τη Σύμη βέβαια που είναι από τα πιο ζεστά μέρη της Ελλάδας και είναι στάνταρ.

Σε ότι αφορά τη Χάλκη τη πέτυχα σε ιδανικές καιρικές συνθήκες, αρχές Σεπτεμβρίου.
 

Wanderlust117

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από ένα υπέροχο πενθήμερο στη μαγευτική Τήνο τον Ιούνιο, ετοιμαζόμαστε για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Έχουμε επιλέξει να επισκεφθούμε τα Δωδεκάνησα. Πιο συγκεκριμένα, θα μεταβούμε με αεροπλάνο στην Ρόδο και θα φύγουμε πάλι με αεροπλάνο από εκεί. Θέλουμε να το συνδυάσουμε επίσης, με την Χάλκη και με την Σύμη. Έχουμε στο μυαλό μας να μοιράσουμε τις μέρες ως εξής:
  • 5 διανυκτερεύσεις στην Ρόδο
  • 2 στη Σύμη
  • 1 Χάλκη
Θα θέλαμε να ρωτήσουμε την άποψή σας για το παραπάνω πλάνο, καθώς υπάρχει η δυνατότητα να προστεθούν άλλες 1-2 ημέρες. Ευπρόσδεκτες θα ήταν επίσης και προτάσεις για αντικατάσταση/ προσθήκη κάποιου άλλου νησιού.

Σας ευχαριστώ!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ξεκινάμε με το βασικό αφού μπορείς να προσθέσεις 2 μέρες θα τις βάλεις οπωσδήποτε. Ο κανόνας είναι απλός οι διακοπές είναι καλύτερες όταν κρατάνε παραπάνω.

Άρα έχεις 10 ημέρες. Γενικά η Ρόδος είναι τόσο μεγάλη και με τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις που και 1 μήνας δε φτάνει. Επίσης τα λοιπά 2 νησιά είναι στο ίδιο μήκος κύματος.

Οπότε η δική μου πρόταση είναι 7 μέρες Ρόδος 3 μέρες Σύμη.

Τα λοιπά γύρω νησιά είναι είτε μακριά (Κάρπαθος Κασος καστελοριζο) ή μέτρια (Τήλος) οπότε επικεντρώνεσαι εκεί.

Σύμη και Χάλκη τσιμπάνε λίγο.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Τελικά ήταν όλα τέλεια, τη μεταφορά από αεροδρόμιο στο λιμάνι και μετά από την πόλη στο αεροδρόμιο την έκλεισα μέσω booking.com με 18€, μας περίμενε στο αεροδρόμιο και μας μετέφερε στο λιμάνι, το ίδιο και στην επιστροφή, ενώ το ΤΑΧΙ ήταν 26€.
Ωραία η Σύμη, λίγος κόσμος, πήγαμε και στον Πανορμίτη με το λεωφορειάκι 4+4€, πέσαμε πάνω στα κρουαζερόπλοια με πολύ κόσμο, αλλά δεν χρειάζεται βιασύνη, σε λίγο έφυγαν και άδειασε το μοναστήρι, πέσαμε σε ζεστές μέρες, αλλά η θάλασσα ήταν εκεί για δροσιά, από φαγητό δεν μείναμε ευχαριστημένοι, να μην πω λεπτομέρειες. Οι άνθρωποι πρόσχαροι, εξυπηρετικοί.
Καστελόριζο, πιο όμορφο, γραφικό, με λιγότερη ζέστη αλλά ζέστη, οι άνθρωποι το ίδιο πρόσχαροι, από φαγητό εδώ μείναμε ευχαριστημένοι. Χαρήκαμε τις βόλτες, αλλά δεν καταφέραμε να πάμε σπηλιά, δεν συμπλήρωναν ομάδα και λόγω ώρας. Η θάλασσα δροσερή με αχινούς προσοχή, αλλά και προσοχή και στις χελώνες που δεν σταματούν να κάνουν βόλτες σε όλο το λιμάνι.
Τα καράβια σχεδόν άδεια. Επιστρέψαμε Ρόδο πολύ δροσερή, να περπατάς στην παλιά πόλη μεσημεριάτικα και να φυσά ένα αεράκι, να μην καταλαβαίνεις ζέστη. Αλλά σε 2 εστιατόρια που καθίσαμε, δεν μείναμε ευχαριστημένοι, προσπαθούν να σε κοροιδέψουν. Και σκέφτομαι τους τουρίστες που κάθονται να φάνε μουσακά και δεν ξέρουν τι μουσακά τρώνε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επειδή θα κατέβω και εγω προς τα εκεί, η Χάλκη δεν αξίζει λες 1 με 2 διανυκτερεύσεις?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
2 μέρες αξίζει. Με ημερήσια εκδρομή στην Αλυμιά
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημερα! Θα προτεινω κι εγω να βαλεις τις 2 μερες παραπάνω αφου μπορεις! Ειδικα στην περίπτωση της Ροδου θα σου φανουν χρησιμες αφου το νησι ειναι μεγαλο και θα ειστε πιο χαλαροι. Σε οτι αφορα Συμη και Χαλκη οντως μοιάζουν πολυ και μπορεις να πας σε ενα απο τα δυο. Αλλα εαν υπαρχει η δυνατοτητα να πατε και στα δυο παρολο που είναι ακριβα, θα κανετε πιο πολλες διαδρομες και θα ειστε στο τρεξιμο τοτε γιατι οχι.
Το Καστελόριζο οντως ειναι μακρια αλλα εγω θα το προτιμουσα για 2 με 3 μερες. Θα με γοητευε παρα πολυ να ταξιδέψω σε αυτο το ακριτικο νησι.
Αλλα αυτο εχει να κανει και με τα γουστα του καθενος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom