Διακοπές στην Κρήτη

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σας, γεια σας!!! Είμαι καινούριο μέλος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τις φετινές μου διακοπές! Λοιπόν, έχουμε τα εξής:

Προορισμός: Κρήτη (Μάλλον προς Χανιά, αλλά είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις)
Σύνθεση: 2 ζευγάρια
Ημέρες: 5
Είδος παραλιών που μας αρέσουν: με άμμο, ψιλοοργανωμένες και καθαρά νερά
Μέρος διαμονής: Κάπου από όπου να μπορούμε να πηγαίνουμε κάθε μέρα σε άλλη παραλία. Να έχει μέρη να μπορείς να πιείς ένα ποτό, να δεις λίγο κόσμο...
Budget: Όσο οικονομικότερο γίνεται!
Μετακινήσεις: Με αυτοκίνητο

Για παραλίες έχω ψάξει και νομίζω έχω βρει κάποιες super επιλογές σε όλη την Κρήτη. Φυσικά τυχόν προτάσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
Το κυρίως κόλλημά μας είναι το μέρος της διαμονής. Έχετε να προτείνετε κάποιο χωριουδάκι, κάποια περιοχή, παραλιακά, που να έχει 2 ταβερνάκια, κανά μπαράκι για το βράδυ κτλ? (Μήπως ζητάω πολλά???) :roll:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Γεια σας, γεια σας!!! Είμαι καινούριο μέλος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τις φετινές μου διακοπές! Λοιπόν, έχουμε τα εξής:

Προορισμός: Κρήτη (Μάλλον προς Χανιά, αλλά είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις)
Σύνθεση: 2 ζευγάρια
Ημέρες: 5
Είδος παραλιών που μας αρέσουν: με άμμο, ψιλοοργανωμένες και καθαρά νερά
Μέρος διαμονής: Κάπου από όπου να μπορούμε να πηγαίνουμε κάθε μέρα σε άλλη παραλία. Να έχει μέρη να μπορείς να πιείς ένα ποτό, να δεις λίγο κόσμο...
Budget: Όσο οικονομικότερο γίνεται!
Μετακινήσεις: Με αυτοκίνητο
...

Για παραλίες έχω ψάξει και νομίζω έχω βρει κάποιες super επιλογές σε όλη την Κρήτη. Φυσικά τυχόν προτάσεις είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
Το κυρίως κόλλημά μας είναι το μέρος της διαμονής. Έχετε να προτείνετε κάποιο χωριουδάκι, κάποια περιοχή, παραλιακά, που να έχει 2 ταβερνάκια, κανά μπαράκι για το βράδυ κτλ? (Μήπως ζητάω πολλά???) :roll:

Στο Βαμο , Πλακα, Αλμυριδα εχουν ολα αυτα που λες...εκτος τις ωραιες παραλίες.....αλλιως πας Παλαιοχωρα και μενεις εκει που τα εχει ολα...
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο Βαμο , Πλακα, Αλμυριδα εχουν ολα αυτα που λες...εκτος τις ωραιες παραλίες.....αλλιως πας Παλαιοχωρα και μενεις εκει που τα εχει ολα...
Μωρέ στην Παλαιόχωρα έχω πάει και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ήταν μεν γεμάτη από κόσμο, αλλά είχε κυρίως οικογένειες και παππούδες. Και δεν είδα και κανά μπαράκι, έτσι λίγη νυχτερινή ζωή. Τα άλλα μέρη που μου προτείνεις είναι καλά για να μείνεις δηλαδή? Που περίπου βρίσκονται?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Μωρέ στην Παλαιόχωρα έχω πάει και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ήταν μεν γεμάτη από κόσμο, αλλά είχε κυρίως οικογένειες και παππούδες. Και δεν είδα και κανά μπαράκι, έτσι λίγη νυχτερινή ζωή. Τα άλλα μέρη που μου προτείνεις είναι καλά για να μείνεις δηλαδή? Που περίπου βρίσκονται?
...Ειναι κοντα στα Χανια και μπορεις να ερχεσαι και χανια για νυχτερινη ζωη.. Αν σου αρεσει το ξενυχτι δηλαδη, μονο προς τον πλατανια εχει πολυ κινηση και νιατα..
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
...Ειναι κοντα στα Χανια και μπορεις να ερχεσαι και χανια για νυχτερινη ζωη.. Αν σου αρεσει το ξενυχτι δηλαδη, μονο προς τον πλατανια εχει πολυ κινηση και νιατα..
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα το κοιτάξω. Γενικά δεν ψάχνω ντάμπα ντούμπα και πολύ χαμό, αλλά κανένα μπαράκι και λίγο κόσμο θα ήθελα να έχει :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.876
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στον Πλακια να πας στο Ρεθυμνο .. Εισαι σχετικα στην μεση της Νοτιας Κρητης κ εχει κ φασαρια ;) και ωραιες παραλιες γυρω τριγυρω (βλ. Αγιος Παυλος κ Πρεβελη)
 

kasnax

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Κι εγώ για Ρέθυμνο θα σου έλεγα αλλά γενικά η Κρήτη έχει πολύ οδήγηση για να δεις πολές ωραίες παραλίες.

Για να έβλεπες παραπάνω πράγματα με (λίγο) μικρότερες αποστάσεις ίσως έχει νόημα να δείτε τα Χανιά που έχει 2-3 παραλίες πιο κοντά απ' ότι το Ρέθυμνο.
 

mina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London again
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
καλημέρα chrys_s,

Φέτος θα πάω και εγώ πρώτη φορά Κρήτη και η σκέψη που κάναμε είναι να μείνουμε πρώτα Ρέθυμνο (3 μέρες) που κλείσαμε σ'ενα ωραίο ξενοδοχείο στη παλιά πόλη (90? τη βραδιά αν σε ενδιαφέρει) και μετά 4 μέρες στα Χανιά. Εφόσον θέλεις να είσαι στα Χανιά (αλλά όχι και μέσα στη πόλη) και κοντά στις παραλίες (αλλά να έχει και κόσμο) πρέπει να κινηθείς προς Αγια Μαρίνα , Κολυμβάρι κτλ. Το θέμα που έχουν τα Χανιά (για να ακριβολογώ οι περιοχές Πλατανιάς,Αγια Μαρίνα κτλ) είναι οτι οι ξενοδόχοι δεν έχουν καταλάβει απο κρίση!!Και όχι μόνο αυτό...Σε καλά ξενοδοχεία που τα έχουν όλα (που αυτό είναι μια καλή επιλογή αν έχει διανύσει χιλιόμετρα σε έχει φάει ο ήλιος απο το πρωί και θέλεις απλά ενα ποτακι με θέα στο bar του ξενοδοχείου) είδα προσφορές στο expedia (περίπου 100-120?) και στο τηλέφωνο με υφάκι μου έλεγαν 160?...Μας κοροιδέυουν κανονικότατα δλδ... Εισητήρια έχετε κλείσει? Γιατί έχει καλές προσφορές με 20% για επιστροφή απο το ίδιο μέρος και επιπλέον έκπτωση 30% αν φύγεις με τα πρωινά (πες μου αν θέλεις). Και για φαγητό θα ρωτήσω και θα σου πω... οπότε για να καταλήξω κοιτα και site του εξωτερικού και όχι μόνο το booking γιατί πιστεύω οτι έχουν διαφορές.Και δείτε τις παραλίες/μέρη που θέλετε να πάτε γιατί αν θέλετε να δείτε πχ το Ελαφονήσι (70χλμ περίπου απο Χανιά) θα μπορούσατε να μείνετε και μια μερα νότια (για να μην είστε πτώματα στην επιστροφή...)
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
αγιοι αποστολοι προαστειο των χανιων θα το ελεγες. για μπαρακι κτλ μπαινεις χανια.
επισης γεωργιουπολη (αν και δεν θυμαμαι αν ανηκει στο νομο χανιων ή ρεθυμνου).
αγια μαρινα σιγουρα!
αν πατε πιο ανατολικα, κοντα στον αγ. νικολα ειναι η παραλια της αμμουδαρας οπως τη θελετε και ο αγ νικολας κοντα για βραδυ.
πολλα μερη στην κρητη για ολα τα γουστα και απο τιμες (αν και εχω καποια χρονια να παω) βρισκεις για ολα τα βαλαντια. ψαξιμο!
καλα να περασετε
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση! Μόλις επέστρεψα από Τζιά που είχα πάει για ΠΣΚ, οπότε θα δω πιο λεπτομερώς αύριο τις προτάσεις σας και ίσως χρειαστεί να σας ζητήσω περαιτέρω πληροφορίες :) Αν ενδιαφέρεται κανείς για πληροφορίες για την Τζιά ωστόσο, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω ;)
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στον Πλακια να πας στο Ρεθυμνο .. Εισαι σχετικα στην μεση της Νοτιας Κρητης κ εχει κ φασαρια ;) και ωραιες παραλιες γυρω τριγυρω (βλ. Αγιος Παυλος κ Πρεβελη)
Είχα ψάξει μια-μια όλες τις παραλίες της Κρήτης μέσα από ένα site και όντως τις ωραιότερες τις βρήκα μαζεμένες γύρω από τον Πλακιά, οπότε σκόπευα να προτείνω στην παρέα να πάμε προς τα εκεί. Ο μόνος ενδοιασμός μου ήταν η νυχτερινή ζωή. Και όπως είπα και πιο πάνω δεν ψάχνουμε τίποτα ιδιαίτερο, απλά να μπορούμε να βγούμε για ένα χαλαρό ποτάκι και να μην έχει μόνο καφενεία και ταβέρνες! Οπότε αν μπορείς να μου δώσεις λίγες λεπτομέρειες θα ήταν τέλεια!

Κι εγώ για Ρέθυμνο θα σου έλεγα αλλά γενικά η Κρήτη έχει πολύ οδήγηση για να δεις πολές ωραίες παραλίες.

Για να έβλεπες παραπάνω πράγματα με (λίγο) μικρότερες αποστάσεις ίσως έχει νόημα να δείτε τα Χανιά που έχει 2-3 παραλίες πιο κοντά απ' ότι το Ρέθυμνο.
Η αλήθεια είναι ότι αν ήμουν μόνη μου στην Κρήτη θα ήμουν όπου γης και πατρίς, αλλά η παρέα θέλει να μείνουμε σε ένα μέρος, οπότε...Που θα μου πρότεινες να μείνω στα Χανιά?

καλημέρα chrys_s,

Φέτος θα πάω και εγώ πρώτη φορά Κρήτη και η σκέψη που κάναμε είναι να μείνουμε πρώτα Ρέθυμνο (3 μέρες) που κλείσαμε σ'ενα ωραίο ξενοδοχείο στη παλιά πόλη (90? τη βραδιά αν σε ενδιαφέρει) και μετά 4 μέρες στα Χανιά. Εφόσον θέλεις να είσαι στα Χανιά (αλλά όχι και μέσα στη πόλη) και κοντά στις παραλίες (αλλά να έχει και κόσμο) πρέπει να κινηθείς προς Αγια Μαρίνα , Κολυμβάρι κτλ. Το θέμα που έχουν τα Χανιά (για να ακριβολογώ οι περιοχές Πλατανιάς,Αγια Μαρίνα κτλ) είναι οτι οι ξενοδόχοι δεν έχουν καταλάβει απο κρίση!!Και όχι μόνο αυτό...Σε καλά ξενοδοχεία που τα έχουν όλα (που αυτό είναι μια καλή επιλογή αν έχει διανύσει χιλιόμετρα σε έχει φάει ο ήλιος απο το πρωί και θέλεις απλά ενα ποτακι με θέα στο bar του ξενοδοχείου) είδα προσφορές στο expedia (περίπου 100-120?) και στο τηλέφωνο με υφάκι μου έλεγαν 160?...Μας κοροιδέυουν κανονικότατα δλδ... Εισητήρια έχετε κλείσει? Γιατί έχει καλές προσφορές με 20% για επιστροφή απο το ίδιο μέρος και επιπλέον έκπτωση 30% αν φύγεις με τα πρωινά (πες μου αν θέλεις). Και για φαγητό θα ρωτήσω και θα σου πω... οπότε για να καταλήξω κοιτα και site του εξωτερικού και όχι μόνο το booking γιατί πιστεύω οτι έχουν διαφορές.Και δείτε τις παραλίες/μέρη που θέλετε να πάτε γιατί αν θέλετε να δείτε πχ το Ελαφονήσι (70χλμ περίπου απο Χανιά) θα μπορούσατε να μείνετε και μια μερα νότια (για να μην είστε πτώματα στην επιστροφή...)
Προσπαθώ να αποφύγω το κέντρο των Χανίων και του Ρεθύμνου, γιατί όντας 5 χρόνια φοιτήτρια στην Κρήτη, πήγα αρκετές φορές. Για την Αγία Μαρίνα έχω ακούσει ότι έχει full ζωή, αλλά προτιμούμε κάτι πιο ήσυχο. Αν χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες για εισητήρια, ξενοδοχεία κτλ θα σου πω, σε ευχαριστώ!

αγιοι αποστολοι προαστειο των χανιων θα το ελεγες. για μπαρακι κτλ μπαινεις χανια.
επισης γεωργιουπολη (αν και δεν θυμαμαι αν ανηκει στο νομο χανιων ή ρεθυμνου).
αγια μαρινα σιγουρα!
αν πατε πιο ανατολικα, κοντα στον αγ. νικολα ειναι η παραλια της αμμουδαρας οπως τη θελετε και ο αγ νικολας κοντα για βραδυ.
πολλα μερη στην κρητη για ολα τα γουστα και απο τιμες (αν και εχω καποια χρονια να παω) βρισκεις για ολα τα βαλαντια. ψαξιμο!
καλα να περασετε
Πολύ ψάξιμο, όντως! Από παραλίες full, πολύ όμορφες για κάθε γούστο, το κόλλημα είναι που να μείνεις και ποιες παραλίες θα επισκεφθείς. Ή μάλλον ποιες θα αποφασίσεις με βαριά καρδιά να μην επισκεφθείς, αφού δεν μπορείς να τα δεις όλα!
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα!!! Τελικά κλείσαμε στον Πλακιά! Είχα δει ότι έχει σούπερ παραλίες τριγύρω, οπότε ήταν καλή επιλογή νομίζω. Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε τι παίζει εκεί από ζωή. Προφανώς είναι τουριστικό μέρος και δεν περιμένω πολλά ντάμπα ντούμπα, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει κανέναα μπαράκι για ποτό κι έτσι ή είναι ύπνος απ' τις 12 :p Επίσης, αν και έψαξα για ωραίες παραλίες εκεί κοντά κι έχω καταλήξει σε κάποιες, θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας προτάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.152
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom