Διακοπές στην Κρήτη αλλά τον χειμώνα

Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εδώ σας θέλω συμφορουμίτες.
Φέτος λόγω προφανών καταστάσεων, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να ψάξω για προορισμό εξωτερικού για διακοπές. Άρα η μισή χαρά του ταξιδιού (για μένα) πάει.
Σκεφτόμαστε όμως με τη φαμίλια ότι σαν εναλλακτική αξίζει τον κόπο να περάσουμε κάποιο δεκαήμερο στην Κρήτη. Ξέρουμε φυσικά ότι οι θερμοκρασίες θα είναι χειμερινές και η διάρκεια της ημέρα μικρή αλλά από την άλλη είναι ευκαιρία να εξερευνήσουμε πολλά νέα μέρη, δεν θα έχει χαμό από τουρίστες και θα βγεί και εξαιρετικά budget-friendly.
Ποιά θεωρείτε εσείς ότι είναι τα μέρη που δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χάσουμε στο νησί (εκτός των προφανών Κνωσσό, Χανιά κλπ) που να μας γεμίσουν ένα χαλαρό πρόγραμμα road-trip;
Σημείωση, ψάχνουμε και προτάσεις φιλικές προς τον εξάχρονο γιό μας και ότι συζητάμε για χριστούγεννα-πρωτοχρονιά του 20-21.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
δεν έχω πολλές να προτάσεις να σου κάνω, αλλά θέλω να σου πω πως μια χαρά είναι τα μεγάλα νησιά τον χειμώνα, μη τα φοβάστε, αξίζουν και έχουν και άλλη ομορφιά και άλλες τιμές φυσικά......Τώρα Κρήτη, στο Ηράκλειο σίγουρα θα έχει ζωή κανονική, είναι μεγάλη πόλη και έχει καταπληκτικό αρχαιολογικό μουσείο συν το ανακτορο της Κνωσού που είναι δίπλα στο Ηράκλειο -δεν ξέρω βέβαια αν είναι ανοιχτά χειμώνα και πώς λειτουργεί. Επίσης η Κρήτη έχει και υπέροχα ορεινά χωριά αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα δυστυχώς έχω να πάω χρόνια!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εδώ σας θέλω συμφορουμίτες.
Φέτος λόγω προφανών καταστάσεων, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να ψάξω για προορισμό εξωτερικού για διακοπές. Άρα η μισή χαρά του ταξιδιού (για μένα) πάει.
Σκεφτόμαστε όμως με τη φαμίλια ότι σαν εναλλακτική αξίζει τον κόπο να περάσουμε κάποιο δεκαήμερο στην Κρήτη. Ξέρουμε φυσικά ότι οι θερμοκρασίες θα είναι χειμερινές και η διάρκεια της ημέρα μικρή αλλά από την άλλη είναι ευκαιρία να εξερευνήσουμε πολλά νέα μέρη, δεν θα έχει χαμό από τουρίστες και θα βγεί και εξαιρετικά budget-friendly.
Ποιά θεωρείτε εσείς ότι είναι τα μέρη που δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χάσουμε στο νησί (εκτός των προφανών Κνωσσό, Χανιά κλπ) που να μας γεμίσουν ένα χαλαρό πρόγραμμα road-trip;
Σημείωση, ψάχνουμε και προτάσεις φιλικές προς τον εξάχρονο γιό μας και ότι συζητάμε για χριστούγεννα-πρωτοχρονιά του 20-21.
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Καλησπέρα, χαίρομαι πολύ που ακούω τέτοιες επιλογές. Γενικά υπάρχει ρεύμα στο νησί για να είναι #Crete4allseasons, υπάρχουν πολλές επιλογές ακόμα και μέσα στο χειμώνα.

Όλα τα οροπέδια της Κρήτης αξίζουν για επίσκεψη. Οροπέδιο Λασιθίου, Οροπέδιο Ομαλού, υψίπεδα Ψηλορείτη (Ανώγεια και γύρω περιοχές) είναι εξαιρετικά τον χειμώνα .

Άλλος πολύ ωραίος προορισμός είναι τα Καπετανιανά στο Νότιο Ηράκλειο, στο Θαλόρι του Μάρκου, έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Εννοείται ότι όλες οι μεγάλες πόλεις της Κρήτης έχουν αρκετή ζωή, ειδικά το Ηράκλειο και το Ρέθυμνο. Δηλαδή αξίζει να μείνεις στις πόλεις και να κάνεις τις βόλτες σου εκεί, να φάτε σε ωραία εστιατόρια, να περπατήσετε την πόλη και να έχετε θέα τα χιονισμένα βουνά της Κρήτης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom