Καστελόριζο Ρόδος Σύμη Διακοπές σε Ρόδο, Σύμη, Χάλκη και Καστελόριζο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ μεταξύ Σύμης και Χάλκης προτιμώ ξεκάθαρα Χάλκη.
Το Καστελλόριζο είναι μια κατηγορία μόνο του.
Ακριβά νησάκια και τα τρία βέβαια, να το έχετε υπόψιν σας.
 

Wanderlust117

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Ξεκινάμε με το βασικό αφού μπορείς να προσθέσεις 2 μέρες θα τις βάλεις οπωσδήποτε. Ο κανόνας είναι απλός οι διακοπές είναι καλύτερες όταν κρατάνε παραπάνω.

Άρα έχεις 10 ημέρες. Γενικά η Ρόδος είναι τόσο μεγάλη και με τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις που και 1 μήνας δε φτάνει. Επίσης τα λοιπά 2 νησιά είναι στο ίδιο μήκος κύματος.

Οπότε η δική μου πρόταση είναι 7 μέρες Ρόδος 3 μέρες Σύμη.

Τα λοιπά γύρω νησιά είναι είτε μακριά (Κάρπαθος Κασος καστελοριζο) ή μέτρια (Τήλος) οπότε επικεντρώνεσαι εκεί.

Σύμη και Χάλκη τσιμπάνε λίγο.

Αρχικά, σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Έχουμε πειστεί για την προσθήκη των 2 ημερών! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν ήθελε και ιδιαίτερη προσπάθεια να μας πείσεις καθώς δεν ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε μέσα σε αυτές τις ημέρες :p

Λες 3 μέρες Σύμη, να μην το συνδυάσουμε 2 μέρες Σύμη και μία Χάλη; Πώς πιστεύεις ότι συνδυάζονται καλύτερα;
 

Wanderlust117

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Τελικά ήταν όλα τέλεια, τη μεταφορά από αεροδρόμιο στο λιμάνι και μετά από την πόλη στο αεροδρόμιο την έκλεισα μέσω booking.com με 18€, μας περίμενε στο αεροδρόμιο και μας μετέφερε στο λιμάνι, το ίδιο και στην επιστροφή, ενώ το ΤΑΧΙ ήταν 26€.
Καλησπέρα, μπορούμε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτό που αναφέρεις;

Καστελόριζο, πιο όμορφο, γραφικό, με λιγότερη ζέστη αλλά ζέστη, οι άνθρωποι το ίδιο πρόσχαροι, από φαγητό εδώ μείναμε ευχαριστημένοι. Χαρήκαμε τις βόλτες, αλλά δεν καταφέραμε να πάμε σπηλιά, δεν συμπλήρωναν ομάδα και λόγω ώρας. Η θάλασσα δροσερή με αχινούς προσοχή, αλλά και προσοχή και στις χελώνες που δεν σταματούν να κάνουν βόλτες σε όλο το λιμάνι.
Άρα θα μας πρότεινες να "χωρέσουμε" και το Καστελόριζο στο ταξίδι μας;
 

Wanderlust117

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Καλημερα! Θα προτεινω κι εγω να βαλεις τις 2 μερες παραπάνω αφου μπορεις! Ειδικα στην περίπτωση της Ροδου θα σου φανουν χρησιμες αφου το νησι ειναι μεγαλο και θα ειστε πιο χαλαροι. Σε οτι αφορα Συμη και Χαλκη οντως μοιάζουν πολυ και μπορεις να πας σε ενα απο τα δυο. Αλλα εαν υπαρχει η δυνατοτητα να πατε και στα δυο παρολο που είναι ακριβα, θα κανετε πιο πολλες διαδρομες και θα ειστε στο τρεξιμο τοτε γιατι οχι.
Το Καστελόριζο οντως ειναι μακρια αλλα εγω θα το προτιμουσα για 2 με 3 μερες. Θα με γοητευε παρα πολυ να ταξιδέψω σε αυτο το ακριτικο νησι.
Αλλα αυτο εχει να κανει και με τα γουστα του καθενος.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Οι παραπάνω μέρες, κρίνονται απαραίτητες από ότι βλέπω :p

Ιδανικά θα θέλαμε να προσθέσουμε και το Καστελόριζο αλλά δεν ξέρουμε αν αυτό είναι εφικτό ακόμα και προσθέτοντας επιπλέον μέρες....
 

Wanderlust117

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Κι εγώ μεταξύ Σύμης και Χάλκης προτιμώ ξεκάθαρα Χάλκη.
Το Καστελλόριζο είναι μια κατηγορία μόνο του.
Ακριβά νησάκια και τα τρία βέβαια, να το έχετε υπόψιν σας.
Ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

Επειδή γνωρίζω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία στα ταξίδια στην νησιωτική Ελλάδα, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σου για το πως μπορούν και αν έχει νόημα να συνδυαστούν Ρόδος, Καστελόριζο, Σύμη και Χάλκη, μέσα σε 10 - 11 διανυκτερεύσεις.

Επίσης, διάβασα σε παλαιότερα σχόλιά σου, για το πρόβλημα των ακτοπλοϊκών μετακαινήσεων μεταξύ αυτών των νησιών, αναρωτιέμαι για το πως μπορείς να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
πως μπορούν και αν έχει νόημα να συνδυαστούν Ρόδος, Καστελόριζο, Σύμη και Χάλκη, μέσα σε 10 - 11 διανυκτερεύσεις.
Κι εγώ ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Κοίτα να δεις, σε 10-11 μέρες μόνο αν είσαι πεπεισμένος ότι δε θα δεις τη Ρόδο, καθώς όπως προείπαν οι φίλοι πιο πάνω, είναι μεγάλο νησί και θέλει το χρόνο του.
Προσωπικά θα το έκανα, επειδή τρέφω μεγαλύτερη εκτίμηση στα μικρά, ωστόσο και πολύ ταλαίπωρο είναι και δαπανηρό.
Επίσης, διάβασα σε παλαιότερα σχόλιά σου, για το πρόβλημα των ακτοπλοϊκών μετακαινήσεων μεταξύ αυτών των νησιών, αναρωτιέμαι για το πως μπορείς να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
Δε μπορείς, όταν σου ακυρώνουν δρομολόγιο μερικές ημέρες πριν... Απλά και μόνο εύχεσαι να μη συμβεί το ίδιο.
Το Ρόδος - Σύμη είναι το πιο εύκολο. Αρκετά δρομολόγια τη μέρα, με πλοία της γραμμης αλλά και μικρότερα.
Το Ρόδος - Χάλκη επίσης, αν και με πιο αραιά δρομολόγια. Βοηθάει σίγουρα το γεγονός ότι περνάει ο Πρέβελης, το Dodecanesos αλλά και τα πολλά εκδρομικά.
Το Καστελλόριζο τώρα είναι πιο απομακρυσμένο και πιο δύσκολο. Πρέπει να βρεις το δρομολόγιο που σε βολεύει και θα σε κάνει να κερδίσεις ώρες. Υπάρχει το δωρεάν SAOS αλλά είναι αργό. Υπάρχει κάποιες μέρες bluestar και Dodecanesos επίσης. Το κακό είναι ότι στη μετάβαση απο Καστελλόριζο προς άλλο νησί πρέπει συνήθως να μεσολαβήσει διανυκτέρευση στη Ρόδο. Εξαρτάται από τα δρομολόγια.
Το Ροδος-Σύμη-Χάλκη κι επιστροφή μπορεί να βολευτεί.

Καλή μελέτη, ανάλυση και αποτύπωση στο χαρτί πριν κάνεις κινήσεις, αν τελικώς το αποφασίσεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αρχικά, σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Έχουμε πειστεί για την προσθήκη των 2 ημερών! Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν ήθελε και ιδιαίτερη προσπάθεια να μας πείσεις καθώς δεν ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε μέσα σε αυτές τις ημέρες :p

Λες 3 μέρες Σύμη, να μην το συνδυάσουμε 2 μέρες Σύμη και μία Χάλη; Πώς πιστεύεις ότι συνδυάζονται καλύτερα;
Μπορώ να καταλάβω γιατί θες να πας και στα 2 αλλά είναι σχεδόν ίδια και δεν θα το ευχαριστηθείτε. Διάλεξε ένα από τα 2. Το δε Καστελόριζο θα σου φάει λόγω πλοίων πιθανον 2 ή 3 νύχτες οπότε πέφτεις και άλλο εκτός προγράμματος.

Από όσο θυμάμαι τα πλοία από Χάλκη για Σύμη είναι λίγα και αραιά. Αν βρεις κάτι πολύ καλό και δεν χάσεις χρόνο κάντε το αλλά σε μια μέρα στη Χάλκη δε θα προλάβεις για παράδειγμα να πας Αλυμια που ειναι πολύ ωραία. Αν είσαι 2 μέρες μόνο Σύμη τη μία θα κάνεις το γύρω του νησιού αλλά θα σου μια μέρα για παραλία της επιλογής σου.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Εξαρτάται το τι θέλετε να κάνετε σε κάθε νησί. Αν θέλεις ξεκούραση και μπάνια όσο θέλεις κάθεσαι. Αν όμως όπως εγώ να τα επισκεφτώ και να πάρω μια εικόνα 2 βράδια σε κάθε νησί είναι αρκετά. Η Σύμη επειδή έχει και μια εκδρομή Πανορμίτη, αφιερώνεις μισή μέρα εκεί. Το Καστελόριζο έχει τη σπηλιά μια εκδρομούλα. Για το ακριβό δεν νομίζω, για φαγητό καλές και λογικές τιμές και στα 2 νησιά. Για διαμονή κι εδώ είναι σχετικό, αν θέλεις φτηνά βρίσκεις δωμάτια, εγώ επέλεξα ξενοδοχεία με πρωινό, Σύμη 40€, Καστελόριζο 75€ (1 βρ.). Καράβια, εξαρτάται το πρόγραμμά σου. Έχει επιλογές με το χρόνο ταξιδιού, Σύμη με την ΑΝΕΣ 8,90. Καστελόριζο με την Dodekanisos (katamaran) 38,70.
Σε όλα, μετακίνηση, ύπνο, φαγητό διαλέγεις και παίρνεις.
 

Attachments

Hopes

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Θα ήθελα την βοήθεια σας ,θα ταξιδέψω Ρόδο την άλλη εβδομάδα όπου θα επισκεφτώ και την Σύμη για προσκύνημα στον Πανορμιτη. Θα άξιζε να πάω σε Κάποιο κοντινό μέρος της Τουρκίας;;
Κάποιο παζάρι...
Αλλά από που θα ήταν καλύτερα από Σύμη; Η από Ρόδο,;; Σε ποιο μέρος πάει της Τουρκίας; Σωρη δεν έχω ιδέα. Έχει κάποια εκδρομή μήπως με γκρουπ μονοημερο; όποια πληροφορία σας θα με βοηθήσει πολύ
Σας ευχαριστώ πολύ
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Θα ήθελα την βοήθεια σας ,θα ταξιδέψω Ρόδο την άλλη εβδομάδα όπου θα επισκεφτώ και την Σύμη για προσκύνημα στον Πανορμιτη. Θα άξιζε να πάω σε Κάποιο κοντινό μέρος της Τουρκίας;;
Κάποιο παζάρι...
Αλλά από που θα ήταν καλύτερα από Σύμη; Η από Ρόδο,;; Σε ποιο μέρος πάει της Τουρκίας; Σωρη δεν έχω ιδέα. Έχει κάποια εκδρομή μήπως με γκρουπ μονοημερο; όποια πληροφορία σας θα με βοηθήσει πολύ
Σας ευχαριστώ πολύ
Επικοινωνησε με το λιμεναρχειο της Ροδου για να μαθεις ποιες μερες φευγει για Μποντρουμ στην Αλικαρνασο γιατι δεν εχει καθε μερα.....οσο για Συμη γινονται καθημερινα εκδρομες ολοημερες αλλα δεν πανε ολα και στον Πανορμιτη οποτε θα ψαξεις οσο εισαι εκει για να παρεις αυτη την εκδρομη.Αξιζει με χιλια η Συμη και ο Πανορμιτης μην το χασεις.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από Ρόδο δρομολόγια έχει για Μαρμαρις, για Αλικαρνασσό έχει απο Κω. Το καλοκαίρι πάντως που ήμουν Ρόδο δεν γίνονταν δρομολόγια λόγω πανδημίας. Τσέκαρε απο λιμεναρχείο μηπως έχει αλλάξει κάτι, αν και δεν πιστεύω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom