Γενικά Διακοπές στην Ευρώπη; Ναι! Αλλά πού;

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα! Λοιπόν θέλω τη γνώμη καθώς και τη βοήθεια σας. Ψάχνω να βρω 1 μέρος για καλοκαρινές διακοπές στην Ευρώπη. Το κόστος να είναι το πολύ 700 ευρώ. Από μέρες πιστεύω 1 εβδομάδα εως 8 μέρες. Σκεφτόμουν Δαλματικές Ακτές, Κροατία και μέτα Βενετία και επιστροφή με καράβι στην Πάτρα. Πείτε μου τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ πολύ!
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Γινε λιγο πιο συγγεκριμενος θα εχεις δικο σου μεταφορικο μεσον ?τι μηνα θα πας?θα κανεις καμπινγκ? γιατι τα λεφτα που εχεις να διαθεσεις σε ξενοδοχειο για 7μερες με μεταφορικα και φαγητο δεν νομιζω να σου φτανουνε.
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Γινε λιγο πιο συγγεκριμενος θα εχεις δικο σου μεταφορικο μεσον ?τι μηνα θα πας?θα κανεις καμπινγκ? γιατι τα λεφτα που εχεις να διαθεσεις σε ξενοδοχειο για 7μερες με μεταφορικα και φαγητο δεν νομιζω να σου φτανουνε.
Θα είμαστε 4 άτομα. Με μεταφορικό μέσο υπάρχουν 2 επιλογές, είτε οδικά με γκρούπ, είτε αεροπορικά. Περίοδο σκέφτομαι για τέλος Ιουλίου. Ή ξενοδοχείο ή Hostel δεν έχω πρόβλημα. Αν πάμε με γκρουπ θα κανονίσουν εκείνοι για τη διαμονή.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Θα είμαστε 4 άτομα. Με μεταφορικό μέσο υπάρχουν 2 επιλογές, είτε οδικά με γκρούπ, είτε αεροπορικά. Περίοδο σκέφτομαι για τέλος Ιουλίου. Ή ξενοδοχείο ή Hostel δεν έχω πρόβλημα. Αν πάμε με γκρουπ θα κανονίσουν εκείνοι για τη διαμονή.
ψαξε για γκρουπ, γιατι αεροπορικως δεν φτανουν τα 700 € 8 μερες
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Mε το budget που διαθέτεις έχω μια ιδέα αλλά όχι για Ευρώπη...:roll:...πειράζει???
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Mε το budget που διαθέτεις έχω μια ιδέα αλλά όχι για Ευρώπη...:roll:...πειράζει???
Μμμ... Δεν ξέρω, λέγαμε για Ευρώπη, αλλά οκ πες την γνώμη σου δεν πειράζει. Τι λέτε για αυτό εδώ που βρήκα;

http://www.lifestyle-travel.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=46%3A2009-02-05-19-01-13&catid=41%3A2009-04-10-09-31-08&Itemid=86〈=el
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ψαξε για γκρουπ, γιατι αεροπορικως δεν φτανουν τα 700 ? 8 μερες
αυτο ειναι λιγο σχετικο γιατι με ενα αεροπορικο σε καλη τιμη,μενοντας σε χοστελ η β&β και αν τρως σε φτηνα μαγαζια νομιζω μια χαρα φτανουν...για παρισι 8 μερες τοσα χρειαστηκα συνολικα...για τουρκια επισης 20 μερες δε χρειαστηκα πανω απο 850 ευρω συνολικα...ασε που π.χ μια ισπανια φανταζομαι δεν ειναι πολυ ακριβη...

τωρα που το σκεφτομαι και τα παραλια της τουρκιας, να κανετε και τα μπανακια σας δεν ειναι κακη ιδες=α για καλοκαιρι και ειναι και πολυ οικονομικα...π.χ δωματια με αιρκοντισιον και πισινα 20 ευρω
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
Μμμ... Δεν ξέρω, λέγαμε για Ευρώπη, αλλά οκ πες την γνώμη σου δεν πειράζει. Τι λέτε για αυτό εδώ που βρήκα;

Life Style Travel - Ξ£Ξ›ΞŸΞ’Ξ•ΞΞ™Ξ‘ - ΞšΞ‘ΞŸΞ‘Ξ?ΙΑ
Το πρόγραμμα αυτό έχει πολύ τρέξιμο και μου φαίνεται πολύ κουραστικό! Και δεν προλαβαίνεις να πάρεις "γεύση" από το κάθε μέρος...
Εγώ θα πρότεινα Τυνησία! Οικονομικός (στο ποσό που θέλεις να δώσεις) και ενδιαφέρων προορισμός!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
αυτο ειναι λιγο σχετικο γιατι με ενα αεροπορικο σε καλη τιμη,μενοντας σε χοστελ η β&β και αν τρως σε φτηνα μαγαζια νομιζω μια χαρα φτανουν...για παρισι 8 μερες τοσα χρειαστηκα συνολικα...για τουρκια επισης 20 μερες δε χρειαστηκα πανω απο 850 ευρω συνολικα...ασε που π.χ μια ισπανια φανταζομαι δεν ειναι πολυ ακριβη...

τωρα που το σκεφτομαι και τα παραλια της τουρκιας, να κανετε και τα μπανακια σας δεν ειναι κακη ιδες=α για καλοκαιρι και ειναι και πολυ οικονομικα...π.χ δωματια με αιρκοντισιον και πισινα 20 ευρω
μου θυμισες φοιτητικα χρονια, ναι αν ειναι ετσι με απειρες στερησεις και με αλλους 4 στο δωματιο, σαντουιτς ,κ.λ.π. οκ φτανουν. εγω θελω καποιες ανεσεις και ανεξαρτησια.
βεβαια η τουρκια ειναι μιση τιμη σε κοστος , αλλα ας αποφασισουν αν θελουν τουρισμο "η διακοπες. γιατι η εισοδος στα μουσεια κοστιζει. οπως ειδες 20 λιρες να δεις αγια σοφια, 35 λιρες τοπ καπι, 10 λιρες αρχαιολογικο μουσειο κ.λ.π.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Θα είμαστε 4 άτομα. Με μεταφορικό μέσο υπάρχουν 2 επιλογές, είτε οδικά με γκρούπ, είτε αεροπορικά. Περίοδο σκέφτομαι για τέλος Ιουλίου. Ή ξενοδοχείο ή Hostel δεν έχω πρόβλημα. Αν πάμε με γκρουπ θα κανονίσουν εκείνοι για τη διαμονή.
απο που ξεκινατε ? ειστε ζευγαρια ? θελετε θαλασσα για μπανια ? θελετε να κανετε τουρισμο, να δειτε καποια πολη, να γευτειτε τα φαγητα τους ? οι απαντησεις ισως σας δειξουν και το μερος που θα πατε. παντως υπαρχει και τρενο στην ευρωπη που παει παντου.
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
απο που ξεκινατε ? ειστε ζευγαρια ? θελετε θαλασσα για μπανια ? θελετε να κανετε τουρισμο, να δειτε καποια πολη, να γευτειτε τα φαγητα τους ? οι απαντησεις ισως σας δειξουν και το μερος που θα πατε. παντως υπαρχει και τρενο στην ευρωπη που παει παντου.
Θα είναι οικογενειακή εκδρομή και εγώ έχω αναλάβει να βρω ένα όμορφο και οικονομικό προορισμό. Με φίλους θα προτιμήσω φέτος κάποιο ελληνικό νησί. Η Τυνησία μου φαίνεται καλή ιδέα. Θα ξεκινήσουμε από Αθήνα, τα μπάνια δεν είναι και ο πρώτος στόχος αλλά σίγουρα είναι προτέρημα. Σίγουρα θέλουμε να γνωρίσουμε διαφορετικά μέρη και πολιτισμούς και τα οδικά ταξίδια με γκρουπ είναι πράγματι κουραστικά και δεν προλαβαίνεις να γνωρίσεις τόσο καλά τα μέρη που επισκέπτεσαι. Για παράδειγμα στην εκδρομή που βρήκα, μένουμε στη Βενετία μόλις ένα απόγευμα και ένα πρωινό, ενώ εγω ήθελα παραπάνω χρόνο για να γνωρίσω την πολή που πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ όμορφη. Αυτά από μένα. Περιμένω απόψεις! :)
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Μήπως η Τυνησία τέτοια εποχή έχει υπερβολική ζέστη;

Επίσης πιθανά μέρη είναι και 3 "νησάκια" της Μεσογείου: Σικελία - Σαρδηνία - Κορσική

Για πείτε γνώμες! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom